olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

PLAYWAY Spółka Akcyjna PLW.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLPLAYW00015 · Verticală: Companii listate din Polonia

250,00PLN−1,19 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

PLAYWAY este un grup polonez de producție de jocuri video, care își desfășoară activitatea printr-o structură extinsă de filiale și societăți asociate, majoritatea dezvoltatoare de jocuri. Raportul anual pentru 2023 arată un grup cu numeroase studiouri aflate în stadii diferite de dezvoltare, ceea ce face relevantă înțelegerea categoriilor de maturitate ale acestora.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PLAYWAY Spółka Akcyjna (PLW.WA) costa 250,00 PLN (−1,19 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld PLN, P/E 13,1 pe un EPS diluat de 19,14 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,69 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 228,00–283,00 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,4 mld PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
13,1
EPS diluat TTM 19,14 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
7,66 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
7,69 %
DPS 12 luni 19,22
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
228,00283,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
239,67 – 255,48
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 6,4 %
SMA 50 / 200
241,05 / 247,06
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,76 / 2,54
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,3 %−0,6 %+5,9 pp—
3 luni−1,2 %−4,2 %+3,0 pp—
6 luni+2,5 %+4,3 %−1,9 pp—
De la început de an−2,3 %+7,5 %−9,9 pp—
1 an−5,7 %+9,9 %−15,6 pp+7,1 %
3 ani−29,9 %+49,8 %−79,7 pp+3,3 %
5 ani−45,5 %+42,8 %−88,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,4 %
16 ian. 2026 → 14 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,3 %
09 mar. 2023 → 14 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−11,4 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,7, mediană 18,2, max 21,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri234,9 mil257,3 mil274,0 mil
Venituri an/anindisponibil+9,5 %+6,5 %
Profit net127,7 mil112,3 mil106,7 mil
Profit net an/anindisponibil−12,0 %−5,0 %
EPS diluat19,3417,0219,14
EPS diluat an/anindisponibil−12,0 %+12,5 %
netă %54,3 %43,7 %39,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
102,2 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
479,0 mil PLN
Active totale
534,9 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
18,93x
ROE
21,7 %
ROA
19,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
234,9 mil
2022
257,3 mil
2023
274,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
153,5 mil
2022
172,6 mil
2023
159,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Amortizare și depreciere
2021
675,0 mii
2022
1,5 mil
2023
1,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

EBITDA
2021
154,2 mil ≈
2022
174,1 mil ≈
2023
160,8 mil ≈

esef· 02 mai 2024derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
2,1 mil
2022
32,3 mil
2023
40,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
161,9 mil
2022
147,8 mil
2023
133,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
12,1 mil
2022
10,7 mil
2023
6,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit net
2021
127,7 mil
2022
112,3 mil
2023
106,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
19,34
2022
17,02
2023
19,14

esef· 02 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
12,74
2022
19,22
2023
19,22

esef· 02 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
221,7 mil
2022
139,8 mil
2023
102,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Creanțe
2021
44,4 mil
2022
48,9 mil
2023
58,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Stocuri
2021
44,9 mil
2022
69,2 mil
2023
94,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active curente
2021
355,3 mil
2022
375,9 mil
2023
399,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
1,1 mil
2022
1,7 mil
2023
1,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
2,7 mil
2022
2,6 mil
2023
2,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
1,5 mil
2022
914,0 mii
2023
882,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Active totale
2021
574,2 mil
2022
558,6 mil
2023
534,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
11,6 mil
2022
10,7 mil
2023
15,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
12,3 mil
2022
12,9 mil
2023
21,1 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
52,8 mil
2022
54,7 mil
2023
55,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
521,4 mil
2022
503,9 mil
2023
479,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
6,6 mil
2022
6,6 mil
2023
5,6 mil

esef· 02 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
127,9 mil
2022
116,5 mil
2023
125,1 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
16,7 mil
2022
-43,2 mil
2023
-12,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-103,8 mil
2022
-155,2 mil
2023
-150,3 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
129,2 mil
2022
153,5 mil
2023
152,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Răscumpărări de acțiuni
2021
0
2022
1,4 mil
2023
0

esef· 02 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,5 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-7,8 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
12,5 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
58,7 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBIT
58,1 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
39,0 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
26,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
19,5 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
31,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
100,4 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,9x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
18,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
14,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
4,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
125,1 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
77,8 %
calculat olivLawFY 2023

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
72 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,4 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
13,1x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
13,1x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
7,7 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
5,1x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
7,7 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
10,9 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

250,00 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,4 mld PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,4 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
13,1x
calculat olivLawFY 2023
P/B
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
26,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
39,0 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,5 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
7,7 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 mai 2024
verificat 91derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate39,0 %95 (față de colegi)19 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,9x37 (pe interval fix)19 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie18,9x100 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluare13,1x47 (față de colegi)31 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente10,9 %100 (pe interval fix)19 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie62/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial47/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    PLAYWAY SPÓŁKA AKCYJNA (PLW.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 274,0 mil PLN în 2023; creștere an/an 6,5 %; marjă netă 39,0 %; ROE 26,0 %.

    Intervalul de valoare estimat este 155,25–284,75 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 210,06 PLN, prețul de 250,00 PLN lasă un potențial de -16,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -19,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 39,0 %
    • Lichiditatea curentă: 18,9x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 10,9 %

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    13,1x
    mediana verticalei 12,1x
    peste mediană (+7,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    5,1x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+297,8 %)
    P/B
    3,5x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+254,2 %)
    ROE
    26,0 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+190,8 %)
    Marja netă
    39,0 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+1.281,4 %)
    Marja EBIT
    58,1 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+817,3 %)
    Venituri an/an
    6,5 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−34,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    7,7 %
    mediana verticalei 3,6 %
    peste mediană (+113,4 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    PLW.WAPlayway Spółka Akcyjna1,4 mld13,126,0 %39,0 %+6,5 %−8 % / −26 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLW.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    150,72
    Randament total -34 % · Pe an -34 %
    266,21
    Randament total 15 % · Pe an 15 %
    400,65
    Randament total 70 % · Pe an 70 %
    3 ani
    152,17
    Randament total -21 % · Pe an -7 %
    301,86
    Randament total 47 % · Pe an 14 %
    497,96
    Randament total 132 % · Pe an 32 %
    5 ani
    153,64
    Randament total -7 % · Pe an -2 %
    342,28
    Randament total 83 % · Pe an 13 %
    618,91
    Randament total 209 % · Pe an 25 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 75,46
    • Marja netă± 52,83
    • Creșterea anuală a veniturilor± 42,55
    • Diluare anuală± 4,44

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    PLAYWAY este un grup polonez de producție de jocuri video, care își desfășoară activitatea printr-o structură extinsă de filiale și societăți asociate, majoritatea dezvoltatoare de jocuri. Raportul anual pentru 2023 arată un grup cu numeroase studiouri aflate în stadii diferite de dezvoltare, ceea ce face relevantă înțelegerea categoriilor de maturitate ale acestora.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are un portofoliu mare de studiouri, consolidat în mare parte integral, ceea ce oferă o bază diversificată de dezvoltare.
    • Mai multe societăți au produse deja vândute și influențează semnificativ rezultatele, ceea ce indică o capacitate de a aduce titluri pe piață.
    • Structura pe categorii oferă o imagine clară a maturității fiecărei societăți, facilitând administrarea portofoliului.

    Puncte slabe

    • Structura grupului este foarte complexă, cu numeroase filiale, societăți asociate și entități în lichidare, ceea ce poate îngreuna administrarea.
    • Multe societăți nu au încă impact semnificativ asupra rezultatelor, ceea ce concentrează dependența de un număr limitat de titluri.
    • Mai multe participații au scăzut în cursul anului 2023, ceea ce reduce controlul asupra unor entități.

    Oportunități

    • Societățile aflate în faze timpurii de dezvoltare ar putea aduce noi lansări comerciale, dacă proiectele ajung la maturitate.
    • Consolidarea sau raționalizarea structurii prin lichidarea entităților inactive ar putea reduce costurile administrative.
    • Succesul unor titluri din categoria A ar putea susține finanțarea altor proiecte din portofoliu.

    Amenințări

    • Succesul comercial al jocurilor este dificil de prevăzut, iar lansările nereușite ar putea afecta rezultatele grupului.
    • Concurența puternică pentru atenția jucătorilor ar putea limita veniturile studiourilor independente.
    • Schimbările în modul de distribuție a jocurilor ar putea afecta condițiile de vânzare ale grupului.

    Riscuri

    • Dependența de succesul lansărilorridicat

      Veniturile grupului depind de câteva titluri comerciale; dacă lansările nu reușesc, rezultatele financiare ar putea fi afectate semnificativ.

    • Complexitatea structurii de grupmediu

      Numărul mare de filiale și societăți asociate poate complica raportarea și controlul, în special pentru participațiile sub 50%.

    • Lichidarea și cedarea de participațiimediu

      Lichidarea unor societăți și reducerea participațiilor pot schimba perimetrul consolidării și pot genera pierderi de valoare.

    • Pierderi în societăți cu rezultate negativemediu

      Multe entități din raport au rezultate negative în 2023, ceea ce ar putea reflecta costuri de dezvoltare nerecuperate.

    • Lipsa informațiilor de piață în sursele disponibilescăzut

      Fără date despre piață și concurență, evaluarea poziției grupului rămâne incompletă și depinde de surse externe.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă mai multe studiouri din categoriile B și C ajung la lansări comerciale de succes, grupul ar putea beneficia de o bază de venituri mai diversificată.
    • Un portofoliu extins de studiouri ar putea reduce riscul fiecărei lansări individuale, dacă rezultatele sunt distribuite pe mai multe titluri.
    • Curățarea structurii prin lichidarea entităților inactive ar putea îmbunătăți eficiența administrativă a grupului.

    Ce ar strica teza

    • Dacă majoritatea studiourilor rămân fără produse comerciale de succes, costurile de dezvoltare ar putea rămâne nerecuperate.
    • Complexitatea structurii și numărul mare de societăți ar putea îngreuna controlul și creșterea eficienței.
    • Reducerea participațiilor în unele societăți ar putea însemna un perimetru mai restrâns și mai puține surse de venit.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a rezultatelor categoriei A2024
    • Stadiul lansărilor studiourilor din categoriile B și C2024
    • Modificările perimetrului grupului și cedările de participațiinext 10-K
    • Finalizarea lichidării societăților aflate în proces2024

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2023, activitatea de bază a grupului constă în editarea de jocuri pe calculator, desfășurată de societățile din grup. Jednostka dominująca, PLAYWAY S.A., conduce o structură de filiale consolidate integral, în care multe societăți sunt controlate prin participații majoritare, iar altele, precum Digital Melody S.A., sunt consolidate deși participația este sub 50% (47,61%), pe baza unei evaluări a controlului, întrucât nu există un alt acționar semnificativ.

    Conducerea grupului este formată, la 31 decembrie 2023, dintr-un președinte al consiliului de administrație și doi vicepreședinți, iar consiliul de supraveghere cuprinde cinci membri. Raportul anual include și o listă detaliată a filialelor, a societăților asociate și a înregistrărilor lor, dar acestea sunt descrise aici doar în ansamblu.

    Grupul clasifică fiecare societate în patru categorii: A pentru studiouri ai căror produse sunt deja vândute și au un impact semnificativ asupra rezultatelor, B pentru studiouri care creează jocuri fără impact semnificativ actual, C pentru societăți aflate în primele faze de dezvoltare și D pentru entități care nu mai produc jocuri la data raportului.

    Segmente

    Studiouri de categorie A (produse comercializate)

    Societățile din categoria A sunt cele ale căror produse au intrat în vânzare și influențează semnificativ rezultatele grupului. Raportul le enumeră printre filialele consolidate, de exemplu Ultimate Games S.A., Madmind Studio S.A. sau Frozen District sp. z o.o., iar printre societățile asociate, precum Games Operators S.A.

    Studiouri de categorie B și C (dezvoltare și faze timpurii)

    Categoriile B și C reunesc studiouri care creează jocuri fără impact semnificativ actual sau care se află în faza de primele produse. Acestea reprezintă o parte numeroasă a grupului și, prin urmare, o parte din activitatea de dezvoltare viitoare, deși rezultatele lor curente sunt, conform raportului, limitate.

    Entități în lichidare sau fără producție (categoria D)

    Categoria D cuprinde societăți care, la data raportului, nu mai produc jocuri, cum ar fi PWay sp. z o.o. w likwidacji sau Ultimate Games Mobile S.A., a cărei participație a scăzut în 2023. Această categorie indică o reducere a perimetrului activ al grupului.

    Piața în context

    Raportul anual nu oferă în fragmentele disponibile date despre dimensiunea pieței globale a jocurilor video sau despre cota grupului pe această piață. Ce se poate spune din documente este că grupul operează ca editor și dezvoltator într-un sector în care numeroase studiouri mici coexistă, ceea ce se reflectă în structura sa de peste zeci de filiale și societăți asociate.

    Diversitatea de studiouri din grup, unele cu produse deja vândute și altele în dezvoltare timpurie, sugerează că performanța financiară depinde de succesul lansărilor individuale. Documentele disponibile nu includ prognoze de piață, astfel încât orice concluzie despre evoluția sectorului ar trebui verificată în surse independente.

    Tendințe

    • Consolidarea unui portofoliu extins de studiourimixt

      Structura grupului cuprinde un număr mare de filiale și societăți asociate, ceea ce poate oferi diversificare a riscului de lansare dacă mai multe titluri ajung pe piață. În același timp, o astfel de structură complexă poate crește costurile de administrare și de consolidare.

    • Reducerea participațiilor în unele societățimixt

      Raportul menționează cedări sau scăderi de participații în cursul anului 2023, de exemplu la Ultimate Games Mobile S.A. și la mai multe societăți asociate. Dacă această tendință continuă, perimetrul grupului s-ar putea restrânge, cu efecte asupra consolidării.

    • Lichidarea unor societățimixt

      Mai multe entități sunt descrise ca fiind în lichidare, de exemplu PWay sp. z o.o. w likwidacji. Această măsură poate reduce costurile structurii, dar indică și abandonarea unor proiecte.

    • Dezvoltare de noi studiourivânt din spate

      Un număr de societăți sunt în categoria C, adică în primele faze de dezvoltare. Dacă acestea ajung la lansări comerciale, ar putea aduce noi surse de venituri; în caz contrar, costurile de dezvoltare rămân fără compensare.

    Poziția concurențială

    Documentele primite nu includ o analiză a concurenței și nu numesc concurenți. Din structura raportului se poate deduce doar că grupul concurează cu alte studiouri și editori de jocuri, fără ca raportul să precizeze cine sunt aceștia.

    Fără informații despre cote de piață sau comparații, evaluarea poziției competitive a grupului nu poate fi realizată din aceste surse. Ar fi necesare rapoarte externe despre sector pentru a identifica concurenții relevanți.

    • Concurenți nenumiți în sursele disponibile

      Sursele primite nu identifică concurenți directi ai grupului, deci nu pot fi listate pe baza acestor documente.

    • Alți dezvoltatori de jocuri video

      Grupul activează într-un sector în care și alți studiouri independente dezvoltă și publică jocuri; raportul nu le numește.

    • Editori de jocuri de mai mare amploare

      Concurența cu editori mai mari pentru atenția jucătorilor nu este detaliată în documentele disponibile.

    • Studiouri din alte țări

      Raportul nu menționează concurenți internaționali specifici și nu oferă date de comparație pentru acest sector.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / PLAYWAY Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.