olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Koninklijke Vopak N.V. VPK.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0009432491 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

53,45EUR−0,65 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Koninklijke Vopak N.V. operează o rețea globală de terminale de stocare pentru lichide și gaze în vrac, cu contracte pe termen lung de tip take-or-pay care asigură venituri previzibile. În 2025 compania a avut 75 de terminale în 21 de țări și a deservit peste 1.000 de clienți. Compania se concentrează pe creștere în infrastructura de gaze, de exemplu proiectul REEF pentru export de GPL din vestul Canadei.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Koninklijke Vopak N.V. (VPK.AS) costa 53,45 EUR (−0,65 % într-o zi), cu capitalizare 6,2 mld EUR, P/E 10,2 pe un EPS diluat de 5,22 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 37,00–54,40 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,2 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,2
EPS diluat TTM 5,22 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
9,77 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,23
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
37,0054,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
51,21 – 55,16
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 7,4 %
SMA 50 / 200
50,18 / 46,65
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,08 / 1,27
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+4,7 %−0,6 %+5,4 pp—
3 luni+14,8 %−4,2 %+19,0 pp—
6 luni+20,9 %+4,3 %+16,6 pp—
De la început de an+41,1 %+7,5 %+33,6 pp—
1 an+40,4 %+9,9 %+30,4 pp−0,2 %
3 ani+68,5 %+49,8 %+18,7 pp+2,2 %
5 ani+56,6 %+42,8 %+13,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,5 %
11 mar. 2026 → 27 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,6 %
12 nov. 2021 → 29 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,4 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,3, mediană 8,4, max 13,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,4 mld1,3 mld1,3 mld
Venituri an/anindisponibil−7,7 %−1,3 %
Profit net455,7 mil375,7 mil604,0 mil
Profit net an/anindisponibil−17,6 %+60,8 %
EPS diluat3,623,115,22
EPS diluat an/anindisponibil−14,1 %+67,8 %
netă %32,0 %28,6 %46,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
99,5 mil EUR
Datorie financiară
2,1 mld EUR
Datorie netă
2,0 mld EUR
Capitaluri proprii
3,4 mld EUR
Active totale
6,9 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,62x
Lichiditate curentă
0,90x
ROE
18,2 %
ROA
8,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
691,5 mil
2024
601,2 mil
2025
844,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
323,0 mil
2024
307,4 mil
2025
315,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
1,0 mld ≈
2024
908,6 mil ≈
2025
1,2 mld ≈

esef· 10 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
139,6 mil
2024
116,8 mil
2025
143,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
562,6 mil
2024
501,4 mil
2025
714,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
73,8 mil
2024
81,6 mil
2025
84,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
455,7 mil
2024
375,7 mil
2025
604,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,62
2024
3,11
2025
5,22

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
197,0 mil
2024
94,2 mil
2025
99,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
340,5 mil
2024
343,8 mil
2025
284,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
645,0 mil
2024
534,5 mil
2025
521,9 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
3,2 mld
2024
3,2 mld
2025
3,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
6,7 mld
2024
6,8 mld
2025
6,9 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
327,5 mil
2024
361,7 mil
2025
274,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
279,2 mil
2025
62,4 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
1,7 mld
2025
2,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
668,8 mil
2024
875,7 mil
2025
577,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,3 mld
2024
3,6 mld
2025
3,5 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,4 mld
2024
3,2 mld
2025
3,4 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
125,5 mil
2024
120,4 mil
2025
115,5 mil

esef· 10 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
866,2 mil
2024
909,1 mil
2025
900,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
109,6 mil
2024
-495,3 mil
2025
-592,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-801,9 mil
2024
-528,8 mil
2025
-295,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
10,5 mil
2024
308,2 mil
2025
102,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
40,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
60,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
67,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
89,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
65,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
46,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
19,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
14,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
13,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,0 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
1,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
5,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
900,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
77,6 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
88 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
8,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
10,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
4,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
7,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
9,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
6,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 66 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

53,45 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,2 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
7,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
19,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
46,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 77derivat 3

