olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Northern Venture Trust PLC NVT.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,56GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Northern Venture Trust PLC este un fond de capital de risc (VCT) listat la Londra, care investește în principal în companii britanice nelistate, concentrate pe software, inteligență artificială și sănătate. La 31 martie 2026, portofoliul de 57 de companii era evaluat la £101,7 milioane, iar disponibilitățile de numerar de £36,5 milioane oferă capacitate pentru investiții de follow-on, într-un mediu macroeconomic încă incert.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Northern Venture Trust PLC (NVT.L) costa 0,56 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 113,1 mil GBP, randament al dividendului 2,86 %, beta -10,13, interval pe 52 de săptămâni 0,01–0,58 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
113,1 mil GBP
acțiuni la 31 mar. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,01 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-1,07 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
2,86 %
DPS 12 luni 0,02
Beta (2 ani)
-10,13
Volatilitate (1 an) 1.958 %
Interval 52 săpt.
0,010,58

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,6
neutru
Bollinger (20, 2)
0,17 – 0,84
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 131,9 %
SMA 50 / 200
0,40 / 0,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,05 / 0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună0,0 %−0,6 %+0,6 pp—
3 luni0,0 %−4,2 %+4,2 pp—
6 luniindisponibil+4,3 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+7,5 %indisponibil—
1 an−1,8 %+9,9 %−11,7 pp+6,7 %
3 aniindisponibil+49,8 %indisponibil+24,8 %
5 aniindisponibil+42,8 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−99,1 %
21 nov. 2025 → 01 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,2 %
25 nov. 2021 → 01 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net3,2 mil8,5 mil-1,4 mil
Profit net an/anindisponibil+163,7 %−116,4 %
EPS diluat0,020,04-0,01
EPS diluat an/anindisponibil+133,3 %−114,3 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
36,5 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
138,2 mil GBP
Active totale
indisponibil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-1,1 %
ROA
indisponibil
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit înainte de impozit
2024
3,2 mil
2025
8,5 mil
2026
-1,4 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
0
2025
0
2026
0

esef· 30 iun. 2026verificat

Profit net
2024
3,2 mil
2025
8,5 mil
2026
-1,4 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,02
2025
0,04
2026
-0,01

esef· 30 iun. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,04
2025
0,03
2026
0,02

esef· 30 iun. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
31,5 mil
2025
25,4 mil
2026
36,5 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Active curente
2024
32,4 mil
2025
28,3 mil
2026
36,7 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
114,8 mil
2025
121,3 mil
2026
138,2 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
178,7 mil
2025
201,9 mil
2026
—

esef· 30 iun. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
-581,0 mii
2025
-190,0 mii
2026
-1,7 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
9,0 mil
2025
-3,8 mil
2026
-5,5 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
9,1 mil
2025
-2,1 mil
2026
18,3 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Dividende plătite
2024
6,5 mil
2025
6,4 mil
2026
7,1 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
3,1 mil
2025
4,1 mil
2026
5,5 mil

esef· 30 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-116,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-114,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-1,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-1,7 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
113,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1,1 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
11,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,56 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 113,1 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
113,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-1,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

14/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2025
Sursă: esefpublicat 30 iun. 2026
verificat 42derivat 4

Scorul pe grupe

6 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente11,2 %100 (pe interval fix)100 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NORTHERN VENTURE TRUST PLC (NVT.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -1,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 0,16–0,19 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,17 GBP, prețul de 0,56 GBP lasă un potențial de -69,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -222,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 11,2 %

    Ce o infirmă

    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 16,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    0,8x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−60,2 %)
    ROE
    -1,1 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−107,7 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    2,9 %
    mediana verticalei 2,8 %
    la mediană

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NVT.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Northern Venture Trust PLC este un fond de capital de risc (VCT) listat la Londra, care investește în principal în companii britanice nelistate, concentrate pe software, inteligență artificială și sănătate. La 31 martie 2026, portofoliul de 57 de companii era evaluat la £101,7 milioane 1, iar disponibilitățile de numerar de £36,5 milioane 1 oferă capacitate pentru investiții de follow-on, într-un mediu macroeconomic încă incert.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu diversificat pe mai multe companii, cu o pondere semnificativă a activelor în numerar, care oferă capacitate pentru sprijinirea companiilor existente 1.
    • Acces la rețeaua Mercia Asset Management și la co-investiții cu fonduri administrate de același grup 1.
    • Statut de VCT, care oferă investitorilor avantaje fiscale și poate atrage capital de la persoane fizice 1.

    Puncte slabe

    • Majoritatea evaluărilor se bazează pe modele interne, nu pe prețuri de piață, ceea ce introduce incertitudine în valorile raportate 1.
    • Mai multe companii din portofoliu au pierderi operaționale, iar unele au înregistrat scăderi ale evaluării față de anul precedent 1.
    • Activitatea este concentrată pe un singur piață geografică și pe câteva sectoare, ceea ce crește expunerea la șocuri locale 1.

    Oportunități

    • Reducerea dobânzilor ar putea sprijini valorile private și ar putea deschide mai multe oportunități de ieșire 1.
    • Poziția Regatului Unit ca centru european pentru inteligență artificială și healthtech ar putea atrage noi tranzacții 1.
    • Capitalul disponibil ar putea permite investiții de follow-on în companiile cu perspective credibile 1.

    Amenințări

    • Incertitudinea geopolitică și tarifele comerciale ale SUA ar putea afecta încrederea afacerilor și lanțurile de aprovizionare 1.
    • Volatilitatea sentimentului investitorilor față de companiile de software și AI ar putea influența evaluările 1.
    • Restricțiile de reglementare pentru VCT-uri pot limita tipurile de companii în care compania poate investi 1.

    Riscuri

    • Evaluări bazate pe modeleridicat

      Majoritatea investițiilor nelistate sunt evaluate de administratori pe baza unor multipli ai veniturilor sau ai câștigurilor, ceea ce poate duce la modificări semnificative ale valorii raportate 1.

    • Concentrare sectorialăridicat

      Portofoliul este concentrat pe software, inteligență artificială și sănătate, iar o scădere a acestor sectoare ar putea afecta mai multe participații simultan 1.

    • Riscul de reglementare VCTmediu

      Compania trebuie să respecte constant regulile VCT; o încălcare ar putea duce la pierderea statutului de VCT și a avantajelor fiscale 1.

    • Macroeconomie și tarifemediu

      Creșterea economică slabă și politica tarifară a SUA ar putea afecta companiile din portofoliu și ieșirile din investiții 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Banca Angliei reduce dobânzile, condițiile de finanțare ar putea deveni mai bune și ar putea susține evaluările companiilor din portofoliu 1.
    • Numerarul disponibil ar putea permite sprijinirea companiilor cu perspective bune prin runde de follow-on 1.
    • Dacă mai multe companii din portofoliu ating profitabilitatea, ieșirile ar putea genera randamente semnificative pentru acționari 1.

    Ce ar strica teza

    • Evaluările bazate pe modele ar putea fi revizuite în scădere dacă piețele private se înrăutățesc 1.
    • Concentrarea pe câteva sectoare ar putea amplifica pierderile dacă cererea pentru software și AI scade 1.
    • Dacă tensiunile geopolitice și tarifele persistă, încrederea investitorilor și ieșirile din investiții ar putea fi întârziate 1.

    De urmărit

    • Evoluția valorii portofoliului și a evaluărilor semnificativenext annual report
    • Decizia Băncii Angliei privind dobânzile2026
    • Realizările de investiții și ieșirile din portofoliu2027
    • Nivelul numerarului după investițiile de follow-onnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania este un Venture Capital Trust constituit pentru a oferi investitorilor persoane fizice din Regatul Unit o cale de a investi în companii mici și nelistate, cu avantaje fiscale precum reducerea impozitului pe venit și scutirea de impozit pe dividende și câștiguri de capital 1. Activitatea de investiții este gestionată de Mercia Fund Management Limited, filială a Mercia Asset Management PLC, care administrează și Northern 2 VCT PLC și Northern 3 VCT PLC 1. Restul activelor este plasat în fonduri de piață monetară și depozite bancare 1.

    Obiectivul declarat este furnizarea de randamente pe termen lung, scutite de impozit, pentru acționari, prin dezvoltarea companiilor din portofoliu și realizarea de ieșiri din investiții. Compania trebuie să mențină în permanență cel puțin 80% din investiții în active calificate, conform Secțiunii 274 din Income Tax Act 2007, ceea ce limitează flexibilitatea de alocare 1. Pentru companiile mai vechi de șapte ani sau zece ani (intensive în cunoaștere), regulile statului impun restricții suplimentare privind finanțarea primită 1.

    Portofoliul este gestionat activ, cu accent pe companii cu perspective credibile de profitabilitate, iar consilierul investițiilor declară că, în noul an financiar, se concentrează pe investiții disciplinate și pe construirea valorii înainte de realizări 1. Dacă piețele private își revin, o parte din companii ar putea oferi ieșiri mai atractive, însă aceasta depinde de condiții de piață pe care compania nu le controlează 1.

    Segmente

    Investiții în software și inteligență artificială

    Software & AI reprezintă cea mai mare pondere din portofoliu, aproximativ jumătate din valoare la 31 martie 2026 1. Companiile din acest segment includ platforme de gestiune software, analiză de date și securitate cibernetică, multe dintre ele evaluate pe baza unui multiplu al veniturilor 1.

    Consumer și sănătate

    Segmentul Consumer reprezintă 23% din portofoliu, iar Health & Life Sciences 19% 1. Printre companiile importante se numără platforme de comerț electronic pentru produse de consum și firme de biotehnologie și farmaceutice, unele dintre ele cu pierderi operaționale în ultimii ani 1.

    Piața în context

    Mediul macroeconomic pentru companiile din portofoliu este descris drept mixt, cu creștere economică a Regatului Unit prognozată ca scăzută și cu incertitudini legate de tarifele comerciale ale SUA 1. Reducerea dobânzilor de către Banca Angliei ar putea facilita condițiile de finanțare și ar putea susține evaluările pe piețele private 1.

    Consilierul consideră că Regatul Unit rămâne un centru european important pentru investiții în inteligență artificială, deep tech și healthtech, ceea ce ar putea susține ieșirile pe termen mediu 1. Volatilitatea de la sfârșitul lunii martie 2026 pe piețele cotate a afectat evaluările unor participații, dar consilierul nu o consideră un indicator structural negativ 1.

    Tendințe

    • Redresarea finanțării pe piețele privatevânt din spate

      Dacă Banca Angliei reduce dobânzile, condițiile de finanțare pentru afaceri ar putea deveni mai favorabile, cu efect pozitiv asupra evaluărilor private 1.

    • Cererea pentru afaceri eficiente din punct de vedere al capitaluluivânt din spate

      Cererea pentru companii inovatoare și eficiente din punct de vedere al capitalului este descrisă drept în creștere în sectoarele în care portofoliul este concentrat 1.

    • Incertitudinea geopolitică și tarifele comercialevânt din față

      Tensiunile geopolitice și politica tarifară a SUA afectează lanțurile de aprovizionare internaționale și încrederea afacerilor, ceea ce ar putea încetini investițiile 1.

    • Sentimentul investitorilor față de companiile de AI și softwaremixt

      Volatilitatea cotațiilor din sectorul software și AI influențează evaluările unor participații, deși unele s-au recuperat ulterior, ceea ce ar putea indica un efect mixt 1.

    Poziția concurențială

    Mercia declară că Northern VCTs sunt singurele VCT-uri pe care le administrează sau le consiliază, ceea ce face ca Northern Venture Trust să concureze mai ales cu alți fonduri de capital de risc și cu alte VCT-uri din piața britanică 1. Concurența pentru tranzacții și pentru co-investiții cu fondurile MAM influențează accesul la oportunități 1.

    Pe piața fondurilor de capital de risc din Regatul Unit, compania se află în competiție pentru companii țintă și pentru atragerea de capital de la investitorii persoane fizice, în condițiile în care avantajele fiscale ale VCT-urilor sunt un element esențial de diferențiere 1.

    • Northern 2 VCT PLC

      Alt VCT administrat de Mercia Fund Management, cu aceeași strategie de investiții în companii britanice nelistate 1.

    • Northern 3 VCT PLC

      Al treilea VCT din grupul Northern, administrat de Mercia, care co-investește în multe dintre aceleași companii 1.

    • Alte VCT-uri britanice

      Fonduri concurente care caută aceleași tipuri de companii mici și care oferă investitorilor avantaje fiscale comparabile 1.

    • Fonduri de capital de risc private

      Fonduri private de venture capital și private equity care concurează pentru tranzacții și pentru capitalul companiilor în creștere 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Northern Venture Trust PLC · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.