olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Severn Trent Plc SVT.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B1FH8J72 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Severn Trent Plc este o companie de utilități care asigură apă potabilă și tratarea apelor uzate în Marea Britanie, desfășurând în prezent programul de investiții AMP8, sub regimul de reglementare al industriei. Contextul actual este dominat de reforma regulatorie anunțată de guvern, de presiunile climatice și de riscurile geopolitice și cibernetice.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Severn Trent Plc (SVT.L) costa 33,06 GBP (+0,92 % într-o zi), cu capitalizare 9,9 mld GBP, P/E 26,9 pe un EPS diluat de 1,23 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,73 %, beta 0,15, interval pe 52 de săptămâni 26,85–33,06 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 30,43 – 33,23
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 8,8 %
- SMA 50 / 200
- 30,98 / 30,61
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,54 / 0,46
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,8 % | −2,2 % | +9,0 pp | — |
| 3 luni | +9,5 % | −3,6 % | +13,1 pp | — |
| 6 luni | +3,4 % | +4,2 % | −0,8 pp | — |
| De la început de an | +18,5 % | +5,8 % | +12,8 pp | — |
| 1 an | +18,9 % | +7,6 % | +11,3 pp | +9,8 % |
| 3 ani | +24,5 % | +51,0 % | −26,5 pp | +32,4 % |
| 5 ani | +20,7 % | +44,2 % | −23,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 25,1, mediană 33,1, max 48,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,8 % | +16,6 % |
| Profit net | 140,2 mil | 229,0 mil | 371,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +63,3 % | +62,0 % |
| EPS diluat | 0,51 | 0,76 | 1,23 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +50,1 % | +61,1 % |
| netă % | 6,0 % | 9,4 % | 13,1 % |
| Flux de numerar liber | -356,4 mil | -640,0 mil | -631,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 796,0 mil GBP
- Datorie financiară
- 366,0 mil GBP
- Datorie netă
- -430,0 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,8 mld GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,20x
- Lichiditate curentă
- 1,39x
- ROE
- 20,5 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- -22,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | 511,8 mil | 590,0 mil | 861,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 404,6 mil | 387,0 mil | 452,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 201,3 mil | 320,0 mil | 524,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 61,1 mil | 91,0 mil | 153,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Profit net | 140,2 mil | 229,0 mil | 371,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,51 | 0,76 | 1,23 | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 1,19 | 1,23 | esef· 21 iul. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 953,2 mil | 1,0 mld | 796,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Creanțe | 817,3 mil | 878,0 mil | 933,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Stocuri | 40,1 mil | 43,0 mil | 48,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Active curente | 1,8 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,8 mld | 13,3 mld | 15,1 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Fond comercial | 112,8 mil | 117,0 mil | 152,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 186,5 mil | 207,0 mil | 224,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 67,9 mil | 533,0 mil | 366,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 847,4 mil | 1,4 mld | 1,3 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 274,9 mil | 299,0 mil | 300,4 mil | esef· 21 iul. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 813,3 mil | 913,0 mil | 1,3 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -356,4 mil ≈ | -640,0 mil ≈ | -631,0 mil ≈ | esef· 21 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mld | -1,5 mld | -1,9 mld | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,3 mld | 718,0 mil | 372,0 mil | esef· 21 iul. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,8 mil | 0 | — | esef· 22 iul. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 9,9 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 45,7 % | 92 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 13,1 % | 51 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -170,1 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,9x | 6 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 49 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,9x | 11 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -6,4 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie23/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate56/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SEVERN TRENT PLC (SVT.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,8 mld GBP în 2026; creștere an/an 16,6 %; marjă netă 13,1 %; ROE 20,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 12,52–17,88 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,87 GBP, prețul de 33,06 GBP lasă un potențial de -52,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -108,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 45,7 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -170,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,9x
- P/E (TTM): 26,9x
- Randament FCF: -6,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 101,6 mld | 13,2 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +18 % / +87 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 13,9 mld | 13,6 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −16 % / −5 % |
| SVT.LSevern Trent PLC | 9,9 mld | 26,9 | 20,5 % | 13,1 % | +16,6 % | +19 % / +24 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,4 mld | 4,0 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,8 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −16 % / +162 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,6 mld | 15,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −31 % / −13 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,5 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +28 % / +177 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,0 mld | 10,4 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +9 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,3 mld | 10,5 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −14 % / −17 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 16,9 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +53 % / −48 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,7 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +129 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 14,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +19 % / +32 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 21,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 736,0 mil | 34,9 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +70 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 647,4 mil | 13,9 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −13 % / +18 % |
| ASC.LAsos PLC | 513,0 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +69 % / +9 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 493,3 mil | 16,5 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −27 % / +11 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 375,9 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −39 % / −83 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 112,5 mil | 28,7 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −32 % / −12 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 11,6 mil | — | — | — | −81,9 % | +560 % / +519 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −6 % / +129 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +29 % / +80 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +50 % / +48 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SVT.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 21,67 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 38,14 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 57,21 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 25,71 Randament total -12 % · Pe an -4 % | 50,44 Randament total 67 % · Pe an 19 % | 82,39 Randament total 168 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 30,49 Randament total 12 % · Pe an 2 % | 66,71 Randament total 131 % · Pe an 18 % | 118,64 Randament total 297 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 12,61
- Marja netă± 8,83
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,58
- Diluare anuală± 0,74
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Severn Trent Plc este o companie de utilități care asigură apă potabilă și tratarea apelor uzate în Marea Britanie, desfășurând în prezent programul de investiții AMP8, sub regimul de reglementare al industriei. Contextul actual este dominat de reforma regulatorie anunțată de guvern, de presiunile climatice și de riscurile geopolitice și cibernetice.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o structură de guvernanță solidă, cu un Consiliu echilibrat și un sistem de gestionare a riscurilor bine integrat în operațiuni 1.
- O parte importantă a investițiilor este protejată de cadrul de reglementare împotriva inflației, ceea ce oferă o predictibilitate mai mare a cheltuielilor 1.
- Experiența managementului în operarea infrastructurii critice și în proiectele de capital de mare anvergură sprijină execuția programului AMP8 1.
Puncte slabe
- Dependența de un cadru de reglementare aflat în plină reformă poate crea incertitudine pentru planificarea pe termen lung 1.
- Volumul mare de investiții necesar în AMP8 înseamnă o presiune constantă asupra execuției și asupra capacității de livrare 1.
- Vulnerabilitatea la fenomene meteorologice extreme, de la secetă la ploi abundente, poate pune la încercare reziliența rețelelor 1.
Oportunități
- Modelarea bazată pe AI și investițiile direcționate ar putea îmbunătăți reziliența la schimbările climatice și eficiența operațională 1.
- Reforma regulatorie ar putea crea cadre mai clare pentru protecția clienților și pentru performanța de mediu 1.
- Continuarea programelor de talente timpurii poate consolida pipeline-ul de competențe și retenția personalului 1.
Amenințări
- Atacurile cibernetice, tot mai sofisticate, pot afecta serviciile esențiale și pot genera costuri de remediere 1.
- Tensiunile geopolitice pot perturba aprovizionarea cu energie și materii prime, cu efecte asupra costurilor 1.
- Schimbările climatice pot accentua fluctuațiile disponibilității apei și pot crește presiunea asupra calității apei 1.
Riscuri
- Reforma regulatorieridicat
Propunerea unui singur regulator și noile reguli de intervenție ar putea modifica substanțial condițiile de operare și de finanțare.
- Reziliența la schimbările climaticeridicat
Fenomenele meteorologice extreme ar putea afecta disponibilitatea apei și integritatea rețelelor, cu consecințe asupra serviciilor.
- Riscul ciberneticridicat
Un atac reușit ar putea perturba infrastructura critică și ar putea afecta încrederea clienților și a regulatorilor.
- Riscul geopolitic și inflaționistmediu
Perturbările lanțurilor de aprovizionare și creșterea costurilor energetice ar putea afecta execuția investițiilor.
- Execuția programului de capitalmediu
Volumul mare de investiții AMP8 ar putea genera întârzieri sau depășiri de cost dacă livrarea nu este susținută.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Cadrul de reglementare protejează o parte importantă a investițiilor împotriva inflației, ceea ce ar putea susține predictibilitatea fluxurilor pe termen lung 1.
- Guvernanța solidă și experiența conducerii în proiecte de infrastructură critică ar putea facilita livrarea programului AMP8 1.
- Investițiile în modelare bazată pe AI și în reziliență ar putea reduce expunerea la riscurile climatice pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Reforma regulatorie ar putea introduce cerințe noi și intervenții timpurii, ceea ce ar putea crește costurile de conformare 1.
- Fenomenele meteorologice extreme ar putea pune presiune pe rețele și ar putea genera costuri neprevăzute de exploatare 1.
- Un incident cibernetic major ar putea perturba serviciile și ar putea atrage reacții negative din partea regulatorului 1.
De urmărit
- Publicarea planului de tranziție al guvernului privind noul regulator al apei2026
- Adunarea generală anuală și votul acționarilor asupra rezoluțiilor propuse9 iulie 2026
- Evoluția livrării programului AMP8 și a investițiilor de capitalurmătorul raport anual
- Rezultatele privind reziliența la secetă și la precipitații extreme2026-2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul are ca scop declarat « să aibă grijă de una dintre cele mai importante necesități ale vieții », iar activitatea sa principală constă în operarea rețelelor de apă și de ape uzate din Marea Britanie, sub licență și reglementare. Conducerea executivă este formată din directorul general James Jesic, în funcție din 1 ianuarie 2026, și din directorul financiar Helen Miles 1. Raportul anual pentru exercițiul încheiat la 31 martie 2026 subliniază că Consiliul de Administrație se concentrează pe livrarea AMP8, pe performanța de mediu, pe rezultatele pentru clienți, pe reziliență și pe accesibilitatea prețurilor 1.
Structura de guvernanță include un președinte independent, cinci administratori neexecutivi independenți și doi administratori executivi, iar Consiliul a declarat că nu există circumstanțe care să afecteze independența administratorilor neexecutivi 1. Compania raportează că Consiliul a supravegheat implementarea strategiei corporative și că AMP8 necesită investiții la niveluri record și o execuție rapidă 1.
Activitatea este organizată în jurul unui sistem de gestionare a riscurilor cu trei linii de asigurare și a unui cadru « Being Prepared » care integrează managementul incidentelor, continuitatea activității și planificarea în situații de urgență 1. Aceste mecanisme susțin serviciile esențiale pe care compania le furnizează unei infrastructuri naționale critice 1.
Segmente
Operarea rețelelor de apă și ape uzate
Segmentul principal acoperă alimentarea cu apă potabilă și colectarea și tratarea apelor uzate pentru clienții din zona de operare. Raportul anual indică faptul că o parte semnificativă a cheltuielilor totale AMP8 este protejată de inflație prin cadrul de reglementare, ceea ce reduce expunerea la creșterea costurilor 1.
Investiții de capital și programul AMP8
Programul de investiții de capital, desfășurat în cadrul AMP8, reprezintă cea mai mare parte a activității de planificare a companiei. Consiliul a menționat livrarea planurilor AMP8 ca subiect de analiză aprofundată, iar acest program susține planurile de termen scurt, mediu și lung ale companiei, inclusiv WRMP și DWMP 1.
Piața în context
Compania operează într-un cadru de monopol reglementat în Anglia și Țara Galilor, în care tarifele, standardele de calitate și investițiile sunt stabilite de regulator. Raportul anual arată că guvernul propune înlocuirea Ofwat cu un singur regulator care să supravegheze aspectele economice, de mediu și de calitate a apei, cu un nou ombudsman pentru clienți 1.
Cererea pentru servicii de apă este stabilă, dar presiunile legate de secetă, de precipitații extreme și de calitatea apei modifică planificarea pe termen lung. Compania a remarcat că vara a adus perioade lungi uscate, în timp ce iarna a fost excepțional de ploioasă, cu șase furtuni numite de la octombrie 2025 1.
Tendințe
- Reforma regulatorie a sectorului apeimixt
Propunerea de înlocuire a Ofwat cu un singur regulator ar putea schimba intervențiile timpurii, controlul deversărilor și al captărilor și protecțiile clienților. Compania a declarat că va continua să se pregătească pentru eventualele schimbări 1.
- Reziliența la schimbările climaticemixt
Perioadele de secetă și precipitațiile extreme ar putea complica gestionarea disponibilității apei și a calității acesteia. Compania folosește modelarea bazată pe AI pentru a evalua opțiunile strategice, ceea ce ar putea ajuta la valorificarea oportunităților legate de investiții 1.
- Tensiuni geopolitice și presiuni inflaționistevânt din față
Conflictele geopolitice ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și ar putea influența deciziile de dobândă ale Băncii Angliei. Compania a precizat că o parte semnificativă a cheltuielilor AMP8 este protejată de inflație, iar costurile energetice sunt acoperite prin hedging 1.
- Amenințarea ciberneticăvânt din față
Atacurile cibernetice sunt tot mai frecvente și sofisticate, iar Consiliul a participat la o simulare de incident cibernetic. Dacă incidentele s-ar produce, ar putea afecta serviciile esențiale, motiv pentru care compania a înființat un Comitet de apărare cibernetică 1.
Poziția concurențială
Pe piața reglementată, concurența directă între operatorii de apă este limitată de structura licențelor, dar companiile din sector se compară prin performanța operațională, rezultatele pentru clienți și eficiența investițiilor. Sursele furnizate nu identifică în detaliu alți operatori, astfel încât analiza concurențială rămâne limitată la cadrul de reglementare 1.
Presiunea competitivă provine și din modificările regulatorii propuse, care ar putea schimba criteriile de performanță și de comparare dintre operatori. Compania menționează că își va ajusta planurile pe termen scurt și lung pentru a rămâne pregătită 1.
- Alți operatori regionali de apă din Anglia și Țara Galilor
Sursele nu numesc concurenți specifici; comparația se face prin cadrul de reglementare.
- Operatorii de apă din alte regiuni ale Regatului Unit
Aceștia sunt supuși aceluiași cadru de reglementare, dar nu sunt identificați în sursă.
- Furnizori de tehnologie și servicii de infrastructură
Compania se bazează pe furnizori externi pentru echipamente și servicii, ceea ce creează o formă indirectă de concurență pentru contracte.
- Furnizori de energie și de materii prime
Costurile și disponibilitatea acestor furnizori influențează structura de costuri, iar compania evaluează riscul lanțului de aprovizionare.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202621 iul. 2026
- Raportul anual 202522 iul. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Severn Trent Plc · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.