olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Itv PLC ITV.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0033986497 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Itv PLC (ITV.L) costa 0,65 GBP (−0,31 % într-o zi), cu capitalizare 2,4 mld GBP, P/E 11,1 pe un EPS diluat de 0,06 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 0,64–0,85 GBP.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,64 – 0,67
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 5,7 %
- SMA 50 / 200
- 0,68 / 0,76
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,6 % | −2,2 % | −2,4 pp | — |
| 3 luni | −12,9 % | −3,6 % | −9,4 pp | — |
| 6 luni | −20,2 % | +4,2 % | −24,4 pp | — |
| De la început de an | −21,5 % | +5,8 % | −27,3 pp | — |
| 1 an | −7,6 % | +7,6 % | −15,2 pp | +9,8 % |
| 3 ani | +1,2 % | +51,0 % | −49,7 pp | +32,4 % |
| 5 ani | −39,9 % | +44,2 % | −84,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,1, mediană 12,2, max 14,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mld | 3,5 mld | 3,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,8 % | +0,7 % |
| Profit net | 210,0 mil | 408,0 mil | 220,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +94,3 % | −46,1 % |
| EPS diluat | 0,05 | 0,10 | 0,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +98,1 % | −43,7 % |
| netă % | 5,8 % | 11,7 % | 6,3 % |
| Flux de numerar liber | 354,0 mil | 319,0 mil | 176,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 302,0 mil GBP
- Datorie financiară
- 765,0 mil GBP
- Datorie netă
- 463,0 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,8 mld GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,42x
- Lichiditate curentă
- 1,29x
- ROE
- 12,0 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 5,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 238,0 mil | 318,0 mil | 363,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 70,0 mil | 51,0 mil | 59,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 193,0 mil | 521,0 mil | 338,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -16,0 mil | 115,0 mil | 113,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | 210,0 mil | 408,0 mil | 220,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,05 | 0,10 | 0,06 | esef· 24 mar. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 340,0 mil | 427,0 mil | 302,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 630,0 mil | 682,0 mil | 744,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active curente | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 263,0 mil | 237,0 mil | — | esef· 23 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 5,0 mil | 10,0 mil | 325,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 758,0 mil | 723,0 mil | 440,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 4,0 mld | 3,9 mld | 3,7 mld | esef· 24 mar. 2026derivat |
- 2023
- 4,0 mld
- 2024
- 3,9 mld
- 2025
- 3,7 mld
esef· 24 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 385,0 mil | 333,0 mil | 202,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 31,0 mil | 14,0 mil | 26,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 354,0 mil ≈ | 319,0 mil ≈ | 176,0 mil ≈ | esef· 24 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -97,0 mil | 246,0 mil | -52,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -287,0 mil | -489,0 mil | -270,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,4 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 10,9 % | 46 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 6,3 % | 43 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 80,0 % | 71 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,2x | 72 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 41 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,1x | 72 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,3 % | 91 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie59/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate52/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare81/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ITV PLC (ITV.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mld GBP în 2025; creștere an/an 0,7 %; marjă netă 6,3 %; ROE 12,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,55–0,87 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,73 GBP, prețul de 0,65 GBP lasă un potențial de 13,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 11,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 80,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,2x
- P/E (TTM): 11,1x
- Randament FCF: 7,3 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 101,6 mld | 13,2 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +18 % / +87 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 13,9 mld | 13,6 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −16 % / −5 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,4 mld | 4,0 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,8 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −16 % / +162 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,6 mld | 15,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −31 % / −13 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,5 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +28 % / +177 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,0 mld | 10,4 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +9 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,3 mld | 10,5 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −14 % / −17 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 16,9 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +53 % / −48 % |
| ITV.LItv PLC | 2,4 mld | 11,1 | 12,2 % | 6,3 % | +0,7 % | −7 % / +1 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,7 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +129 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 14,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +19 % / +32 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 21,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 736,0 mil | 34,9 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +70 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 647,4 mil | 13,9 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −13 % / +18 % |
| ASC.LAsos PLC | 513,0 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +69 % / +9 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 493,3 mil | 16,5 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −27 % / +11 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 375,9 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −39 % / −83 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 112,5 mil | 28,7 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −32 % / −12 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 11,6 mil | — | — | — | −81,9 % | +560 % / +519 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −6 % / +129 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +29 % / +80 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +50 % / +48 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITV.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,37 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 0,66 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 1,00 Randament total 55 % · Pe an 55 % |
| 3 ani | 0,34 Randament total -48 % · Pe an -20 % | 0,67 Randament total 4 % · Pe an 1 % | 1,12 Randament total 72 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 0,30 Randament total -53 % · Pe an -14 % | 0,68 Randament total 5 % · Pe an 1 % | 1,24 Randament total 93 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 0,17
- Marja netă± 0,12
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,10
- Diluare anuală± 0,01
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202524 mar. 2026
- Raportul anual 202423 apr. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.