olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Bay Capital PLC BAY.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,00GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Bay Capital PLC este o societate de achiziții în stadiu incipient, care nu și-a finalizat încă prima investiție sau achiziție și este condusă de un număr mic de administratori. Relevanța ei actuală ține de faptul că ar putea atrage capital pentru o tranzacție inaugurală, care ar declanșa exercitarea warantelor și a schemei de stimulente.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Bay Capital PLC (BAY.L) costa 0,00 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 106,9 mii GBP, beta -16,29, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,16 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
106,9 mii GBP
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-300,65 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-16,29
Volatilitate (1 an) 1.225 %
Interval 52 săpt.
0,000,16

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,02 – 0,22
sub banda inferioară · %B -0,07 · lățimea benzii 171,7 %
SMA 50 / 200
0,13 / 0,08
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−98,7 %−2,2 %−96,5 pp—
3 luni−98,3 %−3,6 %−94,8 pp—
6 luni−97,7 %+4,2 %−102,0 pp—
De la început de anindisponibil+5,8 %indisponibil—
1 an−96,6 %+7,6 %−104,2 pp+8,9 %
3 ani−99,1 %+51,0 %−150,1 pp+29,3 %
5 ani−99,2 %+44,2 %−143,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,0 %
17 aug. 2026 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,9 %
17 nov. 2021 → 22 sept. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−61,5 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-1,3 mil-550,6 mii-323,3 mii
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,02-0,01-0,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,3 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
4,3 mil GBP
Active totale
4,4 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
50,91x
ROE
-7,3 %
ROA
-7,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit operațional
2023
-1,4 mil
2024
-587,5 mii
2025
-338,7 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-1,3 mil
2024
-550,6 mii
2025
-323,3 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
-1,3 mil
2024
-550,6 mii
2025
-323,3 mii

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,02
2024
-0,01
2025
-0,00

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
6,1 mil
2024
4,7 mil
2025
4,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Creanțe
2023
8,1 mii
2024
9,0 mii
2025
12,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
6,1 mil
2024
4,7 mil
2025
4,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
6,1 mil
2024
4,7 mil
2025
4,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
958,7 mii
2024
91,7 mii
2025
85,5 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
958,7 mii
2024
91,7 mii
2025
85,5 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
5,1 mil
2024
4,6 mil
2025
4,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
69,9 mil
2024
—
2025
—

esef· 20 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-441,4 mii
2024
-1,4 mil
2025
-334,2 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
50,8 mii
2024
36,9 mii
2025
12,7 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-7,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-7,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-7,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
50,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
50,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-334,2 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
106,9 mii GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-300,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,00 GBP

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 106,9 mii GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
106,9 mii GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-7,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

15/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 50derivat 1

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie50,9x100 (pe interval fix)100 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    BAY CAPITAL PLC (BAY.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -7,3 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 50,9x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,8x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,4x
    P/B
    0,0x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−98,8 %)
    ROE
    -7,3 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−152,7 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,8 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.101,6 mld13,216,5 %30,3 %−1,0 %+18 % / +87 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC13,9 mld13,69,2 %5,3 %−3,1 %−16 % / −5 %
    0EV1.LCarnival PLC5,4 mld4,046,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,834,7 %4,1 %+7,2 %−16 % / +162 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,6 mld15,860,2 %47,1 %+3,9 %−31 % / −13 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,3 mld16,523,2 %2,8 %+15,2 %+28 % / +177 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,0 mld10,48,0 %28,9 %−2,1 %+9 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,3 mld10,58,8 %13,4 %−4,2 %−14 % / −17 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,8 mld16,921,2 %2,8 %+3,7 %+53 % / −48 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,749,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +129 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,5 mld14,913,1 %71,6 %−0,1 %+19 % / +32 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,1 mld21,615,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC736,0 mil34,941,2 %19,7 %+24,2 %+70 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.647,4 mil13,914,4 %10,8 %+4,0 %−13 % / +18 %
    ASC.LAsos PLC513,0 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+69 % / +9 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC493,3 mil16,561,5 %23,8 %+15,3 %−27 % / +11 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC375,9 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−39 % / −83 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC112,5 mil28,77,2 %6,2 %−7,3 %−32 % / −12 %
    BMS.LBraemar PLC72,3 mil36,22,7 %1,7 %−4,4 %−2 % / −1 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC11,6 mil———−81,9 %+560 % / +519 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC269,5 mii0,227,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−6 % / +129 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+29 % / +80 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+50 % / +48 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BAY.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Bay Capital PLC este o societate de achiziții în stadiu incipient, care nu și-a finalizat încă prima investiție sau achiziție și este condusă de un număr mic de administratori. Relevanța ei actuală ține de faptul că ar putea atrage capital pentru o tranzacție inaugurală, care ar declanșa exercitarea warantelor și a schemei de stimulente 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Experiența administratorilor în M&A și în piețele de capital, cu antecedente în consolidarea industriilor, oferă o bază de expertiză pentru analiza tranzacțiilor 1.
    • Structura de capital și de conducere este simplă, ceea ce poate permite decizii rapide ale consiliului atunci când apare o oportunitate 1.
    • Accesul la un consilier strategic extern și la parteneri operaționali poate completa capacitatea internă de evaluare a țintelor 1.

    Puncte slabe

    • Societatea nu a finalizat încă nicio investiție sau achiziție, ceea ce înseamnă lipsa unui istoric operațional și financiar consistent 1.
    • Numărul mic de administratori și lipsa comitetelor formale de guvernanță limitează separarea funcțiilor și supravegherea independentă 1.
    • Activitatea depinde de succesul primei tranzacții, iar până atunci veniturile operaționale sunt practic inexistente 1.

    Oportunități

    • Realizarea unei achiziții inaugurale ar putea declanșa exercitarea warantelor și ar putea deschide calea către o structură operațională mai completă 1.
    • Consolidarea sectoarelor fragmentate ar putea oferi tranzacții atractive pentru o companie cu capital disponibil și experiență în M&A 1.
    • Extinderea guvernanței după prima tranzacție ar putea crește încrederea investitorilor și transparența față de acționari 1.

    Amenințări

    • Dacă nu se realizează o achiziție, valoarea investițiilor și credibilitatea strategiei ar putea fi afectate, cu riscul pierderii capitalului investit 1.
    • Concurența din partea altor investitori pentru aceleași active ar putea crește prețurile de achiziție și ar putea reduce randamentele așteptate 1.
    • Schimbările ratelor dobânzii și volatilitatea piețelor ar putea afecta atât veniturile din numerar, cât și valoarea activelor achiziționate 1.

    Riscuri

    • Lipsa unei achiziții finalizateridicat

      Societatea nu și-a realizat încă prima tranzacție, iar faptul că obiectivele investiționale nu pot fi atinse ar putea duce la pierderea totală sau parțială a capitalului 1.

    • Riscul de preț al investițiilormediu

      Prețul titlurilor achiziționate este supus fluctuațiilor de piață, ceea ce ar putea afecta negativ rezultatele societății 1.

    • Expunerea la ratele dobânziimediu

      Sumele importante de numerar sunt expuse variațiilor ratelor de piață, ceea ce ar putea modifica veniturile din dobânzi 1.

    • Guvernanță în dezvoltaremediu

      Multe practici de guvernanță sunt încă în curs de implementare, iar comitetele formale lipsesc, ceea ce ar putea reduce supravegherea până la prima tranzacție 1.

    • Concentrarea acționariatuluimediu

      Un număr mic de acționari și administratori deține o parte importantă din capital, ceea ce ar putea influența deciziile societății 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă societatea identifică și finalizează o achiziție bine aleasă, ar putea valorifica experiența administratorilor în consolidarea industriilor și ar putea activa warantele existente 1.
    • Structura simplă de conducere ar putea permite decizii rapide atunci când apar oportunități de piață favorabile 1.
    • Dacă guvernanța se extinde după prima tranzacție, transparența și încrederea investitorilor ar putea crește 1.

    Ce ar strica teza

    • Lipsa unui istoric de achiziții înseamnă că randamentele viitoare rămân incerte, iar investitorii nu au încă repere concrete de performanță 1.
    • Dacă tranzacțiile întârzie sau sunt scumpe, valoarea investițiilor ar putea scădea și strategia ar putea fi pusă sub semnul întrebării 1.
    • Concentrarea acționariatului și lipsa comitetelor independente ar putea limita controlul asupra deciziilor majore 1.

    De urmărit

    • Anunțarea primei investiții sau achiziții finalizate2026
    • Evoluția veniturilor din dobânzi și a soldului de numerarUrmătorul raport anual
    • Instituirea comitetelor de audit, remunerare și nominalizareDupă prima achiziție
    • Exercitarea warantelor și modificările structurii de capitalDupă prima tranzacție

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Bay Capital PLC este o companie de tip acquisition vehicle, constituită în Jersey și listată cu un standard listing pe piața principală a Bursei de la Londra. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, societatea nu a finalizat încă prima investiție sau achiziție, iar consiliul analizează oportunități pe baza criteriilor de investiții din prospectul său 1. Structura de conducere este redusă, cu doi administratori în exercițiul respectiv și fără sedii proprii 1.

    Strategia societății se bazează pe identificarea de tranzacții inorganice de achiziție și investiție, susținute de un consilier strategic extern și de parteneri operaționali din industrie, atunci când este nevoie de expertiză specializată 1. Deciziile de investiție, dezinvestiție și strategice sunt luate de consiliul de administrație în ansamblu, întrucât nu există un comitet separat de investiții 1.

    Modelul de finanțare include bani disponibili în cont, pe care societatea îi gestionează prin prognoze detaliate, și un mecanism de stimulente pentru personalul-cheie, condiționat de creșterea valorii pentru acționari 1. Raportul precizează că, dacă nu se realizează o investiție semnificativă, activitatea rămâne limitată, iar societatea nu dispune încă de istoric financiar consistent 1.

    Segmente

    Investiții și achiziții în stadiu incipient

    Singurul segment de activitate descris este achiziția și investiția în active sau companii, încă neîncepută concret la finalul exercițiului 2025. Analiza se bazează pe criterii definite în prospect și pe due diligence realizat de la caz la caz 1.

    Gestionarea trezoreriei

    Societatea păstrează sume de numerar semnificative, expuse la variația ratelor dobânzii de piață, iar gestiunea lichidității se face prin planificarea plăților și a veniturilor din dobânzi 1.

    Piața în context

    Piața în care operează Bay Capital este cea a achizițiilor și a consolidării, în special în sectoare în care fondatorii și administratorii au experiență anterioară, precum agregatele și materialele de construcții 1. Raportul nu oferă date cantitative despre dimensiunea pieței, astfel că evaluarea oportunităților rămâne la nivelul analizei fiecărei tranzacții 1.

    Mediul de piață este influențat de riscul de preț al titlurilor achiziționate și de nivelul dobânzilor, factori care afectează atât valoarea activelor, cât și veniturile din numerar 1. Societatea nu are încă o poziție de piață măsurabilă, iar performanța trecută a companiilor din portofoliul administratorilor nu indică neapărat rezultatele viitoare 1.

    Tendințe

    • Consolidarea sectoarelor fragmentatevânt din spate

      Administratorii au experiență în consolidarea industriilor, ceea ce ar putea oferi oportunități de achiziție dacă tranzacțiile devin disponibile la valori atractive 1.

    • Ratele dobânziimixt

      Veniturile din numerarul deținut depind de ratele dobânzii de piață, deci o schimbare a acestora ar putea influența rezultatele financiare ale societății 1.

    • Volatilitatea prețurilor activelorvânt din față

      Riscul de preț asociat titlurilor achiziționate ar putea reduce valoarea investițiilor dacă piețele se deteriorează, cu posibila pierdere parțială sau totală a capitalului 1.

    • Cerințele de guvernanțămixt

      Societatea plănuiește să își extindă guvernanța și să adopte comitete de audit, remunerare și nominalizare odată cu prima achiziție importantă, ceea ce ar putea implica costuri suplimentare dar și mai multă transparență 1.

    Poziția concurențială

    Bay Capital concurează pentru tranzacții cu alte societăți de achiziții, fonduri de private equity și investitori strategici, care caută active similare în aceleași sectoare. Raportul nu identifică explicit concurenții, iar analiza competitivă se bazează pe ce indică profilul administratorilor și al strategiei declarate 1.

    Avantajul declarat al societății este experiența fondatorilor și a consilierului strategic în tranzacții de consolidare și în piețele de capital, însă fără un istoric propriu de achiziții, o comparație directă de performanță nu este posibilă 1.

    • Alte societăți de achiziții (SPAC-uri și vehicule similare)

      Raportul nu numește concurenți specifici, dar societățile care caută tranzacții de achiziție cu capital atras de la investitori concurează pentru aceleași oportunități.

    • Fonduri de private equity

      Investitorii de tip private equity pot vizau aceleași active de consolidare, fiind o sursă de concurență pentru tranzacțiile inaugurale.

    • Investitori strategici din industrie

      Companiile din aceleași sectoare pot achiziționa direct active țintă, reducând numărul de oportunități disponibile pentru societate.

    • Alte vehicule de investiții listate la Londra

      Societăți cu strategii similare listate pe aceeași piață pot concura pentru atenția și capitalul investitorilor.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Bay Capital PLC · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Bay Capital PLC (BAY.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw