olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Chesterfield Resources plc CHF.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BF2F1X78 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Chesterfield Resources plc este o companie britanică de explorare a metalelor de bază, activă în Cipru și Canada, fără venituri din producție. Pierderea de anul trecut și rezervele de numerar subțiri fac ca finanțarea continuă să fie punctul central al analizei, iar evaluarea noilor oportunități rămâne în centrul strategiei conducerii.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Chesterfield Resources plc (CHF.L) costa 0,01 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 0,01–0,02 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 34,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,01 – 0,01
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 33,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,01 / 0,01
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,9 % | −2,2 % | −3,7 pp | — |
| 3 luni | −17,9 % | −3,6 % | −14,4 pp | — |
| 6 luni | −15,8 % | +4,2 % | −20,0 pp | — |
| De la început de an | −27,3 % | +5,8 % | −33,1 pp | — |
| 1 an | −41,8 % | +7,6 % | −49,4 pp | +8,9 % |
| 3 ani | +33,3 % | +51,0 % | −17,6 pp | +29,3 % |
| 5 ani | −88,3 % | +44,2 % | −132,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -900,6 mii | -3,7 mil | -1,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 278,7 mii GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 809,3 mii GBP
- Active totale
- 910,8 mii GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,01x
- ROE
- -107,1 %
- ROA
- -100,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | -900,6 mii | -855,9 mii | -375,6 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -900,6 mii | -4,0 mil | -1,9 mil | esef· 28 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 0 | -347,1 mii | -33,1 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Profit net | -900,6 mii | -3,7 mil | -1,9 mil | esef· 28 mai 2024verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 763,0 mii | 304,0 mii | 278,7 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Creanțe | 322,0 mii | 162,4 mii | 128,3 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Active curente | 1,1 mil | 466,5 mii | 407,0 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 23,2 mii | 8,9 mii | 0 | esef· 28 mai 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,0 mil | 880,8 mii | 0 | esef· 28 mai 2024verificat |
| Active totale | 6,1 mil | 2,8 mil | 910,8 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 154,4 mii | 103,5 mii | 101,5 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 534,7 mii | 136,7 mii | 101,5 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 5,6 mil | 2,7 mil | 809,3 mii | esef· 28 mai 2024verificat |
- 2021
- 5,0 mil
- 2022
- 880,8 mii
- 2023
- 0
esef· 28 mai 2024verificat
Fluxuri de numerar · GBP
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,0x | 100 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CHESTERFIELD RESOURCES PLC (CHF.L). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -107,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 4,0x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 101,6 mld | 13,2 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +18 % / +87 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 13,9 mld | 13,6 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −16 % / −5 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,4 mld | 4,0 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,8 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −16 % / +162 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,6 mld | 15,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −31 % / −13 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,5 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +28 % / +177 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,0 mld | 10,4 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +9 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,3 mld | 10,5 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −14 % / −17 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 16,9 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +53 % / −48 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,7 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +129 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 14,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +19 % / +32 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 21,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 736,0 mil | 34,9 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +70 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 647,4 mil | 13,9 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −13 % / +18 % |
| ASC.LAsos PLC | 513,0 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +69 % / +9 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 493,3 mil | 16,5 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −27 % / +11 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 375,9 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −39 % / −83 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 112,5 mil | 28,7 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −32 % / −12 % |
| BMS.LBraemar PLC | 72,3 mil | 36,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | −2 % / −1 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 11,6 mil | — | — | — | −81,9 % | +560 % / +519 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −6 % / +129 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +29 % / +80 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +50 % / +48 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHF.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Chesterfield Resources plc este o companie britanică de explorare a metalelor de bază, activă în Cipru și Canada, fără venituri din producție. Pierderea de anul trecut și rezervele de numerar subțiri fac ca finanțarea continuă să fie punctul central al analizei, iar evaluarea noilor oportunități rămâne în centrul strategiei conducerii.1
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu redus și concentrat de licențe, ceea ce permite o atenție mai mare asupra celor mai promițătoare ținte.
- Opțiunea acordată Sterling Metals asupra proiectului Adeline poate aduce o sursă de valoare sau de finanțare indirectă.
- Conducerea a redus cheltuielile generale și de personal, ceea ce păstrează numerarul disponibil pentru dezvoltarea afacerii.
Puncte slabe
- Compania nu are venituri regulate, iar activitatea depinde integral de atragerea de capital.
- Numerarul disponibil este redus, iar auditorii au semnalat o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității.
- Activele de explorare au fost depreciate integral în 2023, ceea ce arată că valoarea acestora nu a fost confirmată.
Oportunități
- Un parteneriat sau o tranzacție nouă ar putea aduce finanțare și ar putea reduce presiunea asupra numerarului.
- Exercitarea opțiunii de către Sterling Metals ar putea genera fonduri pentru companie.
- Rezultatele unei campanii de foraj reușite ar putea consolida valoarea licențelor rămase.
Amenințări
- Dacă finanțarea nu poate fi obținută în condiții acceptabile, compania ar putea fi nevoită să renunțe la alte licențe.
- Modificarea legislației din Cipru sau Canada ar putea afecta valoarea activelor grupului.
- Riscurile politice și valutare în jurisdicțiile străine ar putea afecta rezultatele operaționale.
Riscuri
- Incertitudinea continuității activitățiiridicat
Auditorii au semnalat o incertitudine semnificativă privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea fără noi fonduri.1
- Finanțare dependentă de piețeridicat
Compania se finanțează prin emisiuni de acțiuni sau prin parteneri, iar aceste surse pot fi indisponibile dacă rezultatele explorării sunt slabe.1
- Riscul de licențămediu
Licențele de explorare sunt supuse unor angajamente financiare și juridice, iar nerespectarea acestora ar putea duce la revocarea lor.1
- Dependența de personal cheiemediu
Compania depinde de echipa executivă și de consultanții tehnici, iar pierderea acestora ar putea afecta dezvoltarea afacerii.1
- Riscuri politice și de reglementaremediu
Operațiunile din Cipru și Canada expun compania la schimbări de politici, restricții valutare și modificări ale drepturilor contractuale.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă opțiunea acordată Sterling Metals este exercitată, compania ar putea primi fonduri și ar putea reduce presiunea asupra numerarului.
- Portofoliul redus de licențe și costurile controlate ar putea permite o concentrare eficientă a resurselor pe ținte promițătoare.
- Conducerea afirmă că există în evaluare oportunități care ar putea crea valoare pentru acționari în timp.
Ce ar strica teza
- Compania nu are venituri, iar numerarul disponibil este redus în raport cu cheltuielile de funcționare.
- Auditorii au semnalat o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, ceea ce ridică întrebări despre finanțarea viitoare.
- Depreciera integrală a activelor de explorare sugerează că valoarea acestora nu a fost confirmată de rezultate.
De urmărit
- Exercitarea opțiunii Sterling Metals asupra proiectului Adelinepână în noiembrie 2024
- Noi emisiuni de capital sau parteneriate pentru finanțare2024
- Planurile de explorare și campania de foraj din Cipruvara 2024
- Rezultatele următorului raport anual și evaluarea continuității activitățiinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul își propune să creeze valoare pentru acționari prin descoperirea și dezvoltarea de depozite minerale economice. Compania are sediul corporativ la Londra și gestionează operațiunile din străinătate în Cipru și Canada.1 Potrivit raportului anual, Chesterfield se prezintă ca un explorator, nu ca o companie minieră, iar activitatea sa este considerată speculativă și fără venituri regulate.1
În 2023, pierderea grupului a fost de £1.911.855, comparativ cu £3.659.387 în 2022, iar numerarul la 31 decembrie 2023 era de £278.675.1 Conducerea a redus cheltuielile administrative și de explorare, iar activele de explorare capitalizate au fost depreciate integral la finalul anului, conform IAS 36.1
Directorii afirmă că finanțarea depinde de emisiunile de capital la compania-mamă sau de atragerea de parteneri care să suporte costurile de explorare. Raportul menționează și o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, pe care auditorii au semnalat-o în raportul lor.1
Segmente
Explorare în Cipru
Compania a redus portofoliul de licențe din Cipru pentru a se concentra pe cele mai promițătoare. Au rămas trei licențe, AE4664, AE4672 și AE4673, iar conducerea caută parteneri pentru campania de foraj din vara următoare.1
Proiectul Adeline din Canada
Chesterfield a acordat companiei Sterling Metals (SAG.V) o opțiune de achiziție asupra proiectului Adeline. Valoarea grupului depinde în parte de capacitatea Sterling Metals de a-și exercita opțiunea până în noiembrie 2024.1
Piața în context
Activitatea companiei se află în sectorul explorării metalelor de bază, unde prețurile minerale sunt conduse de cererea și oferta globală, factori aflați în afara controlului grupului.1 Compania nu are venituri din producție, iar finanțarea prin piețele de capital este condiționată de rezultatele explorării.1
Raportul descrie explorarea drept o activitate cu risc ridicat, unde nu există garanția că mineralizarea descoperită va deveni rezerve dovedite sau probabile.1 Un mediu de prețuri mai favorabil ar putea sprijini atragerea de fonduri, însă acest lucru nu este asigurat.1
Tendințe
- Reducerea portofoliului de exploraremixt
Compania a renunțat la o parte din licențe și a concentrat resursele pe câteva proiecte, ceea ce reduce costurile, dar limitează sfera activităților.1
- Căutarea de noi oportunități de investițiimixt
Conducerea evaluează constant posibile tranzacții, iar președintele executiv afirmă că nu există nimic iminent, dar că o oportunitate care să sporească valoarea pentru acționari ar putea fi realizată în timp.1
- Dependența de finanțare externăvânt din față
Singurele surse de finanțare disponibile sunt emisiunile de acțiuni și atragerea de parteneri, iar condițiile pot fi nefavorabile dacă rezultatele explorării nu sunt bune.1
- Interes pentru metalele de bazăvânt din spate
Dacă cererea pentru metalele de bază crește, atractivitatea proiectelor de explorare ar putea să se îmbunătățească, deși raportul nu cuantifică această evoluție.1
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică concurenți cu nume. Raportul compară compania cu operatori mai mari din sector, dar nu oferă informații despre pozițiile lor de piață.1
Explorarea de proiecte în Cipru și Canada se desfășoară în concurență pentru licențe, parteneri și finanțare, iar concurenții din sector pot avea resurse mai mari.1
- Sterling Metals
Companie canadiană listată pe TSX Venture (SAG.V), care deține o opțiune asupra proiectului Adeline; nu este listată în SUA.
- Juniper International FZ LLC
Acționar major, controlat de președintele executiv; nu este companie listată.
- Alți exploratori de metale de bază
Raportul nu identifică concurenți specifici; sectorul include numeroase companii junior care concurează pentru aceleași licențe și finanțări.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202328 mai 2024
- Raportul anual 202222 nov. 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Chesterfield Resources plc · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.