olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ChowChow Cloud International Holdings Limited CHOW

Services-Prepackaged Software · SIC 7372 · Verticală: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)

4,40USD+106,57 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

ChowChow Cloud International Holdings Ltd oferă servicii cloud unificate, de la consultanță și migrare până la gestionarea proactivă cu inteligență artificială, în principal în Asia-Pacific. Compania a crescut cu 38.2% în 2025, pe fondul cererii pentru digitalizare, iar listarea pe NYSE American din septembrie 2025 îi aduce vizibilitate pe piața de capital din SUA.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea ChowChow Cloud International Holdings Limited (CHOW) costa 4,40 USD (+106,57 % într-o zi), cu capitalizare 156,2 mil USD, randament al dividendului 0,06 %, beta 1,02, interval pe 52 de săptămâni 0,21–11,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
156,2 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,09 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-2,05 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,06 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,02
Volatilitate (1 an) 350 %
Interval 52 săpt.
0,2111,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
93,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
-1,07 – 3,02
peste banda superioară · %B 1,34 · lățimea benzii 420,4 %
SMA 50 / 200
0,71 / 0,52
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,56 / 0,21
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+684,3 %−0,9 %+685,2 pp—
3 luni+1.160,7 %+1,2 %+1.159,5 pp—
6 luni+923,3 %+4,8 %+918,4 pp—
De la început de an+623,7 %+10,7 %+613,0 pp—
1 an−53,5 %+11,1 %−64,6 pp−5,7 %
3 aniindisponibil+80,7 %indisponibil+35,9 %
5 aniindisponibil+64,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−98,2 %
09 dec. 2025 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,4 %
16 sept. 2025 → 23 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibil32,2 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit netindisponibilindisponibil-3,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-0,09
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil-9,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil-7,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,8 mil USD
Datorie financiară
604,5 mii USD
Datorie netă
-2,2 mil USD
Capitaluri proprii
8,7 mil USD
Active totale
12,5 mil USD
Datorie / capitaluri
0,07x
Lichiditate curentă
3,44x
ROE
indisponibil
ROA
-24,2 %
Marja FCF
-22,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
—
2024
—
2025
32,2 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
—
2024
—
2025
28,1 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
4,2 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
—
2024
—
2025
-3,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
18,6 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
—
2024
—
2025
-3,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,2 mil
2024
2,2 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit net
2023
—
2024
—
2025
-3,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
—
2025
-0,09

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
32,5 mil
2024
32,5 mil
2025
33,4 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
0,00

SEC (XBRL)· 15 mai 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
—
2024
—
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Active curente
2023
—
2024
—
2025
10,8 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
4,1 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
200,4 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Active totale
2023
—
2024
—
2025
12,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
—
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
64,7 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
539,8 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
—
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
—
2024
—
2025
3,8 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
—
2024
—
2025
8,7 mil †

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
35,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
—
2024
—
2025
-7,3 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
1,2 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
-7,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
—
2024
—
2025
-1,4 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
—
2024
—
2025
10,1 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
86,2 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
12,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-9,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-9,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-22,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-34,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-24,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-38,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-32,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
-2,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-162,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-7,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
1,2 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-7,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
66 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
21 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
156,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
154,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
17,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
4,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
4,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-4,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 32 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

4,40 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 156,2 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
156,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
17,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-34,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-9,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 15 mai 2026
verificat 36derivat 1

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Calitate6
  • Randamente34
  • Evaluare42

Interval de valoare estimat

Jos
4,04
USD pe acțiune
Mijloc
4,99
USD pe acțiune
Sus
6,78
USD pe acțiune
Preț: 4,40 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 13,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 11,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,04 – 6,78 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venit4,04 – 6,78 (Mijloc 4,99)
    17 firme folosite · multiplul median 5,4x · quartile 4,4x – 7,4x
    ADBE, ADSK, BB, CRM, INTU, KLTR, MSFT, NABL, NOW, PCTY, PDFS, PTC, RBLX, SNPS, SSNC, TTWO, TWLO
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 32/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate12,9 %0 (pe interval fix)16 %
Marja EBIT · Calitate-9,4 %18 (față de colegi)13 %
Marja FCF · Calitate-22,5 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,4x100 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluare4,8x74 (față de colegi)25 %
Randament FCF · Evaluare-4,6 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,1 %34 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate6/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente34/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare42/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ChowChow Cloud International Holdings Limited (CHOW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 32,2 mil USD în 2025; marjă netă -9,4 %; ROE -34,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,04–6,78 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,99 USD, prețul de 4,40 USD lasă un potențial de 13,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 11,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 32/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,4x
  • EV/Venit: 4,8x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 12,9 %
  • Marja EBIT: -9,4 %
  • Marja FCF: -22,5 %
  • Randament FCF: -4,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Creșterea cifrei de afaceri (an/an), Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Services-Prepackaged Software (SIC 7372) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 39,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 36,7x
P/S
4,8x
mediana verticalei 6,3x
sub mediană (−23,6 %)
P/B
17,9x
mediana verticalei 6,6x
peste mediană (+173,6 %)
ROE
-34,7 %
mediana verticalei 11,3 %
sub mediană (−406,6 %)
Marja netă
-9,4 %
mediana verticalei 12,7 %
sub mediană (−174,1 %)
Marja EBIT
-9,4 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−192,2 %)
Venituri an/an
—
mediana verticalei 15,1 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
0,1 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−94,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MSFTMicrosoft Corporation3.875,8 mld27,234,2 %41,2 %+17,8 %+1 % / +54 %
PLTRPalantir Technologies Inc.442,4 mld157,838,4 %49,0 %+56,2 %−8 % / +1.144 %
ORCLOracle Corporation395,1 mld20,441,6 %26,4 %+17,3 %−50 % / +26 %
CRWDCrowdStrike Holdings, Inc.256,4 mld1.164,31,3 %1,1 %+21,7 %+84 % / +467 %
CRMSalesforce, Inc.188,6 mld20,919,4 %22,0 %+9,6 %−12 % / +14 %
NOWServicenow, Inc.109,1 mld75,411,8 %9,4 %+20,9 %−43 % / −10 %
SNOWSnowflake Inc.108,0 mld—-48,2 %-20,1 %+29,2 %+11 % / +111 %
ADBEAdobe Inc.97,4 mld14,061,9 %28,0 %+10,5 %−26 % / −53 %
INTUIntuit Inc.91,2 mld20,723,6 %21,3 %+13,9 %−49 % / −31 %
CDNSCadence Design Systems, Inc.90,0 mld65,222,9 %22,5 %+14,1 %−3 % / +37 %
SNPSSynopsys Inc89,6 mld82,63,7 %11,4 %+15,1 %+3 % / −0 %
ADSKAutodesk, Inc.52,2 mld32,353,9 %21,1 %+17,5 %−17 % / +26 %
VEEVVeeva Systems Inc.50,7 mld51,214,4 %29,3 %+16,3 %+7 % / +62 %
TTWOTake-Two Interactive Software, Inc.35,6 mld—-9,0 %-4,8 %+18,2 %−26 % / +42 %
TWLOTwilio Inc.31,7 mld25,814,9 %21,8 %+13,7 %+52 % / +300 %
RBLXRoblox Corporation30,8 mld—-478,2 %-16,5 %+35,8 %−62 % / +35 %
MDBMongodb, Inc.28,4 mld482,82,0 %2,1 %+22,8 %−2 % / +2 %
PTCPTC Inc.21,2 mld19,035,1 %41,4 %+19,2 %−2 % / +39 %
SSNCSs&C Technologies Holdings, Inc.18,9 mld23,112,7 %13,2 %+6,6 %−5 % / +60 %
NTNXNutanix, Inc.18,2 mld13,037.460,2 %52,8 %+12,4 %−6 % / +86 %
DTDynatrace, Inc.16,7 mld115,95,9 %7,2 %+18,8 %+14 % / +29 %
UUnity Software Inc.16,6 mld—-18,9 %-29,0 %+2,0 %−1 % / +49 %
TYLTyler Technologies, Inc.15,7 mld49,610,5 %13,5 %+9,1 %−17 % / +6 %
DOCUDocusign, Inc.15,4 mld50,117,8 %9,8 %+8,2 %+12 % / +111 %
GWREGuidewire Software, Inc.13,3 mld99,710,5 %9,4 %+22,7 %−30 % / +80 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHOW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (15 sept. 2026).

Pe scurt

ChowChow Cloud International Holdings Ltd oferă servicii cloud unificate, de la consultanță și migrare până la gestionarea proactivă cu inteligență artificială, în principal în Asia-Pacific. Compania a crescut cu 38.2% 1 în 2025, pe fondul cererii pentru digitalizare, iar listarea pe NYSE American din septembrie 2025 îi aduce vizibilitate pe piața de capital din SUA.

SWOT

Puncte tari

  • Model integrat de servicii care acopera intreg ciclul cloud, de la consultanta pana la administrare.
  • Experienta acumulata in Hong Kong si relatii solide cu clientii din mai multe tari din regiune.
  • Structura organizatorica plata si flexibila, care permite dezvoltarea rapida a solutiilor noi.

Puncte slabe

  • Dependenta mare de cativa clienti care genereaza o parte importanta a veniturilor.
  • Concentrarea achizitiilor la cativa furnizori, ceea ce creeaza un risc de aprovizionare.
  • Istoric operational relativ scurt, care limiteaza vizibilitatea asupra performantei pe termen lung.

Oportunități

  • Cererea crescuta pentru migrare in cloud si pentru instrumente cu inteligenta artificiala.
  • Extinderea in alte piete din Asia-Pacific, unde prezenta companiei este inca limitata.
  • Fondurile obtinute din listarea pe NYSE American ar putea finanta crestere organica sau achizitii.

Amenințări

  • Concurenta din partea unor furnizori mai mari, cu resurse financiare si tehnice superioare.
  • Riscul de neplata din partea clientilor afectati de conditiile economice dificile.
  • Majorarea costurilor cu forta de munca in Hong Kong, care ar putea reduce marjele.

Riscuri

  • Dependenta de clienti mariridicat

    Cativa clienti importanti genereaza o parte majora a veniturilor, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta serios rezultatele.

  • Concentrarea furnizorilorridicat

    Achizitiile sunt concentrate la cativa furnizori, iar dificultatile acestora ar putea intarzia livrarea serviciilor.

  • Risc de credit al clientilormediu

    Dificultatile financiare ale clientilor ar putea duce la plati intarziate sau la creante neincasate.

  • Contracte pe termen scurtmediu

    Multe contracte au durata de cel mult un an si nu se reinnoiesc automat, ceea ce face veniturile mai putin previzibile.

  • Variabilitatea rezultatelormediu

    Veniturile si fluxurile de numerar pot fluctua mult de la un trimestru la altul, ceea ce face dificila prognoza financiara.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Daca cererea pentru migrare in cloud si pentru inteligenta artificiala continua sa creasca, creșterea rapida a veniturilor din ultimul an ar putea fi sustinuta.
  • Extinderea in noi piete din regiune ar putea diversifica baza de clienti si reduce dependenta de cativa clienti mari.
  • Modelul integrat de servicii ar putea genera relatii pe termen lung cu clientii, daca solutiile livrate raman competitive.

Ce ar strica teza

  • Dependenta de cativa clienti si de cativa furnizori ar putea face veniturile vulnerabile la schimbari bruște din partea acestora.
  • Concurenta din partea furnizorilor mari cu resurse mai mari ar putea limita capacitatea companiei de a castiga cota de piata.
  • Conditiile economice din Hong Kong si costurile salariale ridicate ar putea presa marjele si incasarile.

De urmărit

  • Stabilitatea relatiilor cu cei mai mari furnizori2027
  • Calendarul si directia extinderii in noi piete2027
  • Efectul costurilor cu forta de munca asupra marjelorQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (15 sept. 2026).

Afacerea

Compania opereaza ca un furnizor integrat de solutii cloud, care acopera intreg ciclul de transformare digitala al clientilor, de la consultanta si migrare pana la construirea si administrarea mediilor cloud. Activitatea sa principala este concentrata in Hong Kong si Singapore, cu prezenta extinsa in Filipine, Taiwan, Indonezia si Australia 1. Clientii sunt impartiti in parteneri IT si clienti finali, iar veniturile provin in principal din proiecte livrate pe baza de pret fix stabilit pentru fiecare proiect 1.

Segmente

Consultanta in transformare digitala

Servicii gratuite de evaluare a potrivirii cloud, gestionarea resurselor in timp real si planificare strategica, care ghideaza clientii in alegerea solutiilor potrivite 1.

Servicii IT profesionale

Implementare, migrare, DevOps, automatizarea infrastructurii si modernizarea aplicatiilor, livrate ca proiecte cu pret stabilit in functie de complexitate 1.

Servicii gestionate cloud cu AI

Monitorizare predictiva, gestionarea evenimentelor, suport tehnic si servicii de backup, recuperare in caz de dezastru si securitate, sustinute de platforma ITSM proprie 1.

Piața în context

Compania activeaza pe piata cloud din Asia-Pacific, unde cererea pentru digitalizare si pentru instrumente bazate pe inteligenta artificiala continua sa creasca, potrivit orientarii strategice a companiei 1. Cota de piata nu este cuantificata in sursa, iar veniturile sale raman mici, ceea ce face ca evolutia sa sa depinda in mare masura de contractele cu cativa clienti mari.

Tendințe

  • Cerere crescuta pentru digitalizarevânt din spate

    Nevoia firmelor de a migra in cloud si de a adopta AI sustine cererea pentru serviciile companiei, daca aceasta tendinta se mentine.

  • Extinderea in noi pietemixt

    Prezenta in mai multe tari din Asia-Pacific ar putea diversifica veniturile, dar cere resurse de gestionare suplimentare.

  • Presiune economica in Hong Kongvânt din față

    Conditiile economice din Hong Kong au facut clientii mai prudenti cu plata, ceea ce poate incetini incasarile.

  • Cresterea costurilor cu forta de muncavânt din față

    Majorarea salariilor in Hong Kong ar putea reduce marjele daca nu poate fi transferata in preturi.

Poziția concurențială

Piata serviciilor cloud este competitiva, iar concurentii mai mari au resurse financiare, tehnice si de marketing superioare, potrivit sursei 1. Compania se diferentiaza prin modelul integrat de servicii si prin flexibilitatea operationala, dar pozitia sa ramane vulnerabila daca nu poate inova suficient.

  • Furnizori mari de servicii cloud si de integrare IT

    Sursa nu identifica concurenti nominal, dar mentioneaza ca unii au resurse financiare, tehnice si de marketing mai mari decat compania.

  • Firme regionale de integrare de sisteme

    Furnizorii de integrare care comercializeaza solutii cloud pot concura direct pentru aceiasi clienti din segmentul IT.

  • Operatori de telecomunicatii si distribuitori cloud

    Acesti parteneri pot deveni concurenti atunci cand isi ofera propriile servicii cloud catre aceiasi clienti finali.

  • Furnizori specializati in AI pentru operatiuni IT

    Companiile specializate in monitorizare cu AI pot concura pentru segmentul de servicii gestionate.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ChowChow Cloud International Holdings Limited · 15 mai 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ChowChow Cloud International Holdings Limited (CHOW): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw