olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Digia Oyj DIGIA.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Digia Oyj este un furnizor finlandez de servicii și soluții digitale pentru clienți din sectorul public și privat, cu o activitate extinsă de proiecte și servicii de mentenanță. Compania a intrat în 2025 cu o piață IT sub presiune, unde tarifele orare scad, iar achiziția Savangard a adus Polonia ca nouă arie de piață. Dividendul propus pentru exercițiul 2025 este de 0,19 EUR pe acțiune.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Digia Oyj (DIGIA.HE) costa 5,10 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 133,7 mil EUR, P/E 10,6 pe un EPS diluat de 0,48 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,53 %, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 4,87–6,76 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 4,80 – 5,21
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 8,2 %
- SMA 50 / 200
- 5,26 / 5,78
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,6 % | +0,4 % | +1,2 pp | — |
| 3 luni | −13,6 % | −3,3 % | −10,3 pp | — |
| 6 luni | −14,7 % | +4,0 % | −18,7 pp | — |
| De la început de an | −23,2 % | +8,1 % | −31,3 pp | — |
| 1 an | −14,7 % | +10,7 % | −25,4 pp | −1,4 % |
| 3 ani | −3,0 % | +50,1 % | −53,1 pp | +7,0 % |
| 5 ani | −27,7 % | +43,6 % | −71,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,3, mediană 13,6, max 13,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 205,7 mil | 217,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,5 % |
| Profit net | 13,3 mil | 12,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −3,4 % |
| EPS diluat | 0,50 | 0,48 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −4,0 % |
| netă % | 6,5 % | 5,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 24,2 mil EUR
- Datorie financiară
- 32,5 mil EUR
- Datorie netă
- 8,3 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 93,5 mil EUR
- Active totale
- 197,0 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,35x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 14,5 %
- ROA
- 7,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 205,7 mil | 217,0 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 18,2 mil | 18,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,8 mil | 2,0 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 16,9 mil | 16,4 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,6 mil | 3,5 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Profit net | 13,3 mil | 12,8 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,50 | 0,48 | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,17 | 0,18 | esef· 10 mar. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 18,2 mil | 24,2 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 38,0 mil | 49,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 466,0 mii | 831,0 mii | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 92,8 mil | 105,5 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 9,6 mil | 9,9 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Active totale | 163,5 mil | 197,0 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 14,0 mil | 32,5 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 62,7 mil | 61,3 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 79,8 mil | 103,5 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 83,7 mil | 93,5 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 26,6 mil | 26,2 mil | esef· 10 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 25,0 mil | 14,7 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -5,4 mil | -16,0 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -13,6 mil | 7,6 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 4,5 mil | 4,8 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 133,7 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,45 – 9,16 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E3,87 – 9,16 (Mijloc 5,57)23 firme folosite · multiplul median 11,6x · quartile 8,1x – 19,1xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE, KEMIRA.HE
- Dividende actualizate (DDM)2,45 – 3,34 (Mijloc 2,82)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 15,7 % | 75 (față de colegi) | 26 % |
| Marja netă · Calitate | 5,9 % | 59 (față de colegi) | 16 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 9,2x | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,6x | 68 (față de colegi) | 26 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,6 % | 51 (pe interval fix) | 16 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial51/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Digia Oyj (DIGIA.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 217,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 5,5 %; marjă netă 5,9 %; ROE 14,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,16–6,25 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,20 EUR, prețul de 5,10 EUR lasă un potențial de -17,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -21,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 15,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 9,2x
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,6 mld | 27,0 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +30 % / +79 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,5 mld | 16,0 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −9 % / −17 % |
| KEMIRA.HEKemira Oyj | 2,4 mld | 13,4 | 10,5 % | 6,6 % | −6,6 % | −18 % / +2 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,8 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +1 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +171 % / +80 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 58,1 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +80 % / +632 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,1 mld | 21,1 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +8 % / +55 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 942,9 mil | 51,2 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +57 % / +24 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 810,6 mil | 18,8 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +56 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 762,2 mil | 29,0 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −2 % / +63 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 452,2 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 316,3 mil | 57,5 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +25 % / +10 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 311,1 mil | 23,9 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −5 % / −17 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 270,2 mil | 19,3 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | +1 % / +42 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 250,9 mil | 11,2 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −15 % / −20 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 217,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +1 % / +8 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 177,7 mil | 16,8 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −26 % / −49 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 133,7 mil | 10,6 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −15 % / −10 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 92,3 mil | 7,9 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | −1 % / +19 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 84,9 mil | 84,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +27 % / +24 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,2 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 73,8 mil | 8,2 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −17 % / −6 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 67,5 mil | 331,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +52 % / +188 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 48,8 mil | 10,6 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −38 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DIGIA.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,11 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 5,49 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 8,27 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 3,08 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 6,12 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 10,10 Randament total 113 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 3,05 Randament total -26 % · Pe an -6 % | 6,81 Randament total 55 % · Pe an 9 % | 12,34 Randament total 170 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 1,53
- Marja netă± 1,07
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,87
- Diluare anuală± 0,09
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Digia Oyj este un furnizor finlandez de servicii și soluții digitale pentru clienți din sectorul public și privat, cu o activitate extinsă de proiecte și servicii de mentenanță. Compania a intrat în 2025 cu o piață IT sub presiune, unde tarifele orare scad, iar achiziția Savangard a adus Polonia ca nouă arie de piață. Dividendul propus pentru exercițiul 2025 este de 0,19 EUR pe acțiune.
SWOT
Puncte tari
- Compania are relații de lungă durată cu clienții din sectorul public și privat, sprijinite de servicii de mentenanță. Reputația de partener fiabil în sectorul IT este un avantaj competitiv recunoscut în raport 1.
- Rețeaua de subcontractori și parteneri tehnologici permite scalarea proiectelor fără a crește excesiv structura proprie 1.
- Expertiza în securitate a datelor, conformitate cu standardul ISO 27001 și accesibilitatea soluțiilor sunt zone de diferențiere declarate 1.
Puncte slabe
- Dependența de proiecte, în special de cele cu preț fix, poate duce la presiuni asupra profitabilității când costurile cresc 1.
- Riscul de a nu putea recruta și păstra competențele potrivite ar putea încetini creșterea strategică 1.
- Expunerea la fluctuațiile cererii din sectorul IT poate afecta rapid veniturile, iar mecanismele de prețuri nu compensează întotdeauna integral 1.
Oportunități
Amenințări
- Presiunea concurențială asupra prețurilor și a termenilor contractuali ar putea reduce marjele 1.
- Amenințările la securitatea datelor și riscurile geopolitice pot avea consecințe financiare și reputaționale serioase 1.
- Întreruperi în lanțurile globale de echipamente IT, cauzate de tensiuni geopolitice sau climatice, ar putea afecta livrările 1.
Riscuri
- Presiunea asupra tarifelorridicat
Scăderea tarifelor orare din piață ar putea afecta direct rezultatele financiare ale companiei 1.
- Securitatea datelorridicat
Amenințările la securitatea datelor și protecția datelor pot genera sancțiuni financiare și daune reputaționale 1.
- Proiecte cu preț fixmediu
Proiectele mari și cele cu preț fix pot crește riscurile de profitabilitate și de sancțiuni la livrare 1.
- Recrutarea competențelormediu
Dificultatea de a recruta și păstra personalul cu competențele potrivite poate întârzia implementarea strategiei de creștere 1.
- Achizițiimediu
Strategia de creștere prin achiziții implică riscul de a nu găsi companii potrivite sau de a nu le integra cu succes 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă relațiile de mentenanță și proiectele pentru sectorul public continuă, veniturile recurente pot oferi stabilitate în fața ciclurilor din piața IT 1.
- Dacă extinderea în Polonia prin achiziția Savangard se dovedește eficientă, compania ar putea diversifica geografic baza de clienți 1.
- Dacă reputația de partener fiabil și expertiza în securitate se traduc în contracte noi, compania s-ar putea diferenția de concurență 1.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea tarifelor orare persistă, marjele ar putea fi comprimate mai mult decât se așteaptă 1.
