olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Bally's Intralot Α.Ε. BYLOT.AT

Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS343313003 · Verticală: Companii listate din Grecia

1,12EUR−0,36 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Bally's Intralot este un furnizor global de tehnologie și servicii pentru loterii de stat, operatori de pariuri și jocuri de noroc, cu o prezență importantă în Statele Unite. În 2025 veniturile au crescut cu 34,8% la 518,0 milioane EUR, în principal datorită achiziției Bally's International Interactive, în timp ce datoria netă ajustată a crescut substanțial, ceea ce face relevantă atenția acordată structurii financiare și capacității de a susține noile contracte.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Bally's Intralot Α.Ε. (BYLOT.AT) costa 1,12 EUR (−0,36 % într-o zi), cu capitalizare 464,8 mil EUR, P/E 15,3 pe un EPS diluat de 0,07 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,98 %, beta 0,64, interval pe 52 de săptămâni 0,84–1,22 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
464,8 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
15,3
EPS diluat TTM 0,07 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,55 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,98 %
DPS 12 luni 0,01
Beta (2 ani)
0,64
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
0,841,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,4
neutru
Bollinger (20, 2)
1,08 – 1,14
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,54 · lățimea benzii 5,2 %
SMA 50 / 200
1,11 / 1,08
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,00 / 0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,4 %−0,6 %+0,3 pp—
3 luni−3,0 %−4,2 %+1,2 pp—
6 luni−2,1 %+4,3 %−6,4 pp—
De la început de an+5,4 %+7,5 %−2,1 pp—
1 an+2,3 %+9,9 %−7,6 pp0,0 %
3 ani+50,7 %+49,8 %+0,8 pp+35,3 %
5 ani+58,4 %+42,8 %+15,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,5 %
12 nov. 2025 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,2 %
12 nov. 2021 → 12 mai 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 14,5, mediană 75,4, max 131,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri364,0 mil384,3 mil518,0 mil
Venituri an/anindisponibil+5,6 %+34,8 %
Profit net5,8 mil4,9 mil-65,2 mil
Profit net an/anindisponibil−16,4 %−1.436,6 %
EPS diluat0,010,010,07
EPS diluat an/anindisponibil−42,9 %+812,5 %
netă %1,6 %1,3 %-12,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
236,2 mil EUR
Datorie financiară
1,6 mld EUR
Datorie netă
1,4 mld EUR
Capitaluri proprii
1,4 mld EUR
Active totale
3,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
1,16x
Lichiditate curentă
1,28x
ROE
-9,0 %
ROA
-3,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
364,0 mil
2024
384,3 mil
2025
518,0 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
218,8 mil
2024
235,0 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Profit brut
2023
145,2 mil
2024
141,3 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
1,5 mil
2024
1,5 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Profit operațional
2023
61,6 mil
2024
51,4 mil
2025
50,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
70,9 mil
2025
92,4 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
122,4 mil ≈
2025
142,7 mil ≈

esef· 23 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
41,8 mil
2024
45,7 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
33,6 mil
2024
18,0 mil
2025
-41,0 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
19,7 mil
2024
1,4 mil
2025
20,0 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit net
2023
5,8 mil
2024
4,9 mil
2025
-65,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,01
2024
0,01
2025
0,07

esef· 23 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,01
2024
—
2025
—

esef· 08 mai 2025derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
111,9 mil
2024
85,8 mil
2025
236,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
119,9 mil
2024
149,1 mil
2025
167,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
24,4 mil
2024
26,4 mil
2025
25,7 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Active curente
2023
256,2 mil
2024
261,3 mil
2025
429,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
91,6 mil
2024
84,4 mil
2025
127,9 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Active totale
2023
588,7 mil
2024
589,7 mil
2025
3,5 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
182,1 mil
2024
298,1 mil
2025
1,6 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
320,7 mil
2024
207,6 mil
2025
334,5 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
546,5 mil
2024
534,2 mil
2025
2,1 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
42,1 mil
2024
55,4 mil
2025
1,4 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
416,9 mil
2024
—
2025
—

esef· 08 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
112,5 mil
2024
108,7 mil
2025
158,5 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-26,4 mil
2024
-37,4 mil
2025
-1,6 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-63,6 mil
2024
-95,4 mil
2025
1,6 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
4,5 mil
2024
5,9 mil
2025
5,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
34,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-1.436,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
812,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
27,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
27,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
9,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-12,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-3,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
2,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
1,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
9,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
158,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
111,1 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
111 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
40 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
464,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
1,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
15,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
13,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
36,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
3,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 16 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

