olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

PCC ROKITA Spółka Akcyjna PCR.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLPCCRK00076 · Verticală: Companii listate din Polonia

63,40PLN−0,94 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

PCC Rokita este un grup chimic polonez care produce poliuretani, chloropochodne și alte produse chimice, cu energie proprie pentru uzinele sale. În exercițiul 2022 grupul a raportat venituri de peste trei miliarde de zloți, în creștere față de anul anterior, dar profitul depinde de prețurile produselor de bază și de costul energiei, lucruri greu de prevăzut.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PCC ROKITA Spółka Akcyjna (PCR.WA) costa 63,40 PLN (−0,94 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld PLN, P/E 1,9 pe un EPS diluat de 34,00 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 20,87 %, beta 0,30, interval pe 52 de săptămâni 60,70–74,20 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,3 mld PLN
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
1,9
EPS diluat TTM 34,00 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
53,63 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
20,87 %
DPS 12 luni 13,23
Beta (2 ani)
0,30
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
60,7074,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,3
neutru
Bollinger (20, 2)
60,91 – 66,81
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 9,2 %
SMA 50 / 200
65,06 / 67,47
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,64 / -0,70
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,2 %−0,6 %−2,6 pp—
3 luni−4,5 %−4,2 %−0,4 pp—
6 luni−8,1 %+4,3 %−12,5 pp—
De la început de an+3,4 %+7,5 %−4,1 pp—
1 an−8,1 %+9,9 %−18,0 pp+7,1 %
3 ani−30,7 %+49,8 %−80,6 pp+3,3 %
5 ani−34,9 %+42,8 %−77,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,2 %
03 feb. 2026 → 07 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−59,5 %
26 apr. 2023 → 07 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−8,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 2,8, mediană 3,6, max 4,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20212022
Venituri2,2 mld3,1 mld
Venituri an/anindisponibil+42,6 %
Profit net417,3 mil675,1 mil
Profit net an/anindisponibil+61,8 %
EPS diluat21,0234,00
EPS diluat an/anindisponibil+61,8 %
netă %18,9 %21,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
528,4 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
1,5 mld PLN
Active totale
2,9 mld PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,63x
ROE
50,5 %
ROA
25,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
2,2 mld
2022
3,1 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Costul vânzărilor
2021
1,5 mld
2022
2,0 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Profit brut
2021
705,8 mil
2022
1,1 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Profit operațional
2021
482,9 mil
2022
832,2 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
22,5 mil
2022
22,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2021
466,8 mil
2022
813,7 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2021
49,5 mil
2022
138,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit net
2021
417,3 mil
2022
675,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

EPS diluat
2021
21,02
2022
34,00

esef· 02 mai 2023verificat

Dividend pe acțiune
2021
3,67
2022
13,23

esef· 02 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
322,2 mil
2022
528,4 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Stocuri
2021
159,7 mil
2022
222,5 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Active curente
2021
797,6 mil
2022
1,2 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2021
1,3 mld
2022
1,4 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Active totale
2021
2,4 mld
2022
2,9 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii curente
2021
513,8 mil
2022
736,2 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii totale
2021
1,2 mld
2022
1,3 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Capital propriu
2021
1,1 mld
2022
1,5 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
19,9 mil
2022
19,9 mil

esef· 02 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
529,9 mil
2022
792,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-148,4 mil
2022
-224,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-236,0 mil
2022
-362,0 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Dividende plătite
2021
72,9 mil
2022
262,7 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
42,6 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
72,4 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
61,8 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
61,8 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
36,5 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
26,5 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
21,5 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
50,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
25,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
38,6 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
38,9 %
calculat olivLawFY 2022
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
37,7x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
792,3 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
35 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,3 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
1,9x
calculat olivLawFY 2022
P/E (TTM)
1,9x
calculat olivLawFY 2022
Randamentul profitului
53,6 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
0,4x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
20,9 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul distribuirilor către acționari
20,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

63,40 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,3 mld PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,3 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
1,9x
calculat olivLawFY 2022
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
50,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
21,5 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
42,6 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
20,9 %
calculat olivLawFY 2022

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 02 mai 2023
verificat 53derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate21,5 %85 (față de colegi)19 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie37,7x100 (pe interval fix)19 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x69 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluare1,9x84 (față de colegi)31 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente20,9 %100 (pe interval fix)19 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie88/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial85/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial84/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    PCC ROKITA SPÓŁKA AKCYJNA (PCR.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,1 mld PLN în 2022; creștere an/an 42,6 %; marjă netă 21,5 %; ROE 50,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 173,22–379,12 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 259,78 PLN, prețul de 63,40 PLN lasă un potențial de 309,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 75,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 21,5 %
    • Acoperirea dobânzilor: 37,7x
    • P/E (TTM): 1,9x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 20,9 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    1,9x
    mediana verticalei 12,1x
    sub mediană (−84,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,4x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−68,7 %)
    P/B
    0,8x
    mediana verticalei 1,0x
    sub mediană (−16,7 %)
    ROE
    50,5 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+465,6 %)
    Marja netă
    21,5 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+661,6 %)
    Marja EBIT
    26,5 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+318,1 %)
    Venituri an/an
    42,6 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+332,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    20,9 %
    mediana verticalei 3,6 %
    peste mediană (+479,3 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    PCR.WAPcc Rokita Spółka Akcyjna1,3 mld1,950,5 %21,5 %+42,6 %−5 % / −29 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PCR.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    41,43
    Randament total -16 % · Pe an -16 %
    72,91
    Randament total 39 % · Pe an 39 %
    109,37
    Randament total 101 % · Pe an 101 %
    3 ani
    49,14
    Randament total 37 % · Pe an 11 %
    96,42
    Randament total 135 % · Pe an 33 %
    157,49
    Randament total 253 % · Pe an 52 %
    5 ani
    58,29
    Randament total 101 % · Pe an 15 %
    127,52
    Randament total 263 % · Pe an 29 %
    226,78
    Randament total 472 % · Pe an 42 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 24,11
    • Marja netă± 16,87
    • Creșterea anuală a veniturilor± 12,58
    • Diluare anuală± 1,42

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    PCC Rokita este un grup chimic polonez care produce poliuretani, chloropochodne și alte produse chimice, cu energie proprie pentru uzinele sale. În exercițiul 2022 grupul a raportat venituri de peste trei miliarde de zloți, în creștere față de anul anterior, dar profitul depinde de prețurile produselor de bază și de costul energiei, lucruri greu de prevăzut 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grup integrat vertical, care produce o parte din energia proprie și materiile prime pentru propriile fabrici 1.
    • Diversificare pe mai multe segmente chimice, care reduce dependența de un singur produs 1.
    • Venituri și EBITDA în creștere în exercițiul 2022 față de anul anterior 1.

    Puncte slabe

    • Rezultatele depind de prețurile produselor chimice, care pot fluctua mult între perioade 1.
    • Activele sunt concentrate în Polonia, ceea ce expune grupul la riscurile unei singure economii 1.
    • Activitatea intensivă în energie face costurile sensibile la prețurile energiei 1.

    Oportunități

    • Cererea din construcții și industria auto ar putea sprijini vânzările de poliuretani 1.
    • Investițiile recente în active ar putea duce la eficiență sporită pe termen mediu 1.
    • Piețele externe, prin societățile din Turcia și Thailanda, ar putea deveni o sursă suplimentară de venituri 1.

    Amenințări

    • Fluctuațiile cursurilor de schimb pot modifica valoarea activelor și datoriilor exprimate în valută 1.
    • Schimbările de reglementare contabilă pot modifica modul de prezentare a rezultatelor 1.
    • Un declin al cererii din industriile clientelei ar putea reduce veniturile segmentelor chimice 1.

    Riscuri

    • Dependența de prețurile produselor chimiceridicat

      Dacă prețurile poliolilor sau ale clorului scad, marjele și EBITDA ar putea scădea semnificativ 1.

    • Costul energieimediu

      Creșterea prețurilor energiei ar putea afecta costurile producției în segmentele intensive în energie 1.

    • Riscul valutarmediu

      Activele și datoriile în euro, thailandezi și lire turcești sunt convertite în zloți, iar variațiile cursurilor influențează rezultatele 1.

    • Concentrarea geograficămediu

      Activele imobilizate sunt localizate în întregime în Polonia, ceea ce expune grupul la condițiile economice locale 1.

    • Modificări contabilescăzut

      Standardele noi ar putea schimba prezentarea rezultatelor, iar grupul analizează încă impactul acestora 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă prețurile produselor chimice rămân ridicate, creșterea veniturilor din 2022 ar putea continua și în perioadele următoare 1.
    • Integrarea cu propria energie ar putea proteja marjele în perioade de costuri ridicate ale energiei 1.
    • Investițiile recente în capacități ar putea susține creșterea volumelor vândute 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă prețurile produselor scad, rezultatele ar putea reveni la nivelurile din anii anteriori 1.
    • Expunerea valutară și concentrarea în Polonia ar putea amplifica efectele unui șoc economic local 1.
    • Un declin al cererii din construcții sau industria auto ar putea reduce volumele poliuretanilor 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și EBITDA pe segmente2023
    • Impactul noilor standarde contabile asupra raportării2024
    • Evoluția costurilor energiei în segmentul energetic2023
    • Evoluția cursurilor de schimb față de euro și lira turceascănext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul Kapitałowy PCC Rokita își desfășoară activitatea în principal prin societatea-mamă PCC Rokita SA și prin cele 31 de societăți dependente incluse în consolidare, potrivit raportului anual 2022 1. Activitatea se împarte în segmente organizate după grupele de produse fabricate: poliuretani, chloropochodne, alte activități chimice, energetică și alte activități. Veniturile consolidate au fost de 3142712 mii zł în 2022, iar EBITDA de 1016084 mii zł 1. Raportul nu conține informații despre cotația la bursă, ci doar despre situația financiară a grupului 1.

    Segmente

    Poliuretani

    Segmentul produce poliole, sisteme poliuretanice și prepolimeri, folosiți la spume elastice și rigide, vopsele, adezivi și izolații din industria mobilei, auto și construcțiilor. Veniturile segmentului au fost de 1332108 mii zł în 2022, cu un EBITDA de 162847 mii zł 1.

    Chloropochodne

    Segmentul produce clor, alcalii (ług sodowy, soda kaustyczna), chlorobenzen și acid clorhidric, livrate producătorilor din industria plasticelor, chimică, a hârtiei și a alimentelor. Este cel mai mare segment al grupului, cu venituri de 1982739 mii zł și EBITDA de 794185 mii zł în 2022 1.

    Energetică

    Segmentul produce și distribuie energie electrică, termică, apă demineralizată și aer comprimat, mai ales pentru nevoile grupului. Contribuția sa la rezultatul consolidat este redusă, iar mare parte din producție rămâne în interiorul grupului 1.

    Piața în context

    Raportul anual nu descrie piețele în detaliu, dar arată că produsele grupului sunt legate de industrii precum construcțiile, auto, mobila și plasticele 1. Veniturile consolidate au crescut de la 2203306 mii zł în 2021 la 3142712 mii zł în 2022 1. Cererea din aceste industrii ar putea influența rezultatele viitoare, dar sursa nu oferă estimări pentru perioadele următoare.

    Tendințe

    • Creșterea prețurilor produselor chimicemixt

      Veniturile mai mari din 2022 sugerează o perioadă favorabilă pentru prețurile produselor grupului, dar raportul nu explică cauzele creșterii 1.

    • Cursurile de schimbvânt din față

      Grupul convertește în zloți activele și datoriile în euro, thailandezi și lire turcești, la cursurile publicate de Banca Națională a Poloniei; variațiile acestor cursuri afectează rezultatele 1.

    • Investiții în capacitățivânt din spate

      Investițiile în active imobilizate au fost semnificative în 2022, ceea ce ar putea susține capacitatea de producție pe termen mediu 1.

    • Costul energieimixt

      Segmentul energetic acoperă o parte din nevoile grupului, dar costurile de energie rămân un factor de sensibilitate a marjelor, mai ales în segmentele chimice intensive 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică concurenții grupului. Din natura produselor (poliuretani, clor, alcalii) rezultă că grupul concurează cu alți producători chimici, însă sursa nu numește acești competitori 1.

    • Producători europeni de poliuretani

      Sursa nu numește concurenții; categoria este dedusă din natura produselor segmentului poliuretani 1.

    • Producători de clor și alcalii

      Sursa nu numește concurenții; categoria este dedusă din activitatea segmentului chloropochodne 1.

    • Producători de produse fosforice

      Sursa nu numește concurenții; categoria corespunde segmentului altor activități chimice 1.

    • Furnizori de energie industrială

      Concurența nu este descrisă în sursă; categoria este dedusă din activitatea segmentului energetic 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / PCC ROKITA Spółka Akcyjna · 31 dec. 2022

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.