olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Amica S.A. AMC.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLAMICA00010 · Verticală: Companii listate din Polonia
Amica S.A. este un producător și distribuitor polonez de electrocasnice, care deține și divizii de comerț, servicii hoteliere și gastronomie și administrare imobiliară. Sursele disponibile acoperă doar raportul anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2022, deci concluziile despre situația actuală sunt limitate.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Amica S.A. (AMC.WA) costa 44,60 PLN (+0,22 % într-o zi), cu randament al dividendului 7,85 %, beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 43,85–66,80 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 43,70 – 46,56
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 6,3 %
- SMA 50 / 200
- 46,73 / 51,58
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,69 / -0,72
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,1 % | −2,2 % | −2,9 pp | — |
| 3 luni | −5,4 % | −3,6 % | −1,8 pp | — |
| 6 luni | −15,7 % | +4,2 % | −19,9 pp | — |
| De la început de an | −28,6 % | +5,8 % | −34,4 pp | — |
| 1 an | −22,4 % | +7,6 % | −30,0 pp | +5,9 % |
| 3 ani | −37,3 % | +51,0 % | −88,2 pp | +2,8 % |
| 5 ani | −63,7 % | +44,2 % | −108,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +11,9 % | −0,5 % |
| Profit net | 109,4 mil | 150,6 mil | 111,7 mil | -8,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +37,7 % | −25,8 % | −107,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | 4,9 % | 3,3 % | -0,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 324,4 mil | -253,9 mil | 294,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 166,4 mil PLN
- Datorie financiară
- 92,1 mil PLN
- Datorie netă
- -74,3 mil PLN
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld PLN
- Active totale
- 2,2 mld PLN
- Datorie / capitaluri
- 0,08x
- Lichiditate curentă
- 1,55x
- ROE
- -0,7 %
- ROA
- -0,3 %
- Marja FCF
- 8,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit brut | — | 829,1 mil | 827,5 mil | 744,1 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit operațional | — | 200,5 mil | 149,9 mil | 18,1 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,6 mil | 19,4 mil | 23,5 mil | 85,9 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 144,5 mil | 193,7 mil | 144,9 mil | 3,8 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 34,9 mil | 43,0 mil | 33,7 mil | 13,5 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit net | 109,4 mil | 150,6 mil | 111,7 mil | -8,1 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 6,00 | 3,50 | esef· 09 mai 2023verificat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 95,7 mil | 270,4 mil | 59,9 mil | 166,4 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Creanțe | — | 708,3 mil | 725,6 mil | 493,9 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Stocuri | — | 421,5 mil | 811,6 mil | 653,5 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Active curente | — | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 403,3 mil | 390,6 mil | 434,5 mil | 455,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 41,1 mil | 43,0 mil | 44,2 mil | 43,8 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 108,1 mil | 115,5 mil | 127,7 mil | 142,3 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Active totale | — | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,2 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 72,2 mil | — | — | esef· 09 iun. 2021verificat |
| Datorie pe termen lung | 77,5 mil | 61,1 mil | 107,0 mil | 92,1 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorii curente | — | 967,6 mil | 1,2 mld | 906,6 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorii totale | — | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,1 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 922,5 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 09 mai 2023verificat |
- 2020
- 115,5 mil
- 2021
- 127,7 mil
- 2022
- 142,3 mil
esef· 09 mai 2023verificat
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 353,4 mil | -167,0 mil | 378,9 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Investiții (capex) | 57,6 mil | 29,0 mil | 86,9 mil | 84,4 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | — | 324,4 mil ≈ | -253,9 mil ≈ | 294,5 mil ≈ | esef· 09 mai 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -39,0 mil | -24,7 mil | -84,5 mil | -73,3 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | -153,6 mil | 41,5 mil | -200,9 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 30,1 mil | 22,6 mil | 45,4 mil | 26,7 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,4 % | 0 (față de colegi) | 33 % |
| Marja netă · Calitate | -0,2 % | 21 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 62 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 9,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate8/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AMICA S.A. (AMC.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,4 mld PLN în 2022; creștere an/an -0,5 %; marjă netă -0,2 %; ROE -0,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 34,33–42,41 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 37,95 PLN, prețul de 44,60 PLN lasă un potențial de -14,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -17,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Rata de distribuire (FCF): 9,1 %
Ce o infirmă
- ROIC: 1,4 %
- Marja netă: -0,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,2x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 20,3 mld | 40,3 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +14 % / +217 % |
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 18,0 mld | 33,6 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +20 % / +50 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 17,3 mld | 125,3 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +88 % / +231 % |
| CAR.WAInter Cars Spółka Akcyjna | 14,9 mld | 21,2 | 17,0 % | 3,9 % | +18,0 % | +90 % / +84 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,9 mld | 20,7 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +14 % / +63 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,4 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +6 % / +1 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −11 % / −24 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 11,6 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +8 % / +111 % |
| ACT.WAAction S.A. | 1,0 mld | 27,7 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +69 % / +183 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 888,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −26 % / −27 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 592,6 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +38 % / +37 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 453,4 mil | 7,4 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | −5 % / −42 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 377,3 mil | 1,5 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −36 % / −69 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 297,6 mil | 11,0 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +7 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 231,8 mil | 17,8 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +41 % / +18 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 196,2 mil | 9,6 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −19 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 170,9 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −59 % / −57 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 159,3 mil | 17,4 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +36 % / +74 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 73,8 mil | 4,7 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −16 % / −51 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 52,1 mil | 1,0 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +2 % / +6 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 39,3 mil | 67,1 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −27 % / −44 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 38,4 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −30 % / −57 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 32,5 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −24 % / −39 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,1 mil | 17,2 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +2 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −34 % / −3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMC.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Amica S.A. este un producător și distribuitor polonez de electrocasnice, care deține și divizii de comerț, servicii hoteliere și gastronomie și administrare imobiliară. Sursele disponibile acoperă doar raportul anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2022, deci concluziile despre situația actuală sunt limitate.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o structură integrată, cu producție, comerț și servicii, și o rețea de filiale în mai multe țări europene 1.
- Acoperirea valutară și politica de instrumente de hedging sunt aplicate în mod constant 1.
- Acțiunile sunt listate la bursă, ceea ce oferă transparență prin rapoarte publice periodice 1.
Puncte slabe
- Expunerea la piața rusă rămâne greu de acoperit, iar conducerea a semnalat limitări în gestionarea acesteia 1.
- Dependența de oțel și alte materii prime face costurile sensibile la întreruperi de aprovizionare 1.
- Structura de control prin mai multe societăți-holding face mai greu de urmărit contribuția fiecărei entități 1.
Oportunități
- Diversificarea în imobiliare și servicii ar putea aduce venituri mai stabile, dacă expansiunea reușește 1.
- Achiziția de active IT ar putea sprijini eficiența operațiunilor interne, dacă integrarea se face cum s-a planificat 1.
- Piețele din Europa și Asia Centrală oferă, în principiu, spațiu pentru creșterea vânzărilor 1.
Amenințări
- Războiul din Ucraina ar putea prelungi instabilitatea piețelor financiare și a lanțurilor de aprovizionare 1.
- Schimbările frecvente ale legislației fiscale pot modifica obligațiile și activele fiscale recunoscute 1.
- Volatilitatea cursurilor ar putea afecta rezultatele filialelor care operează în monede diferite de złoty 1.
Riscuri
- Expunerea la Rusiaridicat
Filiala rusă nu poate fi acoperită valutar, iar evoluția ei este dificil de prognozat 1.
- Aprovizionarea cu oțelridicat
Întreruperile din Rusia și Ucraina ar putea duce la creșteri de costuri și lipsuri temporare de materie primă 1.
- Riscul valutarmediu
Filialele care operează în monede străine sunt expuse la fluctuații, chiar dacă există instrumente de acoperire 1.
- Modificări fiscalemediu
Interpretările fiscale pot fi contestate de autorități, ceea ce ar putea modifica obligațiile recunoscute 1.
- Estimări contabilescăzut
Ipotezele privind garanțiile, stocurile și creanțele pot diferi de rezultatele reale și ar putea duce la corecții semnificative 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă expansiunea în imobiliare și servicii se consolidează, grupul ar putea avea venituri mai diversificate față de electrocasnice.
- Rețeaua de filiale comerciale din mai multe țări europene oferă un canal de vânzare extins, dacă cererea rămâne stabilă.
- Politica de acoperire valutară ar putea limita impactul unei noi volatilități asupra rezultatelor financiare.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile din Rusia și Ucraina persistă, costurile și disponibilitatea materiilor prime ar putea afecta marjele.
- Expunerea la piața rusă, unde acoperirea nu este posibilă, ar putea genera pierderi greu de anticipat.
- Diversificarea în servicii și imobiliare ar putea să nu aducă rezultatele estimate, ceea ce ar lăsa grupul dependent de electrocasnice.
De urmărit
- Evoluția situației din Rusia și filiala locală2023
- Costul oțelului și disponibilitatea furnizorilor2023
- Integrarea activelor IT achiziționate2023
- Următorul raport anual și notele privind riscurilenext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupa Kapitală Amica S.A. are ca activitate principală producția și vânzarea de echipamente electrice și pe gaz pentru gospodării, comerțul cu astfel de echipamente și prestarea de servicii de service, hoteliere și gastronomice 1. Societatea-mamă are sediul la Wronki, Polonia, iar acțiunile sale sunt listate la Bursa de Valori din Varșovia 1. Grupa include numeroase filiale de comerț în Europa, Ucraina, Rusia și Kazahstan, toate consolidate în raportul anual 2022 1.
Structura juridică arată că Holding Wronki Sp. z o.o. este entitatea directă care controlează grupul, iar persoana fizică din vârful lanțului nu publică situații financiare 1. Consolidarea se face pe baza standardelor IFRS adoptate de Uniunea Europeană, cu o parte din corecții aplicate doar la nivel consolidat 1.
În cursul anului 2022 grupul a extins portofoliul imobiliar prin înființarea și achiziția unor societăți de administrare a proprietăților și a achiziționat o parte dintr-un business IT de la o filială, cu transfer efectiv din 1 ianuarie 2023 1.
Segmente
Electrocasnice
Segmentul principal este producția și comercializarea de electrocasnice, realizate și vândute prin societatea-mamă și filialele de distribuție din mai multe țări europene 1.
Comerț și distribuție
Filialele comerciale din Germania, Cehia, Danemarca, Spania, Regatul Unit, Franța și Asia Centrală distribuie produsele grupului, iar unele operează în monede locale, ceea ce expune rezultatele la cursuri de schimb 1.
Imobiliare și servicii
Activitățile de hotelărie, gastronomie și administrare a imobilelor sunt conduse prin societăți dedicate, ceea ce face ca o parte din venituri să nu depindă de electrocasnice 1.
Piața în context
Raportul anual nu oferă date despre piața electrocasnicelor sau despre cota de piață a grupului, deci nu se pot face afirmații cantitative despre dimensiunea sectorului sau despre poziția companiei în acesta 1.
Informațiile disponibile arată că grupul vinde în multe țări europene și în piețe din Europa de Est și Asia Centrală, dar fără cifre de vânzări pe regiuni în sursa analizată 1.
Tendințe
- Costul și disponibilitatea oțeluluivânt din față
Oțelul este un input important, iar întreruperile de aprovizionare din Rusia și Ucraina ar putea duce la noi creșteri de preț și la deficite temporare în Europa 1.
- Volatilitatea cursurilor valutaremixt
Războiul din Ucraina a destabilizat piețele financiare, iar grupul folosește instrumente de acoperire a riscului valutar pentru a limita impactul unei noi volatilități 1.
- Restricții în Rusiavânt din față
Conducerea a apreciat că nu există posibilitatea acoperirii poziției în ruble la data publicării, ceea ce lasă expunerea rusă nesigură 1.
- Dezvoltarea activităților imobiliarevânt din spate
Crearea de noi societăți de administrare a imobilelor și de hotelărie sugerează o diversificare către venituri recurente, dar impactul nu este cuantificat în sursă 1.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică concurenții. Din informațiile disponibile nu se pot trage concluzii sigure despre poziția competitivă a grupului.
Ca producător de electrocasnice cu rețea de distribuție europeană, grupul concurează probabil cu alți producători de aparate de uz casnic, însă numele acestora nu apar în raportul anual 1.
- Concurenți neidentificați în sursă
Raportul anual nu numește concurenți directi; nu se pot face comparații din această sursă.
- Producători europeni de electrocasnice
Sursa nu menționează numele acestora, deci nu sunt incluși pe baza datelor analizate.
- Retaileri de electrocasnice
Filialele de comerț ale grupului concurează cu lanțuri de distribuție, dar acestea nu sunt identificate în sursă.
- Furnizori de hotelărie și gastronomie
Diviziile de servicii concurează cu operatori locali, fără date specifice în raportul anual.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202209 mai 2023
- Raportul anual 202009 iun. 2021
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Amica S.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.