olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

FirstEnergy Corp. FE

Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)

46,91USD+0,17 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

FirstEnergy Corp. (NYSE: FE) este una dintre cele mai mari companii de utilități electrice cu capital privat din SUA, cu peste 6 milioane de clienți în Midwest și Mid-Atlantic. Planul de investiții Energize365 pentru 2026-2030 ajunge la 36 miliarde dolari, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania și-a reafirmat ghidajul de câștig Core de 2,62-2,82 dolari pe acțiune.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea FirstEnergy Corp. (FE) costa 46,91 USD (+0,17 % într-o zi), cu capitalizare 27,1 mld USD, P/E 25,6 pe un EPS diluat de 1,84 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,84 %, beta 0,06, interval pe 52 de săptămâni 43,02–51,91 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 4,2 mld USD (+11,6 % an/an), profit net de 405,0 mil USD (+12,5 % an/an), EPS diluat 0,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
27,1 mld USD
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
25,6
EPS diluat TTM 1,84 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
3,91 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
3,84 %
DPS 12 luni 1,80
Beta (2 ani)
0,06
Volatilitate (1 an) 16 %
Interval 52 săpt.
43,0251,91

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
43,91 – 47,27
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 7,4 %
SMA 50 / 200
45,42 / 47,51
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,44 / 0,25
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,3 %−0,9 %+9,2 pp—
3 luni−2,9 %+1,2 %−4,1 pp—
6 luni−0,0 %+4,8 %−4,9 pp—
De la început de an+4,8 %+10,7 %−6,0 pp—
1 an+1,5 %+11,1 %−9,6 pp−0,4 %
3 ani+31,8 %+80,7 %−49,0 pp+65,2 %
5 ani+21,7 %+64,6 %−42,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,1 %
09 apr. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−32,7 %
20 apr. 2022 → 02 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,0 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026

Venituri
4,2 mld USD
+11,6 % an/an
Profit net
405,0 mil USD
+12,5 % an/an
EPS diluat
0,70
+12,9 % an/an
netă / operațională
9,6 % / 19,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26
Venituri3,3 mld3,7 mld3,2 mld3,8 mld3,4 mld4,1 mld3,8 mld4,2 mld
Profit operațional423,0 mil727,0 mil613,0 mil754,0 mil646,0 mil830,0 mil-24,0 mil828,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile285,0 mil276,0 mil278,0 mil288,0 mil299,0 mil312,0 mil318,0 mil326,0 mil
Profit înainte de impozit163,0 mil560,0 mil379,0 mil540,0 mil406,0 mil610,0 mil3,0 mil604,0 mil
Impozit pe profit65,0 mil94,0 mil83,0 mil126,0 mil88,0 mil78,0 mil-4,0 mil138,0 mil
Profit net45,0 mil419,0 mil261,0 mil360,0 mil268,0 mil441,0 mil-49,0 mil405,0 mil
EPS diluat0,080,730,45 ≈0,620,460,76-0,08 ≈0,70
Flux de numerar operațional1,1 mld ≈775,0 mil ≈1,0 mld637,0 mil1,1 mld ≈845,0 mil ≈1,1 mld148,0 mil
Investiții (capex)942,0 mil1,0 mld1,3 mld1,0 mld1,2 mld ≈1,3 mld ≈1,2 mld1,3 mld
Dividende plătite245,0 mil ≈245,0 mil ≈245,0 mil245,0 mil257,0 mil ≈257,0 mil ≈257,0 mil257,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 66 din propriul istoric de 32 trimestre (min 14,0, mediană 22,4, max 416,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri11,3 mld11,0 mld10,8 mld11,1 mld12,5 mld12,9 mld13,5 mld15,1 mld
Venituri an/an+3,0 %−2,0 %−2,2 %+3,2 %+11,9 %+3,3 %+4,7 %+12,0 %
Profit net1,3 mld912,0 mil1,1 mld1,3 mld406,0 mil1,1 mld978,0 mil1,0 mld
Profit net an/anindisponibil−32,3 %+18,3 %+18,9 %−68,4 %+171,4 %−11,3 %+4,3 %
EPS diluat1,991,681,992,350,711,921,701,76
EPS diluat an/anindisponibil−15,6 %+18,5 %+18,1 %−69,8 %+170,4 %−11,5 %+3,5 %
netă %12,0 %8,3 %10,0 %11,5 %3,3 %8,6 %7,3 %6,8 %
Flux de numerar liber-1,3 mld-198,0 mil-1,2 mld324,0 mil-165,0 mil-2,0 mld-1,1 mld-1,0 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
57,0 mil USD
Datorie financiară
325,0 mil USD
Datorie netă
268,0 mil USD
Capitaluri proprii
13,9 mld USD
Active totale
55,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
0,57x
ROE
7,4 %
ROA
1,9 %
Marja FCF
-6,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
12,9 mld
2024
13,5 mld
2025
15,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 feb. 2023verificat

EBITDA
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 feb. 2023derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
267,0 mil
2024
377,0 mil
2025
288,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,1 mld
2024
978,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,92
2024
1,70
2025
1,76

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
574,0 mil
2024
577,0 mil
2025
578,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,60
2024
1,70
2025
1,78

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
137,0 mil
2024
111,0 mil
2025
57,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,3 mld
2024
1,5 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
512,0 mil
2024
549,0 mil
2025
577,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,6 mld
2024
2,8 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
38,4 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 feb. 2024verificat

Fond comercial
2023
5,6 mld
2024
5,6 mld
2025
5,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 18 feb. 2021verificat

Active totale
2023
48,8 mld
2024
52,0 mld
2025
55,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
775,0 mil
2024
550,0 mil
2025
325,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
5,4 mld
2024
5,0 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
37,9 mld
2024
38,3 mld
2025
42,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
10,9 mld
2024
13,7 mld
2025
13,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,4 mld
2024
2,9 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
3,4 mld
2024
4,0 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-2,0 mld ≈
2024
-1,1 mld ≈
2025
-1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,7 mld
2024
-4,4 mld
2025
-5,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
906,0 mil
2024
970,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
6,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-7,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
4,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
35,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-1,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
3,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
35,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-2,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja netă
6,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja FCF
-11,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Randamente

ROE
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
12,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
4,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
98,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,8x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Investiții (capex)
5,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Fluxul de numerar liber
-1,7 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Conversia profitului în FCF
-163,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
27,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
28,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
25,5x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
25,6x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul profitului
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
1,7x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
12,5x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
1,8x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-6,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

3 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 48 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

46,91 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 27,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
27,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
25,6x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
6,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 apr. 2026
verificat 2662derivat 152

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie6
  • Evaluare25
  • Randamente58
  • Calitate50
  • Creștere94

Interval de valoare estimat

Jos
30,50
USD pe acțiune
Mijloc
34,38
USD pe acțiune
Sus
38,88
USD pe acțiune
Preț: 46,91 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -26,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -36,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 23,39 – 46,30 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)23,39 – 31,46 (Mijloc 26,83)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E37,61 – 46,30 (Mijloc 41,92)
    11 firme folosite · multiplul median 22,8x · quartile 20,5x – 25,2x
    AEP, CEG, CNP, D, ES, ETR, NEE, NRG, PPL, SO, VST
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electric Services (SIC 4911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 48/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate12,1 %85 (față de colegi)8 %
Marja netă · Calitate6,9 %15 (față de colegi)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,6 %86 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere35,3 %100 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,8x9 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare25,6x25 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamente3,8 %75 (față de colegi)19 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente98,1 %20 (pe interval fix)8 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie6/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere94/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente58/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial25/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FIRSTENERGY CORP (FE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,1 mld USD în 2025; creștere an/an 12,0 %; marjă netă 6,9 %; ROE 8,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 30,50–38,88 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,38 USD, prețul de 46,91 USD lasă un potențial de -26,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -36,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 12,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 6,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 35,3 %
  • Randamentul dividendului: 3,8 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 6,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,8x
  • Lichiditatea curentă: 0,5x
  • P/E (TTM): 25,6x
  • Rata de distribuire (EPS): 98,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 3,4 mld și 215,1 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 39 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
25,6x
mediana verticalei 22,3x
peste mediană (+14,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,8x
P/S
1,7x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−41,2 %)
P/B
2,1x
mediana verticalei 2,6x
sub mediană (−19,0 %)
ROE
8,4 %
mediana verticalei 11,3 %
sub mediană (−25,3 %)
Marja netă
6,9 %
mediana verticalei 13,1 %
sub mediană (−47,6 %)
Marja EBIT
14,7 %
mediana verticalei 23,1 %
sub mediană (−36,5 %)
Venituri an/an
12,0 %
mediana verticalei 9,8 %
peste mediană (+23,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
Randament dividend
3,8 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+28,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEENextera Energy Inc174,6 mld21,315,6 %31,5 %+9,8 %+3 % / +44 %
SOSouthern Co105,6 mld24,011,3 %14,5 %+10,6 %−0 % / +39 %
CEGConstellation Energy Corporation93,0 mld25,615,3 %11,1 %+8,3 %−30 % / +132 %
AEPAmerican Electric Power Company, Inc.70,8 mld19,112,8 %16,9 %+10,9 %+8 % / +72 %
DDominion Energy, Inc58,6 mld19,710,5 %16,9 %+14,2 %+14 % / +65 %
ETREntergy Corp50,4 mld28,011,1 %13,6 %+9,0 %+15 % / +130 %
VSTVistra Operations Company LLC46,4 mld22,843,1 %11,6 %+3,0 %−27 % / +323 %
CNPCenterpoint Energy Inc27,8 mld26,09,6 %11,4 %+8,3 %+11 % / +58 %
FEFirstenergy Corp27,1 mld25,68,4 %6,9 %+12,0 %+1 % / +32 %
PPLPPL Corp26,8 mld21,88,3 %13,1 %+6,9 %−2 % / +45 %
ESEversource Energy25,8 mld17,79,1 %10,4 %+13,8 %−7 % / +27 %
EIXEdison International22,6 mld6,220,8 %19,6 %+9,8 %+6 % / −7 %
NRGNRG Energy, Inc20,2 mld24,923,8 %2,6 %+9,2 %−44 % / +127 %
TLNTalen Energy Corporation16,4 mld—-12,9 %-5,4 %+22,0 %−14 % / +548 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
28,40
Randament total -36 % · Pe an -36 %
50,17
Randament total 11 % · Pe an 11 %
75,50
Randament total 66 % · Pe an 66 %
3 ani
28,74
Randament total -29 % · Pe an -11 %
57,00
Randament total 35 % · Pe an 10 %
94,02
Randament total 117 % · Pe an 29 %
5 ani
29,08
Randament total -22 % · Pe an -5 %
64,77
Randament total 61 % · Pe an 10 %
117,08
Randament total 181 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 14,25
  • Marja netă± 9,98
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,03
  • Diluare anuală± 0,84

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

FirstEnergy Corp. (NYSE: FE) este una dintre cele mai mari companii de utilități electrice cu capital privat din SUA, cu peste 6 milioane de clienți în Midwest și Mid-Atlantic 1. Planul de investiții Energize365 pentru 2026-2030 ajunge la 36 miliarde dolari 2, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania și-a reafirmat ghidajul de câștig Core de 2,62-2,82 dolari pe acțiune 3.

SWOT

Puncte tari

  • Baza tarifară mare și investițiile reglementate oferă venituri previzibile, iar grupul are o poziție solidă în distribuție și transport din Midwest și Mid-Atlantic 1.
  • Compania și-a reafirmat ghidajul pentru 2026 și creșterea pe termen lung, ceea ce indică disciplină în execuție 3.

Puncte slabe

  • Litigiile legate de HB 6 și acțiunile colective pot genera costuri și pot afecta reputația companiei, cu rezultat încă incert 1.
  • Dependența de aprobările tarifare din mai multe state poate întârzia recuperarea costurilor și afecta fluxul de numerar.
  • Gradul ridicat de îndatorare la nivelul holding-ului ar putea limita flexibilitatea financiară în perioada de investiții intense.

Oportunități

  • Cererea din centrele de date și din West Virginia ar putea crește baza de investiții și veniturile pe termen lung 3.
  • Proiectele de transport câștigate prin procesele PJM ar putea adăuga active reglementate noi 2.
  • Modernizarea rețelei și programele de fiabilitate ar putea deschide noi oportunități tarifare aprobate de reglementatori.

Amenințări

  • Intervențiile legislative și executive din state pot limita creșterile tarifare și pot crea incertitudine pentru planul de investiții 1.
  • Condițiile de piață a capitalului și ratingurile de credit pot influența costul finanțării.
  • Evenimentele meteo extreme și atacurile cibernetice pot genera costuri neprevăzute de reparații și restabilire 1.

Riscuri

  • Litigii de tip class actionridicat

    Procesele colective legate de HB 6 ar putea avea un impact semnificativ asupra reputației, condițiilor financiare și accesului la capital dacă se soluționează împotriva companiei 1.

  • Întârzieri în recuperarea costurilorridicat

    Dacă autoritățile de reglementare refuză sau întârzie aprobarea tarifelor, recuperarea costurilor ar putea fi incompletă, cu efect asupra rezultatelor 1.

  • Acord de amânare a urmăririi penalemediu

    Încălcarea acordului DPA cu procuratura ar putea duce la noi sancțiuni și la declanșarea unor clauze de neconformitate în creditele companiei 1.

  • Finanțare și emisiuni de capitalmediu

    Planul de investiții depinde de fluxuri de numerar și de emisiuni de datorie și capital hibrid; condițiile de piață ar putea crește costul finanțării 2.

  • Evenimente meteo și securitatescăzut

    Furtunile, căldurile extreme și atacurile cibernetice ar putea genera costuri de restabilire și riscuri operaționale.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din centrele de date și din West Virginia se concretizează, baza de investiții ar putea crește și mai mult, susținând creșterea câștigului pe termen lung 3.
  • Planul Energize365 și proiectele PJM ar putea extinde baza tarifară reglementată, oferind venituri previzibile pe mai mulți ani 2.
  • Creșterea moderată a dividendului și perspectiva pozitivă de rating ar putea sprijini revenirea investitorilor care caută utilități reglementate 2.

Ce ar strica teza

  • Dacă litigiile legate de HB 6 se soluționează cu daune semnificative, impactul asupra reputației și finanțelor ar putea fi considerabil 1.
  • Întârzierile sau refuzurile de recuperare a costurilor în state ar putea reduce rentabilitatea și încetini creșterea câștigului.
  • Un nivel ridicat de investiții ar putea necesita finanțare externă costisitoare, iar presiunea asupra tarifelor din partea reglementatorilor ar putea limita creșterea veniturilor.

De urmărit

  • Evoluția cererii contractate din centrele de date și din West VirginiaQ3 2026
  • Deciziile de tarife în Ohio, Pennsylvania și New Jersey2027
  • Realizarea ghidajului Core pentru 2026 de 2,62-2,82 dolari pe acțiuneQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

FirstEnergy este implicată în transportul, distribuția și producerea energiei electrice prin trei segmente raportabile: Distribution, Integrated și Stand-Alone Transmission. Operațiunile sale de transport includ peste 24.000 de mile de linii și două centre regionale de operare a transportului 1. Baza tarifară totală a companiilor de utilități reglementate era de aproximativ 21,3 miliarde de dolari la 31 decembrie 2025 1.

Pe baza trimestrului al doilea din 2026, veniturile au fost de 3,7 miliarde de dolari, iar câștigul Core a fost de 0,50 dolari pe acțiune, în linie cu planul 3. Compania a reafirmat creșterea câștigului Core pe termen lung, aproape de limita superioară a intervalului 6-8% pentru perioada 2026-2030 3.

Piața în context

FirstEnergy operează într-un sector reglementat, în care veniturile depind de bazele tarifare aprobate de autoritățile statelor și de FERC pentru transport. Cererea de energie crește, inclusiv din partea centrelor de date, iar compania raportează o cerere contractată de 6,4 GW în aceste centre 3. Creșterea cererii ar putea sprijini investițiile, dacă aprobările tarifare vin la timp.

Mediul de piață rămâne influențat de tarife, costuri de lanț de aprovizionare și rata dobânzii. Compania a anunțat că, în 2026-2030, poate emite capital propriu care să reprezinte în medie aproximativ 1% din capitalizarea sa de piață pe an, în funcție de condițiile pieței 2.

Tendințe

  • Program de investiții Energize365mixt

    Planul de investiții pentru 2026-2030 este mai mare cu aproximativ 25% decât planul anterior, având ca scop modernizarea rețelei și creșterea fiabilității 2. Volumul mare de capital ar putea crește baza tarifară, însă și presiunea de finanțare.

  • Costuri de reglementare și proceduri de tarifevânt din față

    Revizuirile tarifare din statele de operare pot întârzia sau reduce recuperarea costurilor, iar legislația recentă din Ohio și un ordin executiv din New Jersey ar putea modifica rezultatele 1. Aceasta ar putea afecta rata de rentabilitate și previzibilitatea veniturilor.

Poziția concurențială

FirstEnergy operează în zone de distribuție și transport reglementate, unde concurența directă este limitată de licențe și tarife aprobate. Concurența este mai degrabă indirectă, prin alte companii de utilități din Midwest și Mid-Atlantic, prin producătorii independenți și prin clienții care își pot modifica sursa de energie 1.

Pe segmentul de transport din PJM, grupul concurează cu alte companii pentru proiecte alocate prin procesele regionale, iar câștigurile depind de atribuirile PJM și de aprobările FERC 2. Compania a câștigat proiecte prin Valley Link și Grid Growth, ceea ce arată și modul în care participă la competiția din această piață 2.

  • Duke EnergyDUK

    Companie de utilități electrice reglementate din SUA, cu operațiuni de distribuție și producție; nu apare în sursele date, iar comparația este doar de context sectorial.

  • American Electric PowerAEP

    Utilitate electrică din SUA cu activități de transport și distribuție; o comparație posibilă pe segmentul de transport din PJM, fără a fi menționată în sursele date.

  • ExelonEXC

    Grup de utilități cu operațiuni de distribuție în zone din Mid-Atlantic; relevant pentru comparația între utilitățile care activează în aceeași regiune.

  • PPL CorporationPPL

    Utilitate din Pennsylvania și regiunea Mid-Atlantic; relevantă pentru comparații de reglementare și investiții în aceeași jurisdicție.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / FirstEnergy Corp. · 18 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / FirstEnergy Corp. · 28 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / FirstEnergy Corp. · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

FirstEnergy Corp. (FE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw