olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

ACTIA Group ALATI.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000076655 · Verticală: Companii listate din Franța

3,96EUR+2,86 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

ACTIA Group este un specialist european în electronică embarcată, diagnostic auto și conectivitate a vehiculelor, activ pentru constructori și pentru piața de after-market. Activitatea OEM a revenit ușor în 2021, iar grupul plănuiește cesiuni de active pentru a-și consolida situația financiară.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ACTIA Group (ALATI.PA) costa 3,96 EUR (+2,86 % într-o zi), cu beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 2,86–4,39 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
2,864,39

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
3,65 – 3,97
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 8,4 %
SMA 50 / 200
3,89 / 3,77
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+8,2 %+0,4 %+7,8 pp—
3 luni−2,0 %−3,3 %+1,3 pp—
6 luni+6,5 %+4,0 %+2,5 pp—
De la început de an+21,8 %+8,1 %+13,7 pp—
1 an+27,7 %+10,7 %+17,0 pp−10,8 %
3 ani+1,0 %+50,1 %−49,1 pp−15,9 %
5 ani+2,6 %+43,6 %−41,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,5 %
11 feb. 2026 → 24 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,5 %
15 mar. 2023 → 29 ian. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20202021
Venituri438,6 mil462,8 mil
Venituri an/anindisponibil+5,5 %
Profit net-19,0 mil-6,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-4,3 %-1,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021

Numerar
56,6 mil EUR
Datorie financiară
218,8 mil EUR
Datorie netă
162,2 mil EUR
Capitaluri proprii
113,6 mil EUR
Active totale
598,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
1,93x
Lichiditate curentă
1,38x
ROE
-5,6 %
ROA
-1,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2020
438,6 mil
2021
462,8 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Profit operațional
2020
-6,9 mil
2021
-9,9 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Amortizare și depreciere
2020
30,9 mil
2021
32,8 mil

esef· 03 mai 2022verificat

EBITDA
2020
24,1 mil ≈
2021
22,9 mil ≈

esef· 03 mai 2022derivat

Impozit pe profit
2020
308,0 mii
2021
-160,0 mii

esef· 03 mai 2022verificat

Profit net
2020
-19,0 mil
2021
-6,4 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2020
53,4 mil
2021
56,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Stocuri
2020
149,6 mil
2021
172,7 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Active curente
2020
366,4 mil
2021
404,2 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Imobilizări corporale nete
2020
77,4 mil
2021
70,0 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Fond comercial
2020
24,1 mil
2021
24,1 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Active totale
2020
556,7 mil
2021
598,3 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Datorie pe termen scurt
2020
49,5 mil
2021
54,7 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Datorie pe termen lung
2020
144,0 mil
2021
164,1 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Datorii curente
2020
266,6 mil
2021
291,9 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Capital propriu
2020
116,1 mil
2021
113,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2020
24,6 mil
2021
16,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Flux de numerar din investiții
2020
-22,8 mil
2021
-20,5 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
24,4 mil
2021
13,3 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,5 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
4,9 %
calculat olivLawFY 2021
Marja EBIT
-2,1 %
calculat olivLawFY 2021
Marja netă
-1,4 %
calculat olivLawFY 2021
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-5,6 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROA
-1,1 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROIC
-3,1 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROCE
-3,2 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
162,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Datorie netă / EBITDA
7,1x
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Datorie / capital propriu
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021

Numerar

Fluxul de numerar operațional
16,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2021
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
72,4 %
calculat olivLawFY 2021

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,96 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-5,6 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Marja netă
-1,4 %
calculat olivLawFY 2021
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,5 %
calculat olivLawFY 2021
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2021
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2021
Sursă: esefpublicat 03 mai 2022
verificat 39

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-3,1 %10 (față de colegi)33 %
Marja netă · Calitate-1,4 %31 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie7,1x0 (față de colegi)33 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x49 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie14/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate17/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ACTIA GROUP (ALATI.PA). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2021-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 462,8 mil EUR în 2021; creștere an/an 5,5 %; marjă netă -1,4 %; ROE -5,6 %; datorie netă/EBITDA 7,1x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -3,1 %
  • Datorie netă / EBITDA: 7,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 19,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
—
mediana verticalei 0,5x
P/B
—
mediana verticalei 1,2x
ROE
-5,6 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−223,2 %)
Marja netă
-1,4 %
mediana verticalei 1,5 %
sub mediană (−194,1 %)
Marja EBIT
-2,1 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−166,8 %)
Venituri an/an
5,5 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
7,1x
mediana verticalei -1,2x
peste mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
BN.PADanone44,1 mld21,911,9 %7,4 %−0,9 %−11 % / +16 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALATI.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

ACTIA Group este un specialist european în electronică embarcată, diagnostic auto și conectivitate a vehiculelor, activ pentru constructori și pentru piața de after-market. Activitatea OEM a revenit ușor în 2021, iar grupul plănuiește cesiuni de active pentru a-și consolida situația financiară 1.

SWOT

Puncte tari

  • Cunoștințe proprii în diagnosticul electronic și o bază de date de cunoștințe care susține soluțiile multimarcă.
  • Contracte pluriannuale cu constructorii, care oferă o anumită vizibilitate asupra veniturilor.
  • Poziție de lider în telematica pentru autobuzele urbane din Franța, conform sursei.

Puncte slabe

  • Dependența de componente electronice face ca livrările să fie afectate de penurii.
  • Activitatea Aftermarket oferă puțină vizibilitate, deoarece vânzările nu sunt acoperite de contracte pluriannuale.
  • Costurile mari de dezvoltare și nevoia de investiții constante pun presiune asupra structurii financiare.

Oportunități

  • Piețele emergente care își adoptă reglementări de control tehnic pot genera comenzi noi.
  • Soluțiile de conectivitate pentru micro-mobilitate și vehicule electrice pot extinde oferta.
  • Serviciile software și abonamentele pot deveni o sursă de venit recurent.

Amenințări

  • Concurenții mari și integrați pot reduce prețurile sau pot câștiga licitații importante.
  • Schimbările de reglementare sau amânarea licitațiilor pot reduce comenzile de control tehnic.
  • Tensiunile geopolitice pot întârzia reluarea activităților din aeronautică și din alte sectoare.

Riscuri

  • Lipsa componentelorridicat

    Penuria de componente electronice poate încetini livrările și poate reduce veniturile din OEM.

  • Dependența de constructorimediu

    Dacă un client important reduce comenzile, veniturile pot scădea semnificativ, iar compania a precizat că vrea să limiteze ponderea oricărui client.

  • Cesiunile de activemediu

    Finalizarea cesiunilor planificate poate întârzia sau poate schimba condițiile financiare așteptate.

  • Ciclicitatea controlului tehnicmediu

    Veniturile din controlul tehnic depind de licitațiile internaționale și de schimbările de reglementare, care sunt greu de prevăzut.

  • Investiții în R&Dscăzut

    Dezvoltarea de noi sisteme poate costa mult și poate să nu aducă rezultatele așteptate.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă veniturile din OEM revin pe măsură ce componentele devin disponibile, creșterea poate accelera în segmentele camioane și offroad.
  • Dacă serviciile software și telematica se extind, grupul ar putea construi un flux de venituri recurente mai stabil.
  • Dacă cesiunile se finalizează cu succes, compania ar putea concentra investițiile pe electronica embarcată cu potențial mai mare.

Ce ar strica teza

  • Dacă penuria de componente persistă, livrările către constructori pot rămâne sub așteptări.
  • Dacă reglementările de control tehnic sunt amânate, activitatea din Aftermarket ar putea rămâne volatilă.
  • Dacă concurenții mari își extind oferta, ACTIA ar putea pierde poziții în licitații.

De urmărit

  • Finalizarea cesiunilor diviziei Power și a activităților de control tehnic2022
  • Evoluția veniturilor OEM odată cu disponibilitatea componentelor2022
  • Reducerea datoriei față de nivelul anterior2022
  • Calendarul licitațiilor internaționale de control tehnicnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

ACTIA Group proiectează și produce echipamente electronice, sisteme de diagnostic și soluții de conectivitate pentru vehicule. Activitatea OEM, adresată constructorilor, a totalizat în 2021 venituri de 309,2 M€, iar Aftermarket a adus 42,8 M€ 1. Grupul își propune să își concentreze investițiile pe electronica embarcată și pe gestionarea energiei, cesionând activitățile considerate nestrategice 1.

Modelul de business combină contracte pluriannuale cu constructorii, care oferă o anumită vizibilitate, cu vânzări recurente către ateliere, garaje și operatori de flote. Compania susține că dezvoltarea produselor este costisitoare, ceea ce limitează intrarea concurenților noi 1.

În 2022 grupul intenționează să finalizeze adossarea diviziei Power către un grup industrial și a activităților de Control Tehnic și Echipamente de Garaj, sub marca MULLER, pentru a-și reconsolida situația financiară 1.

Segmente

OEM - constructori de vehicule

Segmentul OEM livrează sisteme de diagnostic, multiplexare și telematică constructorilor, cu venituri de 309,2 M€ în 2021, în creștere de 0,5 % 1. Creșterea a fost frânată de lipsa componentelor electronice, deși camioanele și offroad-ul au crescut puternic 1.

Aftermarket

Aftermarket cuprinde sisteme de diagnostic multimarcă, echipamente de garaj, control tehnic și gestiunea flotelor, cu venituri de 42,8 M€ în 2021, în creștere de 5,0 % 1. Activitatea de control tehnic a scăzut, în timp ce echipamentele de garaj au revenit aproape la nivelul din 2019 1.

Telecomunicații

Diviziunea Telecom include SatCom, energie, telefonie și rail, iar compania spune că a consolidat perspectivele pentru 2022 în ciuda lipsei de componente 1. Achiziția activității Hypervision CCTV întărește segmentul feroviar 1.

Piața în context

Piața diagnosticului auto crește pe măsură ce electronica din vehicule se extinde, ceea ce face ca funcțiile de diagnostic să fie strategice pentru constructori 1. Controlul tehnic este o piață globală în creștere în țările care își adoptă reglementări, iar transportul public european cere tot mai des certificarea ITxPT 1.

Cererea de echipamente pentru vehicule ușoare este mare în volum, dar competiția este mai dură, iar pe piața flotelor concurența este intensă și grupul se poziționează pe nișe 1.

Poziția concurențială

Concurența se împarte pe piețe compartimentate: constructori, garaje independente, rețele de reparații și controlul tehnic 1. Principala barieră la intrare este nivelul tehnologic și costul de dezvoltare, care poate depăși mai multe milioane de euro pentru un sistem nou 1.

În diagnostic concurenții sunt companii suedeze, germane și italiene, iar în flote grupul concurează cu mari actori generaliști și cu specialiști de nișă 1.

  • Bosch

    Concurent în electronica embarcată și diagnostic, citat în sursă ca mare furnizor integrat.

  • Continental

    Grup integrat care concurează cu ACTIA în electronică auto, conform sursei.

  • StoneridgeSRI

    Companie specializată în electronică embarcată, menționată în sursă ca rival direct.

  • KPIT

    Furnizor de diagnostic auto menționat în sursă printre principalii concurenți.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2021-12-31 (ESEF) · SEC / ACTIA Group · 31 dec. 2021

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ACTIA Group (ALATI.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw