olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Mitek Systems, Inc. MITK

Computer Peripheral Equipment, NEC · SIC 3577 · Verticală: Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577)

18,00USD−0,42 % · 1 ziÎnchidere 02 nov. 2026

Mitek Systems este un furnizor global de soluții de verificare a identității și prevenire a fraudei, folosite de bănci și fintech-uri împotriva fraudelor generate de inteligența artificială. Veniturile au crescut cu 18% în trimestrul trei al anului fiscal 2026, iar compania a ridicat ghidajul pentru anul fiscal 2026 la un nivel de 195-200 milioane USD, ceea ce arată o tranziție către modelul SaaS.

La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Mitek Systems, Inc. (MITK) costa 18,00 USD (−0,42 % într-o zi), cu capitalizare 812,0 mil USD, P/E 38,3 pe un EPS diluat de 0,47 USD în ultimele 12 luni, beta 1,25, interval pe 52 de săptămâni 8,65–20,14 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 54,0 mil USD (+18,2 % an/an), profit net de 8,4 mil USD (+249,2 % an/an), EPS diluat 0,17 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
812,0 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
38,3
EPS diluat TTM 0,47 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
2,61 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,25
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
8,6520,14

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,1
neutru
Bollinger (20, 2)
15,89 – 19,23
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,63 · lățimea benzii 19,0 %
SMA 50 / 200
17,68 / 15,87
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,24 / 0,13
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,4 %−2,3 %+3,7 pp—
3 luni+5,9 %−0,8 %+6,7 pp—
6 luni+17,9 %+4,7 %+13,2 pp—
De la început de an+70,6 %+10,2 %+60,4 pp—
1 an+95,4 %+10,3 %+85,1 pp−18,4 %
3 ani+67,7 %+73,0 %−5,3 pp−12,8 %
5 ani−4,3 %+61,8 %−66,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,6 %
01 iul. 2026 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,1 %
04 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
54,0 mil USD
+18,2 % an/an
Profit net
8,4 mil USD
+249,2 % an/an
EPS diluat
0,17
+240,0 % an/an
netă / operațională
15,5 % / 21,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri43,2 mil37,3 mil51,9 mil45,7 mil44,8 mil44,2 mil54,8 mil54,0 mil
Cercetare și dezvoltare6,1 mil8,3 mil9,8 mil9,0 mil8,2 mil7,4 mil7,6 mil8,1 mil
Profit operațional7,7 mil-3,1 mil11,4 mil3,8 mil4,7 mil5,4 mil13,5 mil11,5 mil
Amortizare și depreciere420,0 mii395,0 mii344,0 mii ≈432,0 mii ≈129,0 mii353,0 mii428,0 mii ≈504,0 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile2,4 mil2,4 mil2,4 mil2,5 mil2,5 mil2,5 mil1,5 mil721,0 mii
Profit înainte de impozit7,2 mil-4,9 mil10,1 mil3,1 mil3,3 mil4,4 mil12,7 mil11,2 mil
Impozit pe profit-1,4 mil-297,0 mii916,0 mii749,0 mii1,4 mil1,6 mil3,2 mil2,8 mil
Profit net8,6 mil-4,6 mil9,2 mil2,4 mil1,9 mil2,8 mil9,5 mil8,4 mil
EPS diluat0,18 ≈-0,100,200,050,04 ≈0,060,200,17
Flux de numerar operațional21,1 mil565,0 mii13,7 mil ≈21,6 mil ≈19,5 mil8,0 mil-945,0 mii ≈27,2 mil ≈
Investiții (capex)283,0 mii335,0 mii232,0 mii ≈329,0 mii ≈259,0 mii1,4 mil1,6 mil ≈1,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni14,1 mil3,3 mil1,0 mii ≈1,0 mii ≈1,5 mil10,0 mil7,8 mil ≈2,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 13 din propriul istoric de 31 trimestre (min 25,0, mediană 71,6, max 140,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri63,6 mil84,6 mil101,3 mil119,8 mil144,8 mil172,6 mil172,1 mil179,7 mil
Venituri an/an+40,0 %+33,1 %+19,8 %+18,2 %+20,9 %+19,2 %−0,3 %+4,4 %
Profit net-11,8 mil-724,0 mii7,8 mil8,0 mil3,7 mil8,0 mil3,3 mil8,8 mil
Profit net an/an−183,8 %indisponibilindisponibil+2,1 %−53,7 %+117,3 %−59,2 %+168,3 %
EPS diluat-0,33-0,020,180,180,080,170,070,19
EPS diluat an/an−182,5 %indisponibilindisponibil0,0 %−55,6 %+112,5 %−58,8 %+171,4 %
netă %-18,6 %-0,9 %7,7 %6,7 %2,6 %4,7 %1,9 %4,9 %
Flux de numerar liber1,3 mil13,2 mil23,3 mil36,0 mil20,0 mil30,6 mil30,3 mil54,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
154,2 mil USD
Datorie financiară
152,2 mil USD
Datorie netă
-1,9 mil USD
Capitaluri proprii
240,3 mil USD
Active totale
459,1 mil USD
Datorie / capitaluri
0,63x
Lichiditate curentă
1,19x
ROE
3,9 %
ROA
2,0 %
Marja FCF
30,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
172,6 mil
2024
172,1 mil
2025
179,7 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
29,0 mil
2024
34,6 mil
2025
35,3 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Profit operațional
2023
15,6 mil
2024
2,2 mil
2025
16,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,7 mil
2024
1,8 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

EBITDA
2023
17,3 mil ≈
2024
4,0 mil ≈
2025
18,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
9,1 mil
2024
9,3 mil
2025
9,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
10,3 mil
2024
-909,0 mii
2025
11,6 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
2,3 mil
2024
-4,2 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Profit net
2023
8,0 mil
2024
3,3 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

EPS diluat
2023
0,17
2024
0,07
2025
0,19

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
46,5 mil
2024
47,5 mil
2025
46,9 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
58,9 mil
2024
93,5 mil
2025
154,2 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Creanțe
2023
32,1 mil
2024
31,7 mil
2025
36,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Active curente
2023
190,0 mil
2024
185,1 mil
2025
248,5 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,8 mil
2024
2,6 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Fond comercial
2023
123,5 mil
2024
131,6 mil
2025
133,5 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
64,7 mil
2024
54,1 mil
2025
39,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Active totale
2023
405,4 mil
2024
413,8 mil
2025
459,1 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
7,6 mil
2024
7,2 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
152,2 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
2,7 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
51,5 mil
2024
42,1 mil
2025
209,0 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Datorii totale
2023
200,2 mil
2024
199,0 mil
2025
218,9 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Capital propriu
2023
205,2 mil †
2024
214,8 mil †
2025
240,3 mil †

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
45,6 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 oct. 2023verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
31,6 mil
2024
31,7 mil
2025
55,3 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
1,0 mil
2024
1,4 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
30,6 mil ≈
2024
30,3 mil ≈
2025
54,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-6,8 mil
2024
28,7 mil
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,7 mil
2024
-25,9 mil
2025
-1,8 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
24,2 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 11 dec. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
12,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
652,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
168,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
33,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
2,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
171,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
33,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
1,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
79,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
18,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
24,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
12,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
11,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-40,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
4,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
53,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
5,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
48,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
215,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
146,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
85 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
812,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
771,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
36,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
38,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
4,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
21,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
21,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
3,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
16,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 66 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

18,00 USD

02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 812,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
812,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
38,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
21,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2235derivat 136

Scorul pe grupe

  • Calitate93
  • Creștere30
  • Evaluare66
  • Bilanț și datorie100
  • Randamente77

Interval de valoare estimat

Jos
11,24
USD pe acțiune
Mijloc
13,67
USD pe acțiune
Sus
18,91
USD pe acțiune
Preț: 18,00 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -24,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -31,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,27 – 27,73 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)18,21 – 27,73 (Mijloc 21,88)
    WACC 9,0 % · FCFF de pornire 53,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -1,5 %
  • Colegi: EV/Venit4,27 – 10,10 (Mijloc 5,45)
    4 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,8x – 2,1x
    CRSR, EVLV, MYND, XRX
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 66/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja EBIT · Calitate17,8 %88 (față de colegi)10 %
Marja FCF · Calitate24,6 %98 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,5 %30 (pe interval fix)19 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere4,4 %29 (față de colegi)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,1x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare3,9x40 (față de colegi)19 %
Randament FCF · Evaluare6,0 %100 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,6 %77 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere30/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente77/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare66/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

MITEK SYSTEMS, INC. (MITK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 179,7 mil USD în 2025; creștere an/an 4,4 %; marjă netă 11,4 %; ROE 9,2 %; datorie netă/EBITDA -1,1x.

Intervalul de valoare estimat este 11,24–18,91 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13,67 USD, prețul de 18,00 USD lasă un potențial de -24,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -31,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja EBIT: 17,8 %
  • Marja FCF: 24,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -1,1x
  • Lichiditatea curentă: 2,7x
  • Randament FCF: 6,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 2,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 7,5 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 4,4 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja brută.

Față de mediana verticalei

Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
38,3x
mediana verticalei 21,4x
peste mediană (+79,5 %)
EV/EBITDA
21,1x
mediana verticalei —
P/S
4,1x
mediana verticalei 2,3x
peste mediană (+76,4 %)
P/B
3,2x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+105,1 %)
ROE
9,2 %
mediana verticalei -3,1 %
peste mediană
Marja netă
11,4 %
mediana verticalei -3,0 %
peste mediană
Marja EBIT
17,8 %
mediana verticalei -4,1 %
peste mediană
Venituri an/an
4,4 %
mediana verticalei 11,9 %
sub mediană (−62,7 %)
Datorie netă/EBITDA
-1,1x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
PANWPalo Alto Networks, Inc.287,7 mld879,31,7 %2,7 %+24,5 %+85 % / +138 %
FTNTFortinet, Inc.92,7 mld41,0153,1 %29,0 %+14,2 %+56 % / +140 %
LOGILogitech International S.A.13,4 mld17,038,2 %16,4 %+6,3 %−16 % / +8 %
CRSRCorsair Gaming, Inc.1,3 mld37,95,8 %2,5 %+11,9 %+87 % / −5 %
EVLVEvolv Technologies Holdings, Inc.835,0 mil—-4,9 %-3,0 %+40,5 %−28 % / +15 %
MITKMitek Systems, Inc.812,0 mil38,39,2 %11,4 %+4,4 %+95 % / +68 %
SSYSStratasys Ltd.589,9 mil—-12,7 %-18,9 %−3,7 %−22 % / −38 %
IMMRImmersion Corporation235,4 mil21,43,5 %0,6 %+11,2 %−0 % / +9 %
RDCMRadcom Ltd.166,3 mil14,111,4 %16,8 %+17,2 %−24 % / +27 %
XRXXerox Holdings Corp164,8 mil—-128,0 %-11,9 %+12,9 %−55 % / −91 %
MYNDMynd.ai, Inc.159,2 mil—-995,5 %-32,2 %−37,2 %−44 % / −97 %
INVEInve Technologies, Inc.64,7 mil—-10,9 %-62,9 %−19,3 %−21 % / −61 %
LINKInterlink Electronics, Inc59,5 mil—-10,5 %-7,9 %+1,8 %+4 % / −31 %
TACTTransact Technologies Inc55,6 mil—-1,3 %-0,8 %+18,7 %+21 % / −20 %
WETHWetouch Technology Inc.11,6 mil1,36,0 %17,6 %+6,8 %−57 % / indisponibil
AIMDAinos, Inc.4,6 mil—-196,3 %-106.283,3 %+499,0 %−70 % / −96 %
YIBOPlanet Image International Limited——-14,4 %-5,3 %+3,6 %0 % / indisponibil
VTIXVirtuix Holdings Inc.———-543,2 %+18,4 %indisponibil / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MITK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
11,66
Randament total -35 % · Pe an -35 %
20,58
Randament total 14 % · Pe an 14 %
30,96
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
12,00
Randament total -33 % · Pe an -13 %
23,76
Randament total 32 % · Pe an 10 %
39,15
Randament total 118 % · Pe an 30 %
5 ani
12,35
Randament total -31 % · Pe an -7 %
27,44
Randament total 52 % · Pe an 9 %
49,52
Randament total 175 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,94
  • Marja netă± 4,16
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,32
  • Diluare anuală± 0,35

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Mitek Systems este un furnizor global de soluții de verificare a identității și prevenire a fraudei, folosite de bănci și fintech-uri împotriva fraudelor generate de inteligența artificială. Veniturile au crescut cu 18% în trimestrul trei al anului fiscal 2026, iar compania a ridicat ghidajul pentru anul fiscal 2026 la un nivel de 195-200 milioane USD, ceea ce arată o tranziție către modelul SaaS.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu de brevete recunoscut și o bază largă de clienți din sectorul financiar, cu peste 7.000 de organizații. Tehnologia Mobile Deposit este integrată în multe aplicații bancare din Statele Unite.
  • Creșterea veniturilor SaaS și ponderea în creștere a veniturilor recurente oferă o bază mai previzibilă. Marja brută non-GAAP ridicată sugerează o structură de costuri eficientă.
  • Compania a extins capacitățile prin achiziții de tehnologii biometrice și KYC, ceea ce îi permite să ofere un portofoliu integrat de soluții.

Puncte slabe

  • Majoritatea veniturilor provin dintr-un număr limitat de tipuri de tehnologii, ceea ce expune compania la riscul concentrării pe produse.
  • Veniturile din licențe software și hardware au scăzut în anul fiscal 2025, iar produsele vechi de verificare a identității au pierdut vânzări.
  • Ciclurile de vânzare și de implementare sunt lungi și pot fi greu de prevăzut, ceea ce face dificilă anticiparea rezultatelor pe trimestre.

Oportunități

  • Creșterea fraudelor generate de inteligența artificială și cerințele de reglementare pot crește cererea pentru soluții de detectare a deepfake-urilor și de verificare KYC.
  • Extinderea rețelei de consorțiu de date și a canalului de parteneri ar putea pune produsele în fața unui număr mai mare de instituții financiare.
  • Numirea unui nou director de venituri ar putea accelera strategia de vânzări și parteneriatele, dacă execuția este eficientă.

Amenințări

  • Scăderea utilizării cecurilor în favoarea alternativelor digitale ar putea reduce cererea pentru produsele de depunere mobilă.
  • Concurenții cu resurse mai mari sau tehnologii mai ieftine ar putea duce la reducerea prețurilor și a marjelor.
  • Litigiile legate de brevete, inclusiv procesele intentate de terți împotriva băncilor clienților, ar putea genera costuri de apărare sau cereri de despăgubire.

Riscuri

  • Concentrarea pe câteva tehnologiiridicat

    Majoritatea veniturilor provine din câteva tipuri de tehnologii, iar scăderea cererii pentru acestea ar putea afecta rezultatele financiare.

  • Litigii de breveteridicat

    Procesele legate de brevetele pentru depunerea mobilă ar putea genera costuri și cereri de despăgubire, inclusiv prin obligația de a despăgubi clienții.

  • Scăderea utilizării cecurilormediu

    Declinul utilizării cecurilor și plafonarea utilizatorilor de banking mobil ar putea reduce volumele pentru produsele de bază.

  • Reglementarea AI și a datelor biometricemediu

    Noile legi privind recunoașterea facială și prelucrarea datelor biometrice ar putea crește costurile de conformitate și ar putea limita unele produse.

  • Dependența de sistemele de operare mobilescăzut

    Modificările făcute de Apple sau Google asupra sistemelor de operare, condițiilor de utilizare sau accesului la cameră ar putea perturba funcționarea produselor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea veniturilor SaaS și a veniturilor din fraudă și identitate în trimestrul trei al anului fiscal 2026 arată că migrarea modelului de business ar putea susține o creștere durabilă, dacă tendința continuă.
  • Marjele EBITDA ajustat în creștere și ghidajul ridicat pentru anul fiscal 2026 sugerează că structura de costuri ar putea genera profit mai mare la aceleași niveluri de venituri.
  • Fraudele generate de inteligența artificială creează o cerere crescută pentru detectare, iar rețeaua de consorțiu cu bănci ar putea consolida poziția companiei în timp.

Ce ar strica teza

  • Majoritatea veniturilor provine încă din câteva tipuri de tehnologii, iar scăderea utilizării cecurilor ar putea afecta produsele principale pe termen lung.
  • Veniturile din licențe au scăzut în anul fiscal 2025, iar creșterea recentă poate depinde parțial de calendarul reînnoirilor, ceea ce ar putea face rezultatele trimestriale mai volatile.
  • Litigiile de brevete și concurența din partea furnizorilor mai mari ar putea presa prețurile și marjele, iar costurile legale ar putea rămâne ridicate.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri pentru anul fiscal 2026 la 195-200 milioane USDQ4 2026
  • Evoluția veniturilor SaaS pentru fraudă și identitate și integrarea băncii din top cinci SUA în rețeaua de consorțiuQ4 2026
  • Efectul schimbării președintelui Consiliului de administrație și al noului director de venituri asupra strategiei comerciale2027
  • Rezultatele proceselor de brevete legate de depunerea mobilă și eventualele cereri de despăgubirenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Mitek oferă tehnologii de verificare a identității, detectare a deepfake-urilor și prevenire a fraudei, integrate în aplicațiile mobile și web ale clienților săi. Produsul său principal, Mobile Deposit, este folosit pentru depunerea de cecuri prin telefon și este integrat în aplicațiile bancare ale multor instituții financiare din Statele Unite și Canada. Potrivit raportului anual, compania servește peste 7.000 de organizații, inclusiv instituții financiare, companii fintech, furnizori de telecomunicații și piețe digitale.

Portofoliul include platforma MiVIP pentru procese KYC, Mobile Verify pentru verificarea documentelor de identitate, MiSnap pentru captura automată a imaginilor, Check Fraud Defender pentru detectarea fraudei cu cecuri și MiPass pentru autentificare biometrică fără parolă. Compania a dobândit ID R&D în 2021 și HooYu în 2022 pentru a extinde capacitățile biometrice și de orchestrare KYC.

Veniturile sunt generate din licențe software, hardware și, în creștere, din servicii SaaS tranzacționale și recurente. În anul fiscal 2025, veniturile SaaS, mentenanță și altele au reprezentat 59% din total, față de 52% în anul anterior, ceea ce indică o schimbare a modelului de venituri.

Segmente

Licențe software și hardware

Acest segment include licențele pentru produsele de depunere mobilă a cecurilor și tehnologiile vechi de verificare a identității. În anul fiscal 2025 a scăzut la 74,1 milioane USD, cu 41% din venituri, pe fondul scăderii reînnoirilor pluriannuale și al vânzărilor produselor vechi.

SaaS, mentenanță și alte venituri

Acest segment include Mobile Verify, HooYu, MiVIP, Mobile Deposit și Check Fraud Defender oferite ca servicii cloud. A crescut cu 17% în anul fiscal 2025 și a ajuns la 105,6 milioane USD, reprezentând 59% din venituri, iar în trimestrul trei al anului fiscal 2026 a fost principalul motor al creșterii.

Piața în context

Compania susține că fraudele digitale, deepfake-urile și cerințele de reglementare KYC și AML cresc cererea pentru soluții de verificare a identității. Piața este fragmentată, cu mulți furnizori, iar procesul de vânzare și implementare poate dura șase luni sau mai mult pentru clienții mari.

Mitek activează în Statele Unite, Canada, Regatul Unit și Europa, prin vânzări directe și parteneriate cu furnizori de tehnologie, fraudă și identitate. Dezvoltarea unei rețele de date de consorțiu cu instituții financiare este menționată ca un element de diferențiere pentru produsul Check Fraud Defender.

Tendințe

  • Fraudele generate de inteligența artificialăvânt din spate

    Deepfake-urile, clonarea vocii și identitățile sintetice reduc bariera de intrare pentru infractori și pot ocoli sistemele vechi. Acest lucru poate crește cererea pentru soluțiile Mitek, dacă clienții aleg să investească în detectare.

  • Scăderea utilizării cecurilorvânt din față

    Alternativele precum Zelle și Venmo au redus utilizarea cecurilor, iar multe produse ale companiei se bazează încă pe cecuri. Dacă această tendință continuă, veniturile din produsele legate de cecuri ar putea scădea.

  • Migrarea către SaaSmixt

    Clienții trec de la licențe la abonamente SaaS, ceea ce ar putea stabiliza veniturile recurente, dar poate încetini recunoașterea veniturilor pe termen scurt. Rezultatele trimestrului trei arată creștere puternică a acestui segment.

  • Reglementarea datelor biometricevânt din față

    Legile privind recunoașterea facială și prelucrarea datelor biometrice pot crește costurile de conformitate și pot limita unele produse. Efectul este incert și depinde de jurisdicție.

Poziția concurențială

Concurența include soluții dezvoltate intern de clienți, companii cu metode alternative de identificare și fraudă, furnizori cu tehnologii concurente pentru depunere mobilă sau verificare a documentelor și metode de autentificare prin recunoaștere facială sau vocală. Mulți concurenți au resurse financiare și de marketing mai mari.

Compania susține că brevetele sale pentru captura de imagini mobile, portofoliul de produse și expertiza de piață oferă avantaje, dar acestea depind de investiții continue în inovație și de adaptare rapidă la reglementări și la noile tipuri de fraudă.

  • Clienți cu soluții interne de dezvoltare

    Instituțiile financiare care își construiesc propriile sisteme de verificare și detectare a fraudei reprezintă o concurență directă, conform raportului anual.

  • Furnizori de tehnologii alternative de depunere mobilă

    Companiile care oferă tehnologii concurente pentru depunerea mobilă a cecurilor sau pentru verificarea documentelor de identitate sunt menționate ca principali concurenți.

  • Furnizori de autentificare biometrică

    Soluțiile de autentificare prin recunoaștere facială și vocală, oferite de terți, concurează cu produsele Mitek pentru fluxurile de autentificare.

  • Furnizori de servicii de prevenire a fraudei

    Companiile cu servicii generale de prevenire a fraudei și identitate, menționate în raportul anual, concurează pe preț, acuratețe și acoperire globală.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Mitek Systems, Inc. · 11 dec. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Mitek Systems, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Mitek Systems, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Mitek Systems, Inc. (MITK): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw