olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Kapsch TrafficCom AG KTCG.VI

Austria · Wiener Börse · ISIN AT000KAPSCH9 · Verticală: Companii listate din Austria

3,68EUR−0,54 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Kapsch TrafficCom AG este un furnizor global de soluții inteligente de trafic, în special pentru taxare rutieră electronică, managementul traficului urban și mobilitate bazată pe date. Compania este în prezent sub presiune: piața a fost slabă, iar acțiunile au scăzut cu 24,0 % în exercițiul fiscal 2025/26, pe fondul unui plan de restructurare și al unui risc de lichiditate semnificativ.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kapsch TrafficCom AG (KTCG.VI) costa 3,68 EUR (−0,54 % într-o zi), cu capitalizare 52,6 mil EUR, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 3,68–6,52 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
52,6 mil EUR
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,31 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-35,60 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
3,686,52

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
3,60 – 4,18
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 15,0 %
SMA 50 / 200
4,16 / 5,12
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,13 / -0,13
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−9,1 %+0,4 %−9,5 pp—
3 luni−20,2 %−3,3 %−16,9 pp—
6 luni−35,4 %+4,0 %−39,4 pp—
De la început de an−36,6 %+8,1 %−44,7 pp—
1 an−43,4 %+10,7 %−54,1 pp+5,6 %
3 ani−61,7 %+50,1 %−111,8 pp+12,7 %
5 ani−77,3 %+43,6 %−120,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,6 %
06 nov. 2025 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−78,3 %
09 nov. 2021 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−25,7 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri538,8 mil530,3 mil430,6 mil
Venituri an/anindisponibil−1,6 %−18,8 %
Profit net23,2 mil-12,1 mil-18,7 mil
Profit net an/anindisponibil−152,2 %indisponibil
EPS diluat-1,72-0,85-1,31
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %4,3 %-2,3 %-4,3 %
Flux de numerar liber56,1 mil21,5 mil-13,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
23,2 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
67,8 mil EUR
Active totale
383,6 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,89x
ROE
-24,3 %
ROA
-4,5 %
Marja FCF
-3,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
538,8 mil
2025
530,3 mil
2026
430,6 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Profit operațional
2024
70,3 mil
2025
7,3 mil
2026
5,6 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
18,3 mil
2025
16,5 mil
2026
13,0 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

EBITDA
2024
88,5 mil ≈
2025
23,8 mil ≈
2026
18,6 mil ≈

esef· 04 aug. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
36,5 mil
2025
22,3 mil
2026
17,6 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
36,9 mil
2025
-9,6 mil
2026
-5,8 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
14,6 mil
2025
-1,2 mil
2026
11,2 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Profit net
2024
23,2 mil
2025
-12,1 mil
2026
-18,7 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

EPS diluat
2024
-1,72
2025
-0,85
2026
-1,31

esef· 04 aug. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
33,4 mil
2025
47,8 mil
2026
23,2 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Creanțe
2024
131,5 mil
2025
115,4 mil
2026
115,7 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Stocuri
2024
47,8 mil
2025
49,0 mil
2026
39,9 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Active curente
2024
308,0 mil
2025
297,0 mil
2026
234,3 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
46,0 mil
2025
43,1 mil
2026
37,2 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Active totale
2024
443,7 mil
2025
449,2 mil
2026
383,6 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
62,9 mil
2025
58,8 mil
2026
55,3 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Datorii curente
2024
210,1 mil
2025
209,2 mil
2026
263,1 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Datorii totale
2024
360,3 mil
2025
363,4 mil
2026
315,8 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Capital propriu
2024
83,4 mil
2025
85,8 mil
2026
67,8 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
14,2 mil
2026
14,3 mil

esef· 04 aug. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
61,9 mil
2025
27,7 mil
2026
-10,2 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
5,7 mil
2025
6,2 mil
2026
3,5 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
56,1 mil ≈
2025
21,5 mil ≈
2026
-13,8 mil ≈

esef· 04 aug. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
43,8 mil
2025
-6,5 mil
2026
11,9 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-111,6 mil
2025
-6,5 mil
2026
-25,4 mil

esef· 04 aug. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-23,6 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-164,0 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
4,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
1,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-4,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-3,2 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
-25,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-4,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
4,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
0,3x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-10,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
3,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
-13,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-55,1 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
98 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
52,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-35,6 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-26,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,68 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 52,6 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
52,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-25,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
-4,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,8 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 04 aug. 2026
verificat 74derivat 2

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-4,3 %13 (față de colegi)25 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,3x0 (pe interval fix)25 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x8 (pe interval fix)17 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-26,2 %0 (pe interval fix)33 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Kapsch TrafficCom AG (KTCG.VI). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 430,6 mil EUR în 2026; creștere an/an -18,8 %; marjă netă -4,3 %; ROE -25,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -4,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 0,3x
  • Lichiditatea curentă: 0,9x
  • Randament FCF: -26,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−82,1 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−49,0 %)
ROE
-25,2 %
mediana verticalei 8,8 %
sub mediană (−385,7 %)
Marja netă
-4,3 %
mediana verticalei 3,6 %
sub mediană (−219,5 %)
Marja EBIT
1,3 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−77,9 %)
Venituri an/an
-18,8 %
mediana verticalei -1,6 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OMV.VIOmv Aktiengesellschaft35,6 mld23,48,9 %6,3 %−7,2 %+53 % / +86 %
VER.VIVerbund AG26,2 mld17,614,7 %18,6 %−2,8 %+19 % / −14 %
STR.VIStrabag Se11,7 mld12,817,2 %4,9 %+7,4 %+32 % / +168 %
ANDR.VIAndritz AG8,1 mld17,719,3 %5,8 %−5,2 %+33 % / +66 %
VOE.VIvoestalpine AG7,1 mld17,05,7 %2,8 %−4,3 %+12 % / +61 %
EVN.VIEvn AG5,5 mld12,56,9 %14,6 %+3,8 %+15 % / +14 %
ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft2,5 mld—-2,4 %-1,4 %+12,7 %+238 % / +346 %
DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft2,4 mld22,224,0 %4,3 %+7,1 %+12 % / +70 %
CPI.VICPI Europe AG2,2 mld4,212,2 %68,2 %−6,7 %+1 % / −17 %
POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft2,2 mld16,418,3 %4,3 %−2,6 %+6 % / +2 %
WIE.VIWienerberger AG1,9 mld11,75,9 %3,6 %+1,2 %−40 % / −32 %
LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft1,8 mld—-11,8 %-5,2 %−2,3 %−48 % / −65 %
MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft1,3 mld17,13,6 %1,9 %−4,8 %−21 % / −41 %
POS.VIPorr AG1,2 mld10,712,9 %1,8 %+1,7 %+6 % / +167 %
AMAG.VIAMAG Austria Metall AG1,1 mld33,44,7 %2,3 %+2,1 %+34 % / +19 %
BMAG.VIPIERER Mobility AG1,1 mld1,8638,9 %58,9 %−46,3 %+85 % / −47 %
FQT.VIFrequentis AG790,7 mil28,115,5 %4,9 %+20,8 %−14 % / +111 %
ETS.VIEuroTeleSites AG745,4 mil22,38,8 %11,9 %+3,7 %−6 % / +34 %
AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft722,9 mil—-3,6 %-1,2 %−7,9 %−3 % / −15 %
FACC.VIFacc AG602,4 mil28,49,1 %2,2 %+11,3 %+22 % / +127 %
ROS.VIRosenbauer International AG591,1 mil11,917,4 %3,5 %+9,4 %+35 % / +104 %
1AST.VIASTA Energy Solutions AG467,7 mil15,542,3 %4,3 %+8,3 %indisponibil / indisponibil
SBO.VISbo AG456,6 mil19,45,2 %5,2 %−18,8 %+5 % / −30 %
SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding379,1 mil902,50,1 %0,1 %−2,1 %+39 % / +28 %
ACAG.VIAustriacard Holdings AG347,8 mil25,611,4 %4,1 %−8,2 %+76 % / +65 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KTCG.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Kapsch TrafficCom AG este un furnizor global de soluții inteligente de trafic, în special pentru taxare rutieră electronică, managementul traficului urban și mobilitate bazată pe date. Compania este în prezent sub presiune: piața a fost slabă, iar acțiunile au scăzut cu 24,0 % în exercițiul fiscal 2025/26, pe fondul unui plan de restructurare și al unui risc de lichiditate semnificativ 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o prezență globală de lungă durată și o reputație de lider tehnologic în taxare și management al traficului.
    • Portofoliul modular permite adaptarea soluțiilor la cerințele diferite ale clienților, de la sisteme la servicii.
    • Structura de guvernanță este controlată de familie, ceea ce poate asigura continuitate strategică pe termen lung.

    Puncte slabe

    • Cifra de afaceri a scăzut semnificativ în exercițiul 2025/26, iar această scădere nu a fost compensată integral de măsurile de lichiditate.
    • Compania operează sub un plan de restructurare, cu obligații de respectare a unor indicatori financiari.
    • Cursul acțiunii a fost volatil și a scăzut considerabil în a doua jumătate a exercițiului, ceea ce reflectă incertitudinea investitorilor.

    Oportunități

    • Cererea pentru sisteme de taxare și management urban ar putea crește dacă reglementările de mediu se extind.
    • Integrarea verticală prin taxare ca serviciu și intrarea pe piețe noi precum vehiculele conectate pot deschide surse suplimentare de venit.
    • Modificările cerute de clienți în timpul proiectelor și upgrade-urile sistemelor existente pot genera venituri recurente.

    Amenințări

    • Incertitudinea din piețele-cheie și volatilitatea geopolitică pot întârzia noi contracte.
    • Dacă restructurarea nu reușește, presiunea asupra finanțării ar putea afecta grav activitatea.
    • Concurența din licitațiile publice și presiunea asupra prețurilor ar putea limita marjele.

    Riscuri

    • Risc de lichiditateridicat

      Compania menționează riscul de lichiditate ca fiind cel mai important, cu obligația de a respecta calendarul de restructurare și indicatorii financiari definiți.

    • Risc de executare a proiectelorridicat

      Presiunea de piață asupra licitațiilor și a implementării proiectelor a rămas ridicată, ceea ce poate duce la întârzieri sau costuri suplimentare.

    • Risc geopolitic și de piațămediu

      Volatilitatea geopolitică și incertitudinea din piețele-țintă pot amâna comenzile publice și pot afecta planificarea.

    • Dependența de contracte publicemediu

      Veniturile depind în mare măsură de proiecte cu autorități și operatori de infrastructură, ceea ce face ca termenele de decizie să fie greu previzibile.

    • Risc de schimbare de controlscăzut

      Anumite finanțări și contracte cu clienții conțin clauze de change of control, care ar putea duce la rezilierea lor în caz de modificare a acționariatului.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru mobilitate sustenabilă și taxare rutieră se consolidează, compania ar putea beneficia de portofoliul său tehnologic și de reputația globală.
    • Comenzile deja contractate și vânzarea filialei tolltickets ar putea sprijini cifra de afaceri și EBIT-ul în exercițiul următor.
    • Dacă restructurarea reușește, reducerea presiunii asupra lichidității ar putea redeschide spațiu pentru investiții și creștere.

    Ce ar strica teza

    • Dacă piața rămâne slabă, cifra de afaceri ar putea continua să scadă, iar compania ar putea avea dificultăți în a respecta indicatorii din planul de restructurare.
    • Cursul acțiunii a scăzut considerabil în ultimul an, ceea ce arată incertitudinea investitorilor cu privire la capacitatea de revenire.
    • Dacă licitațiile publice se amână sau devin mai competitive, marjele ar putea fi presate și mai mult.

    De urmărit

    • Evoluția cifrei de afaceri și a EBIT-ului față de anul precedent, conform ghidajului conducerii2026/27
    • Respectarea indicatorilor financiari și a calendarului din planul de restructurare Restrukt-IBR2026/27
    • Finalizarea vânzării majorității din tolltickets GmbH și efectul deconsolidării asupra EBIT-uluinext 10-K
    • Noi comenzi în taxare și management urban al traficului, precum și progresul pe piețele noi de demand management și vehicule conectate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Kapsch TrafficCom își prezintă modelul de afaceri ca unul care contribuie la reducerea emisiilor și a congestiei, prin sisteme de taxare distanță-bazată, management al traficului, zone de mediu și demand management. Compania descrie soluții end-to-end, de la proiectare și construcție până la operare și întreținere, precum și proiecte cu modificări la cererea clientului (change requests) care pot fi facturate separat 1. Acțiunile companiei sunt listate la Bursa din Viena, în segmentul Prime Market, din 26 iunie 2007 1.

    Compania aparține unui grup controlat de familie: KAPSCH-Group Beteiligungs GmbH deține cea mai mare parte a acțiunilor, iar nicio altă persoană sau entitate nu deținea la 31 martie 2026 peste 10 % din drepturile de vot 1. Conducerea are trei membri în consiliul de administrație, iar consiliul de supraveghere are șase membri, dintre care patru aleși de adunarea generală și doi trimiși de consiliul de întreprindere 1.

    Raportul anual indică faptul că, în exercițiul 2025/26, cifra de afaceri s-a redus semnificativ, iar compania se află într-un proces de restructurare, reglementat prin Restrukt-IBR, care impune respectarea unui calendar și a unor indicatori financiari definiți 1. Conducerea a afirmat că, pe baza comenzilor deja contractate, se așteaptă ca atât cifra de afaceri, cât și EBIT-ul din exercițiul 2026/27 să fie peste nivelul anului precedent, fără a publica o prognoză cantitativă 1.

    Segmente

    Sisteme și proiecte de trafic

    Această zonă include sisteme de taxare electronică, management urban al traficului, zone de mediu și proiecte livrate ca soluții complete. Sursa indică faptul că proiectele pot genera venituri suplimentare prin modificări cerute de client în timpul implementării și prin extinderi sau upgrade-uri ale sistemelor existente 1.

    Tolling as a Service și servicii de date

    Raportul menționează un potențial de creștere prin integrare verticală, adică furnizarea de taxare ca serviciu, și prin pătrunderea pe piețe emergente, precum demand management și vehicule conectate, care ar putea completa activitatea de sisteme 1.

    Piața în context

    Compania descrie piața ca având o cerere structurală pentru mobilitate sustenabilă, vernicată și condusă digital, determinată de necesitatea reducerii emisiilor și a aglomerației urbane. Investițiile publice în digitalizarea transportului, adesea sprijinite de programe naționale sau europene, sunt identificate drept o sursă de oportunități 1. În același timp, conducerea a descris piața recentă drept dezamăgitoare și a anticipat o evoluție slabă și în exercițiul 2026/27 1.

    Raportul subliniază volatilitatea geopolitică și incertitudinea din mai multe piețe ca factori care îngreunează planificarea 1. Compania a menționat și vânzarea majorității din filiala tolltickets GmbH, tranzacție pe care a anunțat-o că o va finaliza sub rezerva aprobărilor, cu efect pozitiv asupra EBIT-ului prin deconsolidare 1.

    Tendințe

    • Mobilitate sustenabilă și reglementări de mediuvânt din spate

      Cerința de reducere a emisiilor și de limitare a poluării în orașe creează cerere pentru zone de mediu, taxare distanță-bazată și management inteligent al traficului. Dacă aceste reglementări se extind, ar putea susține comenzile pentru soluțiile companiei 1.

    • Digitalizarea investițiilor publice în transportvânt din spate

      Trecerea investițiilor publice spre digitalizare și modernizarea transportului, adesea cu finanțare din programe naționale sau europene, deschide piețe noi pentru sisteme de trafic și servicii de date 1.

    • Piață slabă și amânarea proiectelorvânt din față

      Conducerea a descris piața ca fiind slabă și a anticipat că perioada de incertitudine va continua, ceea ce poate întârzia noi contracte și poate reduce volumul proiectelor noi 1.

    • Restructurarea și presiunea asupra lichiditățiimixt

      Compania operează sub un plan de restructurare care impune respectarea unor indicatori financiari și a unui calendar; dacă aceste condiții nu sunt îndeplinite, presiunea asupra finanțării ar putea crește 1.

    Poziția concurențială

    Sursa furnizată nu identifică în mod explicit concurenții companiei. Totuși, din descrierea activității reiese că aceasta concurează în sisteme de taxare electronică, management al traficului și soluții de mobilitate, unde contează reputația de furnizor de tehnologie și capacitatea de a livra proiecte complexe 1.

    Avantajul declarat al companiei se bazează pe un portofoliu tehnologic modular, pe experiența globală de decenii și pe reputația de lider în calitate și inovație, ceea ce îi poate ajuta să câștige proiecte în care clienții cer soluții integrate 1.

    • Furnizori regionali de sisteme de taxare și trafic

      Sursa nu numește concurenți specifici; astfel de furnizori pot concura pe contracte publice locale pentru taxare și management urban al traficului.

    • Integratori de sisteme de transport

      Companii mari de tehnologie și inginerie care oferă soluții complete de infrastructură rutieră ar putea concura pe aceleași licitații publice.

    • Furnizori de soluții de date pentru mobilitate

      Platformele de date și vehicule conectate, menționate ca piețe-țintă, atrag și actori noi, nenumiți în sursă.

    • Operatori de sisteme de management al traficului

      Furnizori specializați în controlul semafoarelor și al fluxului urban pot concura pe proiectele de modernizare a orașelor.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Kapsch TrafficCom AG · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.