olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

ARTECHE LANTEGI ELKARTEA, S.A. ART.MC

Spania · BME Madrid · ISIN ES0105521001 · Verticală: Companii listate din Spania

29,00EUR−1,02 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

ARTECHE este un grup industrial bizkaian, cu activitate în principal exportatoare, care produce echipamente pentru rețelele electrice, sisteme de automatizare a stațiilor și soluții de măsurare. Grupul și-a extins în 2025 portofoliul prin achiziția RTR Energía, iar riscurile comerciale și valutare rămân în centrul atenției conducerii.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ARTECHE LANTEGI ELKARTEA, S.A. (ART.MC) costa 29,00 EUR (−1,02 % într-o zi), cu beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 19,00–44,00 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 49 %
Interval 52 săpt.
19,0044,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
28,11 – 35,78
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 24,0 %
SMA 50 / 200
32,21 / 30,87
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,05 / -0,66
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−17,8 %+0,4 %−18,2 pp—
3 luni+2,8 %−3,3 %+6,1 pp—
6 luni−16,7 %+4,0 %−20,6 pp—
De la început de an+28,3 %+8,1 %+20,2 pp—
1 an+55,1 %+10,7 %+44,4 pp+3,2 %
3 ani+636,0 %+50,1 %+586,0 pp+24,0 %
5 ani+659,2 %+43,6 %+615,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,8 %
08 mai 2026 → 29 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,8 %
08 mai 2026 → 29 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+50,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri440,8 mil508,4 mil
Venituri an/anindisponibil+15,3 %
Profit net23,4 mil45,3 mil
Profit net an/anindisponibil+93,4 %
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %5,3 %8,9 %
Flux de numerar liber36,1 mil36,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
67,9 mil EUR
Datorie financiară
39,6 mil EUR
Datorie netă
-28,3 mil EUR
Capitaluri proprii
120,3 mil EUR
Active totale
467,4 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
43,4 %
ROA
10,3 %
Marja FCF
7,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
440,8 mil
2025
508,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
226,6 mil
2025
253,9 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
214,3 mil ≈
2025
254,5 mil ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Profit operațional
2024
44,4 mil
2025
64,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
14,4 mil
2025
15,9 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
58,8 mil ≈
2025
80,3 mil ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
7,8 mil
2025
6,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
35,0 mil
2025
56,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
8,0 mil
2025
7,8 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Profit net
2024
23,4 mil
2025
45,3 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
88,0 mil
2025
67,9 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
61,9 mil
2025
71,5 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
39,7 mil
2025
48,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
17,4 mil
2025
19,5 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
29,3 mil
2025
34,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Active totale
2024
413,6 mil
2025
467,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
34,5 mil
2025
39,6 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
206,3 mil
2025
235,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
88,4 mil
2025
120,3 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
48,0 mil
2025
51,1 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
11,8 mil
2025
15,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
36,1 mil ≈
2025
36,0 mil ≈

esef· 20 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-25,6 mil
2025
-59,0 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
5,1 mil
2025
-12,2 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2024
6,0 mil
2025
9,4 mil

esef· 20 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
45,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
93,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-0,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
50,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
15,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
8,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
7,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
47,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
10,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
87,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
27,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
26,2 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
-28,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-0,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
10,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
51,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
15,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
36,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
79,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
63,6 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
48 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

29,00 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
47,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
8,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 20 oct. 2026
verificat 49

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate87,4 %100 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate8,9 %73 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate79,6 %71 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,4x100 (pe interval fix)24 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,1x100 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente26,2 %100 (pe interval fix)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate85/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ARTECHE LANTEGI ELKARTEA SA (ART.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 508,4 mil EUR în 2025; creștere an/an 15,3 %; marjă netă 8,9 %; ROE 47,1 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 87,4 %
  • Marja netă: 8,9 %
  • Conversia profitului în FCF: 79,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,4x
  • Acoperirea dobânzilor: 10,1x
  • Rata de distribuire (FCF): 26,2 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
—
mediana verticalei 2,4x
ROE
47,1 %
mediana verticalei 10,5 %
peste mediană (+348,4 %)
Marja netă
8,9 %
mediana verticalei 4,5 %
peste mediană (+96,4 %)
Marja EBIT
12,7 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+24,4 %)
Venituri an/an
15,3 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+592,9 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,4x
mediana verticalei 0,0x
sub mediană (−874,4 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELE.MCEndesa SA46,9 mld21,426,4 %10,5 %+0,5 %+43 % / +134 %
AENA.MCAena S.m.e. SA42,4 mld19,824,2 %34,0 %+8,9 %+20 % / +78 %
AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima26,2 mld19,826,9 %20,5 %+6,1 %−6 % / −5 %
ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A.22,6 mld23,719,9 %1,9 %+19,7 %+10 % / +142 %
ANA.MCAcciona SA11,6 mld14,516,9 %4,0 %+5,5 %+23 % / +65 %
FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A.5,0 mld30,55,3 %1,7 %+6,9 %−8 % / −13 %
FDR.MCFluidra S.A.3,8 mld21,410,9 %7,8 %+4,1 %−17 % / +5 %
DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA2,7 mld20,7165,6 %2,2 %−2,7 %+52 % / +383.650 %
CMO.MCCementos Molins S.A.2,5 mld13,614,3 %18,0 %−3,1 %+31 % / indisponibil
ENO.MCElecnor SA2,5 mld22,210,5 %2,5 %+15,1 %−2 % / +60 %
ALM.MCAlmirall S.A.2,3 mld50,53,1 %4,2 %+12,4 %−12 % / +31 %
FAE.MCFaes Farma SA1,5 mld19,310,8 %13,0 %+23,7 %+3 % / +57 %
AEDAS.MCAedas Homes SA1,0 mld17,157,8 %7,0 %−24,8 %+0 % / +38 %
EDR.MCEdreams Odigeo SA571,1 mil11,421,0 %7,8 %−0,4 %+40 % / −24 %
EAT.MCAmRest Holdings SE510,6 mil31,74,3 %0,6 %+0,1 %−34 % / −61 %
ADX.MCAudax Renovables S.A.489,0 mil25,09,3 %1,0 %−5,4 %−19 % / −14 %
ATRY.MCAtrys Health, S.A.199,3 mil—-49,5 %-71,1 %+8,5 %−3 % / −29 %
ENER.MCEcoener, S.A.178,8 mil32,84,2 %6,4 %+3,6 %−32 % / −4 %
ADZ.MCAdolfo Dominguez SA62,4 mil38,19,0 %1,2 %+1,8 %+38 % / +39 %
DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A.49,6 mil10,2152,3 %10,0 %+2,2 %+32 % / indisponibil
EZE.MCGrupo Ezentis SA30,0 mil——-9,3 %+147,2 %−27 % / −35 %
CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA17,3 mil14,44,1 %3,4 %+13,4 %indisponibil / indisponibil
AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A.16,4 mil—-33,8 %—−100,0 %indisponibil / indisponibil
EBRO.MCEbro Foods, S.A.3,0 mil0,010,0 %7,7 %−4,0 %−0 % / +19 %
A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A.——7,9 %6,9 %−2,7 %+12 % / +59 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ART.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

ARTECHE este un grup industrial bizkaian, cu activitate în principal exportatoare, care produce echipamente pentru rețelele electrice, sisteme de automatizare a stațiilor și soluții de măsurare. Grupul și-a extins în 2025 portofoliul prin achiziția RTR Energía, iar riscurile comerciale și valutare rămân în centrul atenției conducerii 1.

SWOT

Puncte tari

  • Baza de clienți din sectorul electric are o calitate de credit foarte bună, iar pierderile reale din insolvențe au rămas foarte mici în ultimii ani.
  • Grupul are o prezență internațională în mai multe filiale productive și a demonstrat capacitate de adaptare a strategiei comerciale.
  • Investițiile în dezvoltare sunt susținute de un portofoliu de proiecte capitalizate care urmează să îmbunătățească gama de produse.

Puncte slabe

  • Activitatea este puternic dependentă de export, ceea ce expune grupul la riscuri de tarife și de cursuri de schimb.
  • O parte din datoria pe termen lung este la dobândă variabilă, iar acoperirea riscului nu este completă.
  • Unele produse includ gazul SF6, care trebuie eliminat treptat, iar înlocuirea lui implică efort tehnic și costuri.

Oportunități

  • Modernizarea rețelelor electrice și extinderea rețelelor inteligente ar putea sprijini cererea pentru produsele grupului.
  • Achizițiile precum RTR Energía ar putea extinde portofoliul de automatizare și digitalizare.
  • Dezvoltarea de noi tehnologii fără SF6 ar putea deschide piețe în care reglementările sunt mai stricte.

Amenințări

  • Măsurile comerciale internaționale ar putea reduce competitivitatea produselor exportate din Spania.
  • Fluctuațiile puternice ale cursurilor valutare ar putea reduce profitul raportat.
  • Creșterea prețurilor materiilor prime, precum oțelul, aluminiul și cuprul, ar putea presa marjele.

Riscuri

  • Riscul comercial și tarifarridicat

    Activitatea netamente exportatoare poate fi afectată de noi tarife sau restricții, iar grupul avertizează asupra incertitudinii pe piețele mondiale.

  • Riscul valutarridicat

    Veniturile și costurile în mai multe valute străine pot aduce variații ale profitului și capitalurilor proprii, chiar dacă o parte este acoperită.

  • Riscul ratelor dobânziimediu

    O parte importantă a datoriei este la dobândă variabilă, iar o creștere a dobânzilor ar putea majora costurile financiare, deși acoperirea este extinsă.

  • Riscul prețurilor materiilor primemediu

    Costurile de producție depind de oțel, aluminiu și cupru, iar volatilitatea acestor prețuri ar putea afecta rentabilitatea.

  • Riscul de depreciere a activelorscăzut

    Fondurile de comerț și proiectele de dezvoltare ar putea necesita ajustări dacă așteptările de venit se reduc, cum s-a întâmplat la un proiect în 2025.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă modernizarea rețelelor electrice continuă, cererea pentru echipamentele și sistemele grupului ar putea rămâne solidă pe termen lung.
  • Calitatea ridicată a bazei de clienți și pierderile mici din insolvențe ar putea susține fluxurile de numerar.
  • Achizițiile și proiectele de digitalizare ar putea extinde oferta și marjele pe segmentele cu valoare adăugată.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele comerciale se extind, activitatea exportatoare ar putea pierde competitivitate pe piețele-cheie.
  • Expunerea valutară și cea la dobânzi variabile ar putea reduce profitul în perioade de volatilitate.
  • Tranziția de la gazul SF6 ar putea implica costuri și riscuri tehnice care să pună presiune pe marje.

De urmărit

  • Evoluția tarifelor comerciale și impactul asupra exporturilor2026
  • Integrarea RTR Energía și contribuția ei la venituri și profit2026
  • Ritmul eliminării gazului SF6 din portofoliu2027
  • Evoluția acoperirilor valutare și a datoriei cu dobândă variabilănext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul ARTECHE își desfășoară activitatea în special în sectorul electric, unde produce echipamente și sisteme pentru transportul și distribuția energiei. Conform raportului anual pentru 2025, activitatea grupului este netamente exportatoare, ceea ce face ca pozițiile în dolari, peso mexican, real brazilian, yuan chinezesc și liră turcă să fie semnificative 1. Sediul central se află la Mungia, în Bizkaia, iar grupul operează prin mai multe filiale productive din afara Spaniei 1.

Grupul ține evidența contractelor de lungă durată prin recunoaștere a veniturilor în timp, pe baza jaloanelor contractuale, ceea ce generează active sau pasive de contract între încasări și facturare 1. Grupul gestionează riscurile financiare printr-o politică centralizată aprobată de consiliul de administrație 1.

În 2025 grupul a consolidat activitatea de automatizare și digitalizare a rețelelor prin achiziția RTR Energía, pentru care a plătit 10.597 mii euro în numerar, fără plăți amânate, și a recunoscut un fond de comerț de 3.757 mii euro 1. Companiile din grup au continuat să investească în dezvoltarea produselor, inclusiv în proiecte care urmează să înlocuiască gazul SF6 din portofoliu 1.

Segmente

Sisteme de automatizare a stațiilor și distribuției

Acest segment, desfășurat în trei unități productive interconectate, face obiectul unui test anual de depreciere a fondului de comerț, iar conducerea consideră că valoarea recuperabilă susține valoarea înregistrată 1.

Echipamente pentru rețelele electrice și tehnologie digitală

Filialele productive din Turcia, Australia și alte țări generează fonduri de comerț care sunt testate anual, iar cele mai mari riscuri de recuperabilitate sunt legate de piața turcă 1.

Piața în context

Piața în care operează ARTECHE este dominată de investițiile în rețele electrice și de modernizarea stațiilor, un domeniu în care cererea este legată de programe publice și private de electrificare. Grupul afirmă că baza sa de clienți din sectorul electric are o calitate de credit foarte bună, iar pierderile reale din insolvențe au fost foarte mici în ultimii ani 1.

Piețele de export sunt sensibile la fluctuațiile cursurilor și la posibile tarife comerciale, iar costurile de producție depind de prețurile la oțel, aluminiu și cupru, cotate pe piețe reglementate 1.

Tendințe

  • Tarife comerciale și incertitudine geopoliticăvânt din față

    Măsurile comerciale ale Statelor Unite și reacțiile altor state ar putea afecta competitivitatea grupului, cu o activitate atât de exportatoare; conducerea spune că strategia comercială s-a adaptat în trecut fără efecte semnificative asupra capacității competitive 1.

  • Eliminarea treptată a gazului SF6mixt

    Reglementările regionale impun eliminarea treptată a gazului SF6 din produse până în 2030; grupul are un plan de înlocuire, iar stocul actual de produse cu SF6 este considerat nesemnificativ, dar tranziția ar putea presa costurile 1.

  • Investiții în digitalizarea rețelelorvânt din spate

    Dezvoltarea tehnologiilor de automatizare și a produselor digitale, inclusiv prin proiectele capitalizate și joint venture-ul Arin Technologies, poate deschide oportunități de creștere pe piețele de rețele inteligente 1.

  • Volatilitatea cursurilor și a dobânzilormixt

    Expunerea la cursurile valutare și la dobânzile variabile ar putea influența profitul; grupul acoperă o parte din risc, dar rămâne sensibil la mișcările piețelor 1.

Poziția concurențială

Sursele analizate din raportul anual nu identifică explicit concurenții grupului, așa că nu pot fi făcute comparații directe de cotă de piață. Analiza se bazează doar pe segmentele de activitate descrise de companie.

Concurența apare în special în zona echipamentelor pentru stații și a sistemelor de automatizare, unde grupul își bazează poziția pe calitatea produselor și pe capacitatea de adaptare a strategiei comerciale 1.

  • Concurenți nespecificați în sursă

    Raportul anual nu numește concurenți; nu pot fi indicate tickere sau comparații.

  • Furnizori de echipamente electrice europene

    Rolul acestora nu este detaliat în sursă, astfel încât nu există date verificabile despre ei.

  • Producători asiatici de aparatură de rețea

    Prezența lor este menționată doar indirect prin riscurile de piață pentru export.

  • Furnizori de soluții de rețele inteligente

    Categorie menționată generic; nu există în sursă nume sau date comparative.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ARTECHE LANTEGI ELKARTEA, S.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.