olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Balco Group AB BALCO.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0010323998 · Verticală: Companii listate din Suedia
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Balco Group AB (BALCO.ST) costa 13,70 SEK (−0,72 % într-o zi), cu capitalizare 316,3 mil SEK, beta 0,34, interval pe 52 de săptămâni 13,40–18,90 SEK.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 12,94 – 16,36
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 23,3 %
- SMA 50 / 200
- 16,16 / 15,46
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,73 / -0,67
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −16,5 % | −0,6 % | −15,8 pp | — |
| 3 luni | −9,9 % | −4,2 % | −5,7 pp | — |
| 6 luni | −10,5 % | +4,3 % | −14,8 pp | — |
| De la început de an | −20,8 % | +7,5 % | −28,3 pp | — |
| 1 an | −26,7 % | +9,9 % | −36,7 pp | −8,2 % |
| 3 ani | −65,9 % | +49,8 % | −115,7 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −88,7 % | +42,8 % | −131,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 1,4 mld | 1,3 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | −8,7 % |
| Profit net | 45,9 mil | 1,1 mil | -35,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −97,7 % | −3.475,6 % |
| EPS diluat | 2,12 | 0,05 | -1,55 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −97,6 % | −3.200,0 % |
| netă % | indisponibil | 0,1 % | -2,8 % |
| Flux de numerar liber | -33,9 mil | 78,5 mil | 10,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 158,1 mil SEK
- Datorie financiară
- 475,0 mil SEK
- Datorie netă
- 317,0 mil SEK
- Capitaluri proprii
- 736,1 mil SEK
- Active totale
- 1,7 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,65x
- Lichiditate curentă
- 1,58x
- ROE
- -4,7 %
- ROA
- -2,1 %
- Marja FCF
- 0,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 1,4 mld | 1,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 969,5 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 245,4 mil | 248,0 mil | 159,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 70,4 mil | 34,8 mil | -18,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 18,1 mil | 34,3 mil | 33,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 56,0 mil | 5,0 mil | -47,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,5 mil | 396,0 mii | -12,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 45,9 mil | 1,1 mil | -35,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,12 | 0,05 | -1,55 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 21,9 mil | 23,0 mil | 23,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,8 mil | 103,1 mil | 158,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 407,2 mil | 529,1 mil | 628,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 232,4 mil | 290,4 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Fond comercial | 485,2 mil | 515,5 mil | 527,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 174,2 mil | 362,9 mil | 475,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 250,7 mil | 320,9 mil | 396,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 739,8 mil | 792,9 mil | 736,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 21,6 mil | 21,2 mil | 23,1 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 21,6 mil
- 2024
- 21,2 mil
- 2025
- 23,1 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -26,1 mil | 85,3 mil | 15,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,7 mil | 6,8 mil | 4,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -33,9 mil ≈ | 78,5 mil ≈ | 10,8 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -52,9 mil | -95,7 mil | -49,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 29,6 mil | 113,1 mil | 90,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 316,3 mil SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -1,5 % | 13 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -2,8 % | 14 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,6x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 65 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,4 % | 43 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Balco Group AB (BALCO.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld SEK în 2025; creștere an/an -8,7 %; marjă netă -2,8 %; ROE -4,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,72–17,38 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,11 SEK, prețul de 13,70 SEK lasă un potențial de -26,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -35,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -1,5 %
- Marja netă: -2,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,6x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BALCO.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.