olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

SONEL SPÓŁKA AKCYJNA SON.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLSONEL00011 · Verticală: Companii listate din Polonia

12,75PLN−0,39 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Sonel este un producent polonez de instrumente de măsurare electrică, cu grup consolidat și filiale comerciale, inclusiv în Asia de Sud-Est. Raportul anual 2023 arată un capital social de 5 795 000 PLN, exprimat în 115 900 acțiuni, iar extinderea în ASEAN prin filiala din Singapore, deținută în proporție de 51 %.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea SONEL SPÓŁKA AKCYJNA (SON.WA) costa 12,75 PLN (−0,39 % într-o zi), cu capitalizare 178,7 mil PLN, P/E 10,5 pe un EPS diluat de 1,22 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,71 %, beta 0,31, interval pe 52 de săptămâni 12,05–17,30 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
178,7 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
10,5
EPS diluat TTM 1,22 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
9,57 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
4,71 %
DPS 12 luni 0,60
Beta (2 ani)
0,31
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
12,0517,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,2
neutru
Bollinger (20, 2)
12,58 – 12,99
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 3,2 %
SMA 50 / 200
12,87 / 14,16
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+4,1 %−2,2 %+6,3 pp—
3 luni−8,3 %−3,6 %−4,7 pp—
6 luni−10,2 %+4,2 %−14,5 pp—
De la început de an−13,6 %+5,8 %−19,3 pp—
1 an−24,6 %+7,6 %−32,1 pp+1,6 %
3 ani+8,1 %+51,0 %−42,9 pp+1,2 %
5 ani+17,0 %+44,2 %−27,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,3 %
10 nov. 2025 → 29 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,4 %
03 iul. 2024 → 29 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,2 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,1, mediană 9,8, max 10,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri158,1 mil180,0 mil214,5 mil
Venituri an/anindisponibil+13,8 %+19,1 %
Profit net14,7 mil14,6 mil17,1 mil
Profit net an/anindisponibil−0,5 %+17,1 %
EPS diluat1,051,041,22
EPS diluat an/anindisponibil−1,0 %+17,3 %
netă %9,3 %8,1 %8,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
18,1 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
114,7 mil PLN
Active totale
164,8 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,41x
ROE
15,7 %
ROA
10,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
158,1 mil
2022
180,0 mil
2023
214,5 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
119,1 mil
2022
140,9 mil
2023
170,2 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit brut
2021
39,1 mil
2022
39,1 mil
2023
44,3 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
15,8 mil
2022
15,3 mil
2023
20,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
395,0 mii
2022
1,1 mil
2023
2,0 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
16,1 mil
2022
14,6 mil
2023
20,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
-79,0 mii
2022
-153,0 mii
2023
924,0 mii

esef· 07 mai 2024verificat

Profit net
2021
14,7 mil
2022
14,6 mil
2023
17,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
1,05
2022
1,04
2023
1,22

esef· 07 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
1,00
2022
0,50
2023
0,60

esef· 07 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
12,2 mil
2022
13,9 mil
2023
18,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Creanțe
2021
38,8 mil
2022
46,9 mil
2023
38,7 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Stocuri
2021
47,3 mil
2022
51,7 mil
2023
46,3 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Active curente
2021
98,5 mil
2022
115,6 mil
2023
105,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
23,3 mil
2022
24,5 mil
2023
26,7 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Active totale
2021
153,6 mil
2022
171,8 mil
2023
164,8 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
49,2 mil
2022
60,1 mil
2023
43,8 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
58,5 mil
2022
68,9 mil
2023
50,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
95,1 mil
2022
102,9 mil
2023
114,7 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
14,0 mil
2022
14,0 mil
2023
14,0 mil

esef· 07 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
11,1 mil
2022
12,8 mil
2023
31,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-11,4 mil
2022
-7,7 mil
2023
-14,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-13,1 mil
2022
-3,4 mil
2023
-13,2 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
14,0 mil
2022
7,0 mil
2023
8,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,1 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
31,0 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
17,1 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
17,3 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
20,6 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
9,4 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
8,0 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
16,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
10,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
16,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
49,2 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
10,1x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
31,4 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
73 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
105 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
178,7 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
10,5x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
10,5x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
9,6 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
4,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

12,75 PLN

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 178,7 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
178,7 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
10,5x
calculat olivLawFY 2023
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
8,0 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,1 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 07 mai 2024
verificat 82derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate8,0 %72 (față de colegi)19 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,1x100 (pe interval fix)19 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluare10,5x58 (față de colegi)31 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,7 %67 (pe interval fix)19 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial72/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial67/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial58/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SONEL SPÓŁKA AKCYJNA (SON.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 214,5 mil PLN în 2023; creștere an/an 19,1 %; marjă netă 8,0 %; ROE 16,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 6,60–14,32 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,54 PLN, prețul de 12,75 PLN lasă un potențial de -25,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -33,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 8,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: 10,1x
    • Lichiditatea curentă: 2,4x

    Ce o infirmă

    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    10,5x
    mediana verticalei 11,6x
    sub mediană (−9,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,8x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−34,5 %)
    P/B
    1,6x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+66,7 %)
    ROE
    16,4 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+83,8 %)
    Marja netă
    8,0 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+182,7 %)
    Marja EBIT
    9,4 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+47,9 %)
    Venituri an/an
    19,1 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+94,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    4,7 %
    mediana verticalei 3,6 %
    peste mediană (+31,7 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.20,3 mld40,37,8 %2,9 %+19,8 %+14 % / +217 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna18,0 mld33,641,5 %6,2 %+8,9 %+20 % / +50 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna17,3 mld125,320,8 %7,2 %+99,9 %+88 % / +231 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,9 mld20,718,1 %12,0 %+36,5 %+14 % / +63 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,4 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+6 % / +1 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−11 % / −24 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld11,615,9 %22,1 %−21,6 %+8 % / +111 %
    ACT.WAAction S.A.1,0 mld27,78,3 %1,5 %+6,1 %+69 % / +183 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna888,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−26 % / −27 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna592,6 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+38 % / +37 %
    AMB.WAAmbra S.A.453,4 mil7,416,4 %7,0 %+12,9 %−5 % / −42 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna377,3 mil1,516,3 %7,0 %−27,5 %−36 % / −69 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"297,6 mil11,08,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +7 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.231,8 mil17,835,7 %33,3 %+51,9 %+41 % / +18 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna196,2 mil9,611,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −19 %
    SON.WASonel Spółka Akcyjna178,7 mil10,516,4 %8,0 %+19,1 %−26 % / +8 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna170,9 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−59 % / −57 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna159,3 mil17,47,9 %16,9 %+30,3 %+36 % / +74 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna73,8 mil4,720,7 %6,4 %−16,5 %−16 % / −51 %
    BBD.WABbi Development S.A.52,1 mil1,036,0 %208,3 %+50,2 %+2 % / +6 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna39,3 mil67,11,2 %1,3 %−67,5 %−27 % / −44 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna38,4 mil——-156,9 %−72,2 %−30 % / −57 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna32,5 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−24 % / −39 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,1 mil17,28,0 %0,9 %+21,3 %+2 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−34 % / −3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SON.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    8,33
    Randament total -31 % · Pe an -31 %
    14,66
    Randament total 20 % · Pe an 20 %
    21,99
    Randament total 79 % · Pe an 79 %
    3 ani
    9,88
    Randament total -9 % · Pe an -3 %
    19,39
    Randament total 71 % · Pe an 20 %
    31,67
    Randament total 172 % · Pe an 40 %
    5 ani
    11,72
    Randament total 16 % · Pe an 3 %
    25,64
    Randament total 138 % · Pe an 19 %
    45,61
    Randament total 306 % · Pe an 32 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 4,85
    • Marja netă± 3,39
    • Creșterea anuală a veniturilor± 2,53
    • Diluare anuală± 0,29

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Sonel este un producent polonez de instrumente de măsurare electrică, cu grup consolidat și filiale comerciale, inclusiv în Asia de Sud-Est. Raportul anual 2023 arată un capital social de 5 795 000 PLN, exprimat în 115 900 acțiuni, iar extinderea în ASEAN prin filiala din Singapore, deținută în proporție de 51 % 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o bază de producție comună și produse tehnologice proprii, cu marcă recunoscută în sectorul instrumentelor electrice 1.
    • Structura de capital este clară, cu filiale și participații documentate, iar controlul asupra filialei din Singapore este majoritar 1.
    • Politica de contabilitate urmează IFRS, ceea ce face situațiile financiare comparabile la nivel internațional 1.

    Puncte slabe

    • Grupul nu raportează segmente separate, ceea ce face dificilă evaluarea performanței fiecărei linii de activitate 1.
    • Rezultatele în euro depind de cursul de schimb, iar aceasta adaugă volatilitate la raportare 1.
    • Activele de dezvoltare capitalizate necesită amortizare și pot fi depreciate dacă produsele nu sunt rentabile 1.

    Oportunități

    • Dezvoltarea vânzărilor în ASEAN prin filiala din Singapore ar putea extinde baza de clienți dincolo de Polonia 1.
    • Parteneriatul cu un producător chinez ar putea aduce acces la tehnologie și la capacități suplimentare de producție 1.
    • Produsele tehnologice complexe ar putea susține prețuri mai bune dacă diferențierea rămâne vizibilă pe piață.

    Amenințări

    • Volatilitatea cursului de schimb poate afecta valoarea raportată a veniturilor și a activelor în euro 1.
    • Concurența internațională în instrumente de măsurare ar putea presa marjele dacă produsele nu se diferențiază suficient.
    • Dependența de un parteneriat cu entitate străină poate crea riscuri de control dacă relația se schimbă.

    Riscuri

    • Risc valutarmediu

      Raportarea în PLN și conversia în EUR expun rezultatele la fluctuațiile cursului de schimb, ceea ce poate schimba valoarea raportată a veniturilor și a activelor 1.

    • Risc de depreciere a activelor de dezvoltaremediu

      Cheltuielile de dezvoltare capitalizate pot fi depreciate dacă produsele nu mai aduc beneficii economice, ceea ce ar afecta rezultatul 1.

    • Risc de parteneriatmediu

      Joint venture-ul cu o entitate chineză implică dependența de deciziile partenerului și de structura de control, iar schimbările pot afecta strategia.

    • Risc de transparențăscăzut

      Lipsa segmentării operaționale limitează capacitatea investitorilor de a evalua separat marginile și riscurile fiecărei linii de activitate 1.

    • Risc de expansiunescăzut

      Extinderea în ASEAN ar putea întâmpina dificultăți de piață sau de reglementare, dacă vânzările nu ating așteptările companiei.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă expansiunea în Asia de Sud-Est progresează, grupul ar putea diversifica sursele de venituri și reduce dependența de piața locală.
    • Produsele tehnologice cu electronică complexă ar putea menține o poziție diferențiată și să susțină marje mai bune.
    • Parteneriatul cu Ningbo Sanxing ar putea aduce capacități suplimentare și acces la noi piețe, dacă cooperarea rămâne productivă.

    Ce ar strica teza

    • Lipsa segmentării și a datelor de piață face dificilă verificarea dacă expansiunea genera venituri semnificative.
    • Expunerea la cursul de schimb ar putea afecta rezultatele raportate în euro, mai ales în perioade de volatilitate.
    • Activele de dezvoltare capitalizate pot duce la amortizări sau deprecieri dacă produsele nu se vând cum se estimează.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor din filiala din Singapore și din regiunea ASEAN2027
    • Rezultatele joint venture-ului cu Ningbo Sanxing2027
    • Impactul cursului de schimb asupra raportării în EURnext annual report
    • Eventuale depreciere a activelor de dezvoltare capitalizatenext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul Sonel dezvoltă, produce și comercializează aparate de măsurare și testare a mărimilor electrice, sub marca Sonel. Potrivit raportului anual 2023 1, activitatea grupului este considerată relativ omogenă, iar sferele de activitate sunt realizate pe aceeași bază de producție și cu aceiași furnizori. Compania Sonel S.A. are ca monedă funcțională złotul polonez și prezintă situațiile în PLN, cu conversii în euro pentru anumite elemente 1.

    Structura grupului include filiale cu participații diferite. Sonel South East Asia Pte. Ltd. din Singapore, înregistrată în ianuarie 2022 cu un capital de 150 000 EUR, promovează și vinde produse Sonel pe piețele ASEAN, Sonel deținând 51 % din capital și majoritatea voturilor 1. Prin tranzacții cu Ningbo Sanxing Smart Electric Co. Ltd., Sonel a ajuns la o participație de 40 % în capitalul entității comune, restul de 60 % fiind al partenerului chinez 1.

    Grupul capitalizează cheltuieli de dezvoltare pentru produse noi, în special instrumente cu electronică complexă și interfețe software extinse, iar aceste active necesare sunt amortizate liniar pe o durată estimată de utilizare economică de la 3 la 8 ani 1.

    Segmente

    Măsurare și testare electrică

    Raportul anual 2023 nu prezintă segmente operaționale separate, grupul fiind considerat relativ omogen 1. Principala linie de activitate, cea a aparatelor de măsurare electrică cu marca Sonel, este tratată ca o singură zonă operațională.

    Vânzări în ASEAN

    Vânzările pe piețele Asociației Națiunilor Asia de Sud-Est sunt canalizate prin filiala din Singapore, în care Sonel deține 51 % 1. Această structură separă operarea regională de compania-mamă, dar nu constituie un segment raportat distinct.

    Piața în context

    Raportul anual 2023 nu oferă date de piață sau cote de piață, însă confirmă că vânzările se extind dincolo de Polonia, prin filiala din Singapore destinată țărilor ASEAN 1. Conversia la euro folosește media anuală a cursului NBP de 4,5284 PLN pentru 2023, ceea ce face ca rezultatele raportate în euro să depindă de evoluția cursului de schimb 1.

    Politica de contabilitate se bazează pe IFRS, iar grupul a notat că noile standarde din 2023, precum IFRS 17, nu au avut un impact semnificativ asupra situațiilor financiare 1. Mediul de piață nu este cuantificat în raport, așa că orice estimare a dimensiunii pieței ar trebui verificată în alte surse.

    Poziția concurențială

    Raportul anual 2023 nu identifică concurenți. Din sursele disponibile nu rezultă o poziție competitivă cuantificată, iar analiza concurenței trebuie completată din alte documente ale companiei.

    Avantajul declarat al grupului rezidă în baza de producție comună și în produse tehnologice proprii, dezvoltate prin cheltuieli capitalizate 1. Acest lucru sugerează că diferențierea se bazează pe inginerie, nu pe volum.

    • Ningbo Sanxing Smart Electric Co. Ltd.

      Partener în joint venture cu Sonel, cu participație de 60 % în entitatea comună; raportul nu descrie activitatea sa concurențială.

    • Furnizori și producători regionali din ASEAN

      Raportul nu identifică concurenți din regiune; prezența pe piețele ASEAN este menționată doar ca obiectiv al filialei din Singapore 1.

    • Producători internaționali de instrumente de măsurare

      Raportul nu numește concurenți internaționali; comparația cu aceștia nu poate fi făcută doar pe baza documentului.

    • Parteneri de distribuție din Asia

      Distribuția prin filiale și parteneri locali este descrisă general, fără nume de concurenți specifici 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / SONEL SPÓŁKA AKCYJNA · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    SONEL SPÓŁKA AKCYJNA (SON.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw