olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

PennyMac Financial Services, Inc. PFSI

Mortgage Bankers & Loan Correspondents · SIC 6162 · Verticală: Credit nebancar (SIC 616x)

67,09USD−0,68 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

PennyMac Financial Services este o firmă specializată în producția și administrarea creditelor ipotecare rezidențiale din SUA, activă atât în originare, cât și în servicing. În 2025, veniturile nete totale au atins 2.046,5 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 presiunea ratelor de dobândă ridicate a redus rentabilitatea, ceea ce face ca tranziția spre o structură de costuri mai eficientă să fie în centrul atenției.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PennyMac Financial Services, Inc. (PFSI) costa 67,09 USD (−0,68 % într-o zi), cu capitalizare 3,5 mld USD, P/E 15,1 pe un EPS diluat de 4,45 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,79 %, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 57,75–159,46 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,7 mil USD (+24,0 % an/an), profit net de 28,7 mil USD (−84,2 % an/an), EPS diluat 0,54 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,5 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
15,1
EPS diluat TTM 4,45 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
6,63 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,79 %
DPS 12 luni 1,20
Beta (2 ani)
0,65
Volatilitate (1 an) 52 %
Interval 52 săpt.
57,75159,46

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
56,79 – 67,73
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 17,6 %
SMA 50 / 200
65,29 / 82,71
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,40 / -0,50
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+6,9 %−5,9 %+12,8 pp—
3 luni−12,9 %−4,6 %−8,3 pp—
6 luni−24,3 %+0,2 %−24,6 pp—
De la început de an−49,1 %+7,4 %−56,5 pp—
1 an−46,3 %+8,2 %−54,5 pp−44,4 %
3 ani−6,7 %+68,4 %−75,1 pp−17,2 %
5 ani+0,2 %+56,5 %−56,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−63,8 %
16 ian. 2026 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,8 %
16 ian. 2026 → 14 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
5,7 mil USD
+24,0 % an/an
Profit net
28,7 mil USD
−84,2 % an/an
EPS diluat
0,54
−84,0 % an/an
netă / operațională
504,8 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri4,1 mil4,9 mil4,5 mil4,6 mil6,1 mil6,1 mil19,5 mil5,7 mil
Amortizare și depreciere13,8 mil13,9 mil14,7 mil ≈13,0 mil ≈12,8 mil13,5 mil14,4 mil ≈13,9 mil ≈
Profit înainte de impozit129,4 mil104,2 mil76,4 mil236,4 mil134,4 mil104,7 mil31,5 mil42,5 mil
Impozit pe profit24,9 mil27,9 mil-60,0 mil54,9 mil27,6 mil22,4 mil9,8 mil13,9 mil
Profit net104,5 mil76,3 mil136,5 mil181,5 mil106,8 mil82,3 mil21,7 mil28,7 mil
EPS diluat1,95 ≈1,422,543,371,97 ≈1,530,410,54
Flux de numerar operațional-2,1 mld1,1 mld-131,3 mil ≈-697,4 mil ≈-1,9 mld-1,3 mld2,1 mld ≈854,4 mil ≈
Investiții (capex)248,0 mii371,0 mii1,3 mil ≈2,1 mil ≈8,2 mil2,3 mil3,4 mil ≈4,1 mil ≈
Dividende plătite15,7 mil15,0 mil15,8 mil ≈15,8 mil ≈15,9 mil15,6 mil15,9 mil ≈15,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni————050,0 mil0 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 81 din propriul istoric de 36 trimestre (min 2,8, mediană 8,2, max 35,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri984,6 mil8,9 mil6,7 mil7,3 mil12,4 mil13,4 mil26,9 mil20,1 mil
Venituri an/an+3,1 %−99,1 %−24,1 %+8,7 %+69,2 %+8,2 %+100,5 %−25,2 %
Profit net87,7 mil393,0 mil1,6 mld1,0 mld475,5 mil144,7 mil311,4 mil501,1 mil
Profit net an/an−13,0 %+348,1 %+319,1 %−39,1 %−52,6 %−69,6 %+115,3 %+60,9 %
EPS diluat2,594,8920,9214,878,502,745,849,30
EPS diluat an/an−35,7 %+88,8 %+327,8 %−28,9 %−42,8 %−67,8 %+113,1 %+59,2 %
netă %8,9 %4.425,3 %24.445,4 %13.699,5 %3.837,2 %1.079,3 %1.159,1 %2.491,9 %
Flux de numerar liber559,0 mil-2,3 mld-6,2 mld2,6 mld6,0 mld-1,6 mld-4,5 mld-1,7 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
301,7 mil USD
Datorie financiară
6,2 mld USD
Datorie netă
5,9 mld USD
Capitaluri proprii
4,3 mld USD
Active totale
29,4 mld USD
Datorie / capitaluri
1,45x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
12,3 %
ROA
1,8 %
Marja FCF
-8.274,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
13,4 mil
2024
26,9 mil
2025
20,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
53,2 mil
2024
56,0 mil
2025
54,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
637,8 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
183,6 mil
2024
401,0 mil
2025
551,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
39,0 mil
2024
89,6 mil
2025
50,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
144,7 mil
2024
311,4 mil
2025
501,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,74
2024
5,84
2025
9,30

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
52,7 mil
2024
53,4 mil
2025
53,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,80
2024
1,00
2025
1,20

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
938,4 mil
2024
238,5 mil
2025
301,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
19,0 mil
2024
12,9 mil
2025
17,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
18,8 mld
2024
26,1 mld
2025
29,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
4,4 mld
2024
5,3 mld
2025
6,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
15,3 mld
2024
22,3 mld
2025
25,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,5 mld
2024
3,8 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-1,6 mld
2024
-4,5 mld
2025
-1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,4 mil
2024
1,7 mil
2025
11,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,6 mld ≈
2024
-4,5 mld ≈
2025
-1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-273,3 mil
2024
-1,9 mld
2025
552,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,5 mld
2024
5,7 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
41,4 mil
2024
52,2 mil
2025
62,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
71,5 mil
2024
—
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
17,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
24,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
60,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
1,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-21,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
59,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-15,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
640,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-673,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
27,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-233,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
17,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-251,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-105,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
9,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
14,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
93,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
262,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

67,09 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
640,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 1134derivat 101

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
14,35
USD pe acțiune
Mijloc
24,44
USD pe acțiune
Sus
41,02
USD pe acțiune
Preț: 67,09 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -63,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -174,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,93 – 60,83 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E12,93 – 60,83 (Mijloc 30,79)
    4 firme folosite · multiplul median 6,9x · quartile 2,9x – 13,7x
    FIGR, FINV, ONIT, TREE
  • Dividende actualizate (DDM)15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Credit nebancar (SIC 616x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate640,7 %88 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-105,0 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere17,5 %100 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere3,0 %20 (pe interval fix)15 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare15,1x68 (pe interval fix)19 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-7,2 %0 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %46 (pe interval fix)12 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere60/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate44/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare38/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PennyMac Financial Services, Inc. (PFSI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,1 mil USD în 2025; creștere an/an -25,2 %; marjă netă 640,7 %; ROE 5,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 14,35–41,02 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 24,44 USD, prețul de 67,09 USD lasă un potențial de -63,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -174,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 640,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: 17,5 %

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -105,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: 3,0 %
  • Randament FCF: -7,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Credit nebancar (SIC 616x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,1x
mediana verticalei 6,9x
peste mediană (+117,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
93,2x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+7.596,7 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−24,8 %)
ROE
5,6 %
mediana verticalei 8,1 %
sub mediană (−31,2 %)
Marja netă
640,7 %
mediana verticalei 5,5 %
peste mediană (+11.523,8 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 8,2 %
Venituri an/an
-25,2 %
mediana verticalei 25,1 %
sub mediană (−200,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
1,8 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
PFSIPennyMac Financial Services, Inc.3,5 mld15,15,6 %640,7 %−25,2 %−46 % / −7 %
FOAFinance Of America Companies Inc.803,7 mil—-0,1 %-0,1 %+26,1 %−46 % / +40 %
TREELendingTree, Inc.543,8 mil3,182,8 %14,3 %+24,1 %−32 % / +119 %
BETRBetter Home & Finance Holding Company360,1 mil—-267,7 %-112,6 %+52,0 %−61 % / −17 %
ONITOnity Group Inc.263,3 mil2,323,0 %11,1 %+9,3 %−28 % / +25 %
UWMCUWM Holdings Corp168,1 mil—-2,7 %-1,0 %+18,2 %−72 % / −70 %
BLNEBeeline Holdings, Inc.20,0 mil—-41,1 %-215,3 %+600,0 %−70 % / −95 %
FIGRFigure Technology Solutions, Inc.—22,516,8 %33,5 %+48,7 %−42 % / indisponibil
FINVFinVolution Group—10,716,3 %2.679,2 %+3,9 %−42 % / −35 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PFSI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
45,45
Randament total -31 % · Pe an -31 %
79,99
Randament total 21 % · Pe an 21 %
119,98
Randament total 81 % · Pe an 81 %
3 ani
53,91
Randament total -14 % · Pe an -5 %
105,79
Randament total 65 % · Pe an 18 %
172,78
Randament total 167 % · Pe an 39 %
5 ani
63,95
Randament total 5 % · Pe an 1 %
139,90
Randament total 123 % · Pe an 17 %
248,80
Randament total 290 % · Pe an 31 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 26,45
  • Marja netă± 18,51
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,81
  • Diluare anuală± 1,56

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

PennyMac Financial Services este o firmă specializată în producția și administrarea creditelor ipotecare rezidențiale din SUA, activă atât în originare, cât și în servicing. În 2025, veniturile nete totale au atins 2.046,5 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 presiunea ratelor de dobândă ridicate a redus rentabilitatea, ceea ce face ca tranziția spre o structură de costuri mai eficientă să fie în centrul atenției.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o platformă integrată de producție și servicing, cu acces la capital pe termen lung și o experiență largă în întregul lanț ipotecar 1.
  • Canalul consumer direct, bazat pe portofoliul existent, oferă companiei clienți de refinanțare pe care îi poate recupera atunci când piața revine 3.
  • Investițiile în tehnologie și în automatizare sunt prezentate ca un avantaj de costuri și de scară pentru operațiuni ipotecare mari 3.

Puncte slabe

  • Rezultatele trimestriale sunt sensibile la mișcările ratelor dobânzii, iar profitabilitatea a scăzut sensibil în al doilea trimestru din 2026 23.
  • Compania are o dependență semnificativă de PMT, atât ca sursă de afaceri de producție, cât și prin contracte de subservicing 1.
  • O parte importantă din activele companiei este evaluată la valoare justă cu intrări neobservabile, ceea ce face rezultatele mai greu de anticipat 1.

Oportunități

  • Dacă piața originărilor se extinde, compania ar putea profita de ratele de recuperare mai bune și de volumul portofoliului său de servicing 3.
  • Finalizarea preluării activității de subservicing de la Cenlar ar putea adăuga venituri pe bază de comisioane și ar putea crea efecte de scară 3.
  • Extinderea în produse non-calificate și în noi parteneriate tehnologice ar putea deschide surse suplimentare de creștere 3.

Amenințări

  • Creșterea ratelor dobânzii ar putea reduce în continuare volumul de refinanțări și de producție 2.
  • Concurența intensă în canalul corespondent ar putea presa asupra marjelor 3.
  • Schimbările de reglementare sau de politică a Agențiilor guvernamentale ar putea afecta activitatea și rentabilitatea companiei 1.

Riscuri

  • Sensibilitatea la ratele dobânziiridicat

    Mișcările ratelor pot modifica volumul de producție, valoarea drepturilor de servicing și costurile datoriei, cu efecte care pot fi contrare între segmente 1.

  • Dependența de PMTridicat

    O schimbare nefavorabilă a relației cu PMT, inclusiv a contractelor de subservicing, ar putea afecta semnificativ veniturile companiei 1.

  • Evaluări la valoare justămediu

    Activele evaluate cu intrări neobservabile pot suferi ajustări importante, iar estimările greșite ar putea duce la depreciere sau pierderi 1.

  • Întârzieri și nerambursărimediu

    Creșterea întârzierilor la plată și a executărilor silite ar putea crește costurile de avansare și pierderile din garanțiile oferite investitorilor 12.

  • Risc de reglementare și de securitatemediu

    Reglementările în schimbare, incidentele cibernetice și întreruperile tehnologice ar putea genera sancțiuni, costuri și prejudicii reputaționale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Compania ar putea beneficia dacă piața originărilor își revine, deoarece portofoliul său de servicing și ratele de recuperare mai bune oferă o bază pentru creșterea volumelor 3.
  • Preluarea activității de subservicing și eficientizarea tehnologică ar putea genera venituri mai stabile și un levier operațional mai mare 3.
  • Poziția de integrator vertical, cu capacitate de producție, servicing și investiții, ar putea oferi rezistență în perioade de volatilitate pe piață 1.

Ce ar strica teza

  • Rentabilitatea a scăzut sensibil în trimestrul al doilea din 2026, iar dacă ratele rămân ridicate, presiunea asupra veniturilor ar putea continua 3.
  • Dependența de PMT și de o piață a refinanțărilor sensibilă la dobânzi ar putea limita flexibilitatea companiei 12.
  • Concurența intensă și costurile de finanțare mai mari ale rivalilor mai mari ar putea presa asupra marjelor pe termen lung 13.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției activității de subservicing de la Cenlar și efectul ei asupra veniturilorQ4 2026
  • Evoluția ratelor de recuperare a refinanțărilor și a volumului consumer directQ3 2026
  • Realizarea țintei de ROE ajustat în zona cifrelor unice mari prevăzută de conducere2026
  • Evoluția volumului de originări și a estimărilor de piață după creșterile recente ale ratelornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Modelul de business se sprijină pe trei canale de producție: achiziția de credite de la corespondenți, creditarea prin brokeri și creditarea directă prin canale online și call center, fără rețea de sucursale fizice 1. În 2025, volumul total de producție a fost de 152,4 miliarde USD UPB, iar canalul corespondent a reprezentat cea mai mare parte, în timp ce compania a devenit din iulie 2025 cumpărătorul inițial al tuturor creditelor de la vânzătorii corespondenți 1. Din punct de vedere al servicing-ului, compania administra la finalul lui 2025 credite în valoare de 733,6 miliarde USD UPB, din care o parte era în proprietate proprie prin drepturile de servicing (MSR), iar restul prin subservicing pentru PMT și alți clienți 1.

Pe 29 iulie 2026, compania a raportat un profit net de 22 milioane USD, respectiv 0,41 USD pe acțiune diluată, pentru trimestrul al doilea din 2026, cu venituri nete totale de 497 milioane USD 3. Conducerea a subliniat că dobânzile mai mari au micșorat volumul de producție și că se realizează măsuri de reducere a costurilor, în timp ce preluarea portofoliului de subservicing de la Cenlar este așteptată să se închidă în trimestrul al patrulea, dacă tranzacția se finalizează conform planului 3.

Segmente

Producție

Segmentul de producție a generat venituri de 1.260,3 milioane USD în 2025, comparativ cu 941,7 milioane USD în 2024, iar profitul înainte de impozite a crescut la 369,9 milioane USD 1. În trimestrul al doilea din 2026, profitul înainte de impozite s-a redus la 38 de milioane USD, pe fondul volumelor mai mici în canalul consumer direct și corespondent, în timp ce volumele din canalul broker au crescut față de anul anterior 3.

Servicing

Segmentul de servicing a înregistrat venituri nete de 737,4 milioane USD în 2025, cu un profit înainte de impozite de 324,9 milioane USD 1. Portofoliul de servicing deținut de companie a crescut față de anul anterior, iar în trimestrul al doilea din 2026 profitul segmentului a fost de 22 de milioane USD, afectat de ajustările de valoare ale drepturilor de servicing (MSR) și de costurile de finanțare 3.

Piața în context

Piața ipotecară rezidențială din SUA este una dintre cele mai mari piețe financiare din lume, cu un stoc de datorii de aproximativ 14,7 mii de miliarde USD la finalul lui 2025 1. Volumul originărilor de credite ipotecare de prim rang a fost de aproximativ 1,9 mii de miliarde USD în 2025 și este proiectat de economiști din industrie să ajungă la 2,2 mii de miliarde USD în 2026, deși creșterile recente ale ratelor ar putea reduce estimările 2. Mulți dintre cei mai mari participanți la această piață sunt, în ultimii ani, companii de finanțare specializate non-bancare 1.

Cota canalului corespondent a fost de aproximativ o treime din originările ipotecare rezidențiale din SUA în 2025, iar consumer direct a reprezentat aproximativ jumătate din piață, potrivit datelor citate de companie, ceea ce arată o piață segmentată între canale 1. Ratele mai ridicate au limitat refinanțările, iar dacă ratele rămân la nivelurile recente sau cresc, activitatea de producție și vitezele de rambursare anticipată ar putea scădea 2.

Tendințe

  • Ratele dobânzii și refinanțareavânt din față

    Ratele mai ridicate au redus refinanțările și volumele de producție, iar o creștere suplimentară ar putea reduce și mai mult activitatea, în timp ce o scădere ar putea crește refinanțările și ar reduce valoarea drepturilor de servicing 12.

  • Recuperarea refinanțării prin portofoliul propriuvânt din spate

    Ratele de recuperare a refinanțărilor pentru clienții existenți au crescut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce ar putea ajuta compania să capteze o creștere mai mare atunci când piața originărilor se va extinde 3.

  • Automatizare și inteligență artificialăvânt din spate

    Investițiile în tehnologie, inclusiv sistemul nou de originare directă și agenți AI pentru apeluri, ar putea reduce costurile de producție și susține marja operațională pe termen lung 3.

  • Incertitudinea economică și întârzierile la platămixt

    Volatilitatea piețelor și o încetinire economică ar putea crește întârzierile și pierderile din garanțiile oferite la vânzările de credite, iar costurile de adaptare a reglementărilor pot presa pe marje 21.

Poziția concurențială

Compania afirmă că nu are un concurent direct pentru întregul său business, dar concurează cu companii naționale și cu bănci mari în producție și servicing, iar în investiții cu fonduri tradiționale și alternative 1. Unii concurenți sunt mai mari, au costuri de finanțare mai mici și pot avea avantaje operaționale datorită dimensiunii 1.

Concurența este intensă în canalul corespondent, unde compania a raportat volume în scădere în al doilea trimestru din 2026 din cauza unui mediu foarte competitiv 3. Barierele de intrare ridicate, precum aprobările Agențiilor și licențele de stat, limitează însă numărul de participanți 1.

  • Rocket Mortgage

    Creditor ipotecar non-bancar care concurează în producție și servicing, citat ca exemplu de competitor în sursa oficială.

  • Rithm Capital

    Companie non-bancară care concurează în producție și servicing ipotecar, menționată în raportul anual.

  • Freedom Mortgage

    Creditor ipotecar non-bancar prezent în producție și servicing, menționat drept concurent.

  • United Wholesale Mortgage

    Creditor ipotecar care operează prin canalul brokerilor și concurează în producție.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / PennyMac Financial Services, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / PennyMac Financial Services, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / PennyMac Financial Services, Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

PennyMac Financial Services, Inc. (PFSI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw