olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Oklo Inc. OKLO
Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)
Oklo dezvoltă centrale nucleare rapide de dimensiune mică, numite powerhouses, pe care intenționează să le construiască, să le dețină și să le exploateze, vânzând energie electrică și termică direct clienților prin contracte de cumpărare a energiei. Compania atrage atenție pe fondul cererii în creștere de energie generată de centrele de date, dar nu a construit încă nicio centrală și nu are încă un contract de livrare obligatoriu, iar pipeline-ul ei de clienți era, la sfârșitul anului 2024, de aproximativ 14 GW.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Oklo Inc. (OKLO) costa 23,52 USD (−6,85 % într-o zi), cu capitalizare 4,4 mld USD, beta 3,13, interval pe 52 de săptămâni 23,52–126,67 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,2 mil USD, profit net de -48,5 mil USD, EPS diluat -0,28 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 25,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 21,42 – 37,32
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 54,1 %
- SMA 50 / 200
- 35,16 / 53,69
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -3,10 / -2,97
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −34,4 % | −2,3 % | −32,1 pp | — |
| 3 luni | −42,9 % | −0,8 % | −42,2 pp | — |
| 6 luni | −65,7 % | +4,7 % | −70,4 pp | — |
| De la început de an | −67,2 % | +10,2 % | −77,4 pp | — |
| 1 an | −82,3 % | +10,3 % | −92,5 pp | −6,3 % |
| 3 ani | +128,3 % | +73,0 % | +55,3 pp | +39,9 % |
| 5 ani | +137,6 % | +61,8 % | +75,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | — | 0 | — | — | — | 1,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 5,1 mil | 7,3 mil | 7,8 mil | 11,5 mil | 14,9 mil | 24,6 mil | 27,0 mil | 39,5 mil |
| Profit operațional | -12,3 mil | -15,4 mil | -17,9 mil | -28,0 mil | -36,3 mil | -57,1 mil | -51,2 mil | -73,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 68,0 mii | 88,0 mii | 124,0 mii | 125,0 mii | 124,0 mii | 149,0 mii | 163,0 mii | 337,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -9,7 mil | -12,1 mil | -14,2 mil | -24,3 mil | -29,2 mil | -42,5 mil | -29,9 mil | -51,7 mil |
| Impozit pe profit | 225,0 mii | 294,0 mii | -4,4 mil | 431,0 mii | 531,0 mii | -1,1 mil | 3,2 mil | -3,2 mil |
| Profit net | -10,0 mil | -12,3 mil | -9,8 mil | -24,7 mil | -29,7 mil | -41,4 mil | -33,1 mil | -48,5 mil |
| EPS diluat | -0,08 | -0,12 ≈ | -0,07 | -0,18 | -0,20 | -0,26 ≈ | -0,19 | -0,28 |
| Flux de numerar operațional | -7,9 mil ≈ | -13,5 mil | -12,2 mil | -18,5 mil ≈ | -18,0 mil ≈ | -33,4 mil | -17,9 mil | -47,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 111,0 mii ≈ | 69,0 mii | 332,0 mii | 877,0 mii ≈ | 5,0 mil ≈ | 27,0 mil | 32,8 mil | 94,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 3,9 mil | -32,2 mil | -73,6 mil | -105,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −919,5 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,47 | -0,74 | -0,72 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -16,1 mil | -38,7 mil | -115,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 788,4 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -788,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld USD
- Active totale
- 1,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 49,08x
- ROE
- -12,2 %
- ROA
- -11,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | — | 9,8 mil | 26,7 mil | 58,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,8 mil | -18,6 mil | -52,8 mil | -139,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 75,0 mii | 268,0 mii | 522,0 mii | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EBITDA | — | -18,6 mil ≈ | -52,5 mil ≈ | -138,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 5,4 mil | -32,2 mil | -72,9 mil | -110,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,5 mil | 0 | 683,0 mii | -4,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit net | 3,9 mil | -32,2 mil | -73,6 mil | -105,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,47 | -0,74 | -0,72 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 68,9 mil | 98,9 mil | 146,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 68,9 mil
- 2024
- 98,9 mil
- 2025
- 146,4 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,6 mil | 9,9 mil | 97,1 mil | 788,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 07 aug. 2026verificat |
| Active curente | 4,0 mil | 14,2 mil | 231,9 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 578,0 mii | 1,2 mil | 42,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 0 | 6,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | 27,5 mil | SEC (XBRL)· 07 aug. 2026verificat |
| Active totale | 510,1 mil | 14,9 mil | 281,7 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 2,3 mil | 3,0 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 07 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,5 mil | 3,2 mil | 5,3 mil | 25,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 19,4 mil | 49,2 mil | 30,9 mil | 52,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -3,1 mil † | -34,4 mil † | 250,9 mil † | 1,5 mld † | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- —
- 2025
- 27,5 mil
SEC (XBRL)· 07 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -954,7 mii | -16,0 mil | -38,4 mil | -82,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 83,0 mii | 352,0 mii | 33,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | -16,1 mil ≈ | -38,7 mil ≈ | -115,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 1,2 mil | -83,0 mii | -175,8 mil | -489,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | 16,3 mil | 301,4 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 215,9 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -83,0 mii
- 2024
- -175,8 mil
- 2025
- -489,7 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
3 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,6 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
11 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -11,2 % | 7 (față de colegi) | 60 % |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 48,5x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial7/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Oklo Inc. (OKLO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -7,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 48,5x
Ce o infirmă
- ROIC: -11,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).
Față de mediana verticalei
Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEENextera Energy Inc | 177,3 mld | 21,6 | 15,6 % | 31,5 % | +9,8 % | −1 % / +45 % |
| SOSouthern Co | 106,7 mld | 24,2 | 11,3 % | 14,5 % | +10,6 % | +4 % / +33 % |
| PAMPampa Energy Inc. | 94,9 mld | 151,7 | 21,8 % | 33,0 % | +8,3 % | −23 % / +49 % |
| CEGConstellation Energy Corporation | 91,1 mld | 25,1 | 15,3 % | 11,1 % | +8,3 % | −29 % / +113 % |
| AEPAmerican Electric Power Company, Inc. | 70,9 mld | 19,1 | 12,8 % | 16,9 % | +10,9 % | +5 % / +64 % |
| DDominion Energy, Inc | 59,6 mld | 20,0 | 10,5 % | 16,9 % | +14,2 % | +8 % / +49 % |
| ETREntergy Corp | 50,3 mld | 27,9 | 11,1 % | 13,6 % | +9,0 % | +13 % / +117 % |
| VSTVistra Operations Company LLC | 45,2 mld | 22,2 | 43,1 % | 11,6 % | +3,0 % | −25 % / +280 % |
| CNPCenterpoint Energy Inc | 27,9 mld | 26,2 | 9,6 % | 11,4 % | +8,3 % | +7 % / +51 % |
| FEFirstenergy Corp | 27,6 mld | 26,0 | 8,4 % | 6,9 % | +12,0 % | −0 % / +29 % |
| PPLPPL Corp | 27,2 mld | 22,1 | 8,3 % | 13,1 % | +6,9 % | −2 % / +38 % |
| ESEversource Energy | 26,2 mld | 18,0 | 9,1 % | 10,4 % | +13,8 % | +4 % / +17 % |
| EIXEdison International | 23,0 mld | 6,3 | 20,8 % | 19,6 % | +9,8 % | +1 % / −11 % |
| NRGNRG Energy, Inc | 19,9 mld | 24,5 | 23,8 % | 2,6 % | +9,2 % | −44 % / +98 % |
| TLNTalen Energy Corporation | 16,0 mld | — | -12,9 % | -5,4 % | +22,0 % | −16 % / +481 % |
| PNWPinnacle West Capital Corp | 12,8 mld | 20,2 | 9,5 % | 11,7 % | +4,2 % | +17 % / +41 % |
| ENLTEnlight Renewable Energy Ltd. | 8,8 mld | 66,5 | 9,2 % | 27,0 % | +29,3 % | +66 % / +286 % |
| BEPBrookfield Renewable Partners L.P. | 8,3 mld | — | -1,9 % | -1,1 % | +9,0 % | +5 % / +21 % |
| CWENClearway Energy, Inc. | 7,0 mld | 68,9 | 1,8 % | 6,4 % | +4,2 % | −7 % / +36 % |
| ORAOrmat Technologies, Inc. | 5,6 mld | 45,1 | 5,0 % | 10,7 % | +12,5 % | −19 % / +36 % |
| PORPortland General Electric Company | 5,4 mld | 19,5 | 6,6 % | 7,7 % | +4,0 % | −10 % / +11 % |
| BEPCBrookfield Renewable Corporation | 5,3 mld | — | -501,4 % | -62,9 % | −10,0 % | −26 % / +15 % |
| OKLOOklo Inc. | 4,4 mld | — | -7,7 % | — | indisponibil | −82 % / +128 % |
| KENKenon Holdings Ltd. | 3,4 mld | 51,3 | 4,1 % | 7,6 % | +16,1 % | +9 % / +199 % |
| DTBDte Energy Co | 3,1 mld | 2,5 | 10,4 % | — | +18,6 % | −16 % / −27 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OKLO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Oklo dezvoltă centrale nucleare rapide de dimensiune mică, numite powerhouses, pe care intenționează să le construiască, să le dețină și să le exploateze, vânzând energie electrică și termică direct clienților prin contracte de cumpărare a energiei. Compania atrage atenție pe fondul cererii în creștere de energie generată de centrele de date, dar nu a construit încă nicio centrală și nu are încă un contract de livrare obligatoriu, iar pipeline-ul ei de clienți era, la sfârșitul anului 2024, de aproximativ 1 14 GW.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un model de afaceri care vinde energie direct și un portofoliu de clienți și acorduri non-obligatorii, printre cele mai mari din industrie, susținut de o tehnologie demonstrată anterior 13.
- Oklo deține un permis de utilizare a sitului și o alocare de combustibil pentru prima centrală, ceea ce o plasează înaintea multor concurenți în procesul de autorizare 13.
- Integrarea verticală între producția de energie, reciclarea combustibilului și radioizotopi poate reduce dependența de furnizori externi 12.
Puncte slabe
- Compania nu a construit încă nicio centrală și pierderile operaționale continuă, ceea ce înseamnă că dependența de capitalul extern rămâne mare 1.
- Majoritatea acordurilor cu clienții sunt non-obligatorii, iar companiile pot să se retragă, ceea ce afectează previzibilitatea veniturilor 1.
- Experiența managerială în operarea unei companii de energie nucleară este limitată, iar sursele recunosc acest risc 1.
Oportunități
- Dacă cererea centrelor de date rămâne ridicată, contractele pe termen lung ar putea genera venituri recurente și ar putea finanța extinderea proiectelor 12.
- Piața de reciclare a combustibilului nuclear uzat din SUA este considerată neexplorată, iar succesul ar putea deschide noi surse de venit 1.
- Radioizotopii pentru medicină, spațiu și apărare reprezintă un segment de venituri care ar putea începe mai devreme decât energia, dacă producția pilot funcționează 13.
Amenințări
- Dacă autorizarea sau construcția întârzie, planurile de livrare a primei centrale pot fi amânate, iar clienții pot renunța la angajamente 1.
- Concurența din partea altor tehnologii sau o schimbare a politicilor guvernamentale ar putea reduce cota de piață sau costurile suportabile 1.
- Prețul ridicat al combustibilului HALEU și restricțiile comerciale ar putea crește costurile și întârzia aprovizionarea 12.
Riscuri
- Lipsa contractelor obligatoriiridicat
Compania nu a semnat încă un contract de cumpărare a energiei obligatoriu, iar planurile de construcție și veniturile depind de transformarea acordurilor non-obligatorii în angajamente ferme 1.
- Pierderi și nevoie de finanțareridicat
Oklo este o companie în fază timpurie, cu pierderi continue și cheltuieli în creștere, iar ar putea avea nevoie de capital suplimentar înainte ca centralele să fie profitabile 1.
- Disponibilitatea combustibiluluiridicat
Combustibilul HALEU și plutoniul nu sunt disponibile la scară mare, iar construcția instalațiilor de fabricare și reciclare poate fi mai lungă sau mai scumpă decât se estimează 12.
- Dependența de furnizorimediu
Compania se bazează pe câțiva furnizori pentru componente foarte specializate, unele concepute special pentru primele centrale, ceea ce poate duce la întârzieri 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Oklo are una dintre cele mai mari liste de comenzi din industria nucleară avansată, cu acorduri pentru centre de date care ar putea genera venituri recurente pe termen lung dacă se transformă în contracte obligatorii 12.
- Compania este singura care, potrivit surselor sale, deține atât un permis de utilizare a sitului, cât și combustibil asigurat pentru prima centrală, ceea ce ar putea accelera livrarea primei unități 3.
- Integrarea producției de energie cu reciclarea combustibilului și radioizotopii ar putea crea mai multe surse de venit și ar putea reduce dependența de furnizori externi 12.
Ce ar strica teza
- Oklo nu a construit încă nicio centrală și nu are contracte obligatorii de cumpărare a energiei, ceea ce face ca cifrele din pipeline să fie mai degrabă intenții decât venituri asigurate 1.
- Pierderile continue și nevoia de capital suplimentar ar putea obliga compania să emită noi acțiuni, ceea ce ar putea diluează acționarii existenți 1.
De urmărit
- Semnarea contractelor de cumpărare a energiei obligatorii cu clienții din pipeline2026
- Progresul autorizării la NRC și la DOE pentru centrala Aurora de la Idaho2027
- Evoluția pierderilor operaționale și a cheltuielilor de cercetare și administrativenext 10-K
- Finalizarea acordului definitiv cu Centrus pentru aprovizionarea cu HALEUQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Oklo a fost fondată în 2013 cu scopul de a dezvolta energie curată, fiabilă și accesibilă la scară largă, iar modelul său de afaceri constă în a construi, deține și opera centrale numite Aurora, de 15 până la 75 MWe, care pot funcționa cu combustibil proaspăt, reciclat sau reconstituit 1. Compania vinde energia prin contracte de cumpărare a energiei (PPA), nu licențiază proiectele de reactoare, ceea ce o deosebește de industria nucleară tradițională. În paralel, Oklo dezvoltă tehnologie de reciclare a combustibilului nuclear uzat și, prin filiala Atomic Alchemy, producție de radioizotopi 12.
Primul proiect al companiei este o centrală Aurora la Idaho National Laboratory, pentru care a obținut un permis de utilizare a sitului de la Departamentul pentru Energie al SUA, o alocare de combustibil HALEU și un Permis de Conformitate Ambientală 1. Pe 5 ianuarie 2026, Oklo a semnat cu Meta un acord de plată anticipată pentru un campus energetic de 1,2 GW în Pike County, Ohio, iar fondurile vor fi folosite pentru asigurarea combustibilului nuclear pentru prima fază 2.
Compania a declarat ținta de a livra prima centrală în 2028, cu riscuri legate de lanțul de aprovizionare, construcție și proiectare 12. Cifrele din pipeline sunt în mare parte angajamente nelegate încă de contracte obligatorii, ceea ce înseamnă că veniturile viitoare depind de finalizarea acestor contracte.
Segmente
Energie (centrale Aurora)
Segmentul principal vinde electricitate și căldură din centralele Aurora, de 15 până la 75 MWe, cu posibilitatea extinderii la 100 MWe sau mai mult, prin contracte de cumpărare a energiei pe termen lung, cu clienți din centre de date, industrie și apărare 12.
Reciclarea și fabricarea combustibilului
Compania dezvoltă instalații de reciclare a combustibilului nuclear uzat și de fabricare a combustibilului, inclusiv un Advanced Fuel Center în Tennessee, cu o investiție de până la 1,68 miliarde USD 1. Scopul este un lanț de aprovizionare intern, cu un potențial de reducere a dependenței de combustibil importat, dar proiectele sunt încă în faza de planificare și autorizare 1.
Piața în context
Oklo menționează că Agenția Internațională pentru Energie estimează că producția globală de electricitate ar putea crește cu peste 75 % până în 2050, sub efectul electrificării, al aerului condiționat și al consumului centrelor de date 1. Cererea de energie din SUA este în prezent alimentată de expansiunea centrelor de date, iar compania notează că o încetinire a cererii pentru inteligență artificială ar putea afecta cererea pentru energia sa de bază cu emisii scăzute 1.
Piața energiei nucleare avansate este încă în formare, iar Oklo susține că, spre deosebire de reactoarele tradiționale cu apă ușoară de sute de MWe, va concura cu modele mai mici și mai modulare 1. Dimensiunea reală a pieței pentru centralele de 15 până la 75 MWe depinde de contractele care vor fi finalizate și de condițiile de reglementare 1.
Tendințe
- Cererea din centrele de datevânt din spate
Expansiunea inteligenței artificiale și a serviciilor cloud crește cererea de energie stabilă, iar Oklo a semnat acorduri non-obligatorii și un acord cu Meta care ar putea transforma această cerere în venituri, dacă se finalizează 12.
- Politica energetică a SUAmixt
Sprijinul guvernului pentru energia nucleară avansată, inclusiv programele pilot ale Departamentului pentru Energie, ar putea accelera autorizarea proiectelor, dar companiile depind de deciziile și finanțările federale, care se pot schimba 13.
- Costul și disponibilitatea combustibiluluivânt din față
Combustibilul HALEU și materialele pentru reciclare au crescut în cost și sunt limitate ca disponibilitate, ceea ce ar putea întârzia proiectele sau crește costurile, deși compania diversifică sursele, inclusiv prin plutoniu 12.
- Tarife și lanțuri de aprovizionarevânt din față
Tarifele vamale, constrângerile lanțului de aprovizionare și inflația pot crește costul construcției și al echipamentelor specializate, ceea ce poate afecta marjele proiectelor de centrale 1.
Poziția concurențială
Oklo se compară cu alți dezvoltatori de reactoare avansate care proiectează unități mai mici sau grupuri de reactoare mici, dar sursele folosite nu indică în mod clar o listă de concurenți cotați la bursa americană 1. Concurența poate reduce prețurile, numărul de comenzi și marjele, iar compania recunoaște că noi tehnologii ar putea deveni mai eficiente 1.
Pe lângă competitorii din domeniul reactoarelor, Oklo concurează cu furnizorii tradiționali de energie și cu soluțiile de gaz natural; parteneriatul cu RPower pentru o punte de gaz către nuclear arată că și combinațiile de tehnologii pot fi o alternativă 3.
- Dezvoltatori de reactoare nucleare avansate
Companii care proiectează reactoare mici sau modulare și caută aprobări de proiectare; sursele nu precizează nume sau tickere, iar presupunerea ar fi incertă 1.
- Centrale tradiționale cu reactoare cu apă ușoară
Dezvoltatori de reactoare mari care vând proiecte către utilități; modelul lor este diferit, deoarece nu vând energie direct 1.
- Furnizori de energie pe gaz natural
Soluțiile pe gaz pot oferi energie rapidă, iar Oklo lucrează chiar cu un astfel de furnizor ca punte către energia nucleară 3.
- Furnizori de radioizotopi
Producătorii de izotopi pentru medicină și industrie concurează cu Atomic Alchemy pe piețele de radioizotopi, iar sursele nu indică furnizori concreți 3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- GE Vernova vs. Oklo: Which Industrials Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Oklo Climbs 5% as Nuclear Names Bounce Back From Last Week’s Selloff; NuScale Power Gains 4%, Uranium Energy Rises 3%Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Everything You Need to Know About Oklo's StrategyYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- The Anthropic IPO Could Be Bigger Than SpaceX. Here's What That Means for Vistra, Bloom Energy, and Oklo.Yahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- Don't Buy Oklo Stock Until This Catalyst HitsYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Oklo Just Hit a 70-Week Low. Here's My Investing Reaction.Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Bloom Energy vs. Oklo: Which Industrials Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Not Oklo. Not NuScale. This Nuclear Stock Is Going to Be the Biggest Winner of the AI Power Boom.Yahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Oklo vs. NuScale vs. TMC: 3 Speculative Bets, Ranked By Which One Pays Off First.Yahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
- A $1 Billion Reason Why OKLO Stock Is Down TodayYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- Is Oklo the Next Great AI Power Story? Here's the Bull Case.Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Oklo Trades at $43. Wall Street's Average Target Is $75. Here's What I Think It's Actually Worth.Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Here Are Tuesday’s Top Wall Street Analyst Research Calls: Abercrombie & Fitch, Affirm Holdings, Eagle Materials, Klarna Group, Martin Marietta Materials, Oklo, Qualcomm, Robinhood Markets, Ulta Beauty, and MoreYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- NuScale Stock vs. Oklo Stock: Wall Street Says Buy One and Sell the Other.Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- NuScale Power Spikes 13%, Oklo Climbs 7%: Is the Nuclear Selloff Finally Exhausted?Yahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
- Is Oklo at $41 a Bargain or a Trap? Here's the Answer.Yahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- Here's Why Oklo Stock Trades at a 900% Premium to NuScale PowerYahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
- A New Nuclear Rival Recently Filed to Go Public. Should Oklo Investors Be Worried?Yahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
- PJM drops Oklo advanced nuclear project from interconnection study cycleYahoo Finance — News · 31 aug. 2026 · EN
- Oklo vs. X-Energy: Which One Actually Produces Nuclear Power First?Yahoo Finance — News · 30 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent11 sept. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent08 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent13 mai 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Convocare AGA (proxy)21 apr. 2026
- Raport curent14 apr. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport anual17 mar. 2026
- Raport curent04 dec. 2025Acord material · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Oklo Inc. · 17 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Oklo Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Oklo Inc. · 24 mar. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.