olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
AleAnna, Inc. ANNAW
Crude Petroleum & Natural Gas · SIC 1311 · Verticală: Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311)
AleAnna este o companie de resurse de gaze naturale care livrează gaz către Europa prin exploatare convențională onshore în Valea Po și dezvoltare de biometan în Italia. Importanța acesteia a crescut odată cu începerea producției la câmpul Longanesi, care a generat venituri trimestriale din ce în ce mai mari în 2026.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea AleAnna, Inc. (ANNAW) costa 0,21 USD (−8,70 % într-o zi), cu capitalizare 963,9 mii USD, P/E 1,1 pe un EPS diluat de 0,20 USD în ultimele 12 luni, interval pe 52 de săptămâni 0,21–0,26 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 10,2 mil USD (+153,5 % an/an), profit net de 2,4 mil USD (+575,6 % an/an), EPS diluat 0,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- indisponibil
- Bollinger (20, 2)
- indisponibil – indisponibil
- SMA 50 / 200
- indisponibil / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- indisponibil / indisponibil
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −0,9 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | +1,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,8 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +10,7 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +11,1 % | indisponibil | +45,3 % |
| 3 ani | indisponibil | +80,7 % | indisponibil | +8,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +64,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 648,3 mii | 771,7 mii | 644,6 mii | 4,0 mil | 11,2 mil | 9,1 mil | 9,3 mil | 10,2 mil |
| Costul vânzărilor | — | — | 838,4 mii | 301,5 mii | — | — | 1,6 mil | 1,5 mil |
| Profit operațional | -1,5 mil | -10,0 mil | -3,6 mil | 583,3 mii | 5,7 mil | 215,9 mii | 3,7 mil | 1,9 mil |
| Amortizare și depreciere | — | 162,2 mii | 73,1 mii | 229,4 mii | 582,6 mii ≈ | 2,0 mil | 1,2 mil | 882,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -1,1 mil | -9,4 mil | -3,4 mil | 737,3 mii | 5,9 mil | 920,5 mii | 3,8 mil | 2,1 mil |
| Impozit pe profit | — | — | -48,3 mii | 92,7 mii | 556,6 mii | 662,4 mii | 437,4 mii | -1,7 mil |
| Profit net | -77,2 mii | -11,9 mil | -2,0 mil | 348,9 mii | 5,3 mil | 258,1 mii | 2,1 mil | 2,4 mil |
| EPS diluat | — | — | -0,05 | 0,01 | 0,08 | 0,01 ≈ | 0,05 | 0,06 |
| Flux de numerar operațional | -2,2 mil ≈ | -10,0 mil | -1,9 mil | -700,0 mii ≈ | 9,0 mil ≈ | 3,7 mil | 2,9 mil | 4,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 1,4 mil | 25,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +1.663,0 % |
| Profit net | 1,5 mil | 3,4 mil | -12,4 mil | 2,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +127,4 % | −463,8 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -1,84 | -4,38 | 0,04 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -875,4 % | 11,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 31,8 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 58,7 mil USD
- Active totale
- 101,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,93x
- ROE
- 5,3 %
- ROA
- 3,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | 1,4 mil | 25,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,5 mil | -5,8 mil | -14,6 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | — | 213,5 mii | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | — | — | -14,3 mil ≈ | 5,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | — | -5,2 mil | -12,4 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | — | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,5 mil | 3,4 mil | -12,4 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -1,84 | -4,38 | 0,04 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 31,6 mil | 38,3 mil | 40,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 31,6 mil
- 2024
- 38,3 mil
- 2025
- 40,6 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 293,7 mii | 6,8 mil | 28,3 mil | 31,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | 1,2 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 976,1 mii | 6,8 mil | 31,2 mil | 36,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 230,8 mil | 33,7 mil | 83,1 mil | 101,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 51,5 mii | 2,0 mil | 2,2 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 912,9 mii | 1,8 mil | 2,4 mil | 19,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 912,9 mii | 32,5 mil | 33,3 mil | 42,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 163,3 mii † | -151,2 mil | 49,8 mil | 58,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -413,9 mii | -5,7 mil | -16,9 mil | 10,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -25,3 mil | -8,9 mil | -23,1 mil | -7,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 25,3 mil | 21,0 mil | 62,1 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 211,9 mil | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat |
- 2023
- -8,9 mil
- 2024
- -23,1 mil
- 2025
- -7,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 963,9 mii USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,64 – 2,96 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E1,64 – 2,96 (Mijloc 2,46)18 firme folosite · multiplul median 12,5x · quartile 8,4x – 15,1xAMPY, ANNA, APA, CKX, DVN, EOG, EQT, EXE, KRP, MGY, MTDR, MUR, OVV, OXY, PARR, PR, VIST, WDS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 25,1 % | 80 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 92 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 1,1x | 100 (față de colegi) | 50 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial92/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial80/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AleAnna, Inc. (ANNAW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 25,0 mil USD în 2025; creștere an/an 1 663,0 %; marjă netă 25,1 %; ROE 16,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,64–2,96 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,46 USD, prețul de 0,21 USD lasă un potențial de 1 071,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 91,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 25,1 %
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- P/E (TTM): 1,1x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PBRPetrobras - Petroleo Brasileiro SA | 164,1 mld | 38,0 | 10,9 % | 8,2 % | −10,7 % | +89 % / +47 % |
| EOGEog Resources, Inc. | 86,8 mld | 12,9 | 22,5 % | 25,4 % | −4,5 % | +56 % / +31 % |
| OXYOccidental Petroleum Corporation | 64,0 mld | 9,6 | 18,9 % | 33,7 % | −1,9 % | +55 % / +4 % |
| FANGDiamondback Energy, Inc. | 59,4 mld | 41,3 | 3,8 % | 8,6 % | +35,8 % | +48 % / +32 % |
| DVNDevon Energy Corp | 57,4 mld | 12,4 | 11,5 % | 16,7 % | +7,8 % | +61 % / +12 % |
| WDSWoodside Energy Group Ltd | 44,8 mld | 16,6 | 7,6 % | 20,9 % | −1,5 % | +45 % / +8 % |
| EQTEqt Corporation | 34,6 mld | 13,1 | 10,9 % | 28,4 % | +63,9 % | +3 % / +31 % |
| PRPermian Resources Corporation | 21,8 mld | 17,3 | 11,5 % | 21,5 % | +1,3 % | +107 % / +79 % |
| EXEExpand Energy Corporation | 20,9 mld | 7,8 | 14,6 % | 19,8 % | +186,3 % | −12 % / +5 % |
| OVVOvintiv Inc. | 20,0 mld | 20,6 | 8,4 % | 9,4 % | −2,7 % | +94 % / +51 % |
| APAApa Corporation | 18,5 mld | 11,2 | 25,9 % | — | indisponibil | +133 % / +33 % |
| MTDRMatador Resources Company | 7,5 mld | 10,4 | 12,8 % | 19,9 % | +5,5 % | +54 % / −1 % |
| VISTVista Energy, S.A.B. de C.V. | 6,7 mld | 15,2 | 33,3 % | 29,0 % | +41,0 % | +45 % / +159 % |
| MURMurphy Oil Corporation | 6,3 mld | 21,8 | 5,6 % | 9,8 % | −10,2 % | +55 % / −2 % |
| MGYMagnolia Oil & Gas Corp | 6,3 mld | 14,7 | 20,5 % | 28,8 % | −0,3 % | +18 % / +18 % |
| CRCCalifornia Resources Corp | 4,9 mld | — | -3,6 % | -3,8 % | +14,7 % | +18 % / +5 % |
| CRGYCrescent Energy Co | 4,7 mld | 85,7 | 1,1 % | 1,3 % | +22,1 % | +68 % / +17 % |
| PARRPar Pacific Holdings, Inc. | 3,8 mld | 4,4 | 54,7 % | 9,9 % | −6,4 % | +91 % / +132 % |
| TALOTalos Energy Inc. | 3,0 mld | — | -17,8 % | -20,5 % | −9,8 % | +86 % / +18 % |
| AESIAtlas Energy Solutions Inc. | 1,2 mld | — | -9,9 % | -11,1 % | +3,7 % | −26 % / −49 % |
| GRNTGranite Ridge Resources, Inc. | 755,8 mil | — | -4,6 % | -5,6 % | +18,5 % | +9 % / −7 % |
| EGYVaalco Energy Inc | 677,4 mil | — | -24,4 % | -31,1 % | −25,0 % | +64 % / +44 % |
| WTIW&T Offshore, Inc. | 627,3 mil | — | — | -8,4 % | −4,5 % | +93 % / −2 % |
| SOCSable Offshore Corp. | 527,6 mil | — | -103,2 % | -313,4 % | indisponibil | −74 % / −74 % |
| KRPKimbell Royalty Partners, LP | 453,1 mil | 4,5 | — | 29,7 % | +7,9 % | +27 % / +5 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ANNAW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,52 Randament total 626 % · Pe an 626 % | 2,68 Randament total 1.177 % · Pe an 1.177 % | 4,02 Randament total 1.816 % · Pe an 1.816 % |
| 3 ani | 1,81 Randament total 761 % · Pe an 105 % | 3,55 Randament total 1.589 % · Pe an 157 % | 5,79 Randament total 2.658 % · Pe an 202 % |
| 5 ani | 2,14 Randament total 921 % · Pe an 59 % | 4,69 Randament total 2.134 % · Pe an 86 % | 8,34 Randament total 3.872 % · Pe an 109 % |
- P/E la ieșire± 0,89
- Marja netă± 0,62
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,46
- Diluare anuală± 0,05
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
AleAnna este o companie de resurse de gaze naturale care livrează gaz către Europa prin exploatare convențională onshore în Valea Po și dezvoltare de biometan în Italia. Importanța acesteia a crescut odată cu începerea producției la câmpul Longanesi, care a generat venituri trimestriale din ce în ce mai mari în 2026.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție de producție stabilă în câmpul Longanesi, cu rezerve dovedite în creștere și o echipă de conducere cu experiență din industria energetică.
- Lichiditatea în creștere și veniturile trimestriale pozitive oferă flexibilitate financiară pentru dezvoltarea proiectelor.
- Poziția în Valea Po, aproape de infrastructura de gazoducte, reduce costurile de acces la piață.
Puncte slabe
- Compania depinde în mare parte de un singur câmp productiv, iar operatorul Longanesi este un terț asupra căruia compania are influență limitată.
- Segmentul regenerabil generează încă venituri modeste, iar centralele nu sunt încă modernizate pentru producția de biometan.
- Istoricul operațional este scurt, ceea ce face dificilă evaluarea capacității de a obține profit pe termen lung.
Oportunități
- Dacă Gradizza intră în producție, compania ar putea deveni operator direct al unui activ propriu.
- Expirarea sprijinului pentru biogaz ar putea crea un portofoliu de achiziții mai ieftine în segmentul regenerabil.
- Permisele de explorare deschise producătorilor străini ar putea extinde portofoliul de prospecte din Italia.
Amenințări
- Modificările politicii energetice sau ale sprijinului guvernamental ar putea afecta rentabilitatea segmentului regenerabil.
- Întârzierile în construcție sau în obținerea permiselor ar putea amâna veniturile din noile active.
- Prețurile gazelor pe piață și costurile de transport ar putea reduce marjele, dacă evoluează nefavorabil.
Riscuri
- Dependența de Longanesiridicat
Majoritatea veniturilor provine dintr-un singur câmp, operat de un partener, ceea ce ar putea afecta rezultatele dacă producția scade.
- Întârzieri în facilitățile permanentemediu
Întârzierea finalizării instalației permanente de procesare ar putea amâna creșterea producției.
- Riscul de reglementaremediu
Legislația italiană privind explorarea și sprijinul regenerabil poate fi modificată, cu impact asupra proiectelor.
- Cerințe de finanțaremediu
Dezvoltarea proiectelor poate necesita capital suplimentar, iar condițiile de finanțare ar putea fi mai puțin favorabile.
- Riscul de execuție regenerabilscăzut
Transformarea centralelor de biogaz în unități de biometan implică investiții și riscuri tehnice care ar putea depăși estimările.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producția de la Longanesi rămâne stabilă și Gradizza intră în producție, compania ar putea crește veniturile și reduce dependența de un singur activ.
