olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Pensana PLC PRE.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BKM0ZJ18 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,49GBP−3,73 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Pensana PLC dezvoltă proiectul Longonjo din Angola, un zăcământ de terre rare cu accent pe NdPr, și planifică rafinăria Saltend din Regatul Unit pentru a oferi un lanț de aprovizionare independent și sustenabil pentru magneți, turbine eoliene și vehicule hibride. Strategia contează în contextul în care cererea pentru materialele tranziției energetice crește, iar proiectul beneficiază de infrastructură nouă în apropiere. Proiectul rămâne în faza de construcție și finanțare, iar execuția depinde de decizia finală de investiție.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Pensana PLC (PRE.L) costa 0,49 GBP (−3,73 % într-o zi), cu beta 0,66, interval pe 52 de săptămâni 0,37–1,22 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 30 iun. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,02 · TTM până la 30 iun. 2023
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 30 iun. 2023
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,66
Volatilitate (1 an) 78 %
Interval 52 săpt.
0,371,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,9
neutru
Bollinger (20, 2)
0,34 – 0,52
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 42,1 %
SMA 50 / 200
0,55 / 0,82
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+17,2 %−2,2 %+19,4 pp—
3 luni−15,5 %−3,6 %−12,0 pp—
6 luni−49,9 %+4,2 %−54,1 pp—
De la început de an−44,6 %+5,8 %−50,4 pp—
1 an−54,0 %+7,6 %−61,6 pp+8,9 %
3 ani+47,4 %+51,0 %−3,6 pp+29,3 %
5 ani−56,3 %+44,2 %−100,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−69,9 %
31 oct. 2025 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−87,8 %
01 nov. 2021 → 15 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−15,2 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-9,4 mil-11,7 mil-4,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,05-0,05-0,02
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-13,6 mil-28,8 milindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 30 iun. 2023

Numerar
9,7 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
56,8 mil USD
Active totale
71,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,82x
ROE
-9,0 %
ROA
-7,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit operațional
2021
-9,6 mil
2022
-11,7 mil
2023
-4,3 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
255
2022
0
2023
28

esef· 09 ian. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
-9,6 mil
2022
-11,7 mil
2023
-4,3 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Impozit pe profit
2021
-212,9 mii
2022
0
2023
0

esef· 09 ian. 2024verificat

Profit net
2021
-9,4 mil
2022
-11,7 mil
2023
-4,3 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

EPS diluat
2021
-0,05
2022
-0,05
2023
-0,02

esef· 09 ian. 2024verificat

Bilanț · USD

Numerar
2021
16,8 mil
2022
2,9 mil
2023
9,7 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Active curente
2021
22,2 mil
2022
5,3 mil
2023
12,2 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
18,5 mil
2022
31,3 mil
2023
45,6 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
132,0 mii
2022
5,4 mil
2023
13,8 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Active totale
2021
40,8 mil
2022
42,0 mil
2023
71,6 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Datorii curente
2021
4,6 mil
2022
3,6 mil
2023
14,9 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Datorii totale
2021
4,6 mil
2022
3,6 mil
2023
14,9 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Capital propriu
2021
36,2 mil
2022
38,4 mil
2023
56,8 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
199,4 mil
2022
229,2 mil
2023
254,6 mil

esef· 09 ian. 2024derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2021
-6,9 mil
2022
-7,9 mil
2023
-5,8 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Investiții (capex)
2021
6,7 mil
2022
20,8 mil
2023
—

esef· 17 nov. 2022verificat

Flux de numerar liber
2021
-13,6 mil ≈
2022
-28,8 mil ≈
2023
—

esef· 17 nov. 2022derivat

Flux de numerar din investiții
2021
-6,7 mil
2022
-20,8 mil
2023
-11,6 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
26,2 mil
2022
16,4 mil
2023
23,9 mil

esef· 09 ian. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-9,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 30 iun. 2023
ROA
-7,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 30 iun. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-7,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 30 iun. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-153.671,3x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2023
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-5,8 mil USD
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
20,8 mil USD
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
-26,6 mil USD
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,49 GBP

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-9,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 30 iun. 2023
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2023
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2023
Sursă: esefpublicat 09 ian. 2024
verificat 69derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

10 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-153.671,3x0 (pe interval fix)60 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x2 (pe interval fix)40 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie1/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PENSANA PLC (PRE.L). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -9,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: -153 671,2x
  • Lichiditatea curentă: 0,8x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,4x
P/B
—
mediana verticalei 2,1x
ROE
-9,0 %
mediana verticalei 13,9 %
sub mediană (−165,1 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 10,7 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 21,1 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 7,5 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,8 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.101,6 mld13,216,5 %30,3 %−1,0 %+18 % / +87 %
ABF.LAssociated British Foods PLC13,9 mld13,69,2 %5,3 %−3,1 %−16 % / −5 %
0EV1.LCarnival PLC5,4 mld4,046,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,834,7 %4,1 %+7,2 %−16 % / +162 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,6 mld15,860,2 %47,1 %+3,9 %−31 % / −13 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,3 mld16,523,2 %2,8 %+15,2 %+28 % / +177 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,0 mld10,48,0 %28,9 %−2,1 %+9 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,3 mld10,58,8 %13,4 %−4,2 %−14 % / −17 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,8 mld16,921,2 %2,8 %+3,7 %+53 % / −48 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,749,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +129 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,5 mld14,913,1 %71,6 %−0,1 %+19 % / +32 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,1 mld21,615,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC736,0 mil34,941,2 %19,7 %+24,2 %+70 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.647,4 mil13,914,4 %10,8 %+4,0 %−13 % / +18 %
ASC.LAsos PLC513,0 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+69 % / +9 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC493,3 mil16,561,5 %23,8 %+15,3 %−27 % / +11 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC375,9 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−39 % / −83 %
APTD.LAptitude Software Group PLC112,5 mil28,77,2 %6,2 %−7,3 %−32 % / −12 %
BMS.LBraemar PLC72,3 mil36,22,7 %1,7 %−4,4 %−2 % / −1 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC11,6 mil———−81,9 %+560 % / +519 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC269,5 mii0,227,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−6 % / +129 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+29 % / +80 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+50 % / +48 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Pensana PLC dezvoltă proiectul Longonjo din Angola, un zăcământ de terre rare cu accent pe NdPr, și planifică rafinăria Saltend din Regatul Unit pentru a oferi un lanț de aprovizionare independent și sustenabil pentru magneți, turbine eoliene și vehicule hibride. Strategia contează în contextul în care cererea pentru materialele tranziției energetice crește, iar proiectul beneficiază de infrastructură nouă în apropiere. Proiectul rămâne în faza de construcție și finanțare, iar execuția depinde de decizia finală de investiție. 1

SWOT

Puncte tari

  • Proiectul Longonjo are un zăcământ de suprafață considerat semnificativ, cu o locație apropiată de infrastructura de transport și de energie.
  • Compania are autorizații de construcție și de mediu pentru durata de viață extinsă a minei, obținute în parteneriat cu autoritățile angolane.
  • Strategia de sustenabilitate și raportarea TCFD și CICERO oferă o poziționare credibilă față de clienții preocupați de emisii.

Puncte slabe

  • Compania nu are încă producție comercială și depinde de finalizarea finanțării pentru construcție.
  • Recrutarea a fost oprită temporar din cauza constrângerilor de finanțare, ceea ce arată vulnerabilitatea planului de execuție.
  • Dependența de un singur proiect principal, în Angola, crește expunerea la riscurile specifice țării.

Oportunități

  • Cererea pentru magneți din turbine eoliene și vehicule electrice ar putea sprijini contracte pe termen lung cu clienți industriali.
  • Dorința de lanțuri de aprovizionare alternative față de China ar putea deschide piețe pentru un furnizor occidental.
  • Planurile de extindere spre separarea oxizilor de terre rare grele și spre reciclarea magneților ar putea adăuga valoare în viitor.

Amenințări

  • Riscurile politice și de reglementare din Angola pot afecta calendarul și costurile proiectului.
  • Concurența din partea producătorilor consacrați și a dezvoltatorilor junior ar putea reduce prețurile sau cota de piață.
  • Fluctuațiile prețurilor terrelor rare pot modifica fundamentele economice ale proiectului.

Riscuri

  • Finanțarea construcțieiridicat

    Compania nu a finalizat încă finanțarea completă a proiectului. Dacă accesul la capital rămâne limitat, construcția ar putea întârzia.

  • Risc de țară în Angolaridicat

    Operarea într-o țară cu instituții în dezvoltare aduce riscuri legate de reglementare, fiscalitate și relația cu autoritățile locale.

  • Relația cu comunitățile localemediu

    Strămutarea economică a activităților agricole necesită compensații corecte. Dacă procesul întâmpină opoziție, calendarul ar putea fi afectat.

  • Execuția tehnică a rafinărieimediu

    Testele pilot au confirmat designul, dar scalarea la nivel industrial poate aduce dificultăți neprevăzute.

  • Volatilitatea prețurilor terrelor raremediu

    Prețurile NdPr sunt volatile, iar venitul proiectului depinde de nivelul lor. Dacă prețurile scad, marjele ar putea fi reduse.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă proiectul Longonjo este finalizat în parametrii de cost și calendar, compania ar putea deveni o sursă alternativă importantă de NdPr pentru piețele occidentale.
  • Infrastructura din jurul proiectului reduce riscul logistic și ar putea face din costurile de investiție un avantaj comparativ.
  • Poziționarea sustenabilă și certificările independente ar putea atrage clienți din industria auto și a energiei eoliene.

Ce ar strica teza

  • Dacă finanțarea nu se finalizează, proiectul ar putea rămâne în faza de dezvoltare pentru o perioadă lungă, fără venituri.
  • Riscul de țară din Angola și nevoia de compensații pentru comunități ar putea adăuga costuri și întârzieri neprevăzute.
  • Dacă prețurile NdPr scad sau concurența din China se intensifică, justificarea economică a proiectului ar putea slăbi.

De urmărit

  • Decizia finală de investiție și închiderea finanțării pentru Longonjo2024
  • Finalizarea studiilor detaliate pentru terenul de înlocuire și progresul planului de relocareQ1 2024
  • Progresul ingineriei și contractării pentru rafinăria Saltendnext annual report
  • Confirmarea contractelor de offtake cu clienți industriali2024

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Pensana este o companie de terre rare listată la Londra, care urmărește să devină o sursă independentă și sustenabilă de oxizi și carbonați de metale magnetice, în special NdPr. Compania își bazează lanțul de aprovizionare pe proiectul Longonjo din Angola, unde planifică extracție la costuri reduse din zona de suprafață cu concentrație mare, urmată de o concentrare și o rafinare parțială pe sit. Produsul rezultat, cu puritate ridicată, ar urma să fie exportat prin Portul Lobito către rafinăria planificată Saltend, unde se face separarea finală 1.

Longonjo beneficiază de apropierea de drumul național EN260, de linia de cale ferată Benguela și de linia de transport a energiei din hidrocentrala Laúca. Compania susține că această infrastructură reduce costurile de investiție și de logistică. Proiectul, în total, este descris ca având o intensitate de capital redusă comparativ cu alte proiecte de terre rare 1.

Pensana și-a finalizat studiile de inginerie FEED, a stabilit parteneriate cu firme de inginerie din Africa și a obținut autorizația de construcție pentru durata de viață extinsă a minei. Compania menționează, de asemenea, planuri de extindere spre separarea oxizilor de terre rare grele și spre producția de aliaje și reciclarea magneților 1.

Segmente

Proiectul Longonjo (Angola)

Longonjo este proiectul principal, cu un zăcământ de suprafață de mare dimensiune și grad ridicat, cu un plan de extracție și concentrare pe sit. Bugetul inițial de investiții a fost stabilit în jurul a 200 milioane USD 1.

Rafinăria Saltend (Regatul Unit)

Saltend este rafinăria planificată pentru separarea NdPr, cu acces la portul Humber, și este destinată să alimenteze piețele industriale și de magneți. Compania a obținut autorizația de planificare pentru amplasamentul mai mare Reedmere de la Saltend 1.

Piața în context

Cererea pentru NdPr este legată de magneții permanenți utilizați în turbine eoliene, vehicule electrice și motoare industriale, ceea ce face piața sensibilă la politicile de decarbonizare. Furnizorii occidentali caută surse alternative la lanțurile dominate de China, iar această tendință ar putea sprijini proiecte ca Longonjo dacă se realizează. Compania se poziționează ca furnizor sustenabil și cu urmărirea emisiilor 1.

Proiectele de terre rare sunt intensive în capital și riscante din punct de vedere al calendarului, iar lipsa finanțării poate întârzia construcția. Pensana a suspendat temporar recrutarea în 2023 din cauza constrângerilor de finanțare, ceea ce arată că ritmul de dezvoltare depinde de accesul la capital 1.

Tendințe

  • Tranziția energetică și cererea de magnețivânt din spate

    Creșterea producției de turbine eoliene și vehicule electrice sporește cererea pentru NdPr. Dacă această cerere se consolidează, proiectele nou dezvoltate ar putea beneficia de prețuri și de contracte cu clienți industriali 1.

  • Infrastructura regională în Angolavânt din spate

    Reconstrucția căii ferate Benguela și modernizarea Portului Lobito reduc costurile logistice pentru exporturile de minerale. Aceste investiții sunt un avantaj dacă funcționează conform planului 1.

  • Cerințele de raportare climaticămixt

    Emisiile Scope 1, 2 și 3 devin tot mai importante în lanțurile de aprovizionare ale clienților majori. Compania se pregătește prin raportarea conform TCFD și printr-o strategie de sustenabilitate, ceea ce îi poate da un avantaj în contractare 1.

  • Constrângeri de finanțarevânt din față

    Proiectele de dezvoltare din sectorul minier depind de capitalul disponibil pe piețele de capital. Compania a recunoscut că recrutarea a fost oprită temporar din cauza constrângerilor de finanțare, iar acest factor ar putea încetini planul de execuție 1.

Poziția concurențială

Pensana concurează cu alți dezvoltatori de proiecte de terre rare și cu producători consacrați, care au deja capacitate de separare și relații cu clienții din industria magneților. Avantajul companiei constă în localizarea proiectului Longonjo lângă infrastructura existentă și în planurile de furnizare sustenabilă, dar rămâne un dezvoltator fără producție. Descrierea concurenței se bazează pe sursa oficială, care nu enumeră concurenți directi.

Diferențierea companiei este bazată pe un proiect cu cost redus de investiție, pe o rafinărie în Regatul Unit și pe o poziționare ESG. Un avantaj ar putea deveni real dacă produsul final respectă specificațiile clienților și dacă proiectul se finalizează în termenele planificate.

  • Producători chinezi de terre rare

    Actorii chinezi domină separarea și rafinarea terrelor rare la nivel global, ceea ce face ca lanțurile alternative să fie o prioritate strategică pentru clienții occidentali.

  • Dezvoltatori de proiecte de terre rare din Australia și Canada

    Mai multe companii junioare cu proiecte de NdPr concurează pentru finanțare și contracte de tip offtake, ceea ce face ca ritmul de execuție să conteze.

  • Furnizori de rafinare integrată

    Companiile care controlează atât extracția, cât și separarea pot oferi prețuri și termene mai previzibile, ceea ce constituie un punct de comparație pentru Pensana.

  • Furnizori de magneți permanenți

    Producătorii de magneți sunt atât clienți, cât și potențiali integratori în amonte, iar relațiile cu aceștia pot schimba dinamica pieței.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-06-30 (ESEF) · SEC / Pensana PLC · 30 iun. 2023

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Pensana PLC (PRE.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw