olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Haleon plc HLN

Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations · SIC 2844 · Verticală: Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844)

8,66USD+1,05 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Haleon este o companie globală de sănătate de consum, cu branduri precum Sensodyne, Centrum, Advil și Voltaren, care acoperă sănătatea orală, vitaminele, durerea și sănătatea respiratorie. În 2025 a raportat vânzări de £11.0bn, într-un an dificil pentru piață, iar strategia Win as One își propune creștere constantă și randament superior pentru acționari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Haleon plc (HLN) costa 8,66 USD (+1,05 % într-o zi), cu beta 0,13, interval pe 52 de săptămâni 8,57–11,27 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 13 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,19 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,13
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
8,5711,27

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
8,47 – 10,77
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 23,9 %
SMA 50 / 200
9,54 / 9,77
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,00 / 0,13
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−3,8 %−0,9 %−2,8 pp—
3 luni−12,3 %+1,2 %−13,5 pp—
6 luni−7,7 %+4,8 %−12,5 pp—
De la început de an−14,3 %+10,7 %−25,1 pp—
1 an−5,7 %+11,1 %−16,8 pp−5,0 %
3 ani+7,0 %+80,7 %−73,7 pp−15,2 %
5 aniindisponibil+64,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−24,0 %
20 feb. 2026 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−24,9 %
02 iun. 2025 → 29 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri9,9 mld9,5 mld10,9 mld11,3 mld11,2 mld11,0 mld
Venituri an/anindisponibil−3,5 %+13,8 %+4,1 %−0,6 %−1,8 %
Profit net1,1 mld1,4 mld1,1 mld1,0 mld1,4 mld1,7 mld
Profit net an/anindisponibil+21,4 %−23,7 %−1,0 %+37,5 %+15,6 %
EPS diluat0,120,150,120,110,160,19
EPS diluat an/anindisponibil+21,8 %−23,8 %−1,7 %+38,9 %+17,8 %
netă %11,6 %14,6 %9,8 %9,3 %12,8 %15,1 %
Flux de numerar liber1,2 mld1,1 mld1,8 mld1,9 mld2,1 mld2,3 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,3 mld GBP
Datorie financiară
7,8 mld GBP
Datorie netă
6,4 mld GBP
Capitaluri proprii
16,5 mld GBP
Active totale
32,6 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,47x
Lichiditate curentă
0,92x
ROE
10,2 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
21,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
11,3 mld
2024
11,2 mld
2025
11,0 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,6 mld
2024
4,4 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
6,7 mld
2024
6,8 mld
2025
7,1 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
311,0 mil
2024
298,0 mil
2025
316,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
2,0 mld
2024
2,2 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
309,0 mil
2024
324,0 mil
2025
360,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
2,3 mld ≈
2024
2,5 mld ≈
2025
2,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
402,0 mil
2024
384,0 mil
2025
340,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,6 mld
2024
1,9 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
517,0 mil
2024
435,0 mil
2025
472,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit net
2023
1,0 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,11
2024
0,16
2025
0,19

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
9,3 mld
2024
9,2 mld
2025
9,0 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
1,0 mld
2024
2,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
1,9 mld
2024
2,1 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mld
2024
1,2 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Active curente
2023
4,8 mld
2024
5,7 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
8,3 mld
2024
8,2 mld
2025
8,1 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Active totale
2023
34,1 mld
2024
34,3 mld
2025
32,6 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
3,5 mld
2024
3,7 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
8,8 mld
2024
8,6 mld
2025
7,8 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,6 mld
2024
5,8 mld
2025
4,9 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
17,3 mld
2024
18,1 mld
2025
16,1 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
16,7 mld
2024
16,2 mld
2025
16,5 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
2,1 mld
2024
2,3 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
234,0 mil
2024
250,0 mil
2025
322,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,9 mld ≈
2024
2,1 mld ≈
2025
2,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-134,0 mil
2024
528,0 mil
2025
-346,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,6 mld
2024
-1,5 mld
2025
-3,1 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
38,0 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
16,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
7,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
17,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
17,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
8,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
12,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
64,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
25,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
21,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
15,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
21,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
10,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
8,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,4 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
2,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
7,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,6 mld GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
322,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
2,3 mld GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
138,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
95,0 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
68 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
102 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
344 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-173 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 61 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,66 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
15,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 13 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 mar. 2026
verificat 177

Scorul pe grupe

  • Creștere52
  • Calitate75
  • Bilanț și datorie53

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 61/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate8,3 %50 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate15,1 %93 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate138,7 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere0,5 %4 (pe interval fix)14 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștere17,2 %100 (pe interval fix)14 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,3x50 (față de colegi)17 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie7,1x86 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x10 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie53/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere52/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Haleon plc (HLN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,0 mld GBP în 2025; creștere an/an -1,8 %; marjă netă 15,1 %; ROE 10,2 %; datorie netă/EBITDA 2,3x.

    Intervalul de valoare estimat este 3,00–4,99 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 61/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 15,1 %
    • Conversia profitului în FCF: 138,7 %
    • CAGR EPS 3 ani: 17,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: 7,1x

    Ce o infirmă

    • CAGR venituri 3 ani: 0,5 %
    • Lichiditatea curentă: 0,9x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 22,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 21,4x
    P/S
    —
    mediana verticalei 2,4x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,8x
    ROE
    10,2 %
    mediana verticalei 4,7 %
    peste mediană (+115,6 %)
    Marja netă
    15,1 %
    mediana verticalei 1,2 %
    peste mediană (+1.149,7 %)
    Marja EBIT
    21,9 %
    mediana verticalei 6,2 %
    peste mediană (+252,4 %)
    Venituri an/an
    -1,8 %
    mediana verticalei 3,8 %
    sub mediană (−147,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    2,3x
    mediana verticalei 1,9x
    peste mediană (+20,7 %)
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    CLColgate-Palmolive Company75,7 mld37,3358,9 %9,6 %+1,4 %+24 % / +27 %
    KVUEKenvue Inc.37,1 mld21,916,3 %10,9 %−2,1 %+34 % / +4 %
    ELFe.l.f. Beauty, Inc.6,6 mld111,76,0 %3,4 %+24,6 %−9 % / +21 %
    IPARInterparfums, Inc.3,7 mld22,319,6 %11,2 %+2,5 %+31 % / −8 %
    COTYCoty Inc.3,0 mld—-18,5 %-10,4 %−1,5 %−14 % / −64 %
    EPCEdgewell Personal Care Company1,3 mld—-6,2 %-4,2 %−1,3 %+47 % / −18 %
    SLSNSolesence, Inc.60,0 mil—-15,1 %-3,8 %+18,6 %−74 % / −2 %
    AXILAxil Brands, Inc.37,7 mil16,423,3 %9,3 %+17,5 %−1 % / indisponibil
    UGUnited-Guardian, Inc.32,5 mil13,221,4 %22,0 %−13,4 %−1 % / +16 %
    CABRCaring Brands, Inc.11,7 mil—-3.889,1 %-183.298,7 %indisponibilindisponibil / indisponibil
    BNKKBonk, Inc.8,6 mil—-332,4 %-2.330,4 %+201,6 %−86 % / −98 %
    YCBDcbdMD, Inc.4,3 mil—-40,3 %-13,8 %−1,5 %−56 % / −92 %
    HLNHaleon plc——10,2 %15,1 %−1,8 %−6 % / +7 %
    YSGYatsen Holding Limited——-2,7 %-1,9 %+32,2 %−68 % / −45 %
    ELThe Estee Lauder Companies Inc.—218,54,7 %1,2 %+5,0 %+13 % / −15 %
    ODDOddity Tech Ltd—12,032,6 %13,7 %+25,2 %−52 % / −15 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HLN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (18 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026).

    Pe scurt

    Haleon este o companie globală de sănătate de consum, cu branduri precum Sensodyne, Centrum, Advil și Voltaren, care acoperă sănătatea orală, vitaminele, durerea și sănătatea respiratorie. În 2025 a raportat vânzări de £11.0bn 1, într-un an dificil pentru piață, iar strategia Win as One își propune creștere constantă și randament superior pentru acționari.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu puternic de branduri recunoscute în categorii cu cerere constantă, cu poziție de lider în mai multe segmente 1.
    • Îmbunătățire semnificativă a marjei brute prin transformarea lanțului de aprovizionare, care oferă resurse pentru investiții în branduri 1.
    • Datorie redusă față de anii precedenți și generare solidă de numerar, care permit returnarea de valoare acționarilor 1.

    Puncte slabe

    • Creșterea vânzărilor în 2025 a fost negativă la raportare, deși creșterea organică a rămas pozitivă, ceea ce arată presiuni asupra cifrei de afaceri 1.
    • Dependența de canalul farmaciilor și de distribuția tradițională poate limita adaptarea rapidă la comerțul online 1.
    • Unele categorii, precum sănătatea respiratorie, au înregistrat declin în 2025, ceea ce arată vulnerabilitatea la sezonalitate și la schimbările de cerere 1.

    Oportunități

    • Creșterea clasei de mijloc din piețele emergente ar putea deschide noi segmente de consumatori pentru produse accesibile 1.
    • Extinderea în China și în alte piețe din Asia, prin achiziția participației minoritare din joint-venture, poate consolida poziția companiei 1.
    • Inovațiile premium și extinderea produselor în categorii cu potențial de creștere ar putea susține marje mai bune 1.

    Amenințări

    • Concurența puternică din partea jucătorilor globali și locali ar putea presa prețurile și cota de piață 1.
    • Schimbările de reglementare privind revendicările și ingredientele pot restrânge gama de produse sau pot crește costurile 1.
    • Tarifele, fluctuațiile valutare și riscurile geopolitice pot afecta accesibilitatea produselor și lanțurile de aprovizionare 1.

    Riscuri

    • Presiune asupra vânzărilormediu

      Vânzările au scăzut în 2025 la raportare, ceea ce ar putea continua dacă cererea sau distribuția se înrăutățesc 1.

    • Schimbări în canalele de distribuțiemediu

      Trecerea spre comerțul electronic și presiunile asupra farmaciilor pot modifica pozițiile de pe raft și marjele 1.

    • Reglementări de sănătatemediu

      Controlul mai strict al revendicărilor și al siguranței ingredientelor poate întârzia lansările sau crește costurile 1.

    • Riscuri geopolitice și valutareridicat

      Tarifele și fluctuațiile monedelor pot afecta prețurile și costurile, mai ales în piețele emergente 1.

    • Executarea strategieiscăzut

      Transformarea operațională și noul model de organizare necesită execuție atentă; întârzierile ar putea afecta obiectivele de productivitate 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă strategia Win as One aduce creștere constantă, compania ar putea beneficia de marje mai bune din economiile în lanțul de aprovizionare 1.
    • Poziția de lider în mai multe categorii și brandurile recunoscute pot susține creșterea pe piețele emergente 1.
    • Datoria redusă și generarea de numerar oferă flexibilitate pentru achiziții de complementare și pentru dividende 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă vânzările continuă să scadă la raportare, ținta de creștere pentru 2026 ar putea fi greu de atins 1.
    • Concurența și presiunea asupra canalelor tradiționale ar putea reduce marjele pe termen mediu 1.
    • Expunerea la piețe cu risc geopolitic și valutar poate afecta rezultatele, mai ales dacă tarifele cresc 1.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale și evoluția creșterii organice față de ghidajul de 3–5%Q1 2027
    • Impactul noului model operațional asupra creșterii și costurilor2027
    • Progresul economiilor din lanțul de aprovizionare de £800m2027
    • Evoluția vânzărilor în China după achiziția participației minoritarenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (18 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026).

    Afacerea

    Haleon se prezintă ca o companie de consum axată pe sănătatea de zi cu zi, cu un portofoliu de branduri de top în categorii rezistente la ciclurile economice. Compania are șase categorii de piață: sănătate orală, vitamine, minerale și suplimente, ameliorarea durerii, sănătate respiratorie, sănătate digestivă, precum și sănătatea pielii și alte produse terapeutice 1. În 2025 a obținut o creștere organică a vânzărilor de 3.0% și o marjă a profitului operațional ajustat de 22.9% 1.

    Strategia Win as One, lansată în mai 2025, are două ambiții: atingerea a un miliard de consumatori în plus până în 2030 și randamente industriale pentru acționari. Se bazează pe patru piloni: sănătate în mai multe mâini, branduri superioare, excelență operațională și oameni cu potențial deplin 1. Compania a anunțat și un nou model operațional în ianuarie 2026, menit să sprijine creșterea și agilitatea 1.

    Structura financiară s-a consolidat: datoria netă a scăzut la 2.6x EBITDA ajustat la finalul lui 2025, iar compania a returnat acționarilor £1.1bn prin dividende și răscumpărări 1. Pentru 2026, conducerea prevede creștere organică a vânzărilor de 3–5% și creștere ridicată cu o cifră a profitului operațional ajustat, la curs constant 1.

    Segmente

    Vitamine, minerale și suplimente

    Categorie cu vânzări de £1.7bn în 2025 și creștere organică de 1.9%, condusă de brandurile Centrum, Caltrate și Emergen-C 1. Compania se prezintă drept lider mondial în VMS, cu extinderi în Asia-Pacific și America Latină 1.

    Ameliorarea durerii

    Vânzări de £2.6bn în 2025, cu creștere organică de 2.3% 1. Portofoliul cuprinde Voltaren, Panadol, Advil și Excedrin, iar compania a lansat un institut de cercetare a durerii în 15 țări 1.

    Piața în context

    Haleon activează pe o piață de sănătate de consum estimată la aproximativ £200bn, care crește, cu o pondere importantă a pieței emergente 1. Potrivit raportării, 53% din creșterea pieței provine din piețele emergente, iar 23% din vânzări se fac online 1. Creșterea combinată a categoriilor companiei este estimată la 3–4% 1.

    Piața este tot mai competitivă, cu schimbări de portofoliu și consolidare între jucători, iar reglementările privind revendicările de sănătate și transparența ingredientelor se întăresc 1. Canalele de distribuție se mută spre comerțul electronic, ceea ce schimbă modul în care companiile ajung la consumatori 1.

    Tendințe

    • Îmbătrânirea populațieivânt din spate

      Creșterea numărului de persoane vârstnice susține cererea pentru suplimente și soluții pentru afecțiuni cronice, conform raportării 1.

    • Trecerea spre autoîngrijirevânt din spate

      Sistemele de sănătate încurajează autoîngrijirea, ceea ce ar putea sprijini vânzările de produse fără rețetă, dacă cererea se menține 1.

    • Presiunea asupra canalelor tradiționalevânt din față

      Lanțurile de magazine și farmaciile tradiționale se confruntă cu costuri în creștere, iar comerțul online crește, ceea ce poate complica distribuția 1.

    • Reglementări mai strictemixt

      Verificarea mai atentă a revendicărilor de sănătate și a siguranței ingredientelor poate crește costurile de conformitate și poate întârzia lansările 1.

    Poziția concurențială

    Sectorul este foarte competitiv, cu jucători globali și locali care concurează pe aceleași categorii. Compania se diferențiază prin scop, prin strategia Win as One și prin expertiza în canalul farmaciilor 1.

    Reorganizările din sector, precum separarea Opella de Sanofi sau planurile de fuziune ale Kenvue și Kimberly-Clark, pot schimba structura concurenței în anii următori 1.

    • KenvueKVUE

      Companie de sănătate de consum cu portofoliu comparabil, a cărei listare independentă și planuri de fuziune schimbă peisajul concurențial, conform raportării 1.

    • Procter & GamblePG

      Gigant al bunurilor de larg consum care a achiziționat brandul de sănătate digestivă Wonderbelly și concurează în mai multe categorii 1.

    • Unilever

      Companie de bunuri de larg consum cu activitate în sănătate și frumusețe, menționată printre principalii concurenți din sector 1.

    • Colgate-PalmoliveCL

      Concurent important în sănătatea orală, prezent în categoria produselor de îngrijire dentară, menționat în raportare 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Haleon plc · 13 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Haleon plc (HLN): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw