olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Avenir Telecom AVT.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR001400CFI7 · Verticală: Companii listate din Franța

0,06EUR−8,96 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Avenir Telecom este un grup franțuzesc care se ocupă de sourcing, pilotare industrială și distribuție de electronice de larg consum, sub licența Energizer® și marca proprie Wonder. Cifra de afaceri consolidată a scăzut în exercițiul încheiat la 31 martie 2026, la 10,402 milioane EUR, față de 11,019 milioane EUR.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Avenir Telecom (AVT.PA) costa 0,06 EUR (−8,96 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mil EUR, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 0,03–0,15 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,5 mil EUR
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,07 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-108,20 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 113 %
Interval 52 săpt.
0,030,15

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,06 – 0,08
sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 23,1 %
SMA 50 / 200
0,07 / 0,09
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+10,9 %−0,6 %+11,6 pp—
3 luni−34,3 %−4,2 %−30,1 pp—
6 luni−31,8 %+4,3 %−36,1 pp—
De la început de an+84,8 %+7,5 %+77,3 pp—
1 an+70,4 %+9,9 %+60,5 pp−10,8 %
3 ani−59,1 %+49,8 %−108,9 pp−4,2 %
5 ani−98,8 %+42,8 %−141,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−64,1 %
28 ian. 2026 → 06 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,6 %
15 nov. 2021 → 25 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−58,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri14,1 mil11,0 mil10,4 mil
Venituri an/anindisponibil−21,9 %−5,6 %
Profit net-7,0 mil-10,2 mil-4,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,10-0,14-0,07
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-49,7 %-92,3 %-46,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
8,6 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
-1,2 mil EUR
Active totale
16,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,13x
ROE
indisponibil
ROA
-24,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
14,1 mil
2025
11,0 mil
2026
10,4 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit operațional
2024
-7,0 mil
2025
-7,9 mil
2026
-4,2 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
721,0 mii
2025
906,0 mii
2026
493,0 mii

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-7,0 mil
2025
-8,7 mil
2026
-4,6 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
0
2025
0
2026
0

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit net
2024
-7,0 mil
2025
-10,2 mil
2026
-4,9 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,10
2025
-0,14
2026
-0,07

esef· 21 iul. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
68,4 mil
2025
73,9 mil
2026
73,9 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
20,2 mil
2025
13,3 mil
2026
8,6 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Stocuri
2024
5,1 mil
2025
3,5 mil
2026
2,1 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Active curente
2024
28,7 mil
2025
20,6 mil
2026
14,5 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
72,0 mii
2025
73,0 mii
2026
66,0 mii

esef· 21 iul. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
1,0 mii
2025
0
2026
5,0 mii

esef· 21 iul. 2026verificat

Active totale
2024
31,7 mil
2025
23,0 mil
2026
16,3 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorii curente
2024
3,5 mil
2025
5,2 mil
2026
4,6 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
13,7 mil
2025
3,6 mil
2026
-1,2 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
68,6 mil
2025
73,7 mil
2026
73,8 mil

esef· 21 iul. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
-6,9 mil
2025
-6,7 mil
2026
-4,4 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-359,0 mii
2025
-12,0 mii
2026
29,0 mii

esef· 21 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-274,0 mii
2025
-240,0 mii
2026
-343,0 mii

esef· 21 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-40,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-46,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-415,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-24,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-35,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-8,5x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-108,2 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,06 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,5 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-415,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
-46,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 21 iul. 2026
verificat 62derivat 3

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-46,8 %21 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-8,5x0 (pe interval fix)38 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,1x100 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial21/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AVENIR TELECOM (AVT.PA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,4 mil EUR în 2026; creștere an/an -5,6 %; marjă netă -46,8 %; ROE -415,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,1x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -46,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: -8,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 19,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,4x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−33,3 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,2x
ROE
-415,6 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−9.280,9 %)
Marja netă
-46,8 %
mediana verticalei 1,5 %
sub mediană (−3.294,6 %)
Marja EBIT
-40,1 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−1.350,2 %)
Venituri an/an
-5,6 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−1.051,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
BN.PADanone44,1 mld21,911,9 %7,4 %−0,9 %−11 % / +16 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AVT.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Avenir Telecom este un grup franțuzesc care se ocupă de sourcing, pilotare industrială și distribuție de electronice de larg consum, sub licența Energizer® și marca proprie Wonder. Cifra de afaceri consolidată a scăzut în exercițiul încheiat la 31 martie 2026, la 10,402 milioane EUR, față de 11,019 milioane EUR 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Licența mondială exclusivă Energizer® și o relație contractuală de lungă durată cu titularul mărcii 1.
    • Model de fabricant–distribuitor integrat, care permite controlul sourcing-ului, al calității și al logisticii 1.
    • Experiență de peste trei decenii și o rețea internațională de distribuție cu parteneri diversificați 1.

    Puncte slabe

    • Dependență ridicată de producția din China și de un număr limitat de subcontractori 1.
    • Concentrare a clienților, cu câțiva distribuitori care reprezintă o parte importantă a vânzărilor 1.
    • Scăderea veniturilor din categoria istorică de telefonie în exercițiul 2026 1.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru energie nomadă și unelte pentru casă și grădină 1.
    • Extinderea gamei Energizer® la noi categorii și dezvoltarea mărcii Wonder 1.
    • Dezvoltarea canalelor de vânzare online, care sprijină accesoriile 1.

    Amenințări

    • Riscul ca o modificare a licenței Energizer® să afecteze semnificativ activitatea 1.
    • Presiunea concurențială pe prețuri și riscul de obsolescență al stocurilor 1.
    • Tensiunile geopolitice și comerciale care pot afecta lanțurile de aprovizionare 1.

    Riscuri

    • Licența Energizer®ridicat

      Rezilierea sau modificarea defavorabilă a licenței ar putea afecta activitatea, stocurile și perspectivele grupului 1. Compania o consideră risc de criticitate ridicată 1.

    • Dependența de Chinaridicat

      Producția concentrată în China poate expune grupul la tarife, restricții și tensiuni geopolitice, fără alternative operaționale imediate 1.

    • Dependența de subcontractoriridicat

      Eșecul unui furnizor strategic ar putea duce la rupturi de aprovizionare sau neconformitate a produselor 1.

    • Obsolescența stocurilorridicat

      Ciclurile scurte de viață ale produselor pot duce la depreciere a stocurilor, în special la categoriile tehnologice 1.

    • Concentrarea cliențilormediu

      Ponderea mare a unor clienți ar putea amplifica impactul unei pierderi sau al unei reduceri de comenzi 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă licența Energizer® rămâne stabilă și se extinde, grupul ar putea beneficia de o bază de produse mai largă 1.
    • Diversificarea spre informatică și unelte ar putea reduce dependența de telefonie și susține creșterea 1.
    • Controlul integrat al lanțului de valoare poate ajuta la protejarea marjelor în perioade de volatilitate 1.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea veniturilor din telefonie arată sensibilitatea grupului la cicluri de piață și la concurență 1.
    • Riscurile legate de licență, de China și de subcontractori sunt considerate de conducere de criticitate ridicată 1.
    • Creșterea costului memoriilor poate reduce cererea pe segmentele sensibile la preț 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor pe categorii, în special a categoriilor noinext annual report
    • Stadiul licenței Energizer® și eventualele modificări contractuale2027
    • Evoluția prețurilor componentelor și impactul asupra marjelor2027
    • Ponderea celor mai mari clienți în cifra de afacerinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Fondat în 1989 în Franța, Avenir Telecom a evoluat de la grossist la un model de fabricant–distribuitor integrat, care controlează lanțul de valoare de la sourcing până la piață 1. Grupul concepe produse sub licență Energizer®, licență mondială exclusivă pentru accesorii de telefonie, și dezvoltă marca Wonder, axată pe energie accesibilă și iluminat nomad 1. Producția este subcontractată în principal în Asia, iar compania se concentrează pe segmentele de intrare și mijlociu de gamă 1.

