olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

ARGAN ARG.PA

Franța · Euronext Paris · Verticală: Companii listate din Franța

68,00EUR+0,29 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

ARGAN este o societate imobiliară franceză specializată în entrepozite logistice închiriate pe termen lung, cu venituri de 212 M EUR în 2025 și o ocupare de aproape 99% a parcului. Interesul actual vine din refinanțarea unei obligațiuni de 500 M EUR care ajunge la scadență în noiembrie 2026.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ARGAN (ARG.PA) costa 68,00 EUR (+0,29 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld EUR, P/E 7,1 pe un EPS diluat de 9,56 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,75 %, beta 0,57, interval pe 52 de săptămâni 56,40–77,40 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,1
EPS diluat TTM 9,56 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
14,06 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,75 %
DPS 12 luni 2,55
Beta (2 ani)
0,57
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
56,4077,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,3
neutru
Bollinger (20, 2)
66,59 – 68,45
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 2,8 %
SMA 50 / 200
69,46 / 65,59
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,44 / -0,64
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,4 %+0,4 %−0,8 pp—
3 luni−8,6 %−3,3 %−5,3 pp—
6 luni+10,0 %+4,0 %+6,1 pp—
De la început de an+3,0 %+8,1 %−5,1 pp—
1 an+1,8 %+10,7 %−8,9 pp−8,8 %
3 ani−0,4 %+50,1 %−50,5 pp−10,0 %
5 ani−38,0 %+43,6 %−81,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,7 %
27 feb. 2026 → 31 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,4 %
11 apr. 2022 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,1 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 6,1, mediană 6,5, max 6,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-263,4 mil245,7 mil245,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−0,2 %
EPS diluat-11,439,969,56
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−4,0 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber186,2 mil173,5 mil198,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
27,2 mil EUR
Datorie financiară
1,1 mld EUR
Datorie netă
1,1 mld EUR
Capitaluri proprii
2,4 mld EUR
Active totale
4,4 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,45x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
10,4 %
ROA
5,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit operațional
2023
-201,2 mil
2024
302,2 mil
2025
290,9 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-263,4 mil
2024
245,7 mil
2025
245,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-11,43
2024
9,96
2025
9,56

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,67
2024
2,13
2025
2,55

esef· 04 mar. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
52,0 mil
2024
85,7 mil
2025
27,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
55,6 mil
2024
55,6 mil
2025
55,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,0 mii
2024
0
2025
31,0 mii

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2023
4,1 mld
2024
4,3 mld
2025
4,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,1 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,9 mld
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
23,0 mil
2024
24,7 mil
2025
25,6 mil

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
186,3 mil
2024
173,7 mil
2025
199,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
136,0 mii
2024
161,0 mii
2025
202,0 mii

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
186,2 mil ≈
2024
173,5 mil ≈
2025
198,8 mil ≈

esef· 04 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-161,2 mil
2024
-34,8 mil
2025
-74,9 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-142,5 mil
2024
-105,2 mil
2025
-182,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
61,6 mil
2024
52,5 mil
2025
65,4 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-0,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
14,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
26,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
32,9 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
199,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
202,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
198,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
81,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
2,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
7,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
7,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
14,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
9,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
8,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
11,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

68,00 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 52derivat 6

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
72,27
EUR pe acțiune
Mijloc
105,09
EUR pe acțiune
Sus
164,62
EUR pe acțiune
Preț: 68,00 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 54,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 35,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,70 – 281,93 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E109,84 – 281,93 (Mijloc 170,14)
    21 firme folosite · multiplul median 17,8x · quartile 11,5x – 29,5x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA, BN.PA
  • Dividende actualizate (DDM)34,70 – 47,32 (Mijloc 40,04)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,5 %45 (față de colegi)23 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate81,1 %73 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare7,1x88 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare11,4 %100 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,8 %54 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente32,9 %100 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate56/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente72/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare93/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ARGAN (ARG.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 10,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 72,27–164,62 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 105,09 EUR, prețul de 68,00 EUR lasă un potențial de 54,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 35,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 81,1 %
  • P/E (TTM): 7,1x
  • Randament FCF: 11,4 %
  • Rata de distribuire (FCF): 32,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,1x
mediana verticalei 19,6x
sub mediană (−63,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
—
mediana verticalei 0,5x
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−41,2 %)
ROE
10,6 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+150,2 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 1,3 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei -0,1 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
3,8 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+120,5 %)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
BN.PADanone44,1 mld21,911,9 %7,4 %−0,9 %−11 % / +16 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ARG.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

ARGAN este o societate imobiliară franceză specializată în entrepozite logistice închiriate pe termen lung, cu venituri de 212 M EUR în 2025 1 și o ocupare de aproape 99% a parcului. Interesul actual vine din refinanțarea unei obligațiuni de 500 M EUR care ajunge la scadență în noiembrie 2026 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu aproape complet ocupat, cu contracte pre-închiriate și o rentabilitate ridicată a veniturilor locative.
  • Acționariat stabil, cu familia fondatoare implicată în strategie și management.
  • Lichiditate consolidată prin linii de credit reînnoibile extinse și un finanțare relay disponibil.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr relativ mic de conducători cheie, ceea ce ridică riscul unei succesiuni dificile.
  • Activitate concentrată aproape exclusiv pe piața franceză, ceea ce limitează diversificarea geografică.
  • Necesitatea refinanțării unei obligațiuni importante în 2026 la un cost probabil mai mare decât cel actual.

Oportunități

  • Cererea pentru depozite de dimensiune mică și medie din partea companiilor regionale și a mesageriei.
  • Reconversia fostelor zone industriale și dezvoltarea de proiecte energetice verzi AutOnom.
  • Rezerva funciară existentă, care ar putea susține creșterea pe mai mulți ani dacă condițiile rămân favorabile.

Amenințări

  • Restricțiile privind utilizarea terenului, care ar putea limita volumul proiectelor noi.
  • O recesiune economică ar putea reduce cererea pentru spații logistice și presiona chiriile.
  • Costurile de adaptare climatică și de conformitate energetică ar putea crește dacă reglementările se înăspresc.

Riscuri

  • Refinanțarea obligațiunii din 2026mediu

    Dacă refinanțarea nu se realizează în fereastra de piață dorită, costul datoriei ar putea crește semnificativ, afectând rentabilitatea. Compania a pregătit un finanțare relay pentru a reduce acest risc.

  • Dependența de chiriașii cheiemediu

    Dacă unul dintre clienții importanți nu își reînnoiește contractul, relocarea clădirii ar putea dura și ar putea reduce veniturile.

  • Restricții privind accesul la terenmediu

    Reglementările urbanistice restrictive ar putea încetini sau opri noile proiecte de dezvoltare.

  • Riscuri climatice fizicescăzut

    Evenimentele meteo extreme sau sol argilos ar putea provoca daune structurale la anumite clădiri, cu costuri suplimentare de reparație.

  • Dependența de conducerea cheiemediu

    Plecarea sau indisponibilitatea conducătorilor principali ar putea avea un impact negativ asupra strategiei și proiectelor în curs.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru depozite de dimensiune medie continuă să crească, portofoliul aproape complet ocupat ar putea genera venituri locative previzibile și în creștere.
  • Dacă refinanțarea se realizează în condiții acceptabile, costul datoriei ar putea rămâne sub control, susținând marjele companiei.
  • Rezerva funciară și proiectele energetice AutOnom ar putea oferi surse suplimentare de creștere pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Dacă refinanțarea din 2026 se face la un cupon semnificativ mai mare, rentabilitatea ar putea scădea față de nivelul actual.
  • O recesiune ar putea duce la mai puține contracte noi și la chirii mai mici, afectând creșterea veniturilor.
  • Concentrarea activității pe piața franceză și dependența de câțiva conducători ar putea face compania vulnerabilă la șocuri locale.

De urmărit

  • Rezultatul refinanțării obligațiunii de 500 M EUR și cuponul final2026
  • Evoluția ratei LTV EPRA și a costului mediu al datorieifin 2026
  • Atingerea țintei de venituri locative de 220 M EURfin 2026
  • Ritmul noilor contracte și nivelul ocupării parculuinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

ARGAN dezvoltă, deține și administrează entrepozite logistice pe care le închiriază unor clienți, în principal companii din industrie și distribuție. Modelul său se bazează pe dezvoltarea de clădiri aproape în întregime pre-închiriate, ceea ce asigură venituri locative previzibile 1. Potrivit raportului anual 2025, rezultatul net recurent reprezintă în medie aproximativ 70% din veniturile locative, iar în 2025 acest raport a fost de 73% 1.

Strategia de creștere a companiei combină dezvoltarea de noi platforme cu gestionarea activă a portofoliului. Veniturile locative au crescut cu 13,7 M EUR între 2024 și 2025, iar ținta pentru sfârșitul lui 2026 este de 220 M EUR 1. Compania urmărește totodată să consolideze lichiditatea și să își mențină un nivel moderat de îndatorare.

Familia LE LAN, prin holdingul Kerlan SAS, deține 36,5% din capital și din drepturile de vot, ceea ce conferă stabilitate guvernanței și alinierea intereselor pe termen lung 1. Activitatea se desfășoară aproape exclusiv în Franța.

Segmente

Entrepozite logistice premium

Clădirile sunt concepute pe măsura chiriașilor, cu standarde tehnice și de mediu ridicate, și sunt amplasate în zone căutate. Durata fermă medie rămasă a contractelor este de 5,0 ani, iar aproximativ 30% din contracte au peste 6 ani rămași 1.

Proiecte AutOnom și energie solară

Entrepozitele AutOnom produc energie solară pe acoperiș și o stochează în baterii pentru autoconsum. Compania a extins și ombrierele fotovoltaice, iar aceste proiecte răspund cerințelor legii Climat și Rezilienta 1.

Dezvoltare și rezervă funciară

ARGAN deține o rezervă funciară constructibilă de aproximativ 750 000 m2 în Franța, suficientă pentru a continua creșterea cel puțin cinci ani 1. Activitatea include și reconversia fostelor zone industriale.

Piața în context

ARGAN activează pe piața imobiliară logistică din Franța, unde accesul la teren este tot mai restrâns din cauza regulilor de tip Zero Artificialisation Nette și a presiunii altor activități economice 1. Raportul menționează o cerere susținută pentru spații de depozitare de dimensiuni mici și medii, mai ales din partea companiilor de talie intermediară cu prezență regională 1.

Stabilizarea ratelor de dobândă, cu un cost al datoriei de 2,10% la sfârșitul lui 2025 față de 2,25% la sfârșitul lui 2024, creează un context mai favorabil pentru finanțare 1. Dacă refinanțarea obligațiunii se realizează la un cupon mediu de aproximativ 3,5%, costul mediu al datoriei ar putea crește spre aproximativ 3% la sfârșitul lui 2026 1.

Tendințe

  • Cerere pentru spații logistice de dimensiune medievânt din spate

    Companiile regionale și operatorii de mesagerie caută tot mai des depozite mici și medii, ceea ce poate deschide noi oportunități pentru portofoliul ARGAN 1.

  • Restricții privind accesul la terenvânt din față

    Reglementările de tip Zero Artificialisation Nette și concurența altor activități pot limita volumul de proiecte noi și pot crește costul dezvoltării 1.

  • Stabilizarea ratelor de dobândămixt

    Scăderea costului datoriei în 2025 sprijină marjele, însă refinanțarea din 2026 ar putea reflecta condiții de piață mai scumpe decât cuponul vechi 1.

  • Reglementări energetice și de mediumixt

    Legea Climat și Rezilienta și decretul BACS impun solarizarea și eficiența energetică a clădirilor noi și existente, ceea ce poate crește costurile dar și stimulează investițiile în energie verde 1.

Poziția concurențială

Piața logistică franceză este competitivă, cu mai mulți dezvoltatori și investitori care concurează pentru aceleași terenuri și chiriași. Raportul indică faptul că, în perioadele de ciclu economic dificil, pot apărea noi concurenți sau concentrări ale unor actori puternici, ceea ce ar putea reduce randamentele locative 1.

ARGAN își diferențiază oferta prin calitatea premium a clădirilor, relația de lungă durată cu clienții și capacitatea de a dezvolta proiecte clé en main cu pre-închiriere. Compania nu depinde de un singur furnizor, deoarece piața de construcții oferă numeroase opțiuni 1.

  • Dezvoltatori logistici francezi listați

    Companii care dezvoltă și închiriază depozite în Franța și concurează pentru terenuri și chiriași similari.

  • Fonduri imobiliare logistice europene

    Investitori instituționali care achiziționează portofolii logistice și pot concura la tranzacții de active existente.

  • Dezvoltatori regionali de parcuri logistice

    Operatori locali sau regionali care concurează pe proiecte de dimensiune mică și medie.

  • Constructori generali și contractanți de entrepozite

    Furnizori ai proiectelor clé en main, care pot deveni și concurenți direcți în dezvoltarea de active.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ARGAN · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ARGAN (ARG.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw