olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Koninklijke KPN N.V. KPN.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0000009082 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

4,45EUR+1,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

KPN este operatorul de telecomunicații și infrastructură digitală al Olandei, cu rețele fixe și mobile, servicii pentru consumatori, companii și operatori en-gros. Compania își desfășoară strategia Connect, Activate & Grow într-un context de concurență intensă, presiune asupra prețurilor și reglementare sectorială, iar veniturile unrelated din NL în 2025 au fost de 5.809 milioane €.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Koninklijke KPN N.V. (KPN.AS) costa 4,45 EUR (+1,00 % într-o zi), cu capitalizare 18,1 mld EUR, P/E 21,2 pe un EPS diluat de 0,21 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,64 %, beta -0,09, interval pe 52 de săptămâni 3,79–4,87 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
18,1 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
21,2
EPS diluat TTM 0,21 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,72 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,64 %
DPS 12 luni 0,07
Beta (2 ani)
-0,09
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
3,794,87

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
3,80 – 4,46
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 16,0 %
SMA 50 / 200
4,08 / 4,37
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,10 / 0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+14,5 %−0,6 %+15,1 pp—
3 luni+9,3 %−4,2 %+13,5 pp—
6 luni−2,6 %+4,3 %−6,9 pp—
De la început de an+11,9 %+7,5 %+4,4 pp—
1 an+14,2 %+9,9 %+4,2 pp−0,2 %
3 ani+39,5 %+49,8 %−10,3 pp+2,2 %
5 ani+68,9 %+42,8 %+26,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,3 %
09 apr. 2026 → 12 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−22,5 %
14 apr. 2022 → 24 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 15,6, mediană 17,6, max 18,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri5,4 mld5,6 mld5,8 mld
Venituri an/anindisponibil+3,0 %+3,5 %
Profit net844,0 mil848,0 mil855,0 mil
Profit net an/anindisponibil+0,5 %+0,8 %
EPS diluat0,200,200,21
EPS diluat an/anindisponibil0,0 %+5,0 %
netă %15,5 %15,1 %14,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
405,0 mil EUR
Datorie financiară
6,3 mld EUR
Datorie netă
5,9 mld EUR
Capitaluri proprii
3,6 mld EUR
Active totale
12,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
1,76x
Lichiditate curentă
0,64x
ROE
24,1 %
ROA
6,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
5,4 mld
2024
5,6 mld
2025
5,8 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
—
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
4,2 mld ≈
2025
4,3 mld ≈

esef· 04 mar. 2026derivat

Profit operațional
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
849,0 mil
2025
876,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
2,2 mld ≈
2025
2,2 mld ≈

esef· 04 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
266,0 mil
2024
279,0 mil
2025
267,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
245,0 mil
2024
238,0 mil
2025
217,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2023
844,0 mil
2024
848,0 mil
2025
855,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,20
2024
0,20
2025
0,21

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
0,07

esef· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
608,0 mil
2024
662,0 mil
2025
405,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
553,0 mil
2024
546,0 mil
2025
575,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
43,0 mil
2024
45,0 mil
2025
41,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,9 mld
2024
6,2 mld
2025
6,6 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2023
12,3 mld
2024
12,5 mld
2025
12,7 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
497,0 mil
2024
899,0 mil
2025
396,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,4 mld
2024
5,4 mld
2025
5,9 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,0 mld
2024
2,5 mld
2025
2,1 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,6 mld
2024
3,5 mld
2025
3,6 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
4,2 mld
2024
4,2 mld
2025
4,1 mld

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
2,2 mld
2024
2,3 mld
2025
2,3 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,4 mld
2024
-1,4 mld
2025
-1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-606,0 mil
2024
-769,0 mil
2025
-1,2 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
300,0 mil
2024
200,0 mil
2025
250,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
0,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
74,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
38,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
23,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
14,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
24,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
11,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
13,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
34,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
5,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
2,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
5,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,3 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
102,8 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
35 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
10 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
319 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-274 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
18,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
24,0 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
21,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
21,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
3,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
10,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
17,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
4,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 47 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,45 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 18,1 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
18,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
21,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
10,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
24,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
14,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 78derivat 3

Scorul pe grupe

  • Calitate76
  • Randamente20
  • Bilanț și datorie37
  • Evaluare44

Interval de valoare estimat

Jos
2,22
EUR pe acțiune
Mijloc
3,05
EUR pe acțiune
Sus
5,39
EUR pe acțiune
Preț: 4,45 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -31,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -46,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,99 – 5,91 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA3,67 – 5,91 (Mijloc 4,41)
    5 firme folosite · multiplul median 10,6x · quartile 9,3x – 13,3x
    ARCAD.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, BRNL.AS, CMCOM.AS
  • Colegi: P/E2,22 – 5,39 (Mijloc 3,05)
    16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7x
    AALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
  • Dividende actualizate (DDM)0,99 – 1,35 (Mijloc 1,15)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 47/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,8 %73 (față de colegi)16 %
Marja netă · Calitate14,7 %81 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,6x40 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,1x56 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare21,2x48 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluare10,7x40 (față de colegi)16 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,4 %20 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie37/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate76/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial20/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Koninklijke KPN N.V. (KPN.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,8 mld EUR în 2025; creștere an/an 3,5 %; marjă netă 14,7 %; ROE 24,1 %; datorie netă/EBITDA 2,6x.

Intervalul de valoare estimat este 2,22–5,39 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,05 EUR, prețul de 4,45 EUR lasă un potențial de -31,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -46,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 11,8 %
  • Marja netă: 14,7 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,6x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
21,2x
mediana verticalei 20,2x
la mediană
EV/EBITDA
10,7x
mediana verticalei 10,6x
la mediană
P/S
3,1x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+278,2 %)
P/B
5,1x
mediana verticalei 2,2x
peste mediană (+134,9 %)
ROE
24,1 %
mediana verticalei 4,3 %
peste mediană (+457,8 %)
Marja netă
14,7 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+682,4 %)
Marja EBIT
23,6 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+499,0 %)
Venituri an/an
3,5 %
mediana verticalei 3,4 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
2,6x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+285,3 %)
Randament dividend
1,6 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−37,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.485,6 mld47,644,2 %31,3 %+15,6 %+38 % / +101 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG33,7 mld120,51,2 %2,2 %+20,4 %+60 % / +30 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.31,2 mld13,915,3 %2,5 %+3,4 %−3 % / +30 %
ASM.ASASM International N.V.31,2 mld43,318,7 %22,8 %+8,2 %+34 % / +35 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,1 mld26,622,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −17 %
KPN.ASKoninklijke KPN N.V.18,1 mld21,224,1 %14,7 %+3,5 %+13 % / +41 %
HAL.ASHAL Trust15,5 mld9,710,5 %12,8 %+1,2 %+22 % / +47 %
EXO.ASExor N.V.15,0 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,2 mld84,928,7 %22,3 %−2,7 %+8 % / +10 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,7 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
AALB.ASAalberts N.V.4,5 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+48 % / +13 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,2 mld20,218,3 %4,3 %−2,4 %+24 % / +2 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,89,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +400 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld138,23,6 %1,0 %+16,9 %+7 % / +16 %
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+40 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.985,3 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−0 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.685,9 mil15,210,7 %3,3 %+7,6 %−3 % / +37 %
FAST.ASFastned B.V.663,0 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+60 % / +25 %
FFARM.ASForFarmers N.V.479,4 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+22 % / +123 %
BRNL.ASBrunel International N.V.383,2 mil125,51,0 %0,3 %−10,8 %−6 % / −29 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.224,1 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−25 % / +47 %
ALFEN.ASAlfen N.V.219,8 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−4 % / −78 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KPN.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
2,60
Randament total -40 % · Pe an -40 %
4,61
Randament total 5 % · Pe an 5 %
6,94
Randament total 58 % · Pe an 58 %
3 ani
2,47
Randament total -41 % · Pe an -16 %
4,93
Randament total 16 % · Pe an 5 %
8,16
Randament total 90 % · Pe an 24 %
5 ani
2,35
Randament total -41 % · Pe an -10 %
5,28
Randament total 28 % · Pe an 5 %
9,60
Randament total 128 % · Pe an 18 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,23
  • Marja netă± 0,86
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,72
  • Diluare anuală± 0,07

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

KPN este operatorul de telecomunicații și infrastructură digitală al Olandei, cu rețele fixe și mobile, servicii pentru consumatori, companii și operatori en-gros. Compania își desfășoară strategia Connect, Activate & Grow într-un context de concurență intensă, presiune asupra prețurilor și reglementare sectorială, iar veniturile unrelated din NL în 2025 au fost de 5.809 milioane € 1.

SWOT

Puncte tari

  • Rețele fixe și mobile de fibră și spectru extins, cu poziție de lider al infrastructurii digitale în Olanda 1.
  • Parteneriate recunoscute cu Microsoft și Cisco și poziționare bună în soluții business integrate 1.
  • Strategie clară, cu accent pe fidelizarea clienților prin pachete convergente și securitate inclusă 1.

Puncte slabe

  • Dependența de piața olandeză, unde impactul fiscal și reglementar este concentrat în NL 1.
  • Presiune asupra prețurilor în segmentul SME, unde creșterea afacerilor independente s-a stabilizat 1.
  • Necesitatea de investiții permanente în rețele și sisteme pentru a rămâne competitiv 1.

Oportunități

  • Extinderea adoptării fibrei și a serviciilor de inteligență artificială pentru personalizarea ofertelor 1.
  • Dezvoltarea soluțiilor KPN Campus, CPaaS și IoT pentru clienți corporativi 1.
  • Participarea la noua licitație de spectru, care poate deschide accesul la benzi suplimentare 1.

Amenințări

  • Intrarea unor jucători internaționali care pot intensifica concurența pe piața business 1.
  • Restricții de securitate privind echipamentele și controlul investițiilor, dacă guvernul extinde măsurile 1.
  • Litigiu fiscal privind TVA, cu un rezultat încă incert, care ar putea genera ieșiri de numerar 1.

Riscuri

  • Litigiu fiscal privind TVAmediu

    Compania a contabilizat o obligație legată de TVA pentru perioada 2016-2018, iar un rezultat negativ al procedurilor în curs ar putea genera ieșiri de numerar 1.

  • Eligibilitatea deducerilor WBSO și Innovation Boxscăzut

    Numărul de ore eligibile pentru WBSO este volatil din cauza fuziunilor, achizițiilor și transformărilor, iar aprecierea activităților de inovare poate varia 1.

  • Restricții de securitate și control străinmediu

    Măsurile guvernului privind echipamentele non-occidentale și achizițiile de control asupra operatorilor pot limita opțiunile tehnologice ale companiei 1.

  • Reglementare sectorială și accesul la rețelemediu

    Angajamentele obligatorii privind accesul la rețelele de fibră până în 2030 și investigațiile ACM pot afecta condițiile de piață 1.

  • Presiune concurențială în segmentul businessmediu

    Intrarea unor jucători internaționali și presiunea asupra prețurilor pot reduce marjele în segmentele SME și LCE 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă strategia Connect, Activate & Grow se traduce în creștere a fidelizării și a adoptării fibrei, compania ar putea consolida veniturile din servicii 1.
  • Poziția de lider al infrastructurii digitale din Olanda și parteneriatele cu furnizori globali pot sprijini oferta business 1.
  • Extinderea pachetelor convergente și integrarea inteligenței artificiale ar putea îmbunătăți eficiența și loialitatea clienților 1.

Ce ar strica teza

  • Concurența intensă și presiunea asupra prețurilor ar putea limita creșterea veniturilor și a marjelor 1.
  • Litigiul TVA și alte riscuri fiscale ar putea genera obligații financiare neprevăzute 1.
  • Restricțiile de securitate și reglementările noi pot crește costurile și reduce flexibilitatea în achiziția de echipamente 1.

De urmărit

  • Evoluția concurenței pe piața business și a presiunii asupra prețurilor în SME2026
  • Decizia ACM privind concurența pe piața internetului fix sub 100 Mb/s2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

KPN își creează valoarea prin șase categorii de capital, inclusiv capital financiar, infrastructură viitoare și spectru mobil, angajați calificați, clienți fideli și parteneriate solide cu furnizorii 1. Modelul de afaceri livrează rețele de ultimă generație, produse convergente, inovare și digitalizare, protecția confidențialității și securității, precum și o lanț de aprovizionare responsabil 1. Compania se prezintă drept lider digital al infrastructurii din Olanda, cu scopul de a conecta pe toată lumea la un viitor sustenabil 1.

Activitatea operațională cuprinde implementarea rețelei, monitorizarea performanței, întreținerea și securitatea cibernetică, plus furnizarea de acces la internet mobil și fix, servicii de comunicații și servicii IT, inclusiv cloud 1. Distribuția produselor se face prin magazine proprii, parteneri de retail și platforme online 1. Relația cu clienții se desfășoară prin aplicația MijnKPN, care devine un instrument digital de tip companion 1.

Compania funcționează cu un Consiliu de Administrație și cu structuri de consultare a angajaților, inclusiv un Consiliu Central al Lucrătorilor și consilii descentralizate, care participă la politici și strategie 1. Dialogul cu părțile interesate, inclusiv autoritățile de reglementare ACM, AP și RDI, este parte din activitatea zilnică 1.

Segmente

Clienți consumatori

Segmentul consumatorilor își construiește oferta în jurul conceptului Household 3.0, cu fibră, mobil nelimitat, platforma TV+ și securitate inclusă în abonament 1. Compania a extins Combivoordeel și oferă upgrade-uri gratuite de viteză pentru fibră, în încercarea de a crește fidelitatea clienților 1.

Clienți business

Segmentul business deservește IMM-urile și clienții corporativi mari (LCE) cu servicii de mobil, cloud, workplace, KPN Campus bazat pe 5G, CPaaS și IoT 1. Compania a câștigat parteneriate și premii de la Microsoft și Cisco, ceea ce sugerează o poziție competitivă în soluțiile integrate 1.

En-gros

Clienții en-gros, adică operatorii mobili virtuali, accesează rețelele fixe și mobile ale KPN și prioritizează stabilitatea rețelei și conformitatea cu normele de protecție a datelor 1.

Piața în context

Clienții așteaptă viteză, simplitate și personalizare, iar utilizarea inteligenței artificiale transformă interacțiunea cu serviciile digitale 1. Piața business devine mai competitivă pe măsură ce jucători internaționali intră în Olanda 1.

Tendințe

  • Reglementare europeană nouămixt

    Actele AI Act, Gigabit Infrastructure Act, EU Data Act și propunerea Digital Networks Act pot modifica cerințele pentru rețele și servicii digitale, iar efectul depinde de transpunerea lor în dreptul olandez 1.

  • Consolidarea cerințelor de securitatevânt din față

    Atenția crescută a statului la vendorii non-occidentali și la controlul investițiilor în operatori poate limita alegerea echipamentelor și achizițiile, dacă se extind restricțiile 1.

  • Cerere pentru conectivitate fibră și servicii convergentevânt din spate

    Creșterea adoptării fibrei și a pachetelor cu securitate inclusă sprijină veniturile din servicii, dacă clienții migrează din rețelele vechi 1.

  • Presiune economică și inflațievânt din față

    Incertitudinea economică și inflația influențează comportamentul clienților și poate determina cerere mai mare pentru oferte low-cost, cu presiune asupra marjelor 1.

Poziția concurențială

Compania se confruntă cu concurență intensă și presiune persistentă asupra prețurilor, în special în segmentul SME, iar intrarea unor jucători internaționali accentuează competiția pe piața business 1. KPN folosește mărci flancatoare pentru segmentele sensibile la preț și brandul principal pentru clienții premium 1.

  • Operatorii mobili olandezi concurenți

    Sursa anuală menționează existența celorlalți doi operatori mobili din Olanda, fără a le detalia în text 1.

  • Jucători internaționali pe piața business

    Sursa menționează intrarea unor jucători internaționali pe piața business din Olanda, fără nume specifice 1.

  • Furnizori de servicii cloud și IT

    Sursa indică o concurență pe segmentul LCE cu clienți care cer soluții integrate, fără menționarea unor firme anume 1.

  • Operatori en-gros virtuali

    Operatorii mobili virtuali sunt atât clienți, cât și potențiali concurenți pentru segmentul de consumatori, conform descrierii din raport 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Koninklijke KPN N.V. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.