olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
cbdMD, Inc. YCBD
Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations · SIC 2844 · Verticală: Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844)
cbdMD, Inc. (YCBD) produce și distribuie produse din CBD derivat din cânepă, prin brandurile cbdMD, Paw CBD, ATRx Labs și Herbal Oasis, vândute direct consumatorilor și prin distribuitori. Compania mizează pe revenire și pe eficientizarea costurilor, dar este încă pe pierdere, iar viitorul ei depinde în mare măsură de cadrul legislativ pentru canabinoizii din cânepă, care este incert.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea cbdMD, Inc. (YCBD) costa 0,38 USD (−1,29 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mil USD, beta 1,15, interval pe 52 de săptămâni 0,35–2,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,6 mil USD (+20,6 % an/an), profit net de -1,1 mil USD, EPS diluat -0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,33 – 0,42
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 22,4 %
- SMA 50 / 200
- 0,44 / 0,67
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,5 % | −0,9 % | −14,5 pp | — |
| 3 luni | −24,5 % | +1,2 % | −25,7 pp | — |
| 6 luni | −56,0 % | +4,8 % | −60,8 pp | — |
| De la început de an | −71,6 % | +10,7 % | −82,4 pp | — |
| 1 an | −56,5 % | +11,1 % | −67,6 pp | −4,0 % |
| 3 ani | −91,9 % | +80,7 % | −172,6 pp | −8,4 % |
| 5 ani | −99,9 % | +64,6 % | −164,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mil | 5,1 mil | 4,7 mil | 4,6 mil | 4,7 mil | 5,0 mil | 5,6 mil | 5,6 mil |
| Costul vânzărilor | 2,1 mil | 1,7 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 2,0 mil | 2,4 mil | 2,5 mil |
| Profit brut | 2,5 mil | 3,4 mil | 3,0 mil | 2,8 mil | 2,8 mil | 3,0 mil | 3,3 mil | 3,0 mil |
| Profit operațional | -316,6 mii | -86,3 mii | -485,8 mii | -904,7 mii | -685,8 mii | -286,3 mii | -800,8 mii | -1,1 mil |
| Profit înainte de impozit | -152,8 mii | 15,1 mii | -480,8 mii | -895,3 mii | -680,0 mii | -283,1 mii | -798,0 mii | -1,1 mil |
| Profit net | -152,8 mii | 15,1 mii | -480,8 mii | -895,3 mii | -680,0 mii | -283,1 mii | -798,0 mii | -1,1 mil |
| EPS diluat | — | -1,73 | -1,90 | -0,21 | — | -0,04 | -0,08 | -0,11 |
| Flux de numerar operațional | 167,4 mii | -317,9 mii | -189,5 mii ≈ | -704,2 mii ≈ | -240,7 mii | -812,5 mii | -722,5 mii ≈ | -442,2 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 10,0 mii | 164,4 mii | 15,5 mii ≈ | 1,5 mii ≈ | 2,8 mii | 164,8 mii | 5,7 mii ≈ | 18,1 mii ≈ |
| Dividende plătite | — | 1,0 mil | 1,0 mil | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 459,1 mii | 23,7 mil | 41,9 mil | 44,5 mil | 35,4 mil | 24,2 mil | 19,5 mil | 19,2 mil |
| Venituri an/an | — | +5.051,8 % | +77,1 % | +6,2 % | −20,4 % | −31,8 % | −19,3 % | −1,5 % |
| Profit net | 62,8 mii | -51,4 mil | 12,6 mil | -23,4 mil | -70,1 mil | -22,9 mil | -3,7 mil | -2,0 mil |
| Profit net an/an | — | −81.835,3 % | indisponibil | −285,6 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,00 | 0,00 | 0,28 | -0,47 | -55,80 | -13,32 | -14,29 | -1,09 |
| EPS diluat an/an | — | indisponibil | indisponibil | −267,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 13,7 % | -217,1 % | 30,1 % | -52,6 % | -198,0 % | -95,0 % | -19,0 % | -10,6 % |
| Flux de numerar liber | -5,6 mil | -16,6 mil | -12,0 mil | -14,4 mil | -15,7 mil | -4,6 mil | -542,8 mii | -1,6 mil |
Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 2,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 7,2 mil USD
- Active totale
- 10,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,05x
- ROE
- -44,4 %
- ROA
- -19,4 %
- Marja FCF
- -8,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 41,9 mil | 44,5 mil | 35,4 mil | 24,2 mil | 19,5 mil | 19,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 15,5 mil | 14,5 mil | 13,1 mil | 9,2 mil | 7,5 mil | 7,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 26,4 mil | 30,0 mil | 22,3 mil | 15,0 mil | 12,0 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | -17,6 mil | -19,6 mil | -78,3 mil | -22,5 mil | -3,3 mil | -2,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 720,8 mii | 1,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 dec. 2021verificat |
| EBITDA | -16,9 mil ≈ | -18,6 mil ≈ | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 dec. 2021derivat |
| Profit înainte de impozit | 11,3 mil | -24,3 mil | -70,1 mil | -22,9 mil | -3,7 mil | -2,0 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 1,3 mil | -895,0 mii | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Profit net | 12,6 mil | -23,4 mil | -70,1 mil | -22,9 mil | -3,7 mil | -2,0 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,28 | -0,47 | -55,80 | -13,32 | -14,29 | -1,09 | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 45,2 mil | 54,9 mil | 1,3 mil | 2,0 mil | 539,1 mii | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 2,0 mil
- 2024
- 539,1 mii
- 2025
- 4,0 mil
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 14,8 mil | 26,4 mil | 6,7 mil | 1,8 mil | 2,5 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Creanțe | — | — | 273,5 mii | 1,2 mil | 621,7 mii | 786,4 mii | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Stocuri | 4,9 mil | 5,6 mil | 4,8 mil | 4,2 mil | 2,5 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Active curente | 23,7 mil | 36,5 mil | 16,0 mil | 8,1 mil | 6,4 mil | 6,6 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,2 mil | 2,6 mil | 823,3 mii | 716,6 mii | 454,3 mii | 277,4 mii | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Fond comercial | 54,7 mil | 56,7 mil | 0 | 0 | — | 0 | SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 21,6 mil | 23,0 mil | 17,8 mil | 3,2 mil | 2,9 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Active totale | 110,8 mil | 124,9 mil | 40,8 mil | 16,2 mil | 10,6 mil | 10,4 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 2,9 mil | 3,0 mil | 2,0 mil | 1,9 mil | 1,5 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 264,4 mii | 109,0 mii | 125,5 mii | 9 | — | — | SEC (XBRL)· 22 dec. 2023verificat |
| Datorii curente | 7,7 mil | 6,9 mil | 5,3 mil | 4,7 mil | 8,6 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 31,7 mil | 21,7 mil | 9,4 mil | 7,2 mil | 8,6 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 79,2 mil † | 103,1 mil † | 31,4 mil † | 9,0 mil † | 2,0 mil † | 7,2 mil † | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 3,2 mil
- 2024
- 2,9 mil
- 2025
- 2,1 mil
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -10,7 mil | -14,1 mil | -15,0 mil | -4,3 mil | -352,8 mii | -1,5 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 1,3 mil | 342,0 mii | 688,7 mii | 297,5 mii | 190,0 mii | 184,2 mii | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -12,0 mil ≈ | -14,4 mil ≈ | -15,7 mil ≈ | -4,6 mil ≈ | -542,8 mii ≈ | -1,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,6 mil | -2,6 mil | -688,7 mii | 702,5 mii | -290,0 mii | -184,2 mii | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 22,4 mil | 28,2 mil | -4,0 mil | -1,3 mil | 1,3 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Dividende plătite | 366,9 mii | 2,6 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 dec. 2021verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 702,5 mii
- 2024
- -290,0 mii
- 2025
- -184,2 mii
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -13,8 % | 13 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -18,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -56,1 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
cbdMD, Inc. (YCBD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,2 mil USD în 2025; creștere an/an -1,5 %; marjă netă -13,8 %; ROE -40,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
- Marja netă: -13,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -18,5 %
- Randament FCF: -56,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CLColgate-Palmolive Company | 75,7 mld | 37,3 | 358,9 % | 9,6 % | +1,4 % | +24 % / +27 % |
| KVUEKenvue Inc. | 37,1 mld | 21,9 | 16,3 % | 10,9 % | −2,1 % | +34 % / +4 % |
| ELFe.l.f. Beauty, Inc. | 6,6 mld | 111,7 | 6,0 % | 3,4 % | +24,6 % | −9 % / +21 % |
| IPARInterparfums, Inc. | 3,7 mld | 22,3 | 19,6 % | 11,2 % | +2,5 % | +31 % / −8 % |
| COTYCoty Inc. | 3,0 mld | — | -18,5 % | -10,4 % | −1,5 % | −14 % / −64 % |
| EPCEdgewell Personal Care Company | 1,3 mld | — | -6,2 % | -4,2 % | −1,3 % | +47 % / −18 % |
| SLSNSolesence, Inc. | 60,0 mil | — | -15,1 % | -3,8 % | +18,6 % | −74 % / −2 % |
| AXILAxil Brands, Inc. | 37,7 mil | 16,4 | 23,3 % | 9,3 % | +17,5 % | −1 % / indisponibil |
| UGUnited-Guardian, Inc. | 32,5 mil | 13,2 | 21,4 % | 22,0 % | −13,4 % | −1 % / +16 % |
| CABRCaring Brands, Inc. | 11,7 mil | — | -3.889,1 % | -183.298,7 % | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| BNKKBonk, Inc. | 8,6 mil | — | -332,4 % | -2.330,4 % | +201,6 % | −86 % / −98 % |
| YCBDcbdMD, Inc. | 4,3 mil | — | -40,3 % | -13,8 % | −1,5 % | −56 % / −92 % |
| YSGYatsen Holding Limited | — | — | -2,7 % | -1,9 % | +32,2 % | −68 % / −45 % |
| HLNHaleon plc | — | — | 10,2 % | 15,1 % | −1,8 % | −7 % / +7 % |
| ODDOddity Tech Ltd | — | 12,0 | 32,6 % | 13,7 % | +25,2 % | −52 % / −15 % |
| ELThe Estee Lauder Companies Inc. | — | 218,5 | 4,7 % | 1,2 % | +5,0 % | +13 % / −15 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru YCBD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
cbdMD, Inc. (YCBD) produce și distribuie produse din CBD derivat din cânepă, prin brandurile cbdMD, Paw CBD, ATRx Labs și Herbal Oasis, vândute direct consumatorilor și prin distribuitori. Compania mizează pe revenire și pe eficientizarea costurilor, dar este încă pe pierdere, iar viitorul ei depinde în mare măsură de cadrul legislativ pentru canabinoizii din cânepă, care este incert 12.
SWOT
Puncte tari
- Brandurile sunt recunoscute la nivel național și compania are un canal de comerț electronic consolidat, cu marje brute în creștere 12.
- Portofoliul s-a extins prin achiziții și produse noi, ceea ce reduce dependența de o singură categorie de produse 2.
- Compania a reușit să reducă cheltuielile operaționale și să creeze o bază mai stabilă pentru creștere 13.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi operaționale în ultimii ani și nu a atins încă profitabilitatea 1.
- Vânzările au scăzut în anii recenți, iar comerțul electronic direct, cel mai mare canal, se diminuează 1.
- Compania a menționat o incertitudine semnificativă privind continuarea activității, ceea ce ar putea reduce accesul la finanțare 1.
Oportunități
- Dacă legislația devine mai clară, compania ar putea recupera cererea pentru produsele care respectă noile limite 2.
- Extinderea pe piețele internaționale și în categoriile de băuturi și suplimente ar putea deschide noi surse de venit 1.
- Integrarea brandului Bluebird ar putea aduce sinergii de costuri și acces la clienți noi 2.
Amenințări
- Restricțiile legislative privind THC ar putea reduce semnificativ vânzările produselor cu conținut de THC 2.
- Schimbările algoritmilor rețelelor sociale și restricțiile de marketing ar putea crește costul achiziției clienților 1.
- Presiunea inflaționistă asupra consumatorilor ar putea continua să limiteze cheltuielile pentru produse premium 1.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Compania a avertizat că există îndoieli semnificative privind capacitatea sa de a continua activitatea în următoarele douăsprezece luni, dacă nu își îmbunătățește rentabilitatea și nu obține finanțare suplimentară 1.
- Legislația privind THCridicat
Legea care limitează THC-ul din produsele din cânepă ar putea afecta o parte importantă a veniturilor, dacă nu este amânată sau modificată 2.
- Diluarea acționarilormediu
Finanțările suplimentare prin acțiuni, acțiuni preferențiale sau obligațiuni convertibile ar putea diluează acționarii existenți 12.
- Dependența de marketingul digitalmediu
Schimbările regulilor platformelor digitale ar putea face achiziția de clienți mai scumpă sau mai puțin eficientă 1.
- Extinderea internaționalăscăzut
Extinderea pe piețe externe implică costuri, reglementări diferite și concurență locală, care ar putea limita beneficiile așteptate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările se stabilizează și costurile rămân sub control, compania ar putea atinge o rentabilitate mai bună decât în anii trecuți 13.
- Creșterea canalului angro și integrarea brandului Bluebird ar putea diversifica sursele de venit 12.
- Brandurile recunoscute la nivel național ar putea susține cererea dacă legislația rămâne favorabilă 12.
Ce ar strica teza
- Dacă legislația restrânge produsele cu THC, o parte importantă a veniturilor ar putea dispărea 2.
- Pierderile repetate și îndoielile privind continuitatea activității ar putea limita capacitatea companiei de a investi 1.
- Diluarea prin noi emisiuni de acțiuni sau obligațiuni convertibile ar putea reduce valoarea acțiunilor existente 12.
De urmărit
- Evoluția legislației privind THC și eventuala amânare a restricțiilornoiembrie 2026
- Rezultatele trimestriale și evoluția vânzărilor din comerțul electronicQ1 2027
- Eventualele noi achiziții și integrarea brandului Bluebird2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
cbdMD deține și operează brandurile de CBD cbdMD și Paw CBD, brandul de ciuperci funcționale ATRx Labs și linia de băuturi cu THC Herbal Oasis, la care s-a adăugat în ianuarie 2026 brandul Bluebird Botanicals 12. Compania se prezintă ca lider în producția și distribuția de produse din cânepă, cu formule broad spectrum fără THC și produse full spectrum care conțin urme de THC 12. Vânzările se fac prin site-urile proprii și prin comerț electronic terț, prin distribuitori și prin retail fizic 2.
Piața în context
Piața produselor din CBD a fost descrisă de companie ca fiind în declin, pe care compania îl atribuie parțial inflației și presiunii asupra consumatorilor 1. Schimbările de reglementare sunt însă cel mai mare factor de incertitudine: legislația care restrânge definiția cânepei și limitează conținutul de THC al produselor de consum va intra în vigoare dacă Congresul nu o modifică 2. Pentru cbdMD, o parte importantă a veniturilor depinde de produse care respectă aceste limite, dar o parte semnificativă ar putea fi afectată dacă legislația rămâne neschimbată 2.
Tendințe
- Declinul categoriei CBDvânt din față
Compania a raportat scăderi consecutive ale vânzărilor, pe care le asociază cu schimbări ale algoritmilor rețelelor sociale, cu mesajele FDA și cu presiunea inflaționistă asupra consumatorilor 1. Acest context ar putea continua să afecteze cererea în categorie.
- Cadrul legislativ al canabinoizilor din cânepăvânt din față
Legea care restrânge definiția cânepei la un standard total de THC și limitează produsele de consum la 0,4 mg de THC per recipient urmează să intre în vigoare în noiembrie 2026, dacă nu este modificată 2. Compania spune că nu poate prevedea rezultatul proiectelor de lege aflate în Congres 2.
- Diversificarea prin achiziții și produse noimixt
Achiziția brandului Bluebird și lansarea băuturii Herbal Oasis și a liniei ATRx indică o strategie de diversificare a portofoliului 12. Bluebird a contribuit la veniturile trimestrului al treilea din anul fiscal 2026, iar compania urmărește și alte tranzacții 2.
- Reducerea costurilor operaționalevânt din spate
Compania a redus cheltuielile operaționale în anul fiscal 2025, în special costurile cu personalul și chiria, și a îmbunătățit marja brută 1. Aceste măsuri ar putea ajuta la apropierea de profitabilitate, dacă vânzările se stabilizează 12.
Poziția concurențială
Compania menționează concurența crescută în industria produselor pentru animale de companie, care a dus la scăderea vânzărilor Paw CBD 1. În categoria CBD, sursele menționează și presiunea concurenței din partea producătorilor locali din alte țări, mai ales pe piețele internaționale 1. Compania spune că mulți competitori publici au raportat scăderi de vânzări, deși aceste cifre nu sunt detaliate în sursele analizate 3.
- Producători locali de produse CBD pe piețele internaționale
Compania menționează concurența locală pe piețele externe, fără să identifice firme specifice 1.
- Competitori în industria produselor pentru animale de companie
Compania spune că concurența în segmentul produselor pentru animale a dus la scăderea vânzărilor Paw CBD 1.
- Alți producători publici de CBD
Compania afirmă că mulți competitori publici au raportat scăderi de vânzări, fără a identifica firme în sursă 3.
- Producători de ciuperci funcționale
Brandul ATRx Labs intră în concurență cu alți producători de suplimente din ciuperci, un segment în care compania este nouă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent02 sept. 2026Acord material · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent20 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Raport curent15 apr. 2026Alte evenimente
- Raport curent01 apr. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial17 feb. 2026
- Convocare AGA (proxy)12 feb. 2026
- Raport curent14 ian. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport anual19 dec. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / cbdMD, Inc. · 19 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / cbdMD, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / cbdMD, Inc. · 25 nov. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.