- Creșterea rezervelor dovedite și lichiditatea actuală ar putea sprijini dezvoltarea de noi proiecte fără a depinde exclusiv de finanțare externă.
- Contextul de securitate energetică din Italia ar putea favoriza companiile care produc gaze pe plan intern.
Ce ar strica teza
- Dacă producția de la Longanesi scade sau întâmpină probleme tehnice, veniturile ar putea scădea semnificativ, având în vedere concentrarea activelor.
- Segmentul regenerabil ar putea genera rezultate mai slabe decât se așteaptă dacă transformarea centralelor întârzie sau costurile cresc.
- Istoricul scurt și pierderile din trecut fac dificilă evaluarea capacității companiei de a obține profit constant.
De urmărit
- Finalizarea facilității permanente de procesare Longanesi2027
- Progresul construcției la Gradizza și producția inițială2027
- Rezultatele trimestriale privind veniturile și Adjusted EBITDAQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
AleAnna, cu sediul în Dallas, Texas, și birouri la Roma și Milano, operează în două segmente: gaze naturale convenționale și biometan (gaz natural regenerabil) obținut din deșeuri animale și agricole. Principalul său activ este câmpul Longanesi din Valea Po, unde compania deține o participație de lucru de 33,5% împreună cu operatorul Padana. Compania a intrat la bursă prin fuziunea cu Swiftmerge din decembrie 2024.
Din punct de vedere financiar, veniturile din segmentul convențional au provenit din vânzările de gaz către Shell Energy Europe Limited, în baza unui contract de vânzare de gaz din octombrie 2024. În segmentul regenerabil, compania generează în prezent venituri din vânzarea energiei electrice produse de cele două centrale achiziționate în 2024, urmând să le modernizeze pentru producția de biometan.
Compania plănuiește ca fluxurile de numerar din Longanesi, Gradizza și Trava să finanțeze creșterea, completate de capital propriu și finanțare de proiect. Construcția facilității permanente de procesare de la Longanesi este în desfășurare, cu finalizarea preconizată la începutul anului 2027.
Segmente
Conventional (gaze naturale)
Segmentul convențional include câmpul Longanesi, în producție din martie 2025, și descoperirile Gradizza și Trava. Construcția la Gradizza a început în al doilea trimestru din 2026, iar aprobarea concesiunii a fost obținută în ianuarie 2026.
Regenerabil (biometan)
Segmentul regenerabil a achiziționat trei centrale de biogaz în 2024 și urmărește transformarea lor în unități de biometan. Până atunci, veniturile provin din energia electrică vândută operatorului GSE.
Tendințe
- Securitatea energetică a Italieivânt din spate
Dependența de import a determinat guvernul să deschidă permisele de explorare către producătorii străini, ceea ce poate favoriza companii precum AleAnna care dețin active onshore.
- Expirarea sprijinului pentru biogazvânt din spate
Expirarea incentivelor pentru producția de biogaz în iunie 2027 ar putea împinge fermele către conversia în biometan, ceea ce ar crea oportunități de achiziție.
- Întârzieri în autorizarevânt din față
Procedurile de permisiune și opoziția publică pot întârzia proiectele, dacă procesele administrative se prelungesc.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți producători de gaze și operatori de biogaz din Italia și Europa. Surse de pe piața italiană includ operatori energetici consacrați care au experiență în exploatare și în rețelele de distribuție.
În segmentul regenerabil, concurența vine de la fermele familiale care ar putea vinde direct biometanul și de la alte companii care achiziționează centrale de biogaz. Relația cu asociații de fermieri și cu parteneri mari este un avantaj competitiv.
- Eni
Fost operator național de petrol și gaze din Italia, menționat în sursă ca sursă de experiență a conducerii și ca actor în biocarburi prin filiale.
- Shell Energy Europe
Cumpărător exclusiv al gazului din Longanesi în baza contractului de vânzare; este și partener comercial.
- Società Padana Energia
Operator și partener cu participație în câmpul Longanesi, care controlează o parte din operațiunile de exploatare.
- Snam
Operatorul principal al sistemului de transport de gaze din Italia, care influențează accesul la rețea și costurile de transport.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AleAnna, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AleAnna, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AleAnna, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.