olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Vestas Wind Systems A/S VWS.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0061539921 · Verticală: Companii listate din Danemarca

205,20DKK+1,03 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Vestas Wind Systems este un producător danez de turbine eoliene, cu divizii de energie și servicii, aflat acum într-o fază de creștere a livrărilor și de îmbunătățire a marjelor. Compania a raportat în primul semestru al exercițiului 2026 o creștere a veniturilor la 8689 mEUR, iar pentru 2026 a ridicat ținta de marjă EBIT înainte de elemente speciale la 7-9 la sută, ceea ce o face relevantă pentru tranziția energetică a Europei și a Americii.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vestas Wind Systems A/S (VWS.CO) costa 205,20 DKK (+1,03 % într-o zi), cu beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 148,15–219,10 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
148,15219,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
179,65 – 201,41
peste banda superioară · %B 1,17 · lățimea benzii 11,4 %
SMA 50 / 200
199,33 / 184,78
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,82 / -1,58
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,1 %+0,4 %+4,7 pp—
3 luni+16,5 %−3,3 %+19,8 pp—
6 luni+6,0 %+4,0 %+2,0 pp—
De la început de an+18,3 %+8,1 %+10,2 pp—
1 an+36,8 %+10,7 %+26,1 pp−6,5 %
3 ani+26,0 %+50,1 %−24,0 pp+1,4 %
5 ani−2,3 %+43,6 %−45,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,1 %
03 feb. 2026 → 13 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,2 %
12 nov. 2021 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu
Venituri
Venituri an/an
Profit net
Profit net an/an
EPS diluat
EPS diluat an/an
netă %
Flux de numerar liber

Bilanț și sănătate financiară

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Bilanț · EUR

Numerar
2024
3,8 mld
2025
4,4 mld
2026
3,5 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Stocuri
2024
—
2025
5,7 mld
2026
6,2 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Active curente
2024
—
2025
16,8 mld
2026
17,4 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
—
2025
2,8 mld
2026
3,1 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Fond comercial
2024
—
2025
1,5 mld
2026
1,6 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Active totale
2024
—
2025
25,7 mld
2026
26,7 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
—
2025
2,6 mld
2026
3,2 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
—
2025
16,8 mld
2026
17,0 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
—
2025
21,9 mld
2026
22,8 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
3,5 mld
2025
3,9 mld
2026
4,0 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-259,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

205,20 DKK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

10/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 62

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x19 (pe interval fix)100 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial19/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VESTAS WIND SYSTEMS A/S (VWS.CO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Indicatorii financiari sunt indisponibili.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 13,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 1,5x
ROE
—
mediana verticalei 6,5 %
Marja netă
—
mediana verticalei 3,1 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 6,4 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 2,2 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
PNDORA.COPandora A68,8 mld13,2133,4 %16,1 %indisponibil+16 % / −3 %
NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VWS.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Vestas Wind Systems este un producător danez de turbine eoliene, cu divizii de energie și servicii, aflat acum într-o fază de creștere a livrărilor și de îmbunătățire a marjelor. Compania a raportat în primul semestru al exercițiului 2026 o creștere a veniturilor la 8689 mEUR, iar pentru 2026 a ridicat ținta de marjă EBIT înainte de elemente speciale la 7-9 la sută, ceea ce o face relevantă pentru tranziția energetică a Europei și a Americii.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o scară globală, o bază instalată mare și un portofoliu de comenzi care oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare.
  • Poziția financiară este solidă, cu un nivel redus de datorii nete față de EBITDA și cu capacitatea de a finanța investițiile din fluxul de numerar.
  • Diviziile de turbine și de service se completează, ceea ce permite venituri recurente din mentenanța instalațiilor existente.

Puncte slabe

  • Marjele au fost mult timp sub pragul dorit, iar revenirea lor depinde de execuția proiectelor și de disciplina costurilor.
  • Segmentul Service a înregistrat o activitate contractuală mai redusă, ceea ce indică o presiune asupra veniturilor recurente.
  • Fluxul de numerar liber a rămas negativ în primul semestru, din cauza investițiilor în producție și a capitalului de lucru.

Oportunități

  • Creșterea cererii de energie eoliană în Europa și Americas ar putea susține comenzi noi pe termen mediu.
  • Portofoliul mare de proiecte de dezvoltare, concentrat în Asia Pacific și Americas, oferă o bază pentru comenzi viitoare.
  • Achiziția de activități de fabricare a palelor în mai multe țări ar putea reduce costurile și apropia producția de piețele-cheie.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și instabilitatea geopolitică pot crește costurile și pot întârzia proiectele.
  • Concurența din partea producătorilor asiatici cu costuri mai mici ar putea reduce prețul pe MW în proiectele terestre.
  • Întârzierile în conectarea la rețea și lipsa autorizațiilor pot amâna livrările și veniturile aferente.

Riscuri

  • Execuția proiectelor maritimeridicat

    Proiectele maritime sunt complexe, iar depășirile de costuri sau întârzierile pot afecta marja segmentului Power Solutions.

  • Presiunea asupra prețului în Americasmediu

    Comenzile cu domeniu redus de livrare au scăzut prețul mediu pe MW, ceea ce ar putea limita marja dacă tendința continuă.

  • Activitatea segmentului Servicemediu

    Contractele mai puține în Europa și Americas pot reduce veniturile recurente și pot prelungi perioada de recuperare a segmentului.

  • Riscul valutar și al tarifelormediu

    Schimbările valutare și tarifele comerciale pot afecta veniturile raportate și costurile de import ale componentelor.

  • Garanții și costuri de servicescăzut

    Costurile de garanție pot crește dacă defectele de fabricație apar la scară largă, ceea ce ar afecta profitabilitatea.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă execuția proiectelor se menține și economiile de costuri se materializează, marja EBIT ar putea depăși ținta actualizată pentru 2026.
  • Creșterea comenzilor și portofoliul mare de proiecte de dezvoltare ar putea susține veniturile în anii următori.
  • Poziția financiară solidă permite investiții în producție și programe de răscumpărare de acțiuni fără a presa bilanțul.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea asupra prețurilor din Americas continuă, marjele ar putea rămâne sub așteptări chiar cu volume mai mari.
  • Fluxul de numerar liber negativ în primul semestru ar putea indica o dependență de finanțare externă dacă investițiile rămân ridicate.
  • Scăderea activității în Service ar putea semnala o slăbire a veniturilor recurente, cu impact asupra profitabilității pe termen lung.

De urmărit

  • Realizarea ținței de marjă EBIT înainte de elemente speciale de 7-9 la sută2026
  • Evoluția comenzilor de turbine terestre în Americas și a prețului mediu pe MWQ3 2026
  • Revenirea activității segmentului Service și implementarea planului de redresare2026
  • Fluxul de numerar liber și nivelul investițiilor totale față de estimarea de aproximativ 1,2 mld. EUR2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Vestas proiectează, fabrică, livrează și întreține turbine eoliene pentru parcuri terestre și maritime, din Danemarca și cu fabrici în mai multe regiuni. Activitatea se împarte între diviziile Power Solutions, care livrează turbine și proiecte, și Service, care asigură mentenanța instalațiilor deja montate. Raportarea din al doilea trimestru al anului 2026 arată venituri de 4723 mEUR în trimestru și o capacitate instalată totală de 207 GW în 88 de țări 1.

Compania lucrează cu contracte pe termen lung, iar veniturile sunt recunoscute pe măsură ce controlul trece către client, fie la un moment dat, fie de-a lungul timpului. Portofoliul de comenzi pentru turbine și cel pentru service sunt elementele care dau vizibilitate asupra veniturilor viitoare 1.

Structura de capital este solidă, cu o poziție financiară netă aproape neutră față de EBITDA, ceea ce înseamnă că nivelul datoriilor nete nu presează bilanțul. Compania a emis în martie 2026 o obligațiune Eurobond și a anunțat un nou program de răscumpărare de acțiuni 1.

Segmente

Service

Segmentul Service asigură mentenanța și reparațiile instalațiilor existente și are o marjă EBIT înainte de elemente speciale mai mare decât cea a segmentului de turbine. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au scăzut ușor, iar compania explică scăderea prin activitate contractuală mai redusă, în timp ce planul de redresare al serviciilor avansează 1.

Piața în context

Piața eoliană depinde de comenzile pentru noi parcuri, de rețelele de transport ale energiei și de politicile energetice din fiecare țară. Comenzile de turbine terestre s-au concentrat în Americas în trimestrul al doilea, în timp ce proiectele maritime au rămas limitate la contractele deja semnate, ceea ce arată că piața reacționează inegal de la o regiune la alta 1.

Livrările din trimestrul al doilea au fost cele mai mari în Germania, Franța și Regatul Unit, iar în Statele Unite au rămas importante. Conducta de proiecte de dezvoltare, dominată de Asia Pacific și Americas, sugerează că cererea pe termen mediu ar putea rămâne ridicată, cu condiția ca rețelele și autorizările să țină pasul 1.

Tendințe

  • Revenirea marjelor în producțievânt din spate

    Îmbunătățirea execuției proiectelor și progresele în creșterea producției turbinei V236-15.0 MW au susținut marje brute mai bune. Dacă această tendință se menține, marjele ar putea rămâne peste nivelurile anterioare.

  • Incertitudinea geopolitică și tarifarăvânt din față

    Compania avertizează că riscurile geopolitice și tarifele pot crea incertitudine asupra activității, iar ipotezele prognozei presupun că mediul global nu se va schimba semnificativ. Un astfel de context ar putea întârzia proiecte sau ar putea crește costurile lanțului de aprovizionare.

  • Creșterea comenzilor terestre în Americasmixt

    Comenzile terestre din Americas au crescut puternic în trimestrul al doilea, dar la un preț mediu mai mic pe MW, din cauza proiectelor cu domeniu redus de livrare. Creșterea volumului poate sprijini veniturile, în timp ce presiunea asupra prețului ar putea limita marja.

  • Programul de reorganizare operaționalămixt

    Programul Operating Model Reset a generat elemente speciale în trimestrul al doilea, iar economiile de costuri vizează reducerea cheltuielilor de distribuție și administrative. Dacă economiile se materializează, ar putea sprijini profitabilitatea pe termen mediu, însă costurile de restructurare pesează pe termen scurt.

Poziția concurențială

Piața turbinelor eoliene are câțiva producători mari la nivel global, iar concurența se dă pe preț, tehnologie, capacitatea de producție și calitatea mentenanței. Presiunea competitivă se simte mai ales în proiectele terestre, unde prețul pe MW contează mult pentru clienți.

  • Siemens Gamesa

    Producător concurent de turbine terestre și maritime, cu activitate importantă în Europa și Asia, care concurează direct în licitațiile de proiecte.

  • GE VernovaGEV

    Divizie eoliană cu prezență puternică în Statele Unii, care concurează pentru comenzi terestre și în segmentul de service.

  • Nordex

    Producător german de turbine terestre, care concurează mai ales pe piețele europene prin preț și termene de livrare.

  • Goldwind

    Producător chinez cu volum mare de livrări, care concurează în special pe piețele din Asia și pe proiecte cu costuri reduse.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Vestas Wind Systems A/S · 30 iun. 2026

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.