olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Pineapple Power Corporation PLC PNPL.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BD0SN947 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Pineapple Power Corporation PLC este o societate de achiziții înregistrată în Anglia, al cărei singur scop declarat este identificarea unor companii, afaceri sau active potrivite pentru achiziție. În exercițiul financiar 2024 nu a fost achiziționat niciun activ, iar compania a raportat o pierdere înainte de impozitare de £356,589, în scădere față de £510,417 în 2023, ceea ce face din ea un caz util de urmărit pentru investitorii interesați de modul în care societățile de achiziții își administrează costurile în așteptarea unei tranzacții.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pineapple Power Corporation PLC (PNPL.L) costa 0,01 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta -2,39, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,03 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- -0,01 – 0,03
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 367,0 %
- SMA 50 / 200
- 0,00 / 0,00
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / 0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −0,6 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | −4,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +7,5 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +9,9 % | indisponibil | +5,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -510,4 mii | -356,6 mii | -214,7 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 61 GBP
- Datorie financiară
- 54,3 mii GBP
- Datorie netă
- 54,2 mii GBP
- Capitaluri proprii
- -427,7 mii GBP
- Active totale
- 6,7 mii GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,02x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -1.570,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -510,4 mii | -358,3 mii | -214,8 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -510,4 mii | -356,6 mii | -214,7 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit net | -510,4 mii | -356,6 mii | -214,7 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 189,5 mii | 20,0 mii | 61 | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Creanțe | — | 625 | 6,7 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active curente | 195,7 mii | 20,6 mii | 6,7 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 51 | 0 | — | esef· 23 sept. 2025verificat |
| Active totale | 195,7 mii | 20,6 mii | 6,7 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 52,1 mii | 221,1 mii | 380,1 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 12,5 mii | 54,3 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 233,6 mii | 434,4 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 52,1 mii | 233,6 mii | 434,4 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 143,6 mii | -213,0 mii | -427,7 mii | esef· 28 oct. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · GBP
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,0x | 0 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PINEAPPLE POWER CORPORATION PLC (PNPL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 GBP în 2025.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PNPL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Pineapple Power Corporation PLC este o societate de achiziții înregistrată în Anglia, al cărei singur scop declarat este identificarea unor companii, afaceri sau active potrivite pentru achiziție. În exercițiul financiar 2024 nu a fost achiziționat niciun activ, iar compania a raportat o pierdere înainte de impozitare de £356,589, în scădere față de £510,417 în 2023, ceea ce face din ea un caz util de urmărit pentru investitorii interesați de modul în care societățile de achiziții își administrează costurile în așteptarea unei tranzacții.
SWOT
Puncte tari
- Experiența administratorilor în servicii financiare, restructurare și tranzacții internaționale este un atu declarat al companiei.
- Structura de guvernanță simplă și costurile administrative modeste pot reduce cheltuielile operaționale în perioada de căutare.
- Compania are resursele financiare din plasamentele anterioare, care pot fi folosite pentru o achiziție atunci când aceasta este identificată.
Puncte slabe
- Compania nu generează venituri din operațiuni și nu are clienți, ceea ce o face dependentă de finanțare externă.
- Administratorii nu sunt obligați să își dedice întregul timp companiei, iar comitetele de guvernanță sunt limitate.
- Nicio achiziție nu a fost finalizată în exercițiul 2024, iar pierderile anuale continuă să apară.
Oportunități
- Dacă se identifică o țintă potrivită, achiziția ar putea transforma compania într-o entitate cu activitate operațională.
- Condițiile de finanțare favorabile ar putea permite finalizarea unei achiziții pe termeni mai buni pentru acționari.
- Extinderea consiliului și a politicilor de guvernanță ar putea consolida încrederea investitorilor.
Amenințări
- Costurile de tranzacție pot rămâne în sarcina companiei dacă o achiziție este abandonată.
- Lipsa unei achiziții adecvate ar putea împiedica realizarea obiectivelor strategice ale companiei.
- Dependența de consultanți externi și de finanțare suplimentară poate crea vulnerabilități semnificative.
Riscuri
- Lipsa oportunităților adecvateridicat
Dacă administratorii nu identifică o țintă potrivită, compania ar putea să nu își poată atinge obiectivele.
- Finanțare suplimentară incertăridicat
Compania nu poate garanta obținerea finanțării necesare pentru finalizarea unei achiziții sau pentru susținerea activității ulterioare.
- Costuri de tranzacție abandonatemediu
Dacă o achiziție identificată este abandonată, compania poate rămâne cu costuri semnificative de tranzacție.
- Conflicte de interese ale administratorilormediu
Administratorii își împart timpul cu alte activități, ceea ce poate afecta alocarea efortului către companie.
- Dependența de consultanți externiscăzut
Dacă consultanții contractați nu își îndeplinesc obligațiile, identificarea și evaluarea achizițiilor ar putea fi compromise.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă administratorii identifică o țintă potrivită la un preț rezonabil, compania ar putea trece de la o structură fără activitate la o entitate cu venituri operaționale.
- Fondurile rămase din plasamentele anterioare ar putea finanța o achiziție fără a depinde integral de capitalul nou.
- Costurile administrative modeste pot face ca o achiziție reușită să aibă un impact relativ mare asupra structurii companiei.
Ce ar strica teza
- Compania nu are venituri, iar pierderile anuale continuă să apară, ceea ce ar putea eroda resursele disponibile înainte de finalizarea unei achiziții.
- Dacă nu se identifică o țintă, costurile de funcționare ar putea continua fără un rezultat concret pentru acționari.
- Dependența de administratori care nu își dedică întregul timp și de consultanți externi ar putea întârzia sau împiedica procesul de achiziție.
De urmărit
- Anunțul unei achiziții sau al unei ținte identificate2025
- Evoluția pierderii înainte de impozitare față de exercițiul 20242025
- Eventuale noi plasamente sau surse de finanțare suplimentară2025
- Modificările în componența consiliului și în politicile de guvernanțănext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Principalul obiectiv al companiei, potrivit raportului strategic pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2024, este identificarea unor companii, afaceri sau active pentru achiziție. Compania nu a început o activitate comercială, nu are clienți și nu are angajați, cu excepția administratorilor, care sunt considerați personal-cheie de conducere. Rapoartele arată că fondurile obținute din plasamentele din decembrie 2020, iulie 2022 și martie 2023 urmau să fie folosite pentru o achiziție, însă nicio achiziție nu a fost finalizată în cursul anului 2024.
Structura de conducere este modestă: consiliul are doi administratori neexecutivi, care nu au comitete separate de audit, remunerare sau nominalizare, toate aceste chestiuni fiind tratate de consiliul în ansamblu. Compania a decis să nu aplice Codul britanic de guvernanță corporativă, invocând dimensiunea și resursele sale limitate, și declară că își propune să extindă consiliul și politicile de guvernanță pe măsură ce evoluează.
Din punct de vedere financiar, modelul de afaceri depinde de capacitatea administratorilor de a identifica și de a finaliza o achiziție adecvată, deoarece compania nu generează venituri proprii din operațiuni. Raportul menționează că fondurile pentru o achiziție ar putea proveni din finanțări suplimentare, iar costurile tranzacțiilor abandonate pot rămâne în sarcina companiei.
Segmente
Identificarea și evaluarea achizițiilor
Singura activitate declarată a companiei este identificarea și evaluarea companiilor sau activelor potențiale pentru achiziție, cu sprijinul consultanților externi. Nu există încă un segment operațional generator de venituri, iar obiectivul rămâne dependent de găsirea unei ținte adecvate.
Administrare și costuri corporative
Cheltuielile companiei sunt legate în principal de remunerația administratorilor, de consultanți și de cheltuielile de conformitate pentru o societate listată. Pierderea anuală raportată reflectă aceste costuri, fără venituri operaționale compensatoare.
Piața în context
Compania nu operează pe o piață de produse sau servicii, ci pe piața achizițiilor de companii mici și mijlocii, unde concurează cu alte societăți de achiziții pentru a găsi și a finaliza tranzacții. Raportul nu oferă date despre dimensiunea acestei piețe, așa că nu se pot face estimări din sursele disponibile.
Succesul companiei depinde de disponibilitatea unor oportunități de achiziție la prețuri rezonabile și de capacitatea de a obține finanțare suplimentară pe condiții acceptabile. Dacă nu se identifică o țintă potrivită, obiectivele strategice ale companiei ar putea rămâne nerealizate.
Tendințe
- Costuri de tranzacție în așteptarevânt din față
Raportul avertizează că, dacă o achiziție identificată este abandonată, compania poate suporta costuri substanțiale de tranzacție, ceea ce ar putea afecta rezultatul financiar.
- Dependența de administratorivânt din față
Administratorii nu sunt obligați să își dedice întregul timp companiei, ceea ce poate duce la conflicte de interese în stabilirea timpului alocat activității acesteia.
- Accesul la finanțare suplimentarămixt
Dacă finanțarea suplimentară devine disponibilă pe condiții favorabile, compania ar putea finaliza o achiziție în condiții mai bune, însă raportul subliniază că nu există nicio garanție în acest sens.
- Consultanți externivânt din față
Compania se bazează pe consultanți externi pentru identificarea și evaluarea achizițiilor, iar dacă aceștia nu pot fi contractați sau nu își îndeplinesc obligațiile, procesul de achiziție ar putea fi întârziat.
Poziția concurențială
Raportul nu identifică concurenți direcți și nu descrie peisajul concurențial. Compania își definește obiectivul prin căutarea de active și companii pentru achiziție, ceea ce o plasează în competiție cu alte societăți de achiziții și cu investitori care caută aceleași tranzacții.
Avantajul declarat al companiei este experiența administratorilor în finanțe, restructurare și fuziuni și achiziții, însă sursele nu oferă date despre poziția față de concurenți pe piață.
- Alte societăți de achiziții listate la Londra
Sursa nu numește concurenți specifici; sunt menționate doar categoria generală a societăților de achiziții care caută aceleași tranzacții.
- Investitori privați și fonduri de private equity
Raportul nu indică nume, dar investitorii care caută active similare pot concura pentru aceleași oportunități de achiziție.
- Companii țintă cu finanțare proprie
Companiile vizate pot avea acces direct la finanțare, ceea ce poate reduce atractivitatea unei achiziții de către o societate fără venituri.
- Consultanți de tranzacții
Consultanții externi sunt esențiali pentru identificarea și evaluarea țintelor, dar pot fi și concurenți pentru aceleași oportunități prin rețelele lor.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202528 oct. 2026
- Raportul anual 202423 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Pineapple Power Corporation PLC · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.