    Activitatea se sprijină pe o rețea internațională de parteneri de distribuție specializată, generaliste și online, completată de servicii de sprijin pentru vânzare, merchandising și service post-vânzare 1. Compania urmărește diversificarea dincolo de telefonia istorică, pentru a reduce dependența de o singură categorie de produse 1.

    Compania este listată la Euronext Paris din 1998 și are sediul social la Marsilia 1. Licența Energizer® a fost prelungită până la 31 decembrie 2030 și extinsă la noi categorii, element central pentru perspectivele pe termen mediu 1.

    Segmente

    Telefonie mobilă și accesorii

    Categoria istorică, dominată de telefoane mobile și accesorii de încărcare, conectică, protecție și audio, a realizat 7,887 milioane EUR în exercițiul 2026, față de 11,015 milioane EUR un an mai devreme 1. Scăderea arată sensibilitatea segmentului la ciclurile de piață 1.

    Piața în context

    Piața mobilelor se stabilizează după perioade de volume în scădere, cu o segmentare între oferte premium și accesibile 1. Accesoriile beneficiază de cerere susținută de echipamentele conectate și de vânzările online 1. Pe piața informaticii, prețurile memoriilor DRAM și NAND au crescut în 2026, presiune atribuită în sursă tensiunilor de producție legate de infrastructura de inteligență artificială 1.

    Piețele de energie nomadă și de unelte pentru casă au creștere structurală, susținută de mobilitate, reziliență energetică și bricolaj 1. Ambele depind însă de lanțuri de aprovizionare concentrate în Asia, cu risc de volatilitate a costurilor 1.

    Tendințe

    • Creșterea costului componentelorvânt din față

      Prețurile memoriilor au crescut din 2026, ceea ce ridică prețurile de vânzare și poate reduce cererea pe segmentele sensibile la preț 1. Dacă presiunea persistă, marjele ar putea fi afectate 1.

    • Cererea pentru accesorii și energie nomadăvânt din spate

      Multiplicarea echipamentelor conectate și nevoia de încărcare mobilă sprijină cererea pentru accesorii și powerbanks 1. Acesta este un factor favorabil pentru categoriile existente 1.

    • Tensiuni comerciale cu Chinavânt din față

      Durificarea relațiilor comerciale dintre zone economice mari, observată din 2025, poate influența tarifele și accesul la piețe, având în vedere dependența de producția chineză 1.

    • Diversificarea spre noi categoriimixt

      Extinderea gamei spre informatică și unelte poate reduce dependența de telefonie, dar presupune investiții și gestionarea riscului de stocuri 1.

    Poziția concurențială

    Concurența este intensă și fragmentată pe fiecare categorie: în telefonie operează Apple, Samsung, Xiaomi, OPPO, vivo, Honor și Transsion, în accesorii Anker, Belkin și Sony, iar în unelte Stanley Black & Decker, Bosch, TTI și Makita 1. Avenir Telecom se diferențiază prin integrarea lanțului de valoare și controlul calității 1.

    Pe energie nomadă concurează Anker, Xiaomi, Samsung, UGREEN și Aukey, iar criteriile principale sunt capacitatea, siguranța și notorietatea mărcii 1. Presiunea asupra prețurilor și canalele online accentuează concurența 1.

    • AppleAAPL

      Actor dominant pe smartphone-uri, tablete și accesorii premium, menționat în sursă ca principal concurent pe mai multe categorii 1.

    • Anker

      Specialist în accesorii și energie portabilă, identificat ca actor important pe segmentul powerbanks 1.

    • Stanley Black & DeckerSWK

      Grup industrial internațional de unelte electrice, prezent pe segmentele de intrare și mijlociu de gamă 1.

    • Transsion Holdings

      Lider mondial pe telefoane non-smartphone, cu mărcile TECNO, itel și Infinix, activ în special pe piețele emergente 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Avenir Telecom · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Avenir Telecom (AVT.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw