olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Visa Inc. V
Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)
Visa este una dintre cele mai mari rețele globale de plăți digitale, care procesează tranzacții prin rețeaua proprietară VisaNet în peste 200 de țări și teritorii. În exercițiul fiscal 2025 veniturile nete au ajuns la 40,0 miliarde USD, iar în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 veniturile nete au crescut cu 14% până la 11,6 miliarde USD. Compania nu emite carduri și nu acordă credite, ci câștigă din taxe legate de procesarea tranzacțiilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Visa Inc. (V) costa 420,42 USD (−1,20 % într-o zi), cu capitalizare 197,3 mld USD, P/E 8,9, randament al dividendului 0,46 %, beta 0,63, interval pe 52 de săptămâni 295,52–425,51 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 11,2 mld USD (+17,1 % an/an), profit net de 6,0 mld USD (+31,5 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 374,76 – 428,04
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 13,3 %
- SMA 50 / 200
- 383,16 / 343,15
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 11,00 / 9,75
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,6 % | −2,0 % | +18,6 pp | — |
| 3 luni | +13,8 % | −2,2 % | +15,9 pp | — |
| 6 luni | +30,6 % | +4,3 % | +26,3 pp | — |
| De la început de an | +19,9 % | +10,6 % | +9,3 pp | — |
| 1 an | +24,8 % | +10,5 % | +14,3 pp | +1,8 % |
| 3 ani | +72,6 % | +73,7 % | −1,1 pp | +18,1 % |
| 5 ani | +101,4 % | +61,7 % | +39,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 31 mar. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,9 mld | 9,6 mld | 9,5 mld | 9,6 mld | 10,2 mld | 10,7 mld | 10,9 mld | 11,2 mld |
| Profit operațional | 5,9 mld | 6,3 mld | 6,2 mld | 5,4 mld | 6,2 mld | 6,1 mld | 6,7 mld | 7,2 mld |
| Amortizare și depreciere | 264,0 mil | 274,0 mil | 282,0 mil | 305,0 mil | 317,0 mil | 316,0 mil | 326,0 mil | 333,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 196,0 mil | 176,0 mil | 182,0 mil | 158,0 mil | 39,0 mil | 210,0 mil | 194,0 mil | 178,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 6,0 mld | 6,4 mld | 6,2 mld | 5,4 mld | 6,3 mld | 6,2 mld | 6,7 mld | 7,2 mld |
| Impozit pe profit | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 861,0 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 873,0 mil | 1,2 mld |
| Profit net | 4,9 mld | 5,3 mld | 5,1 mld | 4,6 mld | 5,3 mld | 5,1 mld | 5,9 mld | 6,0 mld |
| Flux de numerar operațional | 5,1 mld ≈ | 6,7 mld | 5,4 mld | 4,7 mld ≈ | 6,7 mld ≈ | 6,2 mld | 6,8 mld | 3,0 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 400,0 mil ≈ | 309,0 mil | 345,0 mil | 327,0 mil ≈ | 421,0 mil ≈ | 389,0 mil | 378,0 mil | 383,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 1,1 mld ≈ | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,5 mld ≈ | 5,8 mld | 4,0 mld | 4,6 mld ≈ | 4,8 mld ≈ | 4,9 mld | 3,7 mld | 7,9 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 20,6 mld | 23,0 mld | 21,8 mld | 24,1 mld | 29,3 mld | 32,7 mld | 35,9 mld | 40,0 mld |
| Venituri an/an | +12,3 % | +11,5 % | −4,9 % | +10,3 % | +21,6 % | +11,4 % | +10,0 % | +11,3 % |
| Profit net | 10,3 mld | 12,1 mld | 10,9 mld | 12,3 mld | 15,0 mld | 17,3 mld | 19,7 mld | 20,1 mld |
| Profit net an/an | +53,8 % | +17,3 % | −10,0 % | +13,3 % | +21,5 % | +15,5 % | +14,3 % | +1,6 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 50,0 % | 52,6 % | 49,7 % | 51,1 % | 51,0 % | 52,9 % | 55,0 % | 50,1 % |
| Flux de numerar liber | 12,2 mld | 12,0 mld | 9,7 mld | 14,5 mld | 17,9 mld | 19,7 mld | 18,7 mld | 21,6 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 17,2 mld USD
- Datorie financiară
- 25,2 mld USD
- Datorie netă
- 8,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 37,9 mld USD
- Active totale
- 99,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,66x
- Lichiditate curentă
- 1,08x
- ROE
- 52,1 %
- ROA
- 20,7 %
- Marja FCF
- 53,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,8 mld | 24,1 mld | 29,3 mld | 32,7 mld | 35,9 mld | 40,0 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Profit operațional | 14,1 mld | 15,8 mld | 18,8 mld | 21,0 mld | 23,6 mld | 24,0 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 767,0 mil | 804,0 mil | 861,0 mil | 943,0 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| EBITDA | 14,8 mld ≈ | 16,6 mld ≈ | 19,7 mld ≈ | 21,9 mld ≈ | 24,6 mld ≈ | 25,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 538,0 mil | 644,0 mil | 641,0 mil | 589,0 mil | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 13,8 mld | 16,1 mld | 18,1 mld | 21,0 mld | 23,9 mld | 24,2 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 2,9 mld | 3,8 mld | 3,2 mld | 3,8 mld | 4,2 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Profit net | 10,9 mld | 12,3 mld | 15,0 mld | 17,3 mld | 19,7 mld | 20,1 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,30 | 0,32 | 0,38 | 0,45 | 0,52 | 0,59 | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 16,3 mld | 16,5 mld | 15,7 mld | 16,3 mld | 12,0 mld | 17,2 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 1,6 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Active curente | 27,6 mld | 27,6 mld | 30,2 mld | 33,5 mld | 34,0 mld | 37,8 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,7 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,8 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 15,9 mld | 16,0 mld | 17,8 mld | 18,0 mld | 18,9 mld | 19,9 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 27,8 mld | 27,7 mld | 25,1 mld | 26,1 mld | 26,9 mld | 27,6 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Active totale | 80,9 mld | 82,9 mld | 85,5 mld | 90,5 mld | 94,5 mld | 99,6 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 174,0 mil | 266,0 mil | 340,0 mil | 375,0 mil | 479,0 mil | 555,0 mil | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,0 mld | 999,0 mil | 2,3 mld | 0 | 0 | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 21,1 mld | 20,0 mld | 20,2 mld | 20,5 mld | 20,8 mld | 19,6 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | 14,5 mld | 15,7 mld | 20,9 mld | 23,1 mld | 26,5 mld | 35,0 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 44,7 mld | 45,3 mld | 49,9 mld | 51,8 mld | 55,4 mld | 61,7 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 36,2 mld | 37,6 mld | 35,6 mld | 38,7 mld | 39,1 mld | 37,9 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
- 2023
- 26,1 mld
- 2024
- 26,9 mld
- 2025
- 27,6 mld
SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,4 mld | 15,2 mld | 18,8 mld | 20,8 mld | 20,0 mld | 23,1 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 736,0 mil | 705,0 mil | 970,0 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 9,7 mld ≈ | 14,5 mld ≈ | 17,9 mld ≈ | 19,7 mld ≈ | 18,7 mld ≈ | 21,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 1,4 mld | -152,0 mil | -4,3 mld | -2,0 mld | -1,9 mld | 708,0 mil | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,0 mld | -14,4 mld | -12,7 mld | -17,8 mld | -20,6 mld | -19,0 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Dividende plătite | 2,7 mld | 2,8 mld | 3,2 mld | 3,8 mld | 4,2 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 8,1 mld | 8,7 mld | 11,6 mld | 12,1 mld | 16,7 mld | 18,3 mld | SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -2,0 mld
- 2024
- -1,9 mld
- 2025
- 708,0 mil
SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat
- 2023
- -17,8 mld
- 2024
- -20,6 mld
- 2025
- -19,0 mld
SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 91 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 197,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare100
- Randamente100
- Calitate87
- Bilanț și datorie78
- Creștere91
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,75 – 1.603,36 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)715,98 – 1.140,69 (Mijloc 878,40)WACC 8,8 % · FCFF de pornire 21,7 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -18,4 %
- Colegi: EV/EBITDA875,30 – 1.366,47 (Mijloc 1.050,79)6 firme folosite · multiplul median 18,3x · quartile 15,3x – 23,7xCPAY, EBAY, MELI, MSCI, PYPL, UBER
- Colegi: P/E693,48 – 1.603,36 (Mijloc 1.171,01)9 firme folosite · multiplul median 24,7x · quartile 14,6x – 33,8xACN, CPAY, EBAY, FISV, MA, MELI, MSCI, PYPL, UBER
- Dividende actualizate (DDM)7,75 – 10,43 (Mijloc 8,89)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 91/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 46,9 % | 75 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 51,7 % | 100 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 95,3 % | 93 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 10,9 % | 91 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,4x | 86 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 42,3x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 24 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 8,9x | 100 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,6x | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 10,7 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 13,3 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 23,0 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie78/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial91/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate87/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare100/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
VISA INC. (V). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 40,0 mld USD în 2025; creștere an/an 11,3 %; marjă netă 51,7 %; ROE 60,3 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.
Intervalul de valoare estimat este 704,73–1 253,58 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 964,59 USD, prețul de 420,42 USD lasă un potențial de 129,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 56,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 91/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 46,9 %
- Marja netă: 51,7 %
- Conversia profitului în FCF: 95,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 10,9 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,4x
- Acoperirea dobânzilor: 42,3x
- P/E (TTM): 8,9x
- EV/EBITDA: 7,6x
- Randament FCF: 10,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 13,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 23,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 24,3 mld și 1.555,5 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 90 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UBERUber Technologies, Inc | 136,0 mld | 14,6 | 38,4 % | 17,3 % | +18,3 % | −24 % / +18 % |
| MELIMercadoLibre, Inc. | 84,3 mld | 45,2 | 27,5 % | 5,3 % | +39,1 % | −20 % / +3 % |
| EBAYeBay Inc. | 52,1 mld | 25,8 | 46,6 % | 16,9 % | +7,9 % | +43 % / +189 % |
| PYPLPayPal Holdings, Inc. | 48,4 mld | 11,1 | 23,8 % | 13,8 % | +4,3 % | −7 % / +1 % |
| MSCIMsci Inc. | 45,7 mld | 33,9 | — | 40,3 % | +9,7 % | +13 % / +23 % |
| FISVFiserv, Inc. | 31,1 mld | 11,2 | 10,7 % | 13,4 % | +3,6 % | −5 % / −55 % |
| CPAYCorpay, Inc | 26,7 mld | 24,7 | 30,5 % | 22,7 % | +13,9 % | +37 % / +69 % |
| VVisa Inc. | — | — | 60,3 % | 51,7 % | +11,3 % | +25 % / +73 % |
| ACNAccenture plc | — | 18,8 | 26,7 % | 11,3 % | +6,5 % | +2 % / −24 % |
| MAMastercard Incorporated | — | 33,8 | 231,4 % | 46,7 % | +16,4 % | +18 % / +56 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru V din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 264,54 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 466,34 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 700,57 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 290,95 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 573,76 Randament total 36 % · Pe an 11 % | 941,41 Randament total 124 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 319,99 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 705,92 Randament total 68 % · Pe an 11 % | 1.265,05 Randament total 201 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 143,44
- Marja netă± 100,41
- Creșterea anuală a veniturilor± 77,64
- Diluare anuală± 8,44
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Visa este una dintre cele mai mari rețele globale de plăți digitale, care procesează tranzacții prin rețeaua proprietară VisaNet în peste 200 de țări și teritorii. În exercițiul fiscal 2025 veniturile nete au ajuns la 40,0 miliarde USD 1, iar în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 veniturile nete au crescut cu 14% până la 11,6 miliarde USD 3. Compania nu emite carduri și nu acordă credite, ci câștigă din taxe legate de procesarea tranzacțiilor.
SWOT
Puncte tari
- Visa are o rețea globală foarte extinsă, cu acoperire în zeci de mii de instituții și sute de mii de locații comerciale, ceea ce dă companiei un avantaj de scară greu de replicat.
- Modelul de venituri bazat pe volumul tranzacțiilor și pe servicii cu valoare adăugată oferă o combinație de creștere și profitabilitate ridicată, confirmată de rezultatele recente 2.
- Investițiile în securitate, tokenizare și prevenirea fraudelor întăresc încrederea clienților și diferențiază produsele Visa de alternativele mai simple.
Puncte slabe
- Cheltuielile de personal și de marketing au crescut rapid în ultimele perioade, ceea ce poate reduce marja operațională dacă veniturile încetinesc.
- Compania depinde de volumul tranzacțiilor realizate prin băncile emitente și achizitoare, care pot negocia stimulente sau pot migra către alte rețele.
- Litigiile legate de taxele de interschimb au generat provizioane importante, iar cazul rămâne deschis, ceea ce adaugă incertitudine la rezultatele financiare.
Oportunități
- Plățile prin transfer bancar și alte metode încă folosite pe scară largă reprezintă o oportunitate de atragere pe rețeaua Visa, dacă adoptarea produselor noi continuă.
- Expansiunea în plățile transfrontaliere și în serviciile de cheltuieli pentru consumatorii cu venituri mari ar putea susține creșterea veniturilor de înaltă marjă.
- Integrarea inteligenței artificiale și a plăților agentice ar putea deschide noi canale de venituri dacă comercianții și băncile le adoptă.
Amenințări
- Reglementările mai stricte privind taxele de interschimb și comisioanele pot reduce veniturile și pot schimba economia rețelei în mai multe jurisdicții.
- Concurenții cu rețele în circuit închis, sistemele naționale de plată și platformele fintech ar putea câștiga cota de piață în anumite regiuni.
- Un incident grav de securitate cibernetică sau o întrerupere a rețelei ar putea afecta încrederea clienților și rezultatele financiare.
Riscuri
- Reglementarea taxelor de interschimbridicat
Reglementările din mai multe țări ar putea limita taxele pe care rețeaua le influențează, ceea ce poate reduce volumul și veniturile dacă plafoanele devin mai stricte.
- Litigii legate de interschimbridicat
Cazurile judiciare din SUA privind taxele de interschimb au generat provizioane importante, iar sumele finale depind de deciziile instanțelor și de acordurile ulterioare.
- Concurența din partea rețelelor alternativemediu
Rețelele în circuit închis, sistemele naționale de plată și platformele fintech ar putea câștiga clienți dacă oferă comisioane mai mici sau servicii mai ușor de folosit.
- Securitatea cibernetică și continuitatea rețeleimediu
O întrerupere sau o încălcare a securității rețelei VisaNet ar putea afecta tranzacțiile, reputația și încrederea clienților, cu costuri importante de remediere.
- Schimbările de reglementare privind datelescăzut
Legile privind confidențialitatea, securitatea datelor și inteligența artificială se modifică în multe țări, ceea ce ar putea crește costurile de conformitate și limita produsele noi.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Venituri în creștere susținute de volumul de plăți și de tranzacțiile transfrontaliere, cu o rețea globală greu de replicat și cu o bază largă de clienți instituționali.
- Adoptarea plăților fără contact, a tokenizării și a produselor noi ar putea extinde sfera de venituri și ar putea consolida poziția companiei în plățile digitale.
- Profitabilitatea ridicată și programul de răscumpărare a acțiunilor oferă companiei flexibilitate financiară pentru investiții și pentru returnarea capitalului către acționari.
Ce ar strica teza
- Reglementările privind taxele de interschimb ar putea reduce veniturile și ar putea modifica economia rețelei pe mai multe piețe, în special dacă plafoanele devin mai stricte.
- Litigiile și provizioanele aferente ar putea genera volatilitate în rezultatele financiare și ar putea limita flexibilitatea companiei dacă sumele finale depășesc estimările.
- Concurența din partea rețelelor în circuit închis, a sistemelor naționale de plată și a platformelor fintech ar putea reduce cota de piață în anumite regiuni și segmente.
De urmărit
- Evoluția volumului de plăți și a tranzacțiilor transfrontaliereQ1 2027
- Deciziile instanțelor privind litigiile legate de taxele de interschimbnext 10-K
- Modificările reglementărilor privind taxele de interschimb în SUA și UE2027
- Adoptarea produselor noi, precum plățile agentice și Visa Pay2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Activitatea de bază acoperă produse de credit, de debit și prepaid, emise de peste 14.500 de instituții financiare clienți 1. Visa urmărește să acopere și plățile prin transfer bancar și alte forme de plată care încă nu folosesc cardurile, printr-o abordare de tip « rețea de rețele » care permite procesarea plăților indiferent de rețeaua folosită 1. Compania a investit în tehnologii noi, precum tokenizarea, plățile prin telefon și plățile agentice, care ar putea extinde sfera de activitate dacă adoptarea lor crește.
Pe partea financiară, în primele nouă luni ale exercițiului fiscal 2026 veniturile nete au atins 33,8 miliarde USD, o creștere de 15% față de anul precedent, iar profitul net GAAP a crescut cu 17% 2. Creșterea a fost susținută de volumul de plăți, de volumul tranzacțiilor transfrontaliere și de numărul de tranzacții procesate, iar costurile cu stimulentele pentru clienți au limitat parțial efectul 2.
Segmente
Plăți de consumatori
Acesta este cel mai mare segment, care include cardurile de credit, de debit și prepaid folosite de persoane fizice. Visa estimează că există peste 40 de trilioane USD de cheltuieli anuale ale consumatorilor, excluzând Rusia și China, din care compania urmărește o oportunitate de peste 20 de trilioane USD în zona plăților încă nedigitalizate 1.
Soluții comerciale și de transfer de bani
Acest segment, numit anterior « noi fluxuri », vizează plățile comerciale și transferurile de bani între persoane, companii și guverne. Vizează inclusiv plățile de tip B2B, P2P și G2C, care sunt tot mai relevante pe măsură ce sistemele de plată se digitalizează 1.
Servicii cu valoare adăugată
Visa oferă servicii pentru emitenți, achizitori, securitate și riscuri, precum și consultanță, care completează veniturile din procesarea tranzacțiilor. Aceste servicii sunt mai puțin legate direct de volumul tranzacțiilor și pot deveni o sursă suplimentară de venit dacă clienții le adoptă pe scară largă 1.
Piața în context
Piața plăților cu cardul este dominată de rețele globale, iar Visa are una dintre cele mai mari acoperiri, cu peste 175 de milioane de locații comerciale în lume 1. Potențialul de creștere rămâne semnificativ în zonele unde cheltuielile se fac încă în numerar sau prin plăți mai puțin eficiente, mai ales în Europa de Est, Orientul Mijlociu și Africa, unde Visa investește în produse noi.
Volumul transfrontalier, care generează venituri din tranzacțiile internaționale, a crescut cu 12% în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, fără tranzacțiile din interiorul Europei 3. Creșterea acestui segment ar putea continua dacă turismul și comerțul electronic global se mențin, dar depinde și de reglementările privind cursurile de schimb și de competiția locală.
Tendințe
- Adoptarea plăților fără contactvânt din spate
Plățile prin atingere au devenit modalitatea implicită pentru plățile față în față, reprezentând 79% din tranzacțiile globale în exercițiul fiscal 2025 1. Această tendință susține volumul de tranzacții și reduce dependența de numerar.
- Digitalizarea și plățile prin transfer bancarmixt
Plățile prin transfer bancar și alte metode mai puțin eficiente reprezintă o parte importantă a cheltuielilor de consumatori. Dacă Visa reușește să atragă aceste plăți pe rețeaua sa, ar putea crește baza de venituri, dar concurența cu sistemele naționale de plată rămâne intensă 1.
- Reglementarea taxelor de interschimbvânt din față
Autoritățile din SUA, UE, America Latină și Asia-Pacific analizează sau limitează taxele de interschimb și comisioanele de procesare. Dacă plafoanele devin mai stricte, veniturile din tarifele de procesare ar putea scădea și ar putea reduce atractivitatea rețelei pentru emitenți și achizitori 1.
- Inteligența artificială și plățile agenticemixt
Visa integrează modele de inteligență artificială în sistemele de plată și lucrează la soluții pentru plățile inițiate de agenți software. Dezvoltarea acestor produse ar putea deschide noi fluxuri de venituri dacă sunt adoptate de comercianți și bănci, dar rămâne incertă 1.
Poziția concurențială
Visa concurează cu alte rețele de plată, cu sisteme naționale de plată, cu procesatori și cu platforme fintech care oferă soluții alternative de plată și transfer. Compania evidențiază că unii emitenți și achizitori pot prefera rețele în circuit închis care au conexiuni directe cu comercianții și consumatorii, ceea ce ar putea reduce cota de piață dacă regulile de taxare sunt modificate 1.
Concurența este accentuată și de portofelele digitale, de sistemele de plată prin transfer bancar în timp real și de piețele regionale de plată, care oferă comisioane mai mici pentru comercianți. Visa răspunde prin extinderea produselor sale către aceste segmente, precum Visa Pay, dar rezultatul depinde de adoptarea lor 1.
- MastercardMA
Principal concurent global în procesarea plăților cu cardul, cu o arhitectură de rețea similară
- American ExpressAXP
Rețea de plată cu model integrat, care emite carduri și concurează în segmentul premium
- Rețele în circuit închis și sisteme naționale de plată
Sisteme care conectează direct comercianții și consumatorii și pot înlocui rețelele tradiționale în anumite regiuni
- Platforme fintech și portofele digitale
Companii care oferă plăți digitale și pot concura direct pentru clienții finali și pentru comercianți
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 iun. 2026Alte evenimente
- Raport curent12 mai 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 apr. 2026
- Raport curent28 apr. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Visa Inc. · 06 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Visa Inc. · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Visa Inc. · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.