1,12 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 464,8 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
464,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
15,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
13,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-12,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
34,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 23 oct. 2026
verificat 81derivat 2

Scorul pe grupe

  • Calitate14
  • Randamente16
  • Bilanț și datorie8
  • Evaluare24

Interval de valoare estimat

Jos
0,38
EUR pe acțiune
Mijloc
0,49
EUR pe acțiune
Sus
0,58
EUR pe acțiune
Preț: 1,12 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -56,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -129,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,15 – 0,95 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
  • Colegi: P/E0,60 – 0,95 (Mijloc 0,80)
    26 firme folosite · multiplul median 10,9x · quartile 8,3x – 13,0x
    AEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT, FLEXO.AT
  • Dividende actualizate (DDM)0,15 – 0,20 (Mijloc 0,17)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 16/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate2,8 %22 (față de colegi)16 %
Marja netă · Calitate-12,6 %0 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie9,7x0 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,1x0 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x40 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare15,3x30 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluare13,0x18 (pe interval fix)16 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,1 %16 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie8/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate14/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare24/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BALLY'S INTRALOT Α.Ε. (BYLOT.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 518,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 34,8 %; marjă netă -12,6 %; ROE -9,3 %; datorie netă/EBITDA 9,7x.

Intervalul de valoare estimat este 0,38–0,58 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,49 EUR, prețul de 1,11 EUR lasă un potențial de -56,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -129,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 16/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: 2,8 %
  • Marja netă: -12,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 9,7x
  • Acoperirea dobânzilor: 1,1x
  • P/E (TTM): 15,3x
  • EV/EBITDA: 13,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,3x
mediana verticalei 11,7x
peste mediană (+30,6 %)
EV/EBITDA
13,0x
mediana verticalei 7,4x
peste mediană (+74,9 %)
P/S
0,9x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−45,8 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−76,1 %)
ROE
-9,3 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−191,4 %)
Marja netă
-12,6 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−258,3 %)
Marja EBIT
9,7 %
mediana verticalei 8,9 %
peste mediană (+9,6 %)
Venituri an/an
34,8 %
mediana verticalei 5,1 %
peste mediană (+579,5 %)
Datorie netă/EBITDA
9,7x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+246,9 %)
Randament dividend
1,0 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−62,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια17,3 mld12,714,0 %39,7 %+2,7 %+38 % / +178 %
ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε.15,2 mld13,113,3 %42,5 %−5,4 %+24 % / +167 %
ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων4,9 mld28,56,4 %1,5 %−9,0 %+97 % / +114 %
CENER.ATCenergy Holdings4,5 mld23,524,3 %9,4 %+14,7 %+45 % / +207 %
BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια3,7 mld11,621,5 %26,0 %+7,2 %+1 % / +15 %
AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων2,0 mld110,56,7 %1,3 %+11,2 %+7 % / +186 %
EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια1,5 mld—-2,6 %-5,9 %−2,4 %+86 % / +136 %
ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια1,3 mld12,49,8 %2,9 %+5,1 %+6 % / +83 %
AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια1,0 mld6,927,7 %7,9 %+4,6 %−21 % / −1 %
AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων505,7 mil10,725,9 %5,0 %+47,1 %+40 % / +123 %
BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε.464,8 mil15,3-9,3 %-12,6 %+34,8 %+12 % / +18 %
ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια421,5 mil2,726,1 %175,2 %−74,8 %−32 % / −44 %
AEM.ATAlter Ego Media Α.ε.356,1 mil18,118,3 %14,0 %+12,6 %−2 % / indisponibil
ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε324,0 mil10,523,5 %6,0 %+11,7 %+16 % / +121 %
DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων266,7 mil7,618,5 %58,5 %+110,6 %+42 % / +28 %
EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε.169,9 mil22,04,1 %8,8 %+2,4 %+24 % / +42 %
EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε.168,6 mil37,22,9 %30,7 %+435,3 %−32 % / +33 %
BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια150,0 mil5,915,5 %116,9 %+37,8 %+13 % / +70 %
FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια117,2 mil8,722,1 %6,3 %+12,9 %−6 % / indisponibil
DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε.107,2 mil10,914,0 %15,6 %+9,1 %0 % / +123 %
ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae93,3 mil12,410,4 %30,3 %+22,4 %−8 % / −8 %
FLEXO.ATFlexopack Ανωνυμη Εμπορικη Και Βιομηχανικη Εταιρεια Πλαστικων92,5 mil8,38,3 %6,8 %+4,6 %−2 % / −2 %
ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε.59,8 mil10,514,1 %15,8 %+16,4 %+11 % / +106 %
AVE.ATAve Α.ε.50,9 mil—-25,2 %-7,4 %+8,2 %−7 % / −12 %
ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια47,3 mil13,94,9 %1,9 %+8,6 %−11 % / −18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BYLOT.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Bally's Intralot este un furnizor global de tehnologie și servicii pentru loterii de stat, operatori de pariuri și jocuri de noroc, cu o prezență importantă în Statele Unite. În 2025 veniturile au crescut cu 34,8% la 518,0 milioane EUR, în principal datorită achiziției Bally's International Interactive, în timp ce datoria netă ajustată a crescut substanțial, ceea ce face relevantă atenția acordată structurii financiare și capacității de a susține noile contracte 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție consolidată în contractele cu loteriile de stat din SUA și Canada, inclusiv contracte de lungă durată care oferă venituri recurente 1.
    • Portofoliu tehnologic extins, cu platforme cloud și instrumente de inteligență artificială pentru jocul responsabil 1.
    • Creștere puternică a veniturilor și a EBITDA-ului ajustat după consolidarea achiziției BII 1.

    Puncte slabe

    • Datorie netă ajustată mare, ceea ce crește sensibilitatea la costul finanțării și la refinanțare 1.
    • Rezultat net negativ în 2025, influențat de costuri de tranzacție și cheltuieli financiare ridicate 1.
    • Venituri comparabile în scădere în afara achiziției, afectate de cursurile de schimb și de vânzări mai mici de bunuri 1.

    Oportunități

    • Creșterea pieței americane a pariurilor sportive și a loteriilor digitale ar putea deschide contracte noi în mai multe state 1.
    • Contractele de facilities management și managed services ar putea îmbunătăți marjele dacă sunt extinse 1.
    • Integrarea BII ar putea oferi sinergii în iGaming dacă operațiunile se consolidează 1.

    Amenințări

    • Schimbările de reglementare sau de taxare în statele americane ar putea modifica condițiile contractelor 1.
    • Fluctuațiile valutare pot reduce veniturile raportate în euro, mai ales în SUA și Turcia 1.
    • Concurența din partea furnizorilor globali și a operatorilor digitali ar putea presa marjele 1.

    Riscuri

    • Îndatorare ridicatăridicat

      Datoria netă ajustată a crescut mult în 2025, iar costurile de refinanțare pot afecta fluxurile de numerar disponibile pentru investiții 1.

    • Rezultat net negativridicat

      Pierderea netă din 2025 arată că costurile achiziției și cheltuielile financiare pot împiedica rentabilitatea în anul următor 1.

    • Risc valutarmediu

      Veniturile din dolari și lire turcești pot fluctua puternic în raport cu euro, afectând rezultatele raportate 1.

    • Risc de reglementaremediu

      Modificările regulilor pentru pariuri și loterii în SUA ar putea schimba condițiile de acces pe piață 1.

    • Dependența de contracte de statscăzut

      Veniturile depind de câteva contracte mari cu loterii de stat, iar pierderea sau nereînnoirea unuia ar putea avea efect semnificativ 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă integrarea Bally's International Interactive reușește și creșterea în iGaming continuă, veniturile și EBITDA-ul ar putea rămâne pe o traiectorie ascendentă 1.
    • Contractele pe termen lung din SUA, cum este cel cu Nebraska de până la 13 ani, ar putea oferi venituri stabile dacă sunt respectate și extinse 1.
    • Cash flow-ul operațional s-a îmbunătățit în 2025, ceea ce ar putea sprijini reducerea treptată a datoriei dacă ritmul se menține 1.

    Ce ar strica teza

    • Datoria netă ajustată foarte mare ar putea limita flexibilitatea financiară dacă rezultatele nu cresc suficient 1.
    • Pierderea netă din 2025 și costurile de tranzacție ridicate ar putea continua să afecteze rentabilitatea dacă integrarea durează mai mult decât se așteaptă 1.
    • Veniturile comparabile în scădere în afara achiziției arată că baza de business de bază ar putea fi mai slabă decât indică cifra totală 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și EBITDA-ului ajustat în urma integrării BII2026
    • Nivelul datoriei nete ajustate și costurile de refinanțare2026
    • Impactul reglementărilor pentru pariuri și loterii digitale din SUA2026
    • Noile contracte și extinderile de contracte cu loterii de staturmătorul raport anual

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul oferă tehnologie, sisteme de jocuri de noroc, rețele de vânzare cu amănuntul și servicii de suport pentru loterii și operatori licențiați de stat, precum și platforme de iGaming și pariuri sportive pentru clienți finali. Activitatea se împarte între segmentul B2C, care a crescut mult după consolidarea BII, și segmentul B2B, care furnizează servicii către operatori și loterii 1.

    Compania își propune să își mărească fluxurile de numerar prin contracte pe termen lung cu marje ridicate, precum servicii de facilities management și managed services, și renunță la contractele mai puțin profitabile 1. Strategia include și extinderea în piețe mature precum Statele Unite, Canada și Europa, prin parteneriate locale 1.

    În 2025 compania a finalizat achiziția Bally's International Interactive, care a fost consolidată începând cu 8 octombrie 2025, și a realizat o reorganizare completă a structurii financiare, cu o emisiune de capital și noi împrumuturi 1. Rezultatul net pe anul 2025 a fost negativ, reflectând costurile de tranzacție și cheltuielile financiare mai mari 1.

    Segmente

    Jocuri de loterie

    Jocurile de loterie au reprezentat 46,2% din veniturile totale în 2025, fiind cel mai mare segment al grupului 1. Compania furnizează sisteme și infrastructură pentru loteriile de stat din SUA și Canada, inclusiv sisteme de supraveghere în timp real 1.

    iGaming și pariuri sportive

    Acest segment a contribuit cu 45,2% din venituri în 2025, fiind principalul motor al creșterii după consolidarea Bally's International Interactive 1.

    VLT și cazinouri

    Terminalele video loterie au contribuit cu 8,1% din venituri, iar cazinourile și alte activități cu 0,5% în 2025 1.

    Piața în context

    Piața din Statele Unite și Canada este în prezent centrul dinamicii sectorului, datorită schimbărilor de reglementare pentru pariurile sportive, jocurile mecanice și loteriile digitale 1. Compania operează prin 15 contracte în 13 state sau provincii, dintre care 11 state dau acces la loterii 1.

    Piețele emergente au fost reduse în favoarea piețelor mature, iar veniturile din Argentina, Australia și Croația au avut evoluții diferite în 2025, în timp ce Turcia a crescut ca piață, dar cu venituri raportate în scădere 1.

    Tendințe

    • Reglementarea pariurilor și a loteriilor digitale în SUAvânt din spate

      Schimbările reglementare din statele americane pentru pariuri sportive, mașini de jocuri și loterii digitale deschid oportunități de contracte noi, dacă regulile sunt favorabile operatorilor licențiați 1.

    • Trecerea spre sisteme cloud și AIvânt din spate

      Migrarea sistemelor de jocuri în cloud și utilizarea Vitruvian pentru jocul responsabil și personalizare pot consolida avantajul tehnologic, dacă adoptarea rămâne rapidă 1.

    • Presiunea valutarăvânt din față

      Cursurile de schimb au redus veniturile raportate în dolari și lire turcești, ceea ce ar putea continua să afecteze rezultatele în euro 1.

    • Costurile de finanțare ridicatevânt din față

      Datoria netă mare și costurile de refinanțare pot limita flexibilitatea investițiilor, în special dacă rata dobânzii rămâne ridicată 1.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți furnizori globali de sisteme pentru loterii și operatori de jocuri de noroc pentru contractele de stat, competiția fiind dată de reputație, tehnologie și costuri de implementare. Compania se prezintă ca unul dintre cei trei furnizori care dețin contracte cu loteriile de stat din SUA 1.

    În zona iGaming și pariuri, concurența vine din operatori digitali specializați, care au avantaje de scară și de marketing. Diferențierea depinde de contractele de lungă durată și de capacitatea de a obține licențe în noi piețe 1.

    • Alți furnizori de sisteme pentru loterii

      Concurență pentru contractele cu loteriile de stat din SUA și Canada, sursa menționează un număr mic de furnizori cu contracte active.

    • Operatori de pariuri sportive online

      Concurență pe segmentul iGaming și pariuri sportive, unde compania a obținut 45,2% din venituri.

    • Operatori de cazinouri și VLT

      Concurență pentru terminalele video loterie și jocurile mecanice din piețele locale.

    • Furnizori regionali de loterii

      Concurență în piețele emergente unde compania își reduce expunerea.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Bally's Intralot Α.Ε. · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.