olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
MicroCloud Hologram Inc. HOLO
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370
MicroCloud Hologram Inc. (HOLO) dezvoltă servicii de tehnologie holografică, în special soluții LiDAR pentru sisteme avansate de asistare a șoferului și tehnologii de geamăn digital holografic. Pe fondul expansiunii cererii pentru senzori auto și modelare digitală, compania a raportat venituri de aproximativ 403,7 milioane RMB pentru exercițiul financiar 2025, dar rămâne nerentabilă, cu o pierdere netă de 50,2 milioane RMB.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MicroCloud Hologram Inc. (HOLO) costa 1,21 USD (−3,97 % într-o zi), cu capitalizare 27,2 mil USD, beta 1,23, interval pe 52 de săptămâni 1,12–4,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2023): venituri de 6,6 mil USD (−72,8 % an/an), profit net de -3,6 mil USD (−206,1 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,05 – 1,47
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 33,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,50 / 1,81
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,09 / -0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −21,4 % | −1,1 % | −20,3 pp | — |
| 3 luni | −21,4 % | −0,5 % | −21,0 pp | — |
| 6 luni | −31,3 % | +4,4 % | −35,6 pp | — |
| De la început de an | −54,2 % | +12,3 % | −66,5 pp | — |
| 1 an | −68,6 % | +13,5 % | −82,1 pp | — |
| 3 ani | −100,0 % | +76,4 % | −176,4 pp | — |
| 5 ani | −100,0 % | +63,7 % | −163,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2023 · 31 mar. 2023
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '21 | Q3 '21 | Q4 '21 | Q1 '22 | Q2 '22 | Q3 '22 | Q4 '22 | Q1 '23 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | — | 24,2 mil | — | 24,2 mil | 12,8 mil | 6,6 mil |
| Costul vânzărilor | — | — | — | 13,4 mil | — | 14,8 mil | 6,7 mil | 2,7 mil |
| Profit brut | -143,2 mii | — | — | 10,8 mil | — | 9,4 mil | 6,1 mil | 3,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | — | — | — | 6,6 mil | — | 6,9 mil | 31,7 mil | 4,1 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | — | 684,6 mii | — | 879,9 mii | 952,2 mii | 1,1 mil |
| Profit operațional | — | — | — | 3,3 mil | — | 1,0 mil | -27,0 mil | -3,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 0 ≈ | 0 | 50,0 mii | 0 ≈ | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | -143,2 mii | -394,3 mii | 13,2 mil | 3,3 mil | -103,8 mii | 1,7 mil | -27,0 mil | -3,6 mil |
| Impozit pe profit | — | 0 | -124,7 mii | -56,7 mii | — | 57,3 mii | 54,7 mii | -28,5 mii |
| Profit net | -143,2 mii | -394,3 mii | 13,3 mil | 3,4 mil | -103,8 mii | 1,7 mil | -27,1 mil | -3,6 mil |
| Flux de numerar operațional | -132,3 mii ≈ | -528,8 mii ≈ | 16,9 mil | 272,0 mii | -532,7 mii ≈ | 5,1 mil ≈ | -24,9 mil | -1,5 mil |
| Investiții (capex) | — | — | — | 706 | — | — | 15,6 mii | 31,2 mii |
| Dividende plătite | — | — | — | 993 | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 56,3 mil | 72,5 mil | 28,9 mil | 40,8 mil | 56,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +28,8 % | −60,2 % | +41,1 % | +38,6 % |
| Profit net | -32,3 mii | 12,8 mil | -20,3 mil | -11,6 mil | -9,0 mil | -7,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −259,1 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | 1.454.000,00 | indisponibil | -5,33 | -0,71 | -0,56 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | 22,7 % | -28,0 % | -40,1 % | -22,1 % | -12,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 16,1 mil | -20,3 mil | -4,0 mil | -13,8 mil | 7,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 262,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 383,6 mil USD
- Active totale
- 395,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 33,54x
- ROE
- -2,3 %
- ROA
- -2,3 %
- Marja FCF
- 13,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 56,3 mil | 72,5 mil | 28,9 mil | 40,8 mil | 56,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 17,0 mil | 39,3 mil | 18,3 mil | 31,6 mil | 44,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 39,2 mil | 33,2 mil | 10,5 mil | 9,2 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 22,8 mil | 49,2 mil | 11,2 mil | 24,5 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 0 | 3,1 mil | 3,4 mil | 9,3 mil | 3,3 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | — | 12,4 mil | -21,2 mil | -10,9 mil | -19,4 mil | 364,6 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 50,0 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | -32,3 mii | 12,6 mil | -20,4 mil | -12,2 mil | -8,7 mil | -7,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | -124,7 mii | -122,8 mii | -587,4 mii | 356,5 mii | — | SEC (XBRL)· 21 mar. 2025verificat |
| Profit net | -32,3 mii | 12,8 mil | -20,3 mil | -11,6 mil | -9,0 mil | -7,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 1.454.000,00 | — | -5,33 | -0,71 | -0,56 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 13,2 mil | 100,4 mii | 6,6 mii | 319,5 mii | 13,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 6,6 mii
- 2024
- 319,5 mii
- 2025
- 13,2 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 18,1 mii | 7,5 mil | 21,9 mil | 17,8 mil | 118,5 mil | 262,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 10,7 mil | 11,7 mil | 1,4 mil | 3,3 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 302,2 mii | 254,9 mii | 194,0 mii | 106,5 mii | 16,8 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active curente | 18,1 mii | 20,7 mil | 34,7 mil | 21,5 mil | 224,1 mil | 395,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 46,2 mii | 238,9 mii | 225,6 mii | 81,2 mii | 69,9 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 3,3 mil | 3,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 3,4 mil | 2,2 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2023verificat |
| Active totale | 47,7 mii | 27,8 mil | 40,9 mil | 22,7 mil | 224,7 mil | 395,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 7,4 mil | 8,9 mil | 185,6 mii | 1,9 mil | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 87,3 mii | 9,9 mil | 11,8 mil | 2,4 mil | 4,3 mil | 11,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 87,3 mii | 10,2 mil | 12,4 mil | 2,7 mil | 4,4 mil | 11,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,9 mil | 17,6 mil | 28,5 mil | 19,9 mil | 220,2 mil | 383,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | 5,9 mil | 54,5 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 5,9 mil
- 2024
- 54,5 mil
- 2025
- 22,5 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -32,3 mii | 16,2 mil | -20,0 mil | -3,9 mil | -13,8 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 21,3 mii | 270,8 mii | 109,9 mii | 1,7 mii | 14,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 16,1 mil ≈ | -20,3 mil ≈ | -4,0 mil ≈ | -13,8 mil ≈ | 7,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 0 | -13,2 mil | 1,7 mil | -195,1 mii | -95,0 mil | -40,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 50,3 mii | -204,2 mii | 33,3 mil | 312,8 mii | 209,6 mil | 176,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -195,1 mii
- 2024
- -95,0 mil
- 2025
- -40,7 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
- 2023
- 312,8 mii
- 2024
- 209,6 mil
- 2025
- 176,4 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 27,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 21,3 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | 0,6 % | 3 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | 13,9 % | 56 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -8,0 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 38,6 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 33,5x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 28,9 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere33/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate18/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MicroCloud Hologram Inc. (HOLO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 56,5 mil USD în 2025; creștere an/an 38,6 %; marjă netă -12,4 %; ROE -2,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 38,6 %
- Lichiditatea curentă: 33,5x
- Randament FCF: 28,9 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 21,3 %
- Marja EBIT: 0,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -8,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Nu există destule firme comparabile cu date pentru o medie.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 aug. 2026), 6-K (04 mai 2026).
Pe scurt
MicroCloud Hologram Inc. (HOLO) dezvoltă servicii de tehnologie holografică, în special soluții LiDAR pentru sisteme avansate de asistare a șoferului și tehnologii de geamăn digital holografic. Pe fondul expansiunii cererii pentru senzori auto și modelare digitală, compania a raportat venituri de aproximativ 403,7 milioane RMB pentru exercițiul financiar 2025, dar rămâne nerentabilă, cu o pierdere netă de 50,2 milioane RMB.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu de proprietate intelectuală descris ca fiind printre cele mai extinse din domeniu și o echipă de cercetare dedicată.
- Baza de clienți s-a îmbunătățit calitativ, cu o retenție crescută a clienților cu valoare mare.
- Compania și-a diversificat oferta între soluții hardware și servicii de publicitate și dezvoltare.
Puncte slabe
- Compania înregistrează în continuare pierderi nete, deși acestea s-au redus față de anii anteriori.
- Dependența de industria auto din China expune compania la ciclicitatea producției și a vânzărilor.
- Numărul total de clienți a scăzut, ceea ce face ca veniturile să depindă de un grup mai restrâns de clienți majori.
Oportunități
- Dacă sistemele LiDAR holografice vor fi integrate în generațiile următoare de vehicule, cererea ar putea crește semnificativ.
- Aplicațiile în robotică, drone, securitate și orașe inteligente ar putea diversifica sursele de venit.
- Extinderea geamănului digital holografic către industrii precum finanțele și guvernarea locală ar putea deschide noi piețe.
Amenințări
- Concurenții cu resurse financiare și tehnice mai mari ar putea atrage clienții companiei.
- Alternativele tehnologice, cum ar fi alte modalități de senzori, ar putea deveni dominante în conducerea autonomă.
- Presiunea asupra prețurilor din partea concurenței ar putea reduce marjele de profit.
Riscuri
- Adoptarea incertă a LiDAR-uluiridicat
Dacă piața LiDAR, în special cea holografică, nu se dezvoltă conform așteptărilor, afacerea ar putea fi afectată semnificativ 1.
- Rentabilitate insuficientăridicat
Compania nu a atins încă profitabilitatea, iar pierderile persistente ar putea necesita finanțare suplimentară în condiții neclare 1.
- Ciclicitatea industriei automediu
Scăderile din producția auto din China ar putea reduce cererea pentru produsele companiei 1.
- Concurență și presiune asupra prețurilormediu
Concurenții mai mari sau alternativele ieftine ar putea forța reducerea prețurilor și pierderea de cote de piață 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor din soluții holografice și din servicii în 2025 arată că cererea pentru produsele companiei poate crește, mai ales când clienții mari sunt consolidați.
- Dacă sistemele ADAS și conducerea autonomă ajung la adoptare pe scară largă, poziția companiei în domeniul LiDAR holografic ar putea deveni un avantaj competitiv.
- Diversificarea spre robotică, securitate și orașe inteligente ar putea reduce dependența de un singur sector.
Ce ar strica teza
- Compania continuă să raporteze pierderi nete, iar fără o îmbunătățire a rentabilității ar putea depinde de finanțare externă.
- Numărul de clienți a scăzut în 2025, ceea ce ar putea face veniturile mai vulnerabile la pierderea unor clienți majori.
- Dacă piața LiDAR holografic rămâne subdezvoltată sau dacă alte tehnologii de senzori câștigă teren, poziția competitivă a companiei ar putea fi afectată.
De urmărit
- Evoluția marjelor brute și a pierderii nete față de exercițiul 2025next 10-K
- Numărul de clienți și rata de retenție, în special a clienților cu valoare mare2026
- Integrarea sistemelor LiDAR holografice în noi modele de vehicule2027
- Contribuția serviciilor de geamăn digital și a aplicațiilor din afara industriei auto la veniturinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 aug. 2026), 6-K (04 mai 2026).
Afacerea
MicroCloud Hologram Inc. își descrie activitatea ca fiind furnizarea de servicii de tehnologie holografică către clienți din întreaga lume. Soluțiile sale includ LiDAR holografic de înaltă precizie, algoritmi de nor de puncte, design de cipuri senzoriale și tehnologie de viziune inteligentă pentru vehicule destinată sistemelor ADAS. Compania oferă și servicii de geamăn digital holografic și a construit o bibliotecă proprietară de resurse în acest domeniu 1. Compania a fost creată prin fuziunea cu o societate de achiziție cu scop special și este listată la NASDAQ sub simbolul HOLO din septembrie 2022 1.
Veniturile provin din două surse: soluții holografice, care includ produse hardware LiDAR, licențe, conținut și servicii de dezvoltare tehnologică, și servicii de tehnologie holografică, adică publicitate, servicii de kit de dezvoltare software și servicii de promovare 1. În exercițiul 2025, veniturile din soluții holografice au fost de 199,3 milioane RMB, iar cele din servicii holografice de 204,4 milioane RMB, aproape în echilibru 1.
Compania și-a restructurat portofoliul de clienți în 2025: numărul total de clienți a scăzut la 128, iar compania a renunțat la clienții cu valoare redusă, concentrându-se pe clienții majori. Rata de retenție a crescut astfel la 41% 1. Compania are sediul principal în Shenzhen, China, iar activitatea sa operațională se desfășoară în principal în China 1.
Segmente
Soluții holografice
Acest segment include produse hardware LiDAR și alte produse de tehnologie holografică, licențe, conținut și servicii de dezvoltare tehnologică. Veniturile au crescut în 2025, fiind extinse cererea clienților pentru soluții holografice, și reprezintă aproximativ jumătate din totalul veniturilor 1.
Servicii de tehnologie holografică
Acest segment cuprinde publicitate holografică, servicii de kit de dezvoltare software și servicii de promovare. Creșterea din 2025 a fost atribuită în principal fuziunii cu Shanghai Kuosou, o achiziție finalizată în cursul anului 1.
Piața în context
Compania susține că piața LiDAR holografic este subpătrunsă atât în China, cât și la nivel global, mai ales în afara industriei auto 1. Adoptarea pe scară largă depinde însă de comercializarea sistemelor ADAS și a conducerii autonome, care este încă incipientă pentru mulți clienți din industria auto 1.
Cererea din industria auto din China este ciclică și fluctuează de la un an la altul, ceea ce influențează direct volumul de produse vândute de companie 1. Piața serviciilor de tehnologie holografică este descrisă ca fiind intens competitivă, cu bariere reduse la intrare 1.
Tendințe
- Adoptarea sistemelor ADAS și a conducerii autonomevânt din spate
Creșterea sistemelor de asistare a șoferului și a conducerii autonome ar putea sprijini cererea pentru senzorii LiDAR holografici, dacă aceștia sunt incluși în generațiile următoare de vehicule 1.
- Extinderea în robotică, securitate și cartografierevânt din spate
Compania vizează aplicații în robotică industrială, drone, sisteme de securitate, cartografiere și orașe inteligente, ceea ce ar putea reduce dependența de industria auto 1.
- Ciclicitatea industriei auto din Chinavânt din față
Volumul producției auto din China fluctuează semnificativ, iar aceste variații se transmit asupra cererii pentru produsele companiei 1.
- Presiunea prețurilor și cheltuielile de cercetaremixt
Concurența poate împinge prețurile în jos, iar costurile ridicate de dezvoltare a componentelor LiDAR complexe ar putea reduce marjele, dacă nu se transformă în venituri 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenții prin nume. Documentul menționează doar că piața este intens competitivă, că unii concurenți au resurse financiare, tehnice și de marketing mai mari și că prețurile pot fi presate de alternative cu funcționalitate limitată sau gratuite 1.
Avantajele declarate ale companiei includ un portofoliu extins de proprietate intelectuală, o bază diversificată de clienți și o echipă de cercetare și dezvoltare, dar acestea trebuie susținute printr-o diferențiere clară a serviciilor față de concurență 1.
- Furnizori de senzori LiDAR cu alte tehnologii
Sursa menționează concurența din partea altor modalități de detectare, fără a numi companii specifice.
- Furnizori de soluții ADAS
Concurenții din acest segment nu sunt numiți în document, dar au resurse mai mari de marketing și dezvoltare.
- Platforme de publicitate online
Sursa face referire la concurența în domeniul serviciilor de publicitate pe internet, fără nume.
- Dezvoltatori de geamăn digital
Companiile care oferă modelare digitală și simulare nu sunt identificate în sursă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Vilnius-based Holo raises €5M to bring AI-powered marketing to small businessesTech.eu · 15 oct. 2026 · EN
- MicroCloud Hologram Invests $15.8 Million in Strategy Shares. What This Means for HOLO Stock.Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
- Building an Arch Linux Aarch64 Port for Holo CoreHacker News · 17 iul. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)27 mar. 2026
- Raport anual (emitent străin)27 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 sept. 2025
- Raport curent (emitent străin)05 iun. 2025
- Raport curent (emitent străin)23 apr. 2025
- Raport curent (emitent străin)14 apr. 2025
- Raport curent (emitent străin)27 mar. 2025
- Raport anual (emitent străin)21 mar. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MicroCloud Hologram Inc. · 27 mar. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MicroCloud Hologram Inc. · 14 mar. 2023
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.