olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
London Stock Exchange Group plc LSEG.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B0SWJX34 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
London Stock Exchange Group este o infrastructură globală a piețelor financiare și un furnizor de date, care deservește clienții de-a lungul întregului ciclu al tranzacției, de la date și indici până la compensare. În exercițiul 2025 venitul total excluzând recuperările a atins £9.0 miliarde, iar compania se bazează pe venituri în mare parte recurente, ceea ce îi poate oferi stabilitate într-un mediu volatil.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea London Stock Exchange Group plc (LSEG.L) costa 94,98 GBP (+0,57 % într-o zi), cu capitalizare 49,8 mld GBP, P/E 40,1 pe un EPS diluat de 2,37 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 71,70–99,92 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 79,94 – 97,01
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 19,3 %
- SMA 50 / 200
- 86,19 / 86,97
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 2,65 / 1,92
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,4 % | −2,2 % | +18,6 pp | — |
| 3 luni | +13,1 % | −3,6 % | +16,7 pp | — |
| 6 luni | −1,3 % | +4,2 % | −5,6 pp | — |
| De la început de an | +6,1 % | +5,8 % | +0,3 pp | — |
| 1 an | +0,3 % | +7,6 % | −7,3 pp | +9,8 % |
| 3 ani | +14,7 % | +51,0 % | −36,3 pp | +32,4 % |
| 5 ani | +33,8 % | +44,2 % | −10,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 37,8, mediană 67,2, max 88,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 8,1 mld | 8,6 mld | 9,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +6,4 % | +5,9 % |
| Profit net | 948,0 mil | 685,0 mil | 1,2 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −27,7 % | +82,3 % |
| EPS diluat | 1,38 | 1,28 | 2,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −7,3 % | +85,2 % |
| netă % | 11,8 % | 8,0 % | 13,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 3,3 mld | 3,5 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,9 mld GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 22,2 mld GBP
- Active totale
- 796,7 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,00x
- ROE
- 5,3 %
- ROA
- 0,2 %
- Marja FCF
- 38,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,1 mld | 8,6 mld | 9,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 7,2 mld | 7,7 mld | 8,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,4 mld | 1,5 mld | 2,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 335,0 mil | 380,0 mil | 340,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,2 mld | 1,3 mld | 2,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 247,0 mil | 337,0 mil | 463,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 948,0 mil | 685,0 mil | 1,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,38 | 1,28 | 2,37 | esef· 18 mar. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,6 mld | 3,5 mld | 3,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 769,6 mld | 698,0 mld | 763,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 716,0 mil | 681,0 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 805,0 mld | 732,8 mld | 796,7 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 768,6 mld | 696,5 mld | 763,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 779,1 mld | 707,7 mld | 774,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 25,9 mld | 25,2 mld | 22,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 682,5 mil | 531,8 mil | 523,9 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
- 2023
- 682,5 mil
- 2024
- 531,8 mil
- 2025
- 523,9 mil
esef· 18 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 3,4 mld | 3,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 122,0 mil | 74,0 mil | 124,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 3,3 mld ≈ | 3,5 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | -1,3 mld | -2,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,1 mld | -2,2 mld | -1,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,2 mld | 1,0 mld | 2,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 49,8 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
48 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 13,8 % | 57 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 280,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,3x | 73 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 17 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 40,1x | 0 (față de colegi) | 22 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,0 % | 88 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,2 % | 59 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie51/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial59/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare39/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LONDON STOCK EXCHANGE GROUP PLC (LSEG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 9,1 mld GBP în 2025; creștere an/an 5,9 %; marjă netă 13,8 %; ROE 5,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 24,91–40,04 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,36 GBP, prețul de 94,98 GBP lasă un potențial de -62,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -168,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 280,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,3x
- Randament FCF: 7,0 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- P/E (TTM): 40,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 101,6 mld | 13,2 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +18 % / +87 % |
| LSEG.LLondon Stock Exchange Group PLC | 49,8 mld | 40,1 | 5,8 % | 13,8 % | +5,9 % | +0 % / +15 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 13,9 mld | 13,6 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −16 % / −5 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,4 mld | 4,0 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,8 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −16 % / +162 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,6 mld | 15,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −31 % / −13 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,5 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +28 % / +177 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,0 mld | 10,4 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +9 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,3 mld | 10,5 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −14 % / −17 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 16,9 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +53 % / −48 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,7 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +129 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 14,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +19 % / +32 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 21,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 736,0 mil | 34,9 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +70 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 647,4 mil | 13,9 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −13 % / +18 % |
| ASC.LAsos PLC | 513,0 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +69 % / +9 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 493,3 mil | 16,5 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −27 % / +11 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 375,9 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −39 % / −83 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 112,5 mil | 28,7 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −32 % / −12 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 11,6 mil | — | — | — | −81,9 % | +560 % / +519 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −6 % / +129 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +29 % / +80 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +50 % / +48 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LSEG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 57,24 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 101,13 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 152,24 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 57,07 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 113,31 Randament total 19 % · Pe an 6 % | 187,08 Randament total 97 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 56,90 Randament total -40 % · Pe an -10 % | 126,96 Randament total 34 % · Pe an 6 % | 229,88 Randament total 142 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 28,33
- Marja netă± 19,83
- Creșterea anuală a veniturilor± 16,07
- Diluare anuală± 1,67
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
London Stock Exchange Group este o infrastructură globală a piețelor financiare și un furnizor de date, care deservește clienții de-a lungul întregului ciclu al tranzacției, de la date și indici până la compensare. În exercițiul 2025 venitul total excluzând recuperările a atins £9.0 miliarde, iar compania se bazează pe venituri în mare parte recurente, ceea ce îi poate oferi stabilitate într-un mediu volatil 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziții de piață puternice în mai multe divizii, cu o bază de clienți instituționali de lungă durată și parteneriate adânci cu industria.
- Venituri în mare parte recurente și o generare solidă de numerar liber, ceea ce susține investițiile și restituirile către acționari.
- Diversificare pe produse, clase de active și geografii, ceea ce reduce dependența de un singur ciclu economic.
Puncte slabe
- Componentele tranzacționale sunt mai sensibile la volatilitatea pieței decât veniturile recurente, ceea ce poate face rezultatele mai variabile de la un an la altul.
- Integrarea mai multor achiziții și a unui portofoliu larg de active poate complica execuția și gestionarea costurilor.
- Creșterea sumelor cheltuite pentru produse și tehnologie poate pune presiune pe marje dacă veniturile nu cresc în același ritm.
Oportunități
- Cererea pentru date și analiză augmentată cu AI ar putea extinde vânzările platformelor Workspace și Analytics.
- Piețele private și tokenizarea activelor prin platforme noi ar putea deschide surse suplimentare de venit.
- Parteneriatele cu furnizori de infrastructură cloud pot facilita accesul clienților la date și instrumente în fluxurile lor existente.
Amenințări
- Concurența în date și în infrastructura de tranzacționare poate presa prețurile și poate reduce cota de piață în anumite segmente.
- Schimbările de reglementare sau restricțiile asupra fluxurilor de date pot limita modul în care compania își vinde produsele.
- Un șoc geopolitic sau macroeconomic major ar putea reduce volumele tranzacționale și activitatea clienților.
Riscuri
- Volatilitatea volumelor de tranzacționaremediu
Veniturile din tranzacționare și compensare pot scădea dacă piețele devin mai calme, ceea ce poate afecta profitabilitatea în anumite perioade.
- Concentrarea pe clienți marimediu
Unele contracte importante sunt cu instituții financiare mari; pierderea unui client esențial ar putea afecta veniturile recurente.
- Reglementare și conformitatemediu
Schimbările în cadrul de reglementare pot impune costuri suplimentare sau pot modifica modul în care datele și serviciile pot fi furnizate.
- Risc de execuție al programelor de transformaremediu
Migrarea platformelor și lansarea unor produse noi, precum DMI, pot întârzia sau costa mai mult decât era planificat.
- Risc cibernetic și operaționalridicat
Infrastructura critică a grupului depinde de sisteme complexe; o întrerupere majoră ar putea afecta încrederea clienților și rezultatele financiare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru date și analize continuă să crească, venitul recurent și marjele mai bune ar putea susține o creștere constantă a profitului.
- Poziția de lider în mai multe nișe și diversificarea pe divizii ar putea reduce impactul unui singur șoc de piață asupra rezultatelor.
- Generarea solidă de numerar liber ar putea permite continuarea programelor de răscumpărare de acțiuni și a dividendelor fără a sacrifica investițiile.
Ce ar strica teza
- Dacă volumele de tranzacționare scad într-o perioadă de calm pe piețe, veniturile legate de tranzacții ar putea decelera mai repede decât cele recurente.
- Concurența puternică în date și tehnologie ar putea limita capacitatea companiei de a crește prețurile sau de a menține cota de piață.
- Dacă investițiile în platforme noi nu aduc rapid venituri suplimentare, presiunea asupra costurilor și a marjelor ar putea persista.
De urmărit
- Evoluția veniturilor totale excluzând recuperările și a marjei EBITDA în raportul trimestrialQ1 2027
- Ritmul de adoptare a platformei Workspace și a produselor AI în Data & Analytics2027
- Progresul platformelor Digital Markets Infrastructure și Private Securities Market2027
- Nivelul răscumpărărilor de acțiuni și al dividendului total anunțat în următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
LSEG este o infrastructură financiară multi-clasă de active și un furnizor de date, structurată în patru divizii: Data & Analytics, FTSE Russell, Risk Intelligence și Markets. Gruparea își declară scopul ca fiind stabilitatea financiară, susținerea economiilor și creșterea durabilă, prin servicii considerate de clienți critice pentru activitatea lor 1. Compania operează în peste 170 de țări, cu prezență operațională în peste 60 dintre ele 1.
Segmente
Data & Analytics
Divizia oferă platforme deschise pentru fluxuri de date de încredere, analiză și soluții de flux de lucru, folosite în tranzacționare, investiții și gestionarea riscului. În 2025 compania a retras Eikon în favoarea platformei Workspace și a extins distribuția Analytics prin parteneriate cu Snowflake și Databricks 1.
FTSE Russell
Divizia furnizează indici și benchmark-uri globale pentru construcția portofoliilor, alocarea activelor și analiza riscului și performanței. Compania a raportat o creștere solidă atât a veniturilor pe abonamente, cât și a celor bazate pe active, un număr record de ETF-uri lansate în 2025 fiind un semn al dinamicii comerciale 1.
Markets
Divizia gestionează locuri de tranzacționare și platforme pentru emisiunea și tranzacționarea secundară de capital, plus servicii de compensare și post-tranzacționare. Conform raportului, Tradeweb a crescut puternic, iar componenta de tranzacții este considerată de înaltă calitate, deși mai expusă volatilității pieței 1.
Piața în context
Compania activează pe piețe de date financiare, infrastructură de tranzacționare și compensare, unde cererea este susținută de utilizarea tot mai mare a datelor în decizii, de digitalizarea piețelor și de reglementare crescută 1. Raportul descrie piețele adresabile ca având o creștere de cel puțin medie unică pe an, dar nu oferă o cifră agregată a dimensiunii pieței în sursa dată 1.
Tendințe
- Adoptarea inteligenței artificialevânt din spate
Cererea de date crește odată cu utilizarea AI, iar LSEG Everywhere și integrările cu platforme terțe pot extinde distribuția serviciilor. Efectul depinde însă de cât de repede clienții adoptă aceste instrumente și de cât de mult se concentrează concurența pe aceleași canale 1.
- Electronificarea tranzacționăriimixt
Trecerea la tranzacționare electronică și digitalizarea piețelor susțin activitatea Tradeweb și a infrastructurii digitale a grupului. Dacă volumele se mută și mai mult pe platforme noi, compania poate beneficia, dar presiunea asupra marjelor poate crește 1.
- Reglementarea în creșterevânt din spate
Cerințele de reglementare și conformitate sporesc cererea pentru soluțiile de screening și verificare a identității din Risk Intelligence. Schimbările de reglementare pot însă și să reducă sau să complice anumite fluxuri de activitate 1.
- Volatilitate macroeconomică și geopoliticăvânt din față
Compania susține că modelul său diversificat o protejează de șocuri macro, însă perioadele de volatilitate extremă pot afecta volumele tranzacționale și veniturile legate de piață, care nu sunt complet recurente 1.
Poziția concurențială
Sursa descrie LSEG ca având poziții de top trei la nivel global în toate principalele sale divizii și lider în date în timp real, compensare a swap-urilor de rate de dobândă și tranzacționare electronică cu venit fix 1. Raportul nu numește concurenți specifici, așa că afirmațiile despre competiție se bazează pe poziționarea declarată de companie 1.
- Concurenți nenumiți în sursă
Sursa anuală nu identifică concurenții cu nume, deci nu sunt listați tichere sau nume specifice din acest document.
Știri și depuneri
Din presă
- LSEG Seals $3.5 Billion Octus Deal as Group Fights Back AI FearsBloomberg Markets · 22 oct. 2026 · EN
- LSEG taps Nvidia for faster historical market data processingCNA (Channel NewsAsia) · 14 oct. 2026 · EN
- LSEG teams up with NVIDIA for faster market data processingCNA (Channel NewsAsia) · 14 oct. 2026 · EN
- LSEG in Talks to Buy Permira-Owned Credit Firm OctusBloomberg Markets · 13 oct. 2026 · EN
- London Stock Exchange to lose three more firms after takeover offersThe Guardian World · 01 sept. 2026 · EN
- LSEG CEO Wants UK Stamp Duty on Shares to 'Go Away'Bloomberg Markets · 30 iul. 2026 · EN
- LSEG Continues to Improve Margin, CEO Schwimmer SaysBloomberg Markets · 30 iul. 2026 · EN
- LSEG Boosts Guidance as AI Rollout Adds to Record First HalfBloomberg Markets · 30 iul. 2026 · EN
- LSEG Reviews US Investment Grade Fund Flow Data After JPMorgan Flags ErrorBloomberg Markets · 24 iul. 2026 · EN
- London Stock Exchange to Introduce Nonstop Trading Next YearBloomberg Markets · 21 iul. 2026 · EN
- Paddy Power owner Flutter to scrap listing on London Stock ExchangeThe Guardian World · 12 iun. 2026 · RO
- From data to decisions: how LSEG is scaling trusted AIOpenAI Blog · 10 iun. 2026 · EN
- Centrul de tehnologie din România al grupului britanic London Stock Exchange, LSEG Business Services, a ajuns la afaceri record de aproape 700 mil. lei în 2025 şi la peste 1.350 de angajaţiZiarul Financiar · 02 iun. 2026 · RO
- Broadcom finds a VMware customer willing to stick around: London Stock ExchangeThe Register · 19 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / London Stock Exchange Group plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.