Scorul pe grupe

  • Calitate82
  • Randamente24
  • Bilanț și datorie42
  • Evaluare90

Interval de valoare estimat

Jos
65,49
EUR pe acțiune
Mijloc
82,53
EUR pe acțiune
Sus
125,24
EUR pe acțiune
Preț: 53,45 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 54,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 35,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 55,10 – 133,98 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA75,88 – 116,50 (Mijloc 89,33)
    5 firme folosite · multiplul median 10,6x · quartile 9,3x – 13,3x
    ARCAD.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, BRNL.AS, CMCOM.AS
  • Colegi: P/E55,10 – 133,98 (Mijloc 75,74)
    16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7x
    AALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 66/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate14,1 %73 (față de colegi)16 %
Marja netă · Calitate46,5 %97 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,7x40 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,9x68 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x9 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare10,2x81 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluare7,0x100 (față de colegi)16 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,7 %24 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie42/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate82/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial24/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare90/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Koninklijke Vopak N.V. (VPK.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld EUR în 2025; creștere an/an -1,3 %; marjă netă 46,5 %; ROE 19,0 %; datorie netă/EBITDA 1,7x.

Intervalul de valoare estimat este 65,49–125,24 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 82,53 EUR, prețul de 53,45 EUR lasă un potențial de 54,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 35,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 14,1 %
  • Marja netă: 46,5 %
  • P/E (TTM): 10,2x
  • EV/EBITDA: 7,0x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,9x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,2x
mediana verticalei 20,2x
sub mediană (−49,3 %)
EV/EBITDA
7,0x
mediana verticalei 10,6x
sub mediană (−33,7 %)
P/S
4,8x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+474,9 %)
P/B
1,9x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−12,8 %)
ROE
19,0 %
mediana verticalei 4,3 %
peste mediană (+339,4 %)
Marja netă
46,5 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+2.366,7 %)
Marja EBIT
65,0 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+1.547,8 %)
Venituri an/an
-1,3 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−137,9 %)
Datorie netă/EBITDA
1,7x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+153,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.485,6 mld47,644,2 %31,3 %+15,6 %+38 % / +101 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG33,7 mld120,51,2 %2,2 %+20,4 %+60 % / +30 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.31,2 mld13,915,3 %2,5 %+3,4 %−3 % / +30 %
ASM.ASASM International N.V.31,2 mld43,318,7 %22,8 %+8,2 %+34 % / +35 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,1 mld26,622,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −17 %
HAL.ASHAL Trust15,5 mld9,710,5 %12,8 %+1,2 %+22 % / +47 %
EXO.ASExor N.V.15,0 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,2 mld84,928,7 %22,3 %−2,7 %+8 % / +10 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,7 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
VPK.ASKoninklijke Vopak N.V.6,2 mld10,219,0 %46,5 %−1,3 %+37 % / +70 %
AALB.ASAalberts N.V.4,5 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+48 % / +13 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,2 mld20,218,3 %4,3 %−2,4 %+24 % / +2 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,89,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +400 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld138,23,6 %1,0 %+16,9 %+7 % / +16 %
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+40 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.985,3 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−0 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.685,9 mil15,210,7 %3,3 %+7,6 %−3 % / +37 %
FAST.ASFastned B.V.663,0 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+60 % / +25 %
FFARM.ASForFarmers N.V.479,4 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+22 % / +123 %
BRNL.ASBrunel International N.V.383,2 mil125,51,0 %0,3 %−10,8 %−6 % / −29 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.224,1 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−25 % / +47 %
ALFEN.ASAlfen N.V.219,8 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−4 % / −78 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VPK.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
29,82
Randament total -44 % · Pe an -44 %
52,87
Randament total -1 % · Pe an -1 %
79,85
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
25,68
Randament total -52 % · Pe an -22 %
51,54
Randament total -4 % · Pe an -1 %
85,92
Randament total 61 % · Pe an 17 %
5 ani
22,12
Randament total -59 % · Pe an -16 %
50,24
Randament total -6 % · Pe an -1 %
92,45
Randament total 73 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 12,88
  • Marja netă± 9,02
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,84
  • Diluare anuală± 0,76

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Koninklijke Vopak N.V. operează o rețea globală de terminale de stocare pentru lichide și gaze în vrac, cu contracte pe termen lung de tip take-or-pay care asigură venituri previzibile. În 2025 compania a avut 75 de terminale în 21 de țări și a deservit peste 1.000 de clienți 1. Compania se concentrează pe creștere în infrastructura de gaze, de exemplu proiectul REEF pentru export de GPL din vestul Canadei 1.

SWOT

Puncte tari

  • Contracte pe termen lung de tip take-or-pay care aduc venituri previzibile.
  • Rețea globală diversificată de terminale strategic amplasate.
  • Servicii specializate precum amestecarea și încălzirea produselor, greu de replicat.

Puncte slabe

  • Dependența de volumele de stocare ale clienților din industria petrochimică și energetică.
  • Emisiile de COV generează obligații de investiții costisitoare pentru controlul emisiilor.
  • Multe active sunt legate de produse fosile, ceea ce poate limita flexibilitatea în tranziție.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru GNL și GPL, mai ales din Asia, poate susține proiecte noi de gaze.
  • Reconversia terminalelor pentru produse cu emisii reduse și biocombustibili.
  • Dezvoltarea stocării energiei prin baterii și a parteneriatelor cu noi joint venture-uri.

Amenințări

  • Reglementările de mediu mai stricte pot crește costurile sau pot duce la închideri temporare ale instalațiilor.
  • Tensiunile comerciale și schimbările fluxurilor comerciale pot afecta volumele de manipulat.
  • Supracapacitatea și marjele comprimate din industria chimică pot slăbi cererea.

Riscuri

  • Emisiile de COV și reglementărileridicat

    Reglementările tot mai stricte privind compușii organici volatili pot necesita investiții majore în sisteme de recuperare a vaporilor, iar nerespectarea poate duce la amenzi sau opriri temporare 1.

  • Licența de operareridicat

    Emisiile netratate care afectează comunitățile din jur ar putea pune în pericol licența de operare a companiei 1.

  • Incertitudine geopoliticămediu

    Mediul geopolitic s-a înrăutățit, iar incertitudinea economică poate reduce capacitatea clienților și a companiei de a planifica investiții pe termen lung 1.

  • Pierderea clienților sensibili la mediumediu

    Dacă standardele de mediu nu sunt îndeplinite, compania ar putea pierde clienți care preferă opțiuni mai sustenabile și accesul la capitalul sensibil la criteriile ESG 1.

  • Execuția proiectelor de creșterescăzut

    Proiectele mari, precum REEF, depind de respectarea calendarului de construcție și de aprobarea capacității suplimentare, iar întârzierile ar putea afecta veniturile viitoare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Contractele pe termen lung de tip take-or-pay și rețeaua globală diversificată pot susține fluxuri de numerar stabile în diferite cicluri de piață 1.
  • Proiectele de gaze și reconversia terminalelor pentru produse cu emisii reduse ar putea deschide surse noi de creștere 1.
  • Clienții mari și loialitatea în creștere, măsurată prin scorul NPS, pot indica o relație solidă cu clienții 1.

Ce ar strica teza

  • Reglementările de mediu privind emisiile de COV pot cere investiții costisitoare și pot limita rentabilitatea activelor existente 1.
  • Incertitudinea geopolitică și tensiunile comerciale pot amâna decizii de investiții ale clienților și ale companiei 1.
  • Cererea de petrol în Europa și OECD se poate reduce pe termen lung, ceea ce ar putea afecta volumele de stocare din anumite regiuni 1.

De urmărit

  • Punerea în funcțiune a proiectului REEF din Prince Rupert și începerea capacității suplimentare aprobate2026-2027
  • Evoluția emisiilor de COV și a investițiilor în sisteme de recuperare a vaporilor2026
  • Progresul față de ținta de reducere a emisiilor Scope 1 și 2 cu 30% până în 20302030
  • Evoluția cererii pentru GNL și GPL și a noilor contracte de stocarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Vopak deține și operează terminale de stocare care permit clienților să depoziteze în siguranță lichide în vrac, gaze și produse chimice. Accesul la capacitatea de stocare se realizează în principal prin taxe de stocare contractuale, adesea structurate ca acorduri pe termen lung de tip take-or-pay, care asigură fluxuri de numerar previzibile 1. Pe lângă capacitate, compania oferă servicii specializate, precum amestecarea și încălzirea produselor, esențiale pentru păstrarea calității acestora 1. Compania se prezintă ca furnizor independent, neutru, de capacitate de stocare, ceea ce îi permite să ofere acces egal tuturor părților 1.

Rețeaua globală de terminale joacă un rol în echilibrarea ofertei și cererii de produse esențiale pentru piețele energetice și industriale. Terminalele funcționează ca interfețe între moduri de transport diferite, de la nave maritime la conducte, vagoane și camioane 1. Compania a clasificat portofoliul în terminale de import și export, terminale hub, terminale de distribuție și terminale industriale legate de clustere petrochimice ale clienților 1.

Vopak susține că strategia sa de creștere și de tranziție energetică se bazează pe reconversia activelor existente pentru produse cu emisii reduse și biocombustibili 1. În același timp, compania menționează investiții în infrastructura de GPL, unde proiectul REEF, realizat împreună cu AltaGas, este cea mai mare investiție individuală a companiei și este programat să intre în funcțiune în 2026 1.

Segmente

Gaze

Segmentul de gaze se concentrează pe GNL și GPL, produse care devin verigi critice în lanțul de aprovizionare. Compania consideră extinderea capacității de stocare a gazelor o prioritate strategică, iar proiectul REEF din Prince Rupert, Canada, deservește exporturile către Asia 1.

Industrial

Terminalele industriale operează pentru mai mulți clienți din aceeași platformă petrochimică, oferind stocare integrată pentru materii prime și produse intermediare. Compania spune că este lider în acest segment și consideră creșterea lui o prioritate strategică centrală 1.

Chimicale și petrol

Segmentul chimic facilitează exportul, importul și manipularea în vrac și pe sorturi a chimicalelor, în timp ce segmentul petrolier deservește cerere stabilă sau în scădere moderată în OECD și în creștere în Asia de Sud-Est, Orientul Mijlociu și Africa 1.

Piața în context

Cererea pentru stocarea de lichide și gaze în vrac este legată de dezechilibrele dintre producție și consum, care nu coincid ca timp, scară sau locație 1. Piața GNL ar putea continua să crească, în principal datorită creșterii ofertei din Statele Unite, iar producția de GPL este așteptată să crească în Statele Unite, Canada și Orientul Mijlociu 1. Piața chimică a fost slabă, din cauza supracapacității și a marjelor comprimate, dar cererea pe termen lung pentru petrochimice este proiectată să crească 1.

Cererea globală de petrol se schimbă geografic și structural: consumul crește în regiuni în dezvoltare rapidă, în timp ce în Europa și OECD se stabilizează sau scade moderat din cauza politicilor de tranziție energetică 1. Petrolul rămâne însă o componentă importantă a mixului energetic, în special pentru transport și materii prime petrochimice 1.

Tendințe

  • Creșterea investițiilor în gazevânt din spate

    Compania identifică gazele naturale și GNL-ul ca verigi de tranziție energetică, iar proiectul REEF din vestul Canadei reprezintă un pas strategic în această direcție 1. Dacă cererea pentru GNL și GPL se mențin, această direcție ar putea susține creșterea veniturilor pe termen lung.

  • Tensiuni comerciale și geopoliticevânt din față

    Compania notează că politicile comerciale ale Statelor Unite din 2025 au generat fricțiuni cu partenerii comerciali și schimbări ale fluxurilor comerciale, iar incertitudinea reduce capacitatea companiilor de a planifica investiții pe termen lung 1.

  • Reglementări privind emisiile de COVmixt

    Reglementările tot mai stricte privind compușii organici volatili pot impune investiții în sisteme de recuperare a vaporilor și tehnologii de control al emisiilor, cu impact asupra costurilor 1. Compania consideră că standardele mai bune pot aduce și avantaje competitive față de clienții sensibili la mediu 1.

  • Tranziția energetică și produse cu emisii redusemixt

    Vopak evaluează conversia terminalelor pentru produse cu emisii mai mici și biocombustibili, precum și oportunități în stocarea energiei prin baterii 1. Potențialul acestor reconversii depinde de dezvoltarea pieței pentru aceste produse 1.

Poziția concurențială

Sursele furnizate descriu Vopak ca operator independent de capacitate de stocare și nu identifică explicit concurenții direcți. Compania subliniază avantajul rețelei sale globale, al economiilor de scară și al poziționării strategice în lanțurile de aprovizionare 1. Concurența în acest sector se bazează probabil pe localizare, siguranță și servicii specializate, însă sursele nu oferă detalii suplimentare.

  • Operatori independenți de terminale de stocare

    Sursele nu numesc concurenți specifici; compania se prezintă ca furnizor independent și neutru de capacitate de stocare.

  • Operatori petrochimici integrați

    Unii clienți pot construi sau opera propriile terminale; sursele nu precizează aceste situații.

  • Operatori de terminale pentru GNL și GPL

    Concurența în segmentul gazelor nu este detaliată în sursele furnizate.

  • Operatori de transport și logistică

    Terminalele concurează indirect cu soluții alternative de transport și depozitare, fără detalii în sursă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Koninklijke Vopak N.V. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.