- Dacă clienții își amână investițiile IT din cauza incertitudinii economice, cererea ar putea scădea rapid 1.
- Dacă un incident de securitate a datelor s-ar produce, costurile și pierderea de încredere ar putea fi semnificative 1.
De urmărit
- Evoluția tarifelor orare și a marjelor în piața IT2026
- Plata dividendului propus de 0,19 EUR pe acțiune2 aprilie 2026
- Contribuția achiziției Savangard și a pieței din Polonia2026
- Evoluția riscurilor de securitate și a sancțiunilor din proiecteurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Digia furnizează soluții digitale și servicii IT clienților din sectorul privat și public, iar rolul său în lanțul valoric este cel de furnizor de soluții și servicii. Modelul de afaceri combină mentenanța și serviciile recurente cu proiectele, precum și servicii specializate, sprijinite de o rețea de subcontractori și parteneri tehnologici. Potrivit raportului anual, compania are un rol important ca operator social prin soluțiile digitale pe care le oferă.
Segmente
Business de servicii și mentenanță
Activitatea de service și mentenanță oferă relații continue cu clienții, după livrarea inițială a soluțiilor. Raportul anual notează că dezvoltarea și întreținerea colaborează cu clienții pe termen lung, ceea ce sprijină stabilitatea veniturilor 1.
Proiecte
Proiectele pentru clienți includ atât livrări standard, cât și proiecte de mare amploare, unele cu preț fix. Raportul arată că proiectele mari aduc și oportunități, dar cresc riscurile legate de profitabilitate și de gestionarea contractelor 1.
Piața în context
Piața în care activează Digia este piața serviciilor IT, unde clienții din sectorul privat și cel public își pot amâna sau anula investițiile în perioade de incertitudine economică. Raportul anual semnalează că tarifele orare au scăzut din cauza situației de piață și că aceasta ar putea afecta performanța financiară 1. Intrarea în Polonia prin achiziția Savangard deschide o nouă arie geografică 1.
Tendințe
- Scăderea tarifelor orarevânt din față
Tarifele orare în piața IT au scăzut, iar acest lucru ar putea afecta rezultatele financiare ale companiei dacă nu este compensat de volume sau de prețuri mai bune 1.
- Inteligența artificialămixt
Introducerea IA schimbă organizarea muncii și cere o gestionare atentă a schimbării, dar poate crește eficiența și profitabilitatea dacă este adoptată cu competențe adecvate 1.
- Cerere pentru servicii digitale publicevânt din spate
Digitalizarea serviciilor publice și accesibilitatea soluțiilor pot sprijini cererea pentru competențele Digia în utilizabilitate și securitate 1.
- Reglementare și riscuri de securitatemixt
Reglementarea în creștere și amenințările la securitatea datelor pot adăuga costuri de conformitate, dar pot și favoriza furnizorii cu expertiză dovedită 1.
Poziția concurențială
Raportul anual indică o concurență în creștere, în special prin prețuri și termeni contractuali, ceea ce presează marjele și condițiile de contractare 1. Compania își propune să se diferențieze prin fiabilitate, securitate a datelor și expertiză în accesibilitate 1. Surse din raport nu identifică explicit concurenți cu nume.
- Concurenți IT nominalizați în sursă
Sursele furnizate nu numesc concurenți specifici; concurența este descrisă doar generic prin prețuri și termeni contractuali 1.
- Furnizori de cloud și centre de date
Digia depinde de furnizori majori de cloud și de rețele de telecomunicații, care sunt și dependențe operaționale, nu neapărat concurenți 1.
- Alți integratori de sisteme din Europa
Concurența din regiune se desfășoară pe prețuri și pe contracte, conform descrierii generale din raport 1.
- Furnizori de soluții ESG și date
Raportul menționează soluțiile de date ESG ca zonă de oportunitate, unde pot apărea și concurenți 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202510 mar. 2026
- Raportul anual 202510 mar. 2026
- Raportul anual 202410 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Digia Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.