olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Stalexport Autostrady S.A. STX.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLSTLEX00019 · Verticală: Companii listate din Polonia
Stalexport Autostrady S.A. este un grup care administrează, prin concesiune, un tronson din autostrada A4 între Katowice și Kraków, iar veniturile sale depind direct de traficul pe acest tronson. Concesiunea expiră în martie 2027, iar obligațiile față de Trezoreria Statului au crescut de la 42 305 mii zł netto la sfârșitul lui 2021 la 47 372 mii zł netto la sfârșitul lui 2022.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Stalexport Autostrady S.A. (STX.WA) costa 1,97 PLN (−0,71 % într-o zi), cu capitalizare 487,1 mil PLN, P/E 6,1 pe un EPS diluat de 0,32 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 12,21 %, beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 1,70–3,45 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,71 – 2,03
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 17,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,81 / 2,37
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,05 / 0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +12,1 % | −2,2 % | +14,3 pp | — |
| 3 luni | +8,6 % | −3,6 % | +12,2 pp | — |
| 6 luni | −30,7 % | +4,2 % | −34,9 pp | — |
| De la început de an | −37,6 % | +5,8 % | −43,4 pp | — |
| 1 an | −31,7 % | +7,6 % | −39,3 pp | +1,6 % |
| 3 ani | −23,8 % | +51,0 % | −74,8 pp | +1,2 % |
| 5 ani | −50,6 % | +44,2 % | −94,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,4, mediană 9,4, max 9,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 289,5 mil | 360,2 mil | 413,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +24,4 % | +14,9 % |
| Profit net | 87,3 mil | 90,6 mil | 79,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +3,8 % | −12,4 % |
| EPS diluat | 0,35 | 0,37 | 0,32 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +5,7 % | −13,5 % |
| netă % | 30,1 % | 25,1 % | 19,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 334,5 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 820,6 mil PLN
- Active totale
- 1,4 mld PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,20x
- ROE
- 9,8 %
- ROA
- 5,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 289,5 mil | 360,2 mil | 413,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 96,1 mil | 125,1 mil | 191,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit brut | 193,5 mil | 235,0 mil | 222,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 100,3 mil | 125,3 mil | 106,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,5 mil | 2,7 mil | 25,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 98,7 mil | 123,6 mil | 116,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 7,2 mil | 28,2 mil | 30,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit net | 87,3 mil | 90,6 mil | 79,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| EPS diluat | 0,35 | 0,37 | 0,32 | esef· 02 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,08 | 0,64 | 0,24 | esef· 02 mai 2023verificat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 229,9 mil | 326,2 mil | 334,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Creanțe | 13,9 mil | 20,9 mil | 20,0 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Stocuri | 3,2 mil | 3,3 mil | 3,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active curente | 428,4 mil | 352,0 mil | 359,1 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 31,1 mil | 29,1 mil | 33,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 483,1 mil | 426,4 mil | 347,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 161,0 mil | 197,6 mil | 299,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 566,3 mil | 551,3 mil | 610,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 865,9 mil | 799,0 mil | 820,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 249,3 mil | 244,7 mil | 247,8 mil | esef· 02 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 133,7 mil | 180,5 mil | 227,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din investiții | -255,5 mil | 78,3 mil | -155,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -21,2 mil | -162,5 mil | -64,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 21,1 mil | 162,4 mil | 64,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 487,1 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 19,2 % | 85 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,2x | 41 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 33 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 6,1x | 79 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 13,2 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie38/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial85/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial79/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
STALEXPORT AUTOSTRADY SPÓŁKA AKCYJNA (STX.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 413,9 mil PLN în 2022; creștere an/an 14,9 %; marjă netă 19,2 %; ROE 9,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,14–4,26 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,95 PLN, prețul de 1,97 PLN lasă un potențial de 50,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 33,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 19,2 %
- P/E (TTM): 6,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 13,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 20,3 mld | 40,3 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +14 % / +217 % |
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 18,0 mld | 33,6 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +20 % / +50 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 17,3 mld | 125,3 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +88 % / +231 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,9 mld | 20,7 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +14 % / +63 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,4 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +6 % / +1 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −11 % / −24 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 11,6 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +8 % / +111 % |
| ACT.WAAction S.A. | 1,0 mld | 27,7 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +69 % / +183 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 888,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −26 % / −27 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 592,6 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +38 % / +37 % |
| STX.WAStalexport Autostrady Spółka Akcyjna | 487,1 mil | 6,1 | 9,9 % | 19,2 % | +14,9 % | −32 % / −24 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 453,4 mil | 7,4 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | −5 % / −42 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 377,3 mil | 1,5 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −36 % / −69 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 297,6 mil | 11,0 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +7 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 231,8 mil | 17,8 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +41 % / +18 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 196,2 mil | 9,6 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −19 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 170,9 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −59 % / −57 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 159,3 mil | 17,4 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +36 % / +74 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 73,8 mil | 4,7 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −16 % / −51 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 52,1 mil | 1,0 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +2 % / +6 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 39,3 mil | 67,1 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −27 % / −44 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 38,4 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −30 % / −57 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 32,5 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −24 % / −39 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,1 mil | 17,2 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +2 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −34 % / −3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STX.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,28 Randament total -24 % · Pe an -24 % | 2,26 Randament total 29 % · Pe an 29 % | 3,39 Randament total 89 % · Pe an 89 % |
| 3 ani | 1,52 Randament total 12 % · Pe an 4 % | 2,98 Randament total 100 % · Pe an 26 % | 4,87 Randament total 209 % · Pe an 46 % |
| 5 ani | 1,80 Randament total 55 % · Pe an 9 % | 3,94 Randament total 195 % · Pe an 24 % | 7,01 Randament total 382 % · Pe an 37 % |
- P/E la ieșire± 0,75
- Marja netă± 0,52
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,39
- Diluare anuală± 0,04
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Stalexport Autostrady S.A. este un grup care administrează, prin concesiune, un tronson din autostrada A4 între Katowice și Kraków, iar veniturile sale depind direct de traficul pe acest tronson 1. Concesiunea expiră în martie 2027, iar obligațiile față de Trezoreria Statului au crescut de la 42 305 mii zł netto la sfârșitul lui 2021 la 47 372 mii zł netto la sfârșitul lui 2022 1.
SWOT
Puncte tari
- Concesiune pe termen lung cu venit legat de taxele de trecere pe un tronson strategic al autostrăzii A4.
- Structură de grup clară, cu filiala operațională controlată integral și o participație majoritară în operatorul concesionat.
- Raportul descrie un proces de monitorizare continuă a traficului și a impactului factorilor externi asupra continuității activității.
Puncte slabe
- Dependența totală a veniturilor de nivelul traficului pe un singur tronson.
- Obligații financiare față de statul polonez care cresc în anumite perioade și depind de condiții contractuale complexe.
- Exploatare limitată în timp, cu durată fixă a concesiunii, ceea ce restrânge orizontul de planificare.
Oportunități
- Dacă traficul continuă să se refacă după pandemie, veniturile din taxe ar putea beneficia.
- Etapa a II-a a lucrărilor, care include modernizări ale podurilor și ale nodurilor, ar putea îmbunătăți experiența utilizatorilor.
- Negocieri privind extinderea sau reglementarea concesiunii ar putea deschide noi perspective, dacă sunt posibile.
Amenințări
- Încetarea concesiunii în martie 2027 poate reduce drastic baza de venituri.
- Schimbările frecvente ale legislației fiscale pot genera obligații suplimentare cu dobânzi ridicate.
- Conflictul din Ucraina și incertitudinea economică pot afecta traficul și capacitatea de plată.
Riscuri
- Expirarea concesiuniiridicat
Concesiunea se încheie în martie 2027, iar după această dată activele și dreptul de exploatare revin statului, ceea ce poate limita perspectivele pe termen lung.
- Dependența de traficridicat
Veniturile depind direct de volumul traficului pe tronsonul concesionat, iar scăderi ale traficului pot avea un efect rapid asupra rezultatelor.
- Risc fiscal în Poloniamediu
Interpretările fiscale incerte și schimbările frecvente ale legislației pot duce la obligații suplimentare, dobânzi și sancțiuni.
- Obligații față de statul polonezmediu
Plățile către Trezorerie și Krajowy Fundusz Drogowy depind de criterii contractuale și pot varia de la o perioadă la alta, ceea ce complică planificarea financiară.
- Efectele conflictului din Ucrainamediu
Conflictul armat și incertitudinea economică pot afecta traficul și costurile de exploatare, iar gradul de impact rămâne dificil de estimat.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă traficul pe A4 continuă să revină la nivelurile dinaintea pandemiei, veniturile din taxe ar putea susține rezultatele grupului până la sfârșitul concesiunii.
- Controlul asupra filialei operaționale și participația majoritară în VIA4 oferă societății o poziție clară în deciziile de exploatare.
- Etapa a II-a a investițiilor poate îmbunătăți infrastructura și poate susține veniturile pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Concesiunea se apropie de final, iar după martie 2027 baza de venituri ar putea dispărea sau ar putea fi redusă semnificativ.
- Obligațiile față de statul polonez și riscurile fiscale ar putea reduce fluxurile de numerar disponibile pentru acționari.
- Dependența de un singur tronson face ca orice scădere a traficului să aibă un impact disproporționat asupra rezultatelor.
De urmărit
- Evoluția traficului pe tronsonul Katowice-Kraków față de nivelul din 2021 și 2022next 10-K
- Nivelul obligațiilor față de Trezoreria Statului și evoluția criteriilor de calcul2023
- Stadiul etapei a II-a a investițiilor și impactul acesteia asupra costurilor2023
- Orice discuție privind condițiile de prelungire sau încheiere a concesiunii2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul desfășoară activitate de administrare, modernizare și exploatare a tronsonului Katowice-Kraków al autostrăzii A4, activitate concentrată în principal în filiala Stalexport Autostrada Małopolska S.A., care operează în baza unei Umowy Koncesyjnej 1. Filiala deține 100% din Stalexport Autostrada Małopolska S.A. și 55% din VIA4 S.A., operatorul concesionat al tronsonului, iar o entitate asociată, Biuro Centrum Sp. z o.o., este contabilizată prin metoda punerii în echivalență 1. Principala sursă de venit din concesiune este taxa de trecere, iar concesiunea durează 30 de ani și se încheie în martie 2027 1.
Grupul are obligații față de Krajowy Fundusz Drogowy, printre care plăți pentru rambursarea datoriei subordonate contractate de statul polonez la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și plăți către Trezoreria Statului, reprezentând participarea acestuia la profiturile proiectului 1. Aceste plăți sunt condiționate de criterii precum finalizarea unor etape de lucrări, atingerea unor indicatori minimi de acoperire a datoriei și constituirea conturilor de rezervă 1. Obligația este recunoscută contabil doar când criteriile devin aplicabile 1.
Conform raportului anual, etapa I a investițiilor a inclus sistemul de taxare, punctul de întreținere din Brzęczkowice și sistemul de comunicații și management al autostrăzii, iar etapa a II-a, încă în desfășurare sau planificată, vizează repararea podurilor, extinderea nodurilor, zone de servicii și lucrări de protecție a mediului 1. Un amendament din aprilie 2022 a modificat domeniul lucrărilor rămase 1.
Segmente
Exploatarea concesionată a autostrăzii A4
Segmentul principal este exploatarea tronsonului Katowice-Kraków, unde venitul provine în principal din taxele de trecere, iar nivelul traficului determină direct rezultatele financiare 1.
Activitatea de holding și închiriere
Grupul desfășoară și activități de holding și închirieri de spații, dar acestea au o pondere secundară față de concesiune 1.
Piața în context
Piața în care operează grupul este cea a autostrăzilor cu taxă concesionate în Polonia, cu contract de concesiune pe durată limitată și cu un cadru în care statul participă la profituri 1. Concesiunea din Katowice-Kraków se apropie de final în martie 2027, iar cadrul fiscal polonez este descris de raport ca instabil și cu riscuri ridicate 1.
Traficul rutier pe tronsonul A4 este factorul de bază al performanței financiare, iar raportul arată că societatea își bazează previziunile pe creșterea economică așteptată și pe reducerea treptată a efectelor pandemiei asupra traficului 1.
Tendințe
- Apropierea sfârșitului concesiuniivânt din față
Concesiunea expiră în martie 2027, iar după această dată dreptul de utilizare a clădirilor și construcțiilor ridicate trece la statul polonez 1. Pe termen scurt, orizontul limitat poate influența deciziile de investiții și valoarea activelor.
- Revenirea traficului după pandemievânt din spate
Raportul menționează că traficul pe A4 a fost monitorizat lunar în 2022 în comparație cu 2021, iar conducerea a presupus o reducere progresivă a impactului pandemiei 1. Dacă traficul continuă să crească, veniturile din taxe ar putea sprijini rezultatele.
- Conflictul din Ucraina și incertitudinea economicăvânt din față
Grupul precizează că urmărește impactul conflictului armat din Ucraina asupra activității și asupra veniturilor, iar aceste riscuri sunt considerate semnificative în estimările privind traficul 1.
- Cadrul fiscal instabilvânt din față
Legislația fiscală poloneză se modifică frecvent, iar interpretările pot diferi între autorități și întreprinderi, ceea ce poate duce la corecții ulterioare ale sumelor raportate 1. Regula generală anti-abuz introdusă în 2016 face mai dificilă evaluarea efectelor fiscale ale tranzacțiilor.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenți direcți, iar poziția grupului depinde de concesiunea acordată pentru un tronson specific al autostrăzii A4, care nu este replicabilă în cadrul aceleiași rute 1.
Concurența indirectă poate veni din alte rute rutiere sau din alternative de transport care atrag traficul de pe tronsonul concesionat, iar sursele disponibile nu oferă o analiză detaliată a acestor factori 1.
- Alte operatori de autostrăzi cu taxă din Polonia
Nu sunt identificați în raportul anual; sursa nu oferă detalii despre aceștia.
- Rute rutiere alternative pe ruta Katowice-Kraków
Pot atrage o parte din trafic dacă devin mai atractive pentru șoferi; sursa nu le analizează.
- Transportul feroviar și alte moduri de transport
Pot concura pentru aceleași călătorii pe distanța Katowice-Kraków; sursa nu oferă date comparative.
- Acționarii și grupul Atlantia
Grupul este consolidat în raportul unei entități-mamă din Italia, ceea ce poate influența strategia, dar nu constituie concurență directă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202202 mai 2023
- Raportul anual 202129 mar. 2022
- Raportul anual 202029 mar. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Stalexport Autostrady S.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.