olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Nicox SA ALCOX.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013018124 · Verticală: Companii listate din Franța

0,28EUR+0,36 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Nicox este o companie farmaceutică franceză axată pe dezvoltarea de medicamente oftalmice, cu un portofoliu de produse protejate prin brevete. Relevanța sa actuală depinde de durata protecției brevetelor și de rezultatul procedurilor de opoziție în Europa.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Nicox SA (ALCOX.PA) costa 0,28 EUR (+0,36 % într-o zi), cu capitalizare 105,7 mii EUR, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 0,28–0,51 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
105,7 mii EUR
acțiuni la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -117,00 · TTM până la 31 dec. 2021
E/P (TTM)
-41.415,93 %
TTM până la 31 dec. 2021
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,82
Volatilitate (1 an) 46 %
Interval 52 săpt.
0,280,51

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,28 – 0,32
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 13,1 %
SMA 50 / 200
0,33 / 0,38
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−11,2 %+0,4 %−11,5 pp—
3 luni−26,0 %−3,3 %−22,7 pp—
6 luni−25,7 %+4,0 %−29,6 pp—
De la început de an−5,2 %+8,1 %−13,3 pp—
1 an−13,2 %+10,7 %−23,9 pp−10,8 %
3 ani−38,7 %+50,1 %−88,7 pp−4,2 %
5 ani−91,1 %+43,6 %−134,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−45,2 %
25 feb. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,3 %
10 nov. 2021 → 16 sept. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−38,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20202021
Venituri12,9 mil7,2 mil
Venituri an/anindisponibil−44,0 %
Profit net-18,1 mil-43,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-54,00-117,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-140,2 %-605,0 %
Flux de numerar liber-5,4 mil-18,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021

Numerar
42,0 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
75,6 mil EUR
Active totale
114,6 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
5,97x
ROE
-49,6 %
ROA
-34,1 %
Marja FCF
-255,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2020
12,9 mil
2021
7,2 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Cercetare și dezvoltare
2020
12,7 mil
2021
17,9 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Profit operațional
2020
-6,8 mil
2021
-46,0 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2020
12,5 mil
2021
4,9 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Profit înainte de impozit
2020
-18,1 mil
2021
-47,4 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Impozit pe profit
2020
28,0 mii
2021
-3,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Profit net
2020
-18,1 mil
2021
-43,8 mil

esef· 03 mai 2022verificat

EPS diluat
2020
-54,00
2021
-117,00

esef· 03 mai 2022verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2020
47,2 mil
2021
42,0 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Active curente
2020
52,5 mil
2021
47,7 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Imobilizări corporale nete
2020
1,2 mil
2021
1,0 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Fond comercial
2020
23,7 mil
2021
25,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
64,8 mil
2021
40,0 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Active totale
2020
142,3 mil
2021
114,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Datorii curente
2020
15,4 mil
2021
8,0 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Capital propriu
2020
100,8 mil
2021
75,6 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2020
335,1 mii
2021
374,0 mii

esef· 03 mai 2022derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2020
-5,4 mil
2021
-18,5 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Investiții (capex)
2020
20,0 mii
2021
8,0 mii

esef· 03 mai 2022verificat

Flux de numerar liber
2020
-5,4 mil ≈
2021
-18,5 mil ≈

esef· 03 mai 2022derivat

Flux de numerar din investiții
2020
4,9 mil
2021
-175,0 mii

esef· 03 mai 2022verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
19,6 mil
2021
13,4 mil

esef· 03 mai 2022verificat

Răscumpărări de acțiuni
2020
633,0 mii
2021
-91,0 mii

esef· 03 mai 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-44,0 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-636,1 %
calculat olivLawFY 2021
Marja netă
-605,0 %
calculat olivLawFY 2021
Marja FCF
-255,6 %
calculat olivLawFY 2021

Randamente

ROE
-49,6 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROA
-34,1 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-43,2 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-9,5x
calculat olivLawFY 2021

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
5,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-18,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2021
Investiții (capex)
8,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2021
Fluxul de numerar liber
-18,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2021
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
105,7 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-41.415,9 %
calculat olivLawFY 2021
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-17.498,2 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
86,1 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,28 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 105,7 mii EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
105,7 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-49,6 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Marja netă
-605,0 %
calculat olivLawFY 2021
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-44,0 %
calculat olivLawFY 2021
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2021
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2021
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2021
Sursă: esefpublicat 03 mai 2022
verificat 48derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-605,0 %3 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-9,5x0 (pe interval fix)20 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,0x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-17.498,2 %0 (pe interval fix)27 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente86,1 %100 (pe interval fix)20 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NICOX SA (ALCOX.PA). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2021-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,2 mil EUR în 2021; creștere an/an -44,0 %; marjă netă -605,0 %; ROE -49,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 6,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 86,1 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -605,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -9,5x
  • Randament FCF: -17 498,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 19,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,0x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−97,7 %)
P/B
0,0x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−99,9 %)
ROE
-49,6 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−1.196,1 %)
Marja netă
-605,0 %
mediana verticalei 1,5 %
sub mediană (−41.392,1 %)
Marja EBIT
-636,1 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−19.919,1 %)
Venituri an/an
-44,0 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−7.568,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
BN.PADanone44,1 mld21,911,9 %7,4 %−0,9 %−11 % / +16 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALCOX.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Nicox este o companie farmaceutică franceză axată pe dezvoltarea de medicamente oftalmice, cu un portofoliu de produse protejate prin brevete. Relevanța sa actuală depinde de durata protecției brevetelor și de rezultatul procedurilor de opoziție în Europa.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliul de produse oftalmice protejate prin brevete oferă un avantaj de piață atâta timp cât exclusivitatea rămâne valabilă 1.
    • Compania a dezvoltat un set de produse candidate în diferite stadii de cercetare 1.
    • Structura de asigurări și de răspundere civilă este organizată la nivel de grup 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de protecția brevetelor face compania vulnerabilă la invalidări sau la expirarea acestora 1.
    • Numărul redus de angajați cheie limitează capacitatea de înlocuire în caz de indisponibilitate 1.
    • Compania nu poate garanta că va păstra toate brevetele, din cauza costurilor ridicate ale taxelor anuale 1.

    Oportunități

    • Extinderea duratei brevetelor ar putea prelungi exclusivitatea produselor pe piețele cheie 1.
    • Achizițiile sau licențele de produse candidate ar putea extinde portofoliul companiei 1.
    • Dezvoltarea de noi invenții brevetabile ar putea susține creșterea pe termen lung 1.

    Amenințări

    • Procedurile de opoziție ar putea duce la pierderea protecției unor brevete importante 1.
    • Concurenții ar putea dezvolta produse care ocolesc brevetele companiei 1.
    • Creșterea costurilor de producție ar putea reduce marjele produselor 1.

    Riscuri

    • Expirarea brevetelorridicat

      Expirarea protecției pentru produsele principale ar putea expune compania la concurență crescută 1.

    • Opoziția Tevaridicat

      Rezultatul procedurii de opoziție privind brevetul pentru latanoprostene bunod este incert și ar putea avea efecte semnificative 1.

    • Protecția secretelor comercialemediu

      Divulgarea know-how-ului ar putea reduce potențialul comercial al produselor 1.

    • Dependența de personal cheiemediu

      Plecarea dirigenților sau a oamenilor de știință cheie ar putea întârzia dezvoltarea produselor 1.

    • Riscuri la achizițiimediu

      Achizițiile și integrarea lor ar putea să nu aducă beneficiile estimate 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă extinderile de brevet sunt obținute, exclusivitatea produselor principale ar putea fi prelungită semnificativ 1.
    • Procedura de opoziție ar putea fi rezolvată în favoarea companiei, menținând brevetul pentru latanoprostene bunod 1.
    • Achizițiile de produse candidate ar putea adăuga valoare portofoliului existent 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă extinderile de brevet nu sunt obținute, produsele ar putea pierde exclusivitatea mai devreme decât se estimează 1.
    • O decizie defavorabilă în procedura de opoziție ar putea avea efecte semnificative asupra activității 1.
    • Creșterea costurilor de producție sau pierderea unor angajați cheie ar putea reduce rezultatele companiei 1.

    De urmărit

    • Rezultatul audierii privind brevetul latanoprostene bunod2022
    • Decizia privind extinderea duratei brevetelor VYZULTA în Statele Unite2025

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Nicox dezvoltă și comercializează produse terapeutice, în special pentru oftalmologie, prin dezvoltare internă, licențe și achiziții de produse candidate. Activitatea sa se bazează în mare măsură pe protecția prin brevete a produselor sale, după cum arată raportul anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2021 1.

    Compania se bazează pe un număr redus de dirigenți și oameni de știință cheie, iar structura sa operațională este relativ restrânsă, ceea ce face ca plecările din conducere să poată întârzia obiectivele de cercetare și comercializare 1.

    Nicox are filiale în Statele Unite, inclusiv Nicox Ophthalmics, Inc., iar activitatea sa de asigurare și răspundere civilă este organizată la nivel de grup 1.

    Segmente

    Oftalmologie

    Produsele oftalmice, precum VYZULTA și ZERVIATE, constituie nucleul portofoliului, iar protecția lor prin brevete este în centrul riscurilor descrise în raport 1.

    Candidați în dezvoltare

    Produsele candidate NCX 470 și NCX 4251 depind de brevete care expiră în perioade diferite, iar durata lor de exclusivitate influențează perspectiva comercială 1.

    Piața în context

    Piața produselor oftalmice este concurențială, iar expirarea brevetelor poate atrage alți actori pe aceleași segmente, mai ales pentru produsele care nu sunt protejate integral 1.

    Tendințe

    • Expirarea brevetelorvânt din față

      Expirarea brevetelor produselor principale ar putea reduce exclusivitatea comercială dacă extinderile nu sunt obținute 1.

    • Extinderea duratei brevetelorvânt din spate

      Dacă extinderile de până la cinci ani sunt acordate, exclusivitatea produselor ar putea fi prelungită 1.

    • Litigii privind brevetelemixt

      Opoziția depusă de Teva împotriva brevetului pentru latanoprostene bunod este încă în curs, iar rezultatul rămâne incert 1.

    • Costuri de producțievânt din față

      Creșterea costurilor de fabricație sau a materiilor prime ar putea afecta marja companiei și perspectivele produselor 1.

    Poziția concurențială

    Concurența vine din companii farmaceutice care dezvoltă produse similare sau care pot contesta brevetele Nicox. Raportul menționează în special opoziția formulată de Teva Pharmaceutical Industries Ltd 1.

    Pe termen lung, concurența se poate intensifica dacă produsele nu sunt protejate de brevete sau dacă secretele comerciale sunt divulgate 1.

    • Teva Pharmaceutical Industries LtdTEVA

      A formulat opoziție împotriva brevetului european pentru latanoprostene bunod, procedura fiind încă în curs la data raportului 1.

    • Alți producători de produse oftalmice

      Raportul menționează că alți actori ar putea comercializa produse similare după expirarea protecției prin brevete 1.

    • Concurenți care pot contesta brevetele

      Terți pot contesta validitatea brevetelor sau pot dezvolta produse care ocolesc protecția 1.

    • Companii care dezvoltă produse similare

      Riscul de contrafacere și de produse similare este menționat ca factor important de concurență 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2021-12-31 (ESEF) · SEC / Nicox SA · 31 dec. 2021

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.