olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Globus Maritime Limited GLBS

Deep Sea Foreign Transportation of Freight · SIC 4412 · Verticală: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

2,89USD+1,40 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Globus Maritime Limited este o companie de transport maritim cu nave de tip dry bulk, care transportă minereu de fier, cărbune, cereale, oțel și ciment pe plan internațional. Compania și-a extins flota cu noi nave fuel efficient, finanțate prin contracte de tip sale and bareboat back, iar veniturile sale depind direct de evoluția tarifelor de charter din piața dry bulk, care rămâne foarte volatilă.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Globus Maritime Limited (GLBS) costa 2,89 USD (+1,40 % într-o zi), cu capitalizare 62,4 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,41, interval pe 52 de săptămâni 1,15–3,93 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
62,4 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,08 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-2,77 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,41
Volatilitate (1 an) 74 %
Interval 52 săpt.
1,153,93

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,76 – 3,53
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,17 · lățimea benzii 24,3 %
SMA 50 / 200
3,45 / 2,57
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,16 / -0,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−13,2 %−0,9 %−12,3 pp—
3 luni+0,7 %+1,2 %−0,5 pp—
6 luni+30,2 %+4,8 %+25,3 pp—
De la început de an+65,1 %+10,7 %+54,4 pp—
1 an+175,2 %+11,1 %+164,1 pp+53,7 %
3 ani+74,1 %+80,7 %−6,6 pp+61,5 %
5 ani−4,6 %+64,6 %−69,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,5 %
17 sept. 2026 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−72,0 %
02 nov. 2021 → 24 iul. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,9 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri17,4 mil15,6 mil11,8 mil43,4 mil61,8 mil31,2 mil34,9 mil44,2 mil
Venituri an/an+25,0 %−10,0 %−24,8 %+269,1 %+42,4 %−49,5 %+11,7 %+26,8 %
Profit net-3,6 mil-36,4 mil-17,4 mil15,0 mil24,3 mil5,3 mil431,0 mii-1,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+62,4 %−78,3 %−91,8 %−505,3 %
EPS diluatindisponibil-873,36-18,111,011,180,260,02-0,08
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+16,8 %−78,0 %−92,3 %−500,0 %
netă %-20,6 %-232,7 %-147,8 %34,5 %39,3 %16,9 %1,2 %-4,0 %
Flux de numerar liber3,8 mil159,0 mii-6,3 mil-50,9 mil26,9 mil-4,5 mil-93,8 mil11,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
26,3 mil USD
Datorie financiară
57,8 mil USD
Datorie netă
31,6 mil USD
Capitaluri proprii
176,0 mil USD
Active totale
288,8 mil USD
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
2,74x
ROE
-1,0 %
ROA
-0,6 %
Marja FCF
25,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
31,2 mil
2024
34,9 mil
2025
44,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
6,3 mil
2024
3,4 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2021verificat

EBITDA
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2021derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
4,4 mil
2024
6,3 mil
2025
8,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit net
2023
5,3 mil
2024
431,0 mii
2025
-1,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,26
2024
0,02
2025
-0,08

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2023derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
74,2 mil
2024
46,8 mil
2025
26,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
1,2 mil
2024
1,1 mil
2025
654,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,3 mil
2024
1,2 mil
2025
2,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active curente
2023
79,3 mil
2024
53,0 mil
2025
31,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active totale
2023
231,4 mil
2024
321,0 mil
2025
288,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
362,0 mii
2024
3,6 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
6,5 mil
2024
6,9 mil
2025
6,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
45,8 mil
2024
59,3 mil
2025
51,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
9,5 mil
2024
34,6 mil
2025
11,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
55,4 mil
2024
144,6 mil
2025
112,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
176,0 mil
2024
176,4 mil
2025
176,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
20,6 mil
2024
20,6 mil
2025
21,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-4,5 mil
2024
11,3 mil
2025
11,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
0
2024
105,1 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-4,5 mil ≈
2024
-93,8 mil ≈
2025
11,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
18,5 mil
2024
-98,9 mil
2025
-17,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
7,4 mil
2024
60,3 mil
2025
-15,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
26,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-10,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
30,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
32,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-505,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-500,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
25,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
1,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
31,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
0,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
11,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
0 USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
11,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
7 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
62,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
94,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
20,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
2,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
5,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
18,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,89 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 62,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
62,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
26,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 16 mar. 2026
verificat 245derivat 6

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
10,31
USD pe acțiune
Mijloc
13,74
USD pe acțiune
Sus
20,30
USD pe acțiune
Preț: 2,89 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 375,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 79,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,31 – 20,30 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)10,31 – 20,30 (Mijloc 13,74)
    WACC 7,3 % · FCFF de pornire 18,2 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 79 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate1,9 %4 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-4,0 %13 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-10,5 %0 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare18,2 %100 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate7/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GLOBUS MARITIME LTD (GLBS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 44,2 mil USD în 2025; creștere an/an 26,8 %; marjă netă -4,0 %; ROE -1,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 10,31–20,30 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13,74 USD, prețul de 2,89 USD lasă un potențial de 375,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 79,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,7x
  • Randament FCF: 18,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 1,9 %
  • Marja netă: -4,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: -10,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: 0,6x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Deep Sea Foreign Transportation of Freight (SIC 4412) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 12,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,0x
P/S
1,4x
mediana verticalei 2,1x
sub mediană (−32,3 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−67,7 %)
ROE
-1,0 %
mediana verticalei 9,1 %
sub mediană (−110,8 %)
Marja netă
-4,0 %
mediana verticalei 19,7 %
sub mediană (−120,1 %)
Marja EBIT
10,2 %
mediana verticalei 27,8 %
sub mediană (−63,3 %)
Venituri an/an
26,8 %
mediana verticalei -1,2 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,7x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,2 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FROFrontline plc12,7 mld33,515,6 %19,2 %−8,8 %+127 % / +156 %
CMBTCmb.tech NV5,8 mld4,149,1 %92,6 %−23,9 %+90 % / +3 %
STNGScorpio Tankers Inc.4,8 mld13,211,4 %36,7 %−24,6 %+50 % / +65 %
TRMDTORM plc4,3 mld15,013,3 %21,3 %−14,1 %+94 % / +41 %
DHTDht Holdings, Inc.4,0 mld19,119,4 %42,4 %−12,8 %+88 % / +125 %
ECOOkeanis Eco Tankers Corp.3,6 mld26,925,0 %31,4 %−0,4 %+185 % / +249 %
ZIMZim Integrated Shipping Services Ltd.3,4 mld7,111,9 %6,9 %−18,1 %+85 % / +267 %
SBLKStar Bulk Carriers Corp.3,2 mld38,83,4 %8,1 %−17,6 %+51 % / +52 %
DACDanaos Corporation2,9 mld5,913,7 %47,4 %+2,8 %+73 % / +137 %
NMMNavios Maritime Partners L.P.2,6 mld9,0—21,2 %+0,8 %+83 % / +306 %
LPGDorian Lpg Ltd.2,3 mld7,228,3 %55,0 %+36,3 %+89 % / +70 %
SFLSFL Corporation Ltd.1,9 mld—-2,5 %-3,6 %−18,9 %+74 % / +19 %
CMRECostamare Inc.1,7 mld5,015,9 %41,5 %−1,2 %+16 % / +57 %
TENTsakos Energy Navigation Limited1,6 mld12,19,1 %20,1 %−0,7 %+121 % / +144 %
GSLGlobal Ship Lease, Inc.1,5 mld3,625,5 %54,3 %+7,8 %+32 % / +137 %
NVGSNavigator Holdings Ltd1,4 mld14,68,2 %17,1 %+3,6 %+31 % / +53 %
CCECCapital Clean Energy Carriers Corp.1,3 mld7,512,0 %—+62,0 %+2 % / +58 %
TKTeekay Corporation Ltd.1,3 mld13,24,8 %10,3 %−22,2 %+54 % / +111 %
GNKGenco Shipping & Trading Limited1,1 mld28,74,5 %9,1 %−19,1 %+54 % / +99 %
SHIPSeanergy Maritime Holdings Corp.1,1 mld15,87,8 %13,4 %−5,6 %+87 % / +216 %
ASCArdmore Shipping Corp854,1 mil23,86,6 %13,2 %−23,6 %+67 % / +58 %
HSHPHimalaya Shipping Ltd.757,6 mil42,711,2 %13,4 %+6,7 %+107 % / +258 %
ESEAEuroseas Ltd.474,6 mil3,433,1 %60,1 %+7,0 %+17 % / +225 %
GASSStealthgas Inc.307,2 mil5,09,2 %35,0 %+3,5 %+21 % / +48 %
DSXDiana Shipping Inc.289,5 mil22,73,5 %8,3 %−6,4 %+43 % / −23 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLBS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (17 sept. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (07 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (22 iul. 2026), 6-K (10 iun. 2026).

    Pe scurt

    Globus Maritime Limited este o companie de transport maritim cu nave de tip dry bulk, care transportă minereu de fier, cărbune, cereale, oțel și ciment pe plan internațional. Compania și-a extins flota cu noi nave fuel efficient, finanțate prin contracte de tip sale and bareboat back, iar veniturile sale depind direct de evoluția tarifelor de charter din piața dry bulk, care rămâne foarte volatilă.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o experiență de peste un deceniu în transportul dry bulk și o flotă relativ modernă, cu nave eficiente din punct de vedere energetic.
    • Structura de finanțare prin sale and bareboat back oferă flexibilitate, iar companiei i s-a redus marja pe facilitatea sa principală de creditare.
    • Compania este listată pe Nasdaq, ceea ce îi oferă acces la piețele de capital din Statele Unite.

    Puncte slabe

    • Toate navele sunt angajate pe termen scurt sau spot, ceea ce expune veniturile la volatilitatea tarifelor.
    • Compania depinde de un număr restrâns de clienți importanți pentru o parte semnificativă a veniturilor.
    • Există o structură de acțiuni preferențiale cu drept de vot concentrat la o entitate afiliată conducerii, ceea ce limitează influența celorlalți acționari.

    Oportunități

    • Dacă piața dry bulk se menține la niveluri ridicate ale tarifelor, navele eficiente ar putea genera venituri mai bune.
    • Reducerea marjelor de dobândă și opțiunile de răscumpărare a navelor ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară pe termen lung.
    • Extinderea flotei cu nave noi ar putea crește cota de piață dacă cererea pentru transportul eficient se consolidează.

    Amenințări

    • Scăderea bruscă a tarifelor de charter ar putea afecta rapid rezultatele financiare și capacitatea de plată a dividendelor.
    • Sancțiunile internaționale și conflictele regionale pot restricționa rutele sau clienții disponibili.
    • Creșterea ratelor de dobândă sau încălcarea clauzelor de acoperire ale împrumuturilor ar putea pune presiune pe lichiditate.

    Riscuri

    • Ciclicitatea pieței dry bulkridicat

      Tarifele de charter pot scădea brusc, iar valoarea navelor urmărește aceleași tendințe, afectând fluxurile de numerar și respectarea convenantelor.

    • Dependența de clienți importanțiridicat

      Pierderea unuia dintre clienții principali ar putea reduce semnificativ veniturile companiei în perioade scurte.

    • Îndatorarea și condițiile de finanțaremediu

      Angajamentele de rambursare și cerințele de acoperire minimă a garanțiilor pot deveni dificil de respectat dacă valoarea navelor scade.

    • Riscul geopolitic și sancțiunilemediu

      Conflictele și sancțiunile pot restricționa accesul la anumite rute, porturi sau contrapărți, cu impact asupra operațiunilor.

    • Structura acționariatului și diluareamediu

      Existența warrantelor și a acțiunilor preferențiale cu drept de vot concentrat poate diluă acționarii minoritari și poate influența deciziile companiei.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă piața dry bulk se redresează și tarifele rămân la niveluri ridicate, flota modernă a companiei ar putea genera venituri semnificativ mai mari.
    • Navele eficiente din punct de vedere energetic ar putea atrage charteri și ar putea reduce costurile operaționale comparativ cu flota mai veche.
    • Reducerea marjelor de dobândă pe facilitățile importante ar putea îmbunătăți profitabilitatea netă.

    Ce ar strica teza

    • Piața dry bulk rămâne extrem de volatilă, iar o scădere a tarifelor ar putea afecta rapid rezultatele și capacitatea de a plăti dividende.
    • Toate navele sunt angajate pe termen scurt sau spot, ceea ce limitează vizibilitatea veniturilor pe termen lung.
    • Angajamentele de finanțare și opțiunile de răscumpărare generează obligații care ar putea pune presiune pe lichiditate dacă piața se înrăutățește.

    De urmărit

    • Evoluția indicelui Baltic Dry și a tarifelor de charter pe piața spotTrimestrial
    • Livrarea navei fuel efficient programată pentru trimestrul al treilea și livrarea celei din trimestrul patru2026
    • Respectarea cerințelor de acoperire minimă și a convenantelor pe facilitățile de împrumutNext 10-K
    • Termenele de rambursare ale facilității CIT, inclusiv extinderea până în august 20272027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (17 sept. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (07 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (22 iul. 2026), 6-K (10 iun. 2026).

    Afacerea

    Globus Maritime Limited operează o flotă de nave dry bulk, pe care le deține, administrează și exploatează în regim de transport internațional. Compania a fost înființată în 2006, a fost listată inițial la AIM din Londra și și-a mutat ulterior cotarea la Nasdaq sub simbolul GLBS. Potrivit raportului 20-F pentru anul 2025, toate navele sunt angajate pe charter-uri pe termen scurt sau pe piața spot, ceea ce expune compania direct la fluctuațiile tarifelor.

    În 2025 și în perioada următoare, compania și-a consolidat finanțarea și flota prin mai multe operațiuni de tip sale and bareboat back și prin contracte de împrumut cu Marguerite Maritime S.A. și SK Shipholding S.A. Aceste aranjamente permit companiei să mențină controlul operațional asupra navelor după vânzarea lor formală către parteneri financiari, cu opțiuni de răscumpărare după al treilea an de la livrare.

    Structura de capital include un număr de acțiuni ordinare aflate în circulație și un număr mic de acțiuni preferențiale de seria B, cu drept de vot preferențial, deținute de o entitate controlată de directorul general. Compania are și un plan de drepturi ale acționarilor, prelungit în 2025.

    Segmente

    Transport dry bulk pe charter-uri pe termen scurt și spot

    Veniturile principale provin din transportul de cărbune, minereu de fier, cereale și alte mărfuri dry bulk, în regim de charter pe termen scurt sau spot. Această componentă este sensibilă la indicele Baltic Dry, care a variat puternic în ultimii ani.

    Nave noi de tip fuel efficient

    Compania a adăugat în flotă nave de aproximativ 64.000 dwt, construite pentru eficiență energetică, unele livrate în 2024 și altele programate pentru 2026. Aceste nave sunt finanțate prin împrumuturi și aranjamente de leasing, iar costurile lor au crescut angajamentele financiare.

    Management și servicii conexe

    Compania furnizează și servicii de management al navelor, iar anumite servicii de consultanță și brokeraj sunt contractate de la o societate afiliată directorului general și directorului financiar.

    Piața în context

    Piața de transport dry bulk este ciclică și extrem de volatilă, cu tarife de charter care au scăzut pronunțat după vârful din 2008. Indicele Baltic Dry a atins un minim istoric de 290 puncte în februarie 2016 și a oscilat în 2025 între 715 și 2.845 de puncte, ceea ce arată amplitudinea mare a riscului de tarif.

    Cererea depinde de creșterea economică globală, de producția și comerțul cu materii prime și de capacitatea totală a flotei. Factori precum sancțiunile, conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu sau perturbările din Marea Roșie pot modifica traseele și tarifele, cu efecte pozitive sau negative asupra companiei.

    Tendințe

    • Volatilitatea tarifelor dry bulkmixt

      Tarifele de charter pe piața spot și pe termen scurt pot varia rapid, ceea ce se reflectă direct în veniturile companiei. Dacă tarifele rămân ridicate o perioadă mai lungă, rezultatele ar putea beneficia, însă perioadele de scădere ar afecta rapid profitabilitatea.

    • Reînnoirea flotei cu nave eficientemixt

      Navele de nouă generație consumă mai puțin combustibil și ar putea atrage charteri interesați de costuri operaționale mai mici. Totuși, investițiile în aceste nave implică angajamente de finanțare considerabile.

    • Costurile de finanțare și dobânzilemixt

      Împrumuturile companiei sunt legate de Term SOFR plus marje, iar marjele facilității CIT au fost reduse în 2025. Dacă ratele de dobândă rămân ridicate, costul serviciului datoriei ar putea crește, în timp ce scăderi ale dobânzilor ar ușura presiunea financiară.

    • Tensiuni geopolitice și rute maritimevânt din față

      Conflictele din Orientul Mijlociu, Marea Roșie și Strâmtoarea Ormuz pot perturba rutele și pot crește costurile de transport. Pe termen scurt, astfel de evenimente pot sprijini tarifele, dar generează și incertitudine operațională.

    Poziția concurențială

    Piața dry bulk este fragmentată și intens competitivă, cu mulți proprietari și operatori independenți sau de stat, unii cu resurse mult mai mari decât Globus Maritime. Concurența se bazează pe relațiile cu clienții, experiența operațională, prețul, dimensiunea și vârsta navelor.

    Consolidarea industriei creează operatori globali capabili să concureze pe mai multe piețe simultan, ceea ce ar putea reduce poziția concurențială a companiei dacă aceasta nu își extinde flota sau eficiența. Compania nu indică în sursele analizate competitori cotați pe piețele din SUA.

    • Proprietari și operatori independenți de nave dry bulk

      Principalii concurenți menționați în raport sunt proprietari independenți, cu flote de dimensiuni variate, care pot oferi tarife mai reduse.

    • Operatori de stat de nave dry bulk

      Concurența include și proprietari de stat, care pot avea acces la resurse financiare semnificative.

    • Operatori globali consolidați

      Companiile rezultate din consolidări pot concura simultan pe multiple piețe și pot oferi nave de calitate superioară.

    • Noi intrați cu flote mari

      Noii concurenți, prin achiziții sau consolidări, ar putea menține tarife mai mici decât ale companiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Globus Maritime Limited · 16 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Globus Maritime Limited (GLBS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw