olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
BIGBEN INTERACTIVE BIG.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000074072 · Verticală: Companii listate din Franța
BIGBEN INