olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
RH RH
Retail-Furniture Stores · SIC 5712 · Verticală: Magazine de mobilă și electronice (SIC 57xx)
RH este un retailer și brand de lifestyle de lux care vinde mobilier și decorațiuni pentru casă prin galerii de design, cataloage și site-ul propriu, cu o strategie de extindere în galerii mari și internațional. Compania își extinde rețeaua de galerii și experiențele de ospitalitate într-un moment în care piața de mobilier de lux este afectată de dobânzi ridicate și de tarife comerciale incerte, iar estimările proprii privind potențialul de venituri sunt de ordinul a 5-6 miliarde USD pentru America de Nord și 20-25 de miliarde USD pentru brandul global.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea RH (RH) costa 146,52 USD (−0,10 % într-o zi), cu capitalizare 2,8 mld USD, P/E 26,1 pe un EPS diluat de 5,62 USD în ultimele 12 luni, beta 2,45, interval pe 52 de săptămâni 110,99–232,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 922,2 mil USD (+2,6 % an/an), profit net de 60,2 mil USD (+16,4 % an/an), EPS diluat 3,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 99,89 – 154,35
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 42,8 %
- SMA 50 / 200
- 130,94 / 152,85
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 5,09 / 1,37
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +21,6 % | −2,3 % | +24,0 pp | — |
| 3 luni | −15,7 % | −0,8 % | −14,9 pp | — |
| 6 luni | +19,8 % | +4,7 % | +15,0 pp | — |
| De la început de an | −18,2 % | +10,2 % | −28,4 pp | — |
| 1 an | −15,1 % | +10,3 % | −25,3 pp | +16,9 % |
| 3 ani | −39,0 % | +73,0 % | −112,0 pp | +15,7 % |
| 5 ani | −78,3 % | +61,8 % | −140,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 01 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 811,7 mil | 812,4 mil | 814,0 mil | 899,2 mil | 883,8 mil | 842,6 mil | 800,3 mil | 922,2 mil |
| Costul vânzărilor | 450,4 mil | 449,6 mil | 458,6 mil | 489,9 mil | 494,1 mil | 481,2 mil | 469,1 mil | 477,3 mil |
| Profit brut | 361,3 mil | 362,8 mil | 355,3 mil | 409,3 mil | 389,7 mil | 361,4 mil | 331,3 mil | 444,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 259,9 mil | 292,5 mil | 299,4 mil | 280,4 mil | 283,8 mil | 264,9 mil | 297,0 mil | 337,3 mil |
| Profit operațional | 101,5 mil | 70,3 mil | 55,9 mil | 128,9 mil | 105,9 mil | 96,6 mil | 34,2 mil | 107,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 33,0 mil | 34,1 mil | 35,2 mil | 34,6 mil | 38,4 mil | 40,3 mil | 38,7 mil | 40,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 57,6 mil | 60,9 mil | — | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | 43,9 mil | -894,0 mii | 3,0 mil | 72,1 mil | 48,1 mil | 43,8 mil | -19,2 mil | 58,4 mil |
| Impozit pe profit | 9,3 mil | -6,1 mil | 3,1 mil | 19,0 mil | 11,6 mil | 13,4 mil | -5,9 mil | 16,2 mil |
| Profit net | 33,2 mil | 13,9 mil | 8,0 mil | 51,7 mil | 36,3 mil | 28,8 mil | -13,7 mil | 60,2 mil |
| EPS diluat | 1,66 | 0,69 ≈ | 0,40 | 2,62 | 1,83 | 1,46 ≈ | -0,73 | 3,06 |
| Flux de numerar operațional | -31,4 mil ≈ | -18,8 mil | 86,6 mil | 137,7 mil ≈ | 131,9 mil ≈ | 96,1 mil | 52,5 mil | 145,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 64,6 mil ≈ | 50,9 mil | 52,6 mil | 57,0 mil ≈ | 48,8 mil ≈ | 41,5 mil | 39,2 mil | 45,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 39 din propriul istoric de 33 trimestre (min 12,4, mediană 30,7, max 200,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 3,8 mld | 3,6 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,7 % | +7,6 % | +32,0 % | −4,5 % | −15,6 % | +5,0 % | +8,1 % |
| Profit net | 135,7 mil | 220,4 mil | 271,8 mil | 688,5 mil | 528,6 mil | 127,6 mil | 72,4 mil | 124,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +62,4 % | +23,3 % | +153,3 % | −23,2 % | −75,9 % | −43,2 % | +72,3 % |
| EPS diluat | 5,12 | 9,07 | 9,96 | 22,13 | 19,90 | 5,91 | 3,62 | 6,31 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +77,1 % | +9,8 % | +122,2 % | −10,1 % | −70,3 % | −38,7 % | +74,3 % |
| netă % | 5,4 % | 8,3 % | 9,5 % | 18,3 % | 14,7 % | 4,2 % | 2,3 % | 3,6 % |
| Flux de numerar liber | 169,6 mil | 245,6 mil | 389,6 mil | 476,7 mil | 230,0 mil | -67,1 mil | -213,7 mil | 252,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026
- Numerar
- 41,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 60,6 mil USD
- Active totale
- 4,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,19x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,7 %
- Marja FCF
- 7,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,8 mld | 3,8 mld | 3,6 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 1,3 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 858,7 mil | 928,2 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 466,9 mil | 927,2 mil | 722,2 mil | 366,1 mil | 322,6 mil | 387,3 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 100,0 mil | 96,0 mil | 108,6 mil | 119,0 mil | 130,2 mil | 148,5 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 566,9 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 830,7 mil ≈ | 485,1 mil ≈ | 452,8 mil ≈ | 535,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 69,3 mil | 66,9 mil | 151,7 mil | 237,9 mil | 234,5 mil | 228,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 376,4 mil | 822,1 mil | 437,3 mil | 155,8 mil | 77,2 mil | 166,9 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 104,6 mil | 133,6 mil | -91,4 mil | 28,3 mil | 4,8 mil | 47,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit net | 271,8 mil | 688,5 mil | 528,6 mil | 127,6 mil | 72,4 mil | 124,8 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 9,96 | 22,13 | 19,90 | 5,91 | 3,62 | 6,31 | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,3 mil | 31,1 mil | 26,6 mil | 21,6 mil | 20,0 mil | 19,8 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 21,6 mil
- 2025
- 20,0 mil
- 2026
- 19,8 mil
SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 100,4 mil | 2,2 mld | 1,5 mld | 123,7 mil | 30,4 mil | 41,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 59,5 mil | 57,9 mil | 59,8 mil | 55,1 mil | 63,5 mil | 63,4 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Active curente | 801,5 mil | 3,1 mld | 2,5 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 141,1 mil | 141,1 mil | 141,0 mil | 141,0 mil | 140,9 mil | 144,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Active totale | 2,9 mld | 5,5 mld | 5,3 mld | 4,1 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 224,9 mil | 242,0 mil | 166,1 mil | 192,3 mil | 245,3 mil | 197,7 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 22,7 mil | 13,6 mil | 1,2 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 14,6 mil | 1,1 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 mar. 2022verificat |
| Datorii curente | 921,6 mil | 1,1 mld | 886,0 mil | 872,9 mil | 905,1 mil | 930,6 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,5 mld | 4,4 mld | 4,5 mld | 4,4 mld | 4,7 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 447,0 mil † | 1,2 mld † | 784,7 mil † | -297,4 mil † | -163,6 mil † | 60,6 mil † | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 500,8 mil | 662,1 mil | 403,7 mil | 202,2 mil | 17,1 mil | 452,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 111,1 mil | 185,4 mil | 173,6 mil | 269,4 mil | 230,8 mil | 199,8 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 389,6 mil ≈ | 476,7 mil ≈ | 230,0 mil ≈ | -67,1 mil ≈ | -213,7 mil ≈ | 252,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -197,6 mil | -194,4 mil | -171,1 mil | -307,4 mil | -240,4 mil | -223,7 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -243,9 mil | 1,6 mld | -902,5 mil | -1,3 mld | 130,6 mil | -219,4 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 1,0 mld | 1,3 mld | 12,0 mil | — | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -307,4 mil
- 2025
- -240,4 mil
- 2026
- -223,7 mil
SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat
- 2024
- -1,3 mld
- 2025
- 130,6 mil
- 2026
- -219,4 mil
SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 57,39 – 115,83 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E57,39 – 115,83 (Mijloc 89,68)7 firme folosite · multiplul median 16,0x · quartile 10,2x – 20,6xARHS, BBY, GME, HTLM, IZM, LOVE, WSM
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,2 % | 56 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 224,6 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -1,4 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -31,8 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,5x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 27 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,1x | 14 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,0 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare52/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
RH (RH). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,4 mld USD în 2026; creștere an/an 8,1 %; marjă netă 3,2 %; ROE 280,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 57,39–115,83 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 89,68 USD, prețul de 146,52 USD lasă un potențial de -38,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -63,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 224,6 %
- Randament FCF: 9,0 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -1,4 %
- CAGR EPS 3 ani: -31,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,5x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- P/E (TTM): 26,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Magazine de mobilă și electronice (SIC 57xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WSMWilliams-Sonoma, Inc. | 30,6 mld | 26,6 | 55,0 % | 14,7 % | +1,2 % | +44 % / +177 % |
| BBYBest Buy Co., Inc. | 20,2 mld | 16,0 | 43,1 % | 3,0 % | +0,4 % | +21 % / +36 % |
| GMEGameStop Corp. | 12,2 mld | 16,0 | 15,8 % | 25,2 % | −5,1 % | +7 % / +66 % |
| RHRh | 2,8 mld | 26,1 | 280,7 % | 3,2 % | +8,1 % | −15 % / −39 % |
| ARHSArhaus, Inc. | 1,7 mld | 25,3 | 17,3 % | 4,9 % | +8,5 % | +21 % / +35 % |
| LOVEThe Lovesac Company | 241,9 mil | 13,8 | 8,8 % | 2,6 % | +2,4 % | +17 % / −19 % |
| HTLMHomesToLife Ltd | 102,2 mil | 6,3 | 85,9 % | 4,4 % | +12,8 % | −61 % / indisponibil |
| AMCIAmc Robotics Corporation | 51,4 mil | — | -392,8 % | -506,4 % | −41,4 % | −74 % / −79 % |
| IZMIczoom Group Inc. | 7,3 mil | 6,6 | 7,8 % | 0,6 % | +5,1 % | −33 % / −94 % |
| HVTHaverty Furniture Companies, Inc | — | — | 7,6 % | 2,9 % | +5,0 % | +28 % / −3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 85,36 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 151,36 Randament total 3 % · Pe an 3 % | 228,62 Randament total 56 % · Pe an 56 % |
| 3 ani | 73,28 Randament total -50 % · Pe an -21 % | 147,09 Randament total 0 % · Pe an 0 % | 245,28 Randament total 67 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 62,90 Randament total -57 % · Pe an -16 % | 142,94 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 263,15 Randament total 80 % · Pe an 12 % |
- P/E la ieșire± 36,77
- Marja netă± 25,74
- Creșterea anuală a veniturilor± 22,40
- Diluare anuală± 2,16
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
RH este un retailer și brand de lifestyle de lux care vinde mobilier și decorațiuni pentru casă prin galerii de design, cataloage și site-ul propriu, cu o strategie de extindere în galerii mari și internațional. Compania își extinde rețeaua de galerii și experiențele de ospitalitate într-un moment în care piața de mobilier de lux este afectată de dobânzi ridicate și de tarife comerciale incerte, iar estimările proprii privind potențialul de venituri sunt de ordinul a 5-6 miliarde USD pentru America de Nord și 20-25 de miliarde USD pentru brandul global 1.
SWOT
Puncte tari
- Brandul de lux, sortimentul integrat pe mai multe canale și galeriile de design cu aspect arhitectural constituie o poziție dificil de replicat, potrivit companiei 1.
- Integrarea ospitalității în galerii creează o experiență pe care compania o consideră imposibil de reprodus online 12.
- Platforma proprie de dezvoltare a produselor și producția de cataloage în interior dau companiei control asupra imaginii și a costurilor 1.
Puncte slabe
- Compania desfășoară simultan numeroase inițiative noi, iar unele dintre ele sunt complexe și netestate, ceea ce crește riscul de execuție 1.
- Vânzările sunt sensibile la cererea clienților cu venituri ridicate, iar rata de creștere a fluctuat puternic de la un trimestru la altul 1.
- Costurile inițiale ale galeriilor noi și ale Guesthouse-urilor sunt suportate înainte de venituri, ceea ce poate afecta rezultatele în perioade scurte 1.
Oportunități
- Galeriile mari din marile orașe și din Europa ar putea deschide noi piețe, conform obiectivelor companiei 1.
- Ospitalitatea și Guesthouse-urile ar putea atrage călători care caută lux și intimitate, un segment pe care compania îl consideră neacoperit 1.
- O stabilizare a dobânzilor și a pieței imobiliare de lux ar putea reactiva cererea pentru mobilier de lux 12.
Amenințări
- Tarifele comerciale și incertitudinea politicii comerciale pot crește costurile de achiziție, iar schimbările pot veni cu puțin preaviz 1.
- Dobânzile ridicate și încetinirea pieței de lux pot limita cererea pentru o perioadă lungă 12.
- Expansiunea internațională expune compania la riscuri politice, valutare și de reglementare pe care nu le-a gestionat încă pe scară largă 1.
Riscuri
- Execuția mai multor inițiative simultaneridicat
Compania lansează mai multe proiecte în paralel, inclusiv expansiune internațională și noi categorii, iar compania recunoaște că nu poate garanta succesul lor 1. Dacă acestea nu reușesc, rezultatele financiare ar putea fi afectate negativ 1.
- Sensibilitatea la cererea de luxridicat
Vânzările depind de consumatorii cu venituri ridicate, care pot reduce cheltuielile când piețele financiare sunt volatile sau când ratele dobânzilor cresc 1. Compania spune că astfel de factori au afectat anterior sectorul 1.
- Tarife și politică comercialăridicat
Majoritatea produselor este importată, iar schimbările de tarife pot crește costurile sau întârzia livrările; compania nu poate prevedea cu certitudine nivelul viitor al taxelor 12. Acest risc ar putea afecta marjele dacă nu poate transfera costurile către clienți 1.
- Lanțul de aprovizionare și stocurilemediu
Fluctuațiile cererii pot genera stocuri excedentare sau lipsuri, iar compania a recunoscut în trecut perioade cu backorder-uri și comenzi anulate 1. Dacă previziunile sunt greșite, produsele ar putea fi vândute cu reduceri sau prin outlet-uri 1.
- Riscuri ale expansiunii internaționalemediu
Operarea în afara SUA presupune riscuri politice, valutare, de conformitate și de securitate cibernetică, pe care compania recunoaște că nu le poate controla complet 1. Dacă acestea se materializează, creșterea globală ar putea fi încetinită 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă galeriile noi și Guesthouse-urile ating vânzările pe care compania le anticipează, creșterea ar putea fi susținută de un sortiment unic și de ospitalitate integrată 12.
- Dacă expansiunea europeană capătă tracțiune, brandul ar putea deveni o platformă internațională cu o poziție diferită de cea din America de Nord 1.
- Dacă dobânzile scad și piața imobiliară de lux își revine, cererea pentru mobilier de lux ar putea reveni rapid, iar capacitatea companiei de a-și susține galeriile ar crește 12.
Ce ar strica teza
- Dacă galeriile noi nu ating vânzările așteptate, costurile inițiale ridicate ar putea rămâne nerecuperate și ar putea presa marjele 1.
- Dacă tarifele comerciale cresc sau politica se schimbă rapid, costurile de achiziție ar putea depăși capacitatea companiei de a le transfera către clienți 12.
- Dacă cererea clienților cu venituri ridicate rămâne slabă, vânzările din galerii și din canalul online ar putea continua să stagneze, iar expansiunea ar deveni mai costisitoare 1.
De urmărit
- Rezultatele galeriilor noi, în special a celor din Milano și Londra2027
- Evoluția tarifelor comerciale și impactul lor asupra costurilor de achizițieQ1 2027
- Vânzările din categoria RH Estates și reacția clienților la noile colecții2027
- Stadiul construcției Guesthouse-ului din Aspen și al altor proiecte de ospitalitatenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
RH își definește modelul de afaceri ca unul integrat, în care galeriile de design, site-ul online, cataloagele Sourcebook și punctele Waterworks funcționează împreună și își susțin reciproc vânzările 1. Gama acoperă mobilier, iluminat, textile, articole de baie, decor, produse pentru exterior și grădină, precum și mobilier pentru copii și adolescenți 1. La 1 august 2026, rețeaua număra 78 de locații de vânzare cu amănuntul RH, 44 de outlet-uri, un Guesthouse și 15 showroom-uri Waterworks 2.
Compania leagă vânzarea de produse de vânzarea de spații, prin ecosistemul Products, Places, Services și Spaces, care include ospitalitate integrată în galerii, Guesthouse-uri și experiențe exclusiviste precum avioane private și un iaht de charter 1. Până la 1 august 2026, 27 dintre galeriile de design aveau o experiență RH Hospitality integrată, care cuprinde restaurante și baruri cu vin 2. Compania spune că ospitalitatea ar stimula vânzările de mobilier în galerii, un efect pe care nu îl poate replica online 1.
Platforma de dezvoltare a produselor este integrată de la ideație până la prezentare, iar compania spune că își poate reduce costurile de produs prin scară și capacități proprii de aprovizionare 1. Procesul se sprijină pe o rețea de meșteri și furnizori specializați, iar cataloagele sunt produse intern, în RH Center of Innovation 1. În primul semestru al exercițiului 2026 compania a lansat RH Estates, cu mobilier RH Bespoke și tapițerie RH Couture 2.
Segmente
Galerii de design și locații cu amănuntul
Galeriile de design sunt formatul principal de expansiune, cu aproximativ 30.000-50.000 de picioare pătrate de spațiu de vânzare la majoritatea locațiilor noi, iar compania intenționează să deschidă galerii în fiecare piață importantă din America de Nord 1. La 1 august 2026, RH avea 40 de galerii de design în America de Nord și 8 în Europa 2.
Outlet-uri, Waterworks și Guesthouse
Canalul outlet valorifică stocurile lente și produsele scoase din catalog, iar Waterworks operează ca lanț separat de showroom-uri pentru articole de baie 12. Guesthouse-ul din New York este singurul în funcțiune, iar al doilea, din Aspen, este în construcție 1.
Expansiune internațională
Extinderea internațională include galerii în Regatul Unit, Germania, Belgia, Spania și Franța, iar pentru 2026 compania a anunțat galeriile din Milano și Londra 1. Compania a declarat un potențial de 20-25 de miliarde USD pentru brandul global, cifră pe care o prezintă ca obiectiv, nu ca prognoză 1.
Piața în context
RH activează pe piața mobilierului și a decorului de lux, unde cererea depinde de sănătatea financiară a clienților cu venituri ridicate, de piața imobiliară de lux și de factori precum ratele dobânzilor și valoarea proprietăților 1. Compania descrie piața globală de lux ca fiind mai fragmentată și mai deschisă disrupției decât piața nord-americană, fără un concurent direct de dimensiunea sa 1. Compania spune că cererea a scăzut după pandemie, pe măsură ce consumatorii au redirecționat cheltuieli spre călătorii și petrecerea timpului liber 1.
Sectorul de ospitalitate pe care compania îl vizează prin Guesthouse-uri reprezintă piața hotelieră nord-americană, care este evaluată de companie la 200 de miliarde USD 1. Efectul ratelor dobânzilor și al tarifelor asupra cererii și costurilor rămâne însă nesigur, iar compania recunoaște că politica comercială se poate schimba rapid 12.
Tendințe
- Ratele dobânzilor și piața imobiliară de luxvânt din față
Compania spune că dobânzile și ratele ipotecare ridicate au limitat cererea pentru mobilier de lux și că încetinirea pieței imobiliare de lux a afectat vânzările 12. O scădere a dobânzilor ar putea sprijini cererea, dar momentul și amploarea unei astfel de schimbări nu sunt previzibile 1.
- Tarife comerciale și lanțuri de aprovizionaremixt
Cea mai mare parte a sortimentului este importată din afara SUA, iar compania a declarat că se mută din țările cu tarife ridicate; după o hotărâre a Curții Supreme din februarie 2026 care a anulat unele tarife, administrația a anunțat noi taxe, ceea ce face costurile greu de anticipat 1. Dacă tarifele se stabilizează sau scad, marjele ar putea beneficia, dar compania nu poate garanta aceasta 1.
- Expansiunea galeriilor și a ospitalitățiimixt
Deschiderea de galerii mari și integrarea restaurantelor și barurilor cu vin ar putea crește vânzările pe metru pătrat, conform argumentelor companiei, dar fiecare locație nouă presupune costuri inițiale înainte de venituri 12. Compania recunoaște că nu poate garanta succesul noilor formate 1.
Poziția concurențială
Compania afirmă că nu există un concurent direct de dimensiunea sa, având în vedere produsul, platforma operațională și puterea brandului, însă sectorul mobilierului de lux include mai mulți actori care se adresează aceluiași segment de clientelă 1. Concurența se manifestă în special pe atenția și bugetul clienților cu venituri ridicate, pe care RH îi mizează prin galerii, cataloage și ospitalitate 1.
Pe piața de ospitalitate de lux, RH se poziționează împotriva hotelurilor și a pensiunilor boutique, oferind un spațiu privat și exclusivist; această comparație este însă a companiei și nu este documentată în sursele analizate 1. Pe piața internațională, compania vede un mediu mai fragmentat, unde poziția sa de brand ar putea conta mai mult decât dimensiunea 1.
- Furnizori și meșteri parteneri
RH lucrează cu o rețea de meșteri și furnizori specializați, pe care o consideră o extensie a propriei echipe de dezvoltare, deci nu este un concurent direct, ci un partener care influențează costurile și calitatea 1.
- Branduri de mobilier de lux și de design din Europa
Compania descrie piața internațională ca fiind fragmentată, fără să numească concurenți specifici în sursele analizate, deci identitatea acestora nu poate fi verificată din documente 1.
- Hoteluri și pensiuni de lux
Guesthouse-urile RH vizează călătorii care caută intimitate și lux, o categorie concurată de hotelurile de lux, fără ca sursele să numească vreun concurent anume 1.
- Retaileri de decor și mobilier de volum
Compania se diferențiază de retailerii care vând online sau prin rețele mai ieftine, dar sursele nu îi numesc, astfel că identificarea lor rămâne în afara acestui profil 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial10 sept. 2026
- Raport curent10 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial11 iun. 2026
- Raport curent11 iun. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)04 mai 2026
- Raport anual01 apr. 2026
- Raport curent31 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / RH · 01 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / RH · 10 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / RH · 10 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.