olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Karman Holdings Inc. KRMN
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC · SIC 3728 · Verticală: Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728)
Karman Holdings Inc. proiectează, testează și produce sisteme critice pentru programe de rachete, apărare și spațiu, legate de integratorii primi ai marilor contractori. Afacerea a crescut rapid: veniturile din exercițiul 2025 au atins 471,5 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 au urcat la 182,1 milioane USD, într-un context de cerere de apărare accelerată.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Karman Holdings Inc. (KRMN) costa 39,13 USD (−2,05 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mld USD, P/E 135,7 pe un EPS diluat de 0,29 USD în ultimele 12 luni, beta 1,65, interval pe 52 de săptămâni 30,14–115,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 182,1 mil USD (+58,2 % an/an), profit net de 14,0 mil USD (+106,1 % an/an), EPS diluat 0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 28,58 – 41,28
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 36,3 %
- SMA 50 / 200
- 36,78 / 63,46
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,89 / -0,11
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,6 % | −2,3 % | +17,0 pp | — |
| 3 luni | −22,4 % | −0,8 % | −21,6 pp | — |
| 6 luni | −40,1 % | +4,7 % | −44,8 pp | — |
| De la început de an | −46,5 % | +10,2 % | −56,7 pp | — |
| 1 an | −53,5 % | +10,3 % | −63,8 pp | +16,6 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,0 % | indisponibil | +72,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 86,0 mil | 91,2 mil | 100,1 mil | 115,1 mil | 121,8 mil | 134,5 mil | 151,2 mil | 182,1 mil |
| Costul vânzărilor | 52,2 mil | 56,5 mil | 60,7 mil | 68,1 mil | 71,8 mil | 80,9 mil | 87,3 mil | 103,8 mil |
| Profit brut | 33,8 mil | 34,7 mil | 39,5 mil | 47,0 mil | 49,9 mil | 53,6 mil | 63,9 mil | 78,2 mil |
| Profit operațional | 17,4 mil | 14,4 mil | 10,0 mil | 20,1 mil | 21,8 mil | 21,1 mil | 21,5 mil | 34,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 8,1 mil ≈ | 9,0 mil | 9,5 mil | 9,7 mil ≈ | 11,0 mil ≈ | 12,6 mil | 16,6 mil | 15,2 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,5 mil | 12,7 mil | 11,4 mil | 11,9 mil | 10,0 mil | 11,3 mil | 12,6 mil | 15,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 5,2 mil | 2,0 mil | -1,5 mil | 8,6 mil | 11,9 mil | 13,6 mil | 8,6 mil | 19,3 mil |
| Impozit pe profit | 933,0 mii | 295,0 mii | 3,3 mil | 1,8 mil | 4,2 mil | 5,8 mil | 838,0 mii | 5,2 mil |
| Profit net | 4,3 mil | 1,7 mil | -4,8 mil | 6,8 mil | 7,6 mil | 7,7 mil | 7,8 mil | 14,0 mil |
| EPS diluat | 0,03 | 0,01 ≈ | -0,04 | 0,05 | 0,06 | 0,06 ≈ | 0,06 | 0,11 |
| Flux de numerar operațional | 9,9 mil ≈ | 7,6 mil | -13,6 mil | -17,4 mil ≈ | 131,0 mii ≈ | 8,7 mil | 209,0 mii | -3,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 4,6 mil ≈ | 4,0 mil | 5,0 mil | 3,6 mil ≈ | 7,0 mil ≈ | 4,7 mil | 7,4 mil | 14,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 6 trimestre (min 173,2, mediană 735,9, max 1.110,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 226,3 mil | 280,7 mil | 345,3 mil | 471,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +24,0 % | +23,0 % | +36,6 % |
| Profit net | -14,1 mil | 4,4 mil | 12,7 mil | 17,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +191,4 % | +36,7 % |
| EPS diluat | -0,09 | 0,03 | 0,08 | 0,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +166,7 % | +62,5 % |
| netă % | -6,2 % | 1,6 % | 3,7 % | 3,7 % |
| Flux de numerar liber | -27,2 mil | 3,6 mil | 11,4 mil | -42,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 34,0 mil USD
- Datorie financiară
- 3,8 mil USD
- Datorie netă
- -30,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 382,7 mil USD
- Active totale
- 1,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 3,29x
- ROE
- 6,0 %
- ROA
- 1,8 %
- Marja FCF
- -9,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 226,3 mil | 280,7 mil | 345,3 mil | 471,5 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 145,4 mil | 175,2 mil | 213,1 mil | 281,5 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 80,9 mil | 105,5 mil | 132,1 mil | 190,0 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 20,4 mil | 48,5 mil | 63,6 mil | 72,9 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 35,0 mil | 27,2 mil | 32,8 mil | 42,7 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 55,4 mil ≈ | 75,7 mil ≈ | 96,4 mil ≈ | 115,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 37,5 mil | 47,9 mil | 50,7 mil | 44,6 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -17,3 mil | 1,2 mil | 14,3 mil | 32,5 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -3,2 mil | -3,2 mil | 1,6 mil | 15,2 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Profit net | -14,1 mil | 4,4 mil | 12,7 mil | 17,4 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,09 | 0,03 | 0,08 | 0,13 | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 159,1 mil | 166,8 mil | 166,7 mil | 132,3 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 166,8 mil
- 2024
- 166,7 mil
- 2025
- 132,3 mil
SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | 5,5 mil | 11,5 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 47,6 mil | 50,6 mil | 55,2 mil | 78,7 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Stocuri | — | 9,8 mil | 9,9 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Active curente | — | 157,7 mil | 201,7 mil | 291,4 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 51,8 mil | 60,9 mil | 95,4 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 217,3 mil | 217,3 mil | 225,1 mil | 352,5 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 207,6 mil | 209,0 mil | 285,9 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Active totale | — | 710,8 mil | 774,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 21,0 mil | 28,3 mil | 31,6 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 6,3 mil | 7,1 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 87,1 mil | 114,6 mil | 88,7 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 528,4 mil | 578,0 mil | 721,4 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 177,6 mil † | 182,5 mil † | 196,0 mil † | 382,7 mil † | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 207,6 mil
- 2024
- 209,0 mil
- 2025
- 285,9 mil
SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -5,9 mil | 20,3 mil | 26,6 mil | -22,1 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 21,3 mil | 16,8 mil | 15,3 mil | 20,3 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -27,2 mil ≈ | 3,6 mil ≈ | 11,4 mil ≈ | -42,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -21,3 mil | -16,2 mil | -46,2 mil | -238,3 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 16,7 mil | -5,3 mil | 25,7 mil | 282,8 mil | SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -16,2 mil
- 2024
- -46,2 mil
- 2025
- -238,3 mil
SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 43 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere100
- Calitate52
- Evaluare0
- Bilanț și datorie72
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,18 – 10,12 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)1,18 – 1,61 (Mijloc 1,35)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 6,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E2,72 – 10,12 (Mijloc 9,14)7 firme folosite · multiplul median 31,7x · quartile 9,4x – 35,1xATRO, CVU, ESLT, LOAR, PKE, PRZO, TDG
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 43/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 19,4 % | 83 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 6,3 % | 50 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -74,4 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 27,7 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,3x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,0x | 8 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,6x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 135,7x | 0 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 33,3x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | -0,5 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie72/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate52/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KARMAN HOLDINGS INC. (KRMN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 471,5 mil USD în 2025; creștere an/an 36,6 %; marjă netă 6,3 %; ROE 9,5 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.
Intervalul de valoare estimat este 1,95–5,87 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,25 USD, prețul de 39,13 USD lasă un potențial de -86,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -646,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 19,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 27,7 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,3x
- Lichiditatea curentă: 3,6x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -74,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,0x
- P/E (TTM): 135,7x
- EV/EBITDA: 33,3x
- Randament FCF: -0,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TDGTransDigm Group Incorporated | 67,1 mld | 34,0 | — | 21,3 % | +11,2 % | −11 % / +26 % |
| ESLTElbit Systems Ltd | 34,5 mld | 65,2 | 14,4 % | 6,7 % | +16,3 % | +58 % / +267 % |
| LOARLoar Holdings Inc. | 6,4 mld | 0,5 | 5,8 % | 11,6 % | +23,2 % | −1 % / indisponibil |
| KRMNKarman Holdings Inc. | 5,2 mld | 135,7 | 9,5 % | 6,3 % | +36,6 % | −54 % / indisponibil |
| DCODucommun Incorporated | 2,5 mld | — | -3,0 % | -2,4 % | +4,9 % | +78 % / +225 % |
| ATROAstronics Corporation | 1,9 mld | 31,7 | 33,7 % | 8,4 % | +8,4 % | +38 % / +406 % |
| PKEPark Aerospace Corp. | 572,6 mil | 36,2 | 11,1 % | 18,4 % | +18,2 % | +34 % / +72 % |
| CVUCpi Aerostructures, Inc. | 65,1 mil | 17,3 | 14,4 % | 5,1 % | −14,6 % | +75 % / +107 % |
| AIRIAir Industries Group | 12,6 mil | — | -10,6 % | -3,8 % | −13,0 % | −13 % / −10 % |
| PRZOParaZero Technologies Ltd. | 9,4 mil | 1,5 | -380,5 % | -517,1 % | +12,3 % | −67 % / −37 % |
| EHEHang Holdings Limited | — | — | -27,8 % | -66,0 % | −4,4 % | −74 % / −79 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KRMN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 24,88 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 43,79 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 65,69 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 29,52 Randament total -25 % · Pe an -9 % | 57,92 Randament total 48 % · Pe an 14 % | 94,59 Randament total 142 % · Pe an 34 % |
| 5 ani | 35,01 Randament total -11 % · Pe an -2 % | 76,59 Randament total 96 % · Pe an 14 % | 136,21 Randament total 248 % · Pe an 28 % |
- P/E la ieșire± 14,48
- Marja netă± 10,14
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,56
- Diluare anuală± 0,85
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Karman Holdings Inc. proiectează, testează și produce sisteme critice pentru programe de rachete, apărare și spațiu, legate de integratorii primi ai marilor contractori. Afacerea a crescut rapid: veniturile din exercițiul 2025 au atins 471,5 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 au urcat la 182,1 milioane USD, într-un context de cerere de apărare accelerată.
SWOT
Puncte tari
- Compania oferă un serviciu integrat, de la proiectare la producție, pe care puțini concurenți îl pot egala, ceea ce îi permite să intre devreme în programe 1.
- Proprietatea intelectuală, inclusiv patente și procese, creează bariere la intrare pentru concurenți, potrivit companiei 1.
- Cartea de comenzi record și creșterea organică sunt semne de cerere solidă în a doua jumătate a anului 2026 3.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari face ca decizii de cumpărare ale câtorva contractori să aibă un impact major asupra veniturilor 1.
- Contractele cu prețuri fixe pe dezvoltare pot duce la depășiri de costuri și la marje mai mici 1.
- Creșterea prin achiziții implică integrare complexă și poate aduce datorii suplimentare și cheltuieli de amortizare 1.
Oportunități
- Programele de apărare antirachetă și contractele pe termen lung deschise în negociere ar putea adăuga venituri în anii următori 3.
- Achiziția Walker Precision Engineering ar putea deschide accesul la piața de apărare europeană, dacă tranzacția se finalizează 2.
- Expansiunea sectorului spațial și a lansărilor comerciale ar putea crea cerere nouă pentru sisteme de propulsie și protecție 1.
Amenințări
- Întârzierile sau reducerile în bugetele guvernamentale pot amâna comenzile și pot reduce veniturile 1.
- Presiunile salariale și lipsa de ingineri calificați pot încetini creșterea și pot crește costurile 1.
- Restricțiile comerciale și schimbările de reglementare pot afecta lanțul de aprovizionare și accesul la piețe străine 2.
Riscuri
- Dependența de clienți mariridicat
Un număr mic de clienți reprezintă o parte importantă din vânzări, iar o reducere a achizițiilor de la unul dintre ei ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Contracte cu prețuri fixemediu
Pe programele cu preț fix, creșterile costurilor cu materiile prime sau cu forța de muncă pot reduce marjele, mai ales într-un mediu inflaționist 1.
- Bugete guvernamentale și întârzierimediu
Închiderile guvernamentale și întârzierile bugetare pot amâna finanțarea și plățile, ceea ce ar putea afecta fluxul de numerar 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea unor afaceri precum Walker ar putea întâmpina dificultăți operaționale, reglementare sau de personal, iar rezultatele estimate ar putea fi afectate 2.
- Îndatorare cu dobândă variabilăscăzut
Datoria cu dobândă variabilă expune compania la creșterea costurilor cu dobânzile, deși repricingul recent ar putea reduce presiunea 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cartea de comenzi record se transformă în venituri și dacă marjele se mențin, creșterea din 2026 ar putea continua, susținută de cererea pentru apărare antirachetă 3.
- Poziția de furnizor unic pe programe de lungă durată ar putea oferi venituri vizibile pentru ani, iar bariera de calificare ar putea proteja cota de piață 1.
- Extinderea în Europa prin achiziția Walker ar putea deschide noi clienți, dacă tranzacția se finalizează și integrarea reușește 2.
Ce ar strica teza
- Dependența de un număr mic de clienți ar putea transforma o amânare de comandă într-o scădere bruscă a veniturilor 1.
- Creșterea rapidă prin achiziții ar putea aduce integrare dificilă, datorii și costuri de amortizare care să reducă rezultatele pe termen scurt 1.
- Dacă bugetele de apărare sau calendarul lansărilor spațiale se schimbă, veniturile ar putea încetini față de ritmul din 2026 3.
De urmărit
- Finalizarea achiziției Walker Precision Engineering și integrarea eiQ3 2026
- Realizarea ghidajului de venituri de 730 până la 745 milioane USD2026
- Conversia cărții de comenzi de 1,3 miliarde USD în venituri2026
- Evoluția concentrării clienților și contractele negociate pe termen lungnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Karman este un furnizor integrat de sisteme, care acoperă ciclul complet de la proiectare și inginerie până la testare, calificare și producție la scară. Compania organizează soluțiile în trei familii: sisteme de protecție și desfășurare a sarcinii utile, sisteme aerodinamice de interstadiu și sisteme de propulsie, incluzând motoare rachetă solide. Conform raportului anual, sprijină peste 130 de programe active, iar niciun program nu a depășit 12% din veniturile medii din 2025 și 2024 1. Avantajul declarat este poziția de furnizor unic sau sole source pe programe care pot dura peste 20 de ani, cu o bază de proprietate intelectuală legată de proiectare, procese și materiale patentate 1.
Compania s-a format prin fuzionarea din 2020 a unor afaceri cu peste 40 de ani de experiență, la care s-au adăugat achiziții ulterioare, precum American Automated Engineering și Systima Technologies 1. Achizițiile rămân parte esențială a strategiei de creștere, dar pot aduce riscuri de integrare și datorii suplimentare 1. În august 2026, compania a anunțat un acord pentru achiziția Walker Precision Engineering, din Scoția, cu o valoare de aproximativ 94 milioane USD, care ar extinde prezența în Europa 2.
Structura de venituri este echilibrată între cele trei piețe finale. În primul trimestru din 2026 s-a adăugat o nouă linie de raportare, Maritime Defense Systems, cu venituri de 33,6 milioane USD în al doilea trimestru 3. Compania furnizează în principal primilor contractori din apărare și spațiu, iar cei mai mari trei clienți reprezentau aproximativ 51,5% din venituri în 2025 1, ceea ce face dependența de câțiva clienți un factor important de analizat.
Segmente
Hypersonics și apărare strategică împotriva rachetelor
Acest segment, care include rachete hipersonice, interceptori și rachete strategice, a reprezentat 31,7% din veniturile din 2025 1. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au crescut cu 24,2% comparativ cu anul precedent, datorită producției de interceptori și a unui nou sistem de rachete sol-sol 3.
Spațiu și lansare
Segmentul a reprezentat 36,9% din veniturile din 2025, fiind cel mai mare din punct de vedere al ponderii 1. În al doilea trimestru din 2026 creșterea a fost mai moderată, de 6,3%, din cauza calendarului de lansări care s-a modificat 3. Compania a anunțat un contract mare, pe mai mulți ani, cu un client din domeniul lansărilor spațiale 3.
Piața în context
Piața de apărare se află într-o fază de cerere crescută, legată de amenințările din partea unor state cu capacități hipersonice și de apărare antirachetă și de reaprovizionarea stocurilor 1. Legea OBBBA, adoptată în iulie 2025, a prevăzut finanțare suplimentară de aproximativ 150 miliarde USD pentru apărare până în 2029 1. Pe piața spațială, lansatorii noi și frecvența crescută a lansărilor sunt factori de creștere 1.
Piața depinde însă de bugetele guvernamentale, care pot fi întârziate de închiderile administrației sau de incertitudinea privind bugetul federal 1. Companiile sunt legate de contracte cu prețuri fixe pe programe complexe, ceea ce înseamnă că depășirile de costuri pot afecta marjele 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru apărare antirachetă și rachetevânt din spate
Creșterea bugetelor pentru sisteme de apărare împotriva rachetelor și pentru interceptori, inclusiv pentru programe precum cele de apărare a teritoriului, a crescut volumul de comenzi pentru furnizori ca Karman 3. Compania a raportat o carte de comenzi de 1,3 miliarde USD la 30 iunie 2026 3.
- Expansiunea lansărilor spațiale comercialemixt
Creșterea numărului de furnizori de lansări și a frecvenței lansărilor susține cererea pentru sisteme de protecție a sarcinii utile și de interstadiu 1. Totuși, calendarul lansărilor se poate schimba, iar comenzile pot fi amânate, așa cum s-a întâmplat în trimestrul al doilea din 2026 3.
- Finanțare suplimentară pentru apărarevânt din spate
Pachetul de finanțare suplimentară pentru apărare prevăzut până în 2029 ar putea susține programele de hipersonice și rachete care sunt centrale pentru compania 1. Efectul depinde de modul în care bugetele anuale vor fi alocate efectiv programelor 1.
- Incertitudine bugetară și întârzieri guvernamentalevânt din față
Restricțiile bugetare, întârzierile în aprobarea bugetelor și închiderile guvernamentale pot reduce sau amâna finanțarea programelor, ceea ce ar afecta veniturile 1. Costurile creșterii salariilor și lipsa inginerilor calificați pot presa, de asemenea, marjele 1.
Poziția concurențială
Piața este fragmentată, cu mulți furnizori de componente și subsisteme, dar cu puțini furnizori de sisteme integrate, capabili să ofere proiectare și producție completă 1. Karman spune că se diferențiază prin proprietate intelectuală și prin capacitatea de a intra devreme în programe, unde soluțiile devin parte din specificația de producție 1. Concurența mai vine și din decizia contractorilor primi de a produce intern 1.
Concurența provine din furnizorii de subsisteme care lucrează pe baza unor planuri livrate de client, cu proprietate intelectuală mai puțin diferențiată 1. Compania spune că se diferențiază prin complexitatea soluțiilor și prin timpul de livrare, iar o schimbare de calificare pe un program este considerată puțin probabilă de către clienți 1.
- Furnizori de sisteme integrate de propulsie și apărare
Companiile din această categorie oferă proiectare și producție integrată și sunt descrise drept concurenți direcți în sursă, fără să fie numite explicit.
- Furnizori de subsisteme și componente de nivel sub-integrat
Acești furnizori concurează pe segmentele de producție și fabricație după planuri ale clientului, pe piețe de subsisteme.
- Contractori primi care aleg producția internă
Concurența provine și din decizia clienților de a produce intern ca parte a evaluării între producție internă și cumpărare.
- Furnizori de apărare cu poziții alternative pe noi programe
Compania spune că încearcă să câștige poziții de furnizor alternativ pe programe noi, ceea ce indică o concurență de tip nou.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Dumitru Prunariu a primit Premiul Theodore von Karman, cea mai înaltă distincţie a Academiei Internaţionale de AstronauticăAntena 3 CNN · 05 oct. 2026 · RO
- Why Karman Holdings Stock Was Wilting Again This WeekYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Why Karman Holdings Stock Was Sliding This WeekYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent16 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Karman Holdings Inc. · 03 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Karman Holdings Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Karman Holdings Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.