olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
U.S. Bancorp USB
National Commercial Banks · SIC 6021 · Verticală: National Commercial Banks (SIC 6021)
U.S. Bancorp este o companie holding din domeniul serviciilor financiare cu sediul în Minneapolis, cu depozite consolidate de 522.2 billion USD la 31 decembrie 2025. În trimestrul al treilea din 2026 a raportat un venit net record de 7970 milioane USD și un profit net de 2202 milioane USD, în creștere cu 10.0% an la an. Achiziția BTIG, cu un preț de până la 1 billion USD, ar putea extinde activitatea de piețe de capital dacă integrarea decurge conform planului.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea U.S. Bancorp (USB) costa 59,45 USD (−1,96 % într-o zi), cu capitalizare 92,6 mld USD, P/E 11,7 pe un EPS diluat de 5,07 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,50 %, beta 0,96, interval pe 52 de săptămâni 45,47–65,42 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 7,7 mld USD (+10,1 % an/an), profit net de 2,2 mld USD (+19,9 % an/an), EPS diluat 1,35 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 55,62 – 61,00
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,71 · lățimea benzii 9,2 %
- SMA 50 / 200
- 59,87 / 58,05
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,16 / -0,19
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,9 % | −0,9 % | +3,9 pp | — |
| 3 luni | −5,6 % | +1,2 % | −6,9 pp | — |
| 6 luni | +5,6 % | +4,8 % | +0,8 pp | — |
| De la început de an | +11,4 % | +10,7 % | +0,7 pp | — |
| 1 an | +26,9 % | +11,1 % | +15,8 pp | +10,1 % |
| 3 ani | +86,5 % | +80,7 % | +5,7 pp | +100,6 % |
| 5 ani | −1,5 % | +64,6 % | −66,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mld | 7,0 mld | 7,0 mld | 7,0 mld | 7,3 mld | 7,4 mld | 7,3 mld | 7,7 mld |
| Profit înainte de impozit | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,7 mld |
| Impozit pe profit | 350,0 mil | 438,0 mil | 443,0 mil | 472,0 mil | 524,0 mil | 482,0 mil | 469,0 mil | 537,0 mil |
| Profit net | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 2,2 mld |
| EPS diluat | 1,03 | 1,07 ≈ | 1,03 | 1,11 | 1,22 | 1,32 ≈ | 1,18 | 1,35 |
| Flux de numerar operațional | 972,0 mil ≈ | 4,8 mld | -308,0 mil | 1,9 mld ≈ | 3,5 mld ≈ | 2,8 mld | 1,3 mld | 4,8 mld ≈ |
| Dividende plătite | 768,0 mil ≈ | 785,0 mil | 787,0 mil | 784,0 mil ≈ | 784,0 mil ≈ | 813,0 mil | 816,0 mil | 812,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,0 mil ≈ | 122,0 mil | 160,0 mil | 106,0 mil ≈ | 101,0 mil ≈ | 122,0 mil | 276,0 mil | 201,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 42 din propriul istoric de 43 trimestre (min 8,8, mediană 12,2, max 15,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mld | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 24,3 mld | 28,1 mld | 27,5 mld | 28,7 mld |
| Venituri an/an | +3,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +15,8 % | −2,4 % | +4,4 % |
| Profit net | 7,1 mld | 6,9 mld | 5,0 mld | 8,0 mld | 5,8 mld | 5,4 mld | 6,3 mld | 7,6 mld |
| Profit net an/an | +14,1 % | −2,6 % | −28,3 % | +60,6 % | −26,8 % | −6,8 % | +16,0 % | +20,2 % |
| EPS diluat | 4,14 | 4,16 | 3,06 | 5,10 | 3,69 | 3,27 | 3,79 | 4,62 |
| EPS diluat an/an | +17,9 % | +0,5 % | −26,4 % | +66,7 % | −27,6 % | −11,4 % | +15,9 % | +21,9 % |
| netă % | 31,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 24,0 % | 19,3 % | 22,9 % | 26,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 46,9 mld USD
- Datorie financiară
- 17,2 mld USD
- Datorie netă
- -29,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 65,7 mld USD
- Active totale
- 692,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,26x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 12,1 %
- ROA
- 1,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 12,8 mld | 12,5 mld | 14,7 mld | 17,4 mld | 16,3 mld | 16,6 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 10,4 mld | 10,2 mld | 9,5 mld | 10,6 mld | 11,0 mld | 11,9 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 13,4 mld | 13,7 mld | 14,9 mld | 18,9 mld | 17,2 mld | 16,8 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 6,1 mld | 10,2 mld | 7,3 mld | 6,9 mld | 7,9 mld | 9,5 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit net | 5,0 mld | 8,0 mld | 5,8 mld | 5,4 mld | 6,3 mld | 7,6 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,06 | 5,10 | 3,69 | 3,27 | 3,79 | 4,62 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,68 | 1,76 | 1,88 | 1,93 | 1,98 | 2,04 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 62,6 mld | 28,9 mld | 53,5 mld | 61,2 mld | 56,5 mld | 46,9 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Credite | 290,4 mld | 306,3 mld | 381,3 mld | 366,5 mld | 372,2 mld | 383,7 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Active totale | 553,9 mld | 573,3 mld | 674,8 mld | 663,5 mld | 678,3 mld | 692,3 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Depozite | 429,8 mld | 456,1 mld | 525,0 mld | 512,3 mld | 518,3 mld | 522,2 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 11,8 mld | 11,8 mld | 31,2 mld | 15,3 mld | 15,5 mld | 17,2 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 41,3 mld | 32,1 mld | 39,8 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2023verificat |
| Datorii totale | 500,2 mld | 517,9 mld | 623,6 mld | 607,7 mld | 619,3 mld | 626,7 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 53,7 mld | 55,4 mld | 51,2 mld | 55,8 mld | 59,0 mld | 65,7 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,7 mld | 1,6 mld | 69,0 mil | 62,0 mil | 173,0 mil | 489,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 58 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 92,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate59
- Creștere61
- Evaluare50
- Bilanț și datorie61
- Randamente63
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 26,81 – 75,94 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual45,55 – 47,61 (Mijloc 46,56)
- P/B justificat56,47 – 75,94 (Mijloc 64,77)
- Dividende actualizate (DDM)26,81 – 36,05 (Mijloc 30,75)
- Colegi: P/E59,32 – 63,12 (Mijloc 61,10)7 firme folosite · multiplul median 12,1x · quartile 11,7x – 12,5xBAC, COF, HBAN, KEY, PNC, RF, WFC
- Colegi: P/B46,78 – 57,30 (Mijloc 49,80)8 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,1x – 1,3xBAC, C, COF, HBAN, KEY, PNC, RF, WFC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 58/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 12,7 % | 88 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,2 % | 54 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 57,9 % | 29 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 2,4 % | 37 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 7,8 % | 65 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,6 % | 56 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 75,7 % | 61 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,4x | 25 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,7x | 75 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 3,5 % | 63 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial61/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere61/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente63/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare50/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
US BANCORP \DE\ (USB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 16,6 mld USD în 2025; creștere an/an 4,4 %; marjă netă 27,5 %; ROE 12,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 46,78–57,30 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 49,80 USD, prețul de 59,45 USD lasă un potențial de -16,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -19,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 12,7 %
- P/E (TTM): 11,7x
Ce o infirmă
- Cost / venit: 57,9 %
- P/B: 1,4x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
National Commercial Banks (SIC 6021) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 11,7 mld și 748,1 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 32 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BACBofA Finance LLC | 345,1 mld | 11,8 | 10,8 % | 26,8 % | +6,8 % | −6 % / +90 % |
| WFCWells Fargo & Company | 250,4 mld | 11,6 | 12,9 % | — | −1,6 % | −4 % / +110 % |
| CCitigroup Inc | 214,5 mld | 17,5 | 6,8 % | 16,8 % | +5,6 % | +21 % / +211 % |
| COFCapital One Financial Corp | 125,7 mld | 12,6 | 9,4 % | 17,0 % | +36,6 % | −7 % / +102 % |
| USBUs Bancorp \de\ | 92,6 mld | 11,7 | 12,7 % | 27,5 % | +4,4 % | +27 % / +86 % |
| PNCPnc Financial Services Group, Inc. | 90,9 mld | 12,3 | 12,6 % | 30,6 % | +7,2 % | +25 % / +99 % |
| HBANHuntington Bancshares Incorporated | 31,8 mld | 12,7 | 9,1 % | 133,3 % | +6,4 % | +2 % / +64 % |
| RFRegions Financial Corporation | 24,3 mld | 11,5 | 11,9 % | — | +23,8 % | +18 % / +97 % |
| KEYKeycorp | 22,5 mld | 12,1 | 10,3 % | 26,0 % | +62,7 % | +20 % / +107 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru USB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 36,79 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 65,01 Randament total 13 % · Pe an 13 % | 97,87 Randament total 69 % · Pe an 69 % |
| 3 ani | 36,53 Randament total -30 % · Pe an -11 % | 72,56 Randament total 34 % · Pe an 10 % | 119,82 Randament total 117 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 36,28 Randament total -25 % · Pe an -6 % | 80,98 Randament total 58 % · Pe an 10 % | 146,69 Randament total 175 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 18,14
- Marja netă± 12,70
- Creșterea anuală a veniturilor± 10,31
- Diluare anuală± 1,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
U.S. Bancorp este o companie holding din domeniul serviciilor financiare cu sediul în Minneapolis, cu depozite consolidate de 522.2 billion USD la 31 decembrie 2025 1. În trimestrul al treilea din 2026 a raportat un venit net record de 7970 milioane USD și un profit net de 2202 milioane USD, în creștere cu 10.0% an la an 2. Achiziția BTIG, cu un preț de până la 1 billion USD, ar putea extinde activitatea de piețe de capital dacă integrarea decurge conform planului 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază largă de clienți, o rețea extinsă de sucursale și bancomate și o divizie digitală solidă 1. Veniturile au crescut în mai multe linii de activitate în trimestrul al treilea din 2026 2.
- Eficiența operațională s-a îmbunătățit an la an, iar rentabilitatea capitalului tangibil rămâne ridicată 2. Banca are o diversitate de servicii care îi permite să compenseze slăbiciunile unei linii de activitate 1.
- Baza de depozite este mare și a crescut în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce oferă o sursă stabilă de finanțare 2.
Puncte slabe
- Cheltuielile operaționale au crescut odată cu integrarea BTIG și cu investițiile în tehnologie și marketing 2. Acest lucru poate reduce marja dacă veniturile nu cresc în același ritm 2.
- Dependența de piața din Midwest și West limitează expunerea geografică a băncii 1. Activitățile internaționale sunt, potrivit companiei, nesemnificative 1.
- Provizioanele pentru pierderi din credite au crescut în trimestrul al treilea din 2026, în special din cauza achiziției unui portofoliu de carduri 2.
Oportunități
- Extinderea în segmentul întreprinderilor mici și lansarea de noi produse ar putea atrage clienți noi 2. Creșterea veniturilor din piețele de capital după integrarea BTIG poate deschide noi oportunități 2.
- Dezvoltarea activelor digitale și a plăților pe blockchain ar putea reduce costurile de decontare dacă proiectele pilot se extind 2. Creșterea serviciilor de administrare a averii poate aduce venituri stabile din comisioane 2.
- Dacă ratele dobânzii rămân favorabile, marja netă a dobânzii ar putea continua să crească 2.
Amenințări
- Modificările de reglementare privind capitalul, lichiditatea sau plafoanele dobânzilor ar putea afecta profitabilitatea 1. Creșterea taxelor FDIC după eșecurile altor bănci ar putea mări costurile 1.
- Concurența din partea fintech-urilor și a companiilor nebancare ar putea reduce cotele de piață în produsele de plată 1. Schimbările tehnologice rapide pot forța investiții suplimentare 1.
- Riscurile geopolitice, tarifele comerciale și o eventuală recesiune ar putea afecta cererea de credite și calitatea portofoliului 1.
Riscuri
- Riscul de integrare a BTIGmediu
Beneficiile achiziției BTIG ar putea dura mai mult decât s-a estimat sau nu s-ar realiza integral, iar costurile ar putea depăși așteptările 1. Cheltuielile au crescut deja odată cu includerea acestei firme 2.
- Reglementarea capitalului și a lichiditățiimediu
Modificările normelor de capital și lichiditate pentru instituțiile din categoria III ar putea impune cerințe suplimentare 1. Supravegherea poate duce la acțiuni corective care nu sunt făcute publice 1.
- Calitatea creditelormediu
O creștere a șomajului sau o scădere a valorii garanțiilor ar putea duce la pierderi mai mari din credite 1. Provizioanele au crescut în trimestrul al treilea din 2026 2.
- Riscul cibernetic și operaționalridicat
Încălcările securității datelor sau întreruperile sistemelor, inclusiv cele ale terților, ar putea afecta clienții și reputația băncii 1.
- Riscul de politică comercială și macroeconomicscăzut
Tarifele comerciale, inflația și o eventuală recesiune ar putea reduce veniturile și ar putea influența valoarea activelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor, a profitului și a depozitelor în trimestrul al treilea din 2026 arată că modelul de afaceri poate genera randament bun 2. Integrarea BTIG și extinderea în segmentul întreprinderilor mici ar putea adăuga surse noi de venit 2.
- Dacă eficiența operațională continuă să se îmbunătățească, rentabilitatea ar putea rămâne ridicată 2. Rata netă de pierderi din credite a scăzut, ceea ce sugerează o gestionare prudentă a riscului 2.
- Baza largă de clienți și rețeaua de sucursale și bancomate oferă un avantaj de scară greu de replicat rapid 1.
Ce ar strica teza
- Cheltuielile operaționale au crescut mai repede decât veniturile în anumite perioade, iar integrarea BTIG ar putea adăuga costuri neprevăzute 2. Dacă veniturile nu compensează această creștere, marja ar putea scădea 2.
- Provizioanele pentru pierderi din credite au crescut, iar o deteriorare economică ar putea amplifica această tendință 12.
- Presiunea de reglementare și concurența fintech ar putea limita avantajele actuale ale băncii pe termen lung 1.
De urmărit
- Finalizarea achiziției BTIG și impactul asupra veniturilor din piețele de capitalQ2 2026
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a ratei de pierderi din crediteQ4 2026
- Rezultatele segmentului de plăți și ale cardurilor pentru întreprinderi micinext 10-K
- Evoluția proiectului USBDC și a activelor digitale2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
În ianuarie 2026, banca a anunțat un acord pentru achiziția BTIG, o firmă globală de servicii financiare specializată în tranzacționare instituțională, bancă de investiții și cercetare, cu un preț de până la 1 billion USD, dintre care o parte se plătește la închidere 1. Tranzacția este așteptată să se încheie în trimestrul al doilea din 2026, sub rezerva aprobărilor de reglementare 1. Integrarea BTIG a influențat deja rezultatele trimestrului al treilea din 2026 prin creșterea veniturilor din piețele de capital și a cheltuielilor 2.
Compania a lansat în al treilea trimestru din 2026 o monedă stabilă proprie, USBDC, folosită într-un test pilot de plată transfrontalieră, precum și două carduri de credit pentru întreprinderi mici, Business Essentials și Business Essentials Plus 2. Aceste inițiative fac parte dintr-o strategie mai largă de digitalizare și de extindere a relațiilor cu clienții din segmentul întreprinderilor mici 2.
Segmente
Wealth, Corporate, Commercial and Institutional Banking
Acest segment oferă servicii bancare de bază, creditare specializată, procesarea tranzacțiilor, piețe de capital, administrarea activelor și servicii de brokeraj pentru clienți din segmentul wealth, companii mijlocii și mari, administrație publică și investitori instituționali 1. Creșterea veniturilor din piețele de capital după integrarea BTIG arată rolul crescând al acestui segment 2.
Consumer and Business Banking
Segmentul include bancare pentru consumatori și pentru întreprinderi mici, precum și creditarea de consum, servicii livrate prin sucursale, canale digitale, aplicația mobilă și parteneriate cu dealeri auto și bănci ipotecare 1. Lansarea noilor carduri pentru întreprinderi mici și achiziția unui portofoliu de carduri au crescut veniturile din dobânzi ale trimestrului al treilea din 2026 2.
Payment Services
Acest segment acoperă cardurile de credit și de debit pentru consumatori și companii, cardurile corporative și de achiziții, precum și procesarea plăților comerciantilor 1. Veniturile combinate ale plăților au crescut cu 6.5% an la an în trimestrul al treilea din 2026, în timp ce veniturile din procesarea comercianților au scăzut trimestrial 2.
Piața în context
Piața de servicii bancare din Statele Unite este foarte competitivă, cu bănci comerciale, instituții de economisire, companii de carduri, administratori de active și firme fintech care oferă produse asemănătoare celor ale băncii 1. Creșterea veniturilor din taxe cu 14.9% an la an și a veniturilor nete cu 5.6% din dobânzi arată că banca a reușit să își extindă afacerile în acest mediu 2. Marja netă a dobânzii de 2.84% și rata de rentabilitate a capitalului tangibil de 18.5% indică o poziționare solidă în sector 2.
Activitatea companiei depinde de condițiile economice și de politica monetară, iar o creștere a ratelor șomajului sau o deteriorare a calității creditelor ar putea afecta veniturile și provizioanele 1. Rata netă de pierderi din credite de 0.51% la trimestrul al treilea din 2026 arată o calitate a portofoliului considerată bună de conducere 2.
Tendințe
- Digitalizarea plăților și activele digitalemixt
Banca testează o monedă stabilă proprie și tranzacții pe blockchain, ceea ce ar putea reduce costurile de decontare dacă se extind la scară largă 2. Schimbările tehnologice rapide pot însă și să atragă noi concurenți nebancari 1.
- Creșterea piețelor de capitalvânt din spate
Integrarea BTIG a crescut veniturile din piețele de capital cu 69.3% an la an în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce poate diversifica sursele de venit 2. Riscul este că beneficiile așteptate din achiziție ar putea dura mai mult decât s-a estimat sau nu s-ar realiza integral 1.
- Presiunea de reglementarevânt din față
Modificările reglementărilor privind capitalul, lichiditatea sau plafoanele dobânzilor la cardurile de credit ar putea limita profitabilitatea băncii 1. Compania rămâne sub regulile aplicabile instituțiilor din categoria III și trebuie să respecte cerințele de capital 1.
- Evoluția ratelor dobânzii și a credităriimixt
Creșterea ratelor dobânzii a contribuit la îmbunătățirea marjei nete a dobânzii în trimestrul al treilea din 2026 2. Totuși, schimbările ratelor și deteriorarea economică ar putea afecta calitatea creditelor și valoarea garanțiilor 1.
Poziția concurențială
Concurența vine de la alte bănci comerciale, companii de carduri, administratori de active, firme de brokeraj și fintech-uri care nu sunt supuse acelorași restricții de reglementare 1. Factorii de concurență includ serviciul clienților, gama de produse, prețul, reputația și capacitatea de a folosi tehnologia 1.
Pe segmentul de plăți și carduri, banca concurează cu companii care oferă soluții de plată alternative și monede digitale, iar lansarea cardurilor pentru întreprinderi mici arată că acest avantaj trebuie susținut 12. Capacitatea de a atrage și păstra angajați calificați influențează și ea poziția competitivă 1.
- Alte bănci comerciale americane
Companiile din sectorul bancar tradițional concurează cu U.S. Bancorp pentru depozite, creditare și clienți corporativi 1.
- Companii de carduri de credit
Acestea concurează pe segmentul cardurilor pentru consumatori și întreprinderi mici, unde banca și-a extins recent oferta 12.
- Companii fintech
Firmele fintech oferă produse bancare și de plată care pot concura direct cu serviciile băncii 1.
- Firme de administrare a activelor și brokeraj
Acestea concurează în segmentele de administrare a averii și de servicii de investiții ale băncii 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Bolsonaro's getaway plane paid for from U.S. bank: AirlineThe Hindu — International · 30 oct. 2026 · EN
- Scoop: Unvetted AI agents are accessing U.S. bank accountsAxios · 22 oct. 2026 · EN
- U.S. Bank Business Essentials Visa review: A solid choice for U.S. Bank customersThe Points Guy · 10 oct. 2026 · EN
- Crypto Firm Block Files For U.S. Bank CharterYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- U.S. Bank Shield Visa Card review: 0% APR for 21 months on purchases and balance transfersYahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
- U.S. Bank Business Shield Visa review: Solid 0% APR offer, but little long-term rewards valueYahoo Finance — News · 21 aug. 2026 · EN
- U.S. Bank Smartly Visa Signature Card review: Earn 2% cash back or more on every purchaseYahoo Finance — News · 21 aug. 2026 · EN
- U.S. Bank Triple Cash Rewards Visa Business Card review: A solid option for everyday business costsYahoo Finance — News · 14 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent16 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent23 apr. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / U.S. Bancorp · 23 feb. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / U.S. Bancorp · 15 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.