olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Interoil Exploration And Production Asa IOX.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013119255 · Verticală: Companii listate din Norvegia
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Interoil Exploration And Production Asa (IOX.OL) costa 2,40 NOK (−0,83 % într-o zi), cu beta -3,17, interval pe 52 de săptămâni 0,57–6,90 NOK.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,30 – 2,70
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 16,0 %
- SMA 50 / 200
- 2,60 / 2,82
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,05
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,5 % | −2,2 % | −3,3 pp | — |
| 3 luni | −17,5 % | −3,6 % | −14,0 pp | — |
| 6 luni | −36,8 % | +4,2 % | −41,1 pp | — |
| De la început de an | +201,1 % | +5,8 % | +195,3 pp | — |
| 1 an | +78,0 % | +7,6 % | +70,5 pp | −0,3 % |
| 3 ani | −54,2 % | +51,0 % | −105,2 pp | +11,3 % |
| 5 ani | −77,9 % | +44,2 % | −122,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 9,0 mil | 8,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,5 % |
| Profit net | -17,2 mil | -29,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,85 | -1,48 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -190,9 % | -344,2 % |
| Flux de numerar liber | -8,4 mil | -3,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 265,0 mii USD
- Datorie financiară
- 29,1 mil USD
- Datorie netă
- 28,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- -62,1 mil USD
- Active totale
- 30,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,44x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -76,1 %
- Marja FCF
- -38,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 9,0 mil | 8,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 6,6 mil | 6,8 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 2,4 mil ≈ | 8,7 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Profit operațional | -45,0 mii | -5,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,9 mil | -10,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,2 mil | 754,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -17,2 mil | -29,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,85 | -1,48 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mil | 265,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 16,8 mil | 1,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 24,9 mil | 25,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,7 mil | 4,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,6 mil | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 47,7 mil | 30,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 26,8 mil | 29,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 40,7 mil | 57,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 79,9 mil | 92,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | -32,2 mil | -62,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 20,2 mil | 20,2 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -7,4 mil | -3,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,0 mil | 220,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -8,4 mil ≈ | -3,4 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 954,0 mii | -409,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,5 mil | 2,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -344,2 % | 8 (față de colegi) | 60 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
INTEROIL EXPLORATION AND PRODUCTION ASA (IOX.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,7 mil USD în 2025; creștere an/an -3,5 %; marjă netă -344,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -344,2 %
- Lichiditatea curentă: 0,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 86,5 mld | 22,0 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +48 % / +74 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,3 mld | 19,6 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +14 % / +68 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,9 mld | 40,9 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +18 % / +82 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,8 mld | 21,8 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +9 % / +46 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +29 % / −19 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,4 mld | 36,6 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −15 % / +6 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,3 mld | 24,7 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −20 % / +2 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,3 mld | 7,9 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +20 % / +37 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,2 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +40 % / +43 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,5 mld | 13,8 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +32 % / +221 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +76 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,6 mld | 15,7 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −16 % / +1 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +43 % / +96 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 3,9 mld | 61,0 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −2 % / +18 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,7 mld | 10,8 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | +2 % / +41 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −13 % / −8 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,7 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +66 % / +48 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,3 mld | 10,1 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | indisponibil / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 113,2 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −26 % / −26 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 890,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −41 % / −65 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 617,6 mil | 40,3 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −3 % / +16 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 245,3 mil | 5,0 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −37 % / −58 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 74,6 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −44 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,2 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −38 % / −40 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IOX.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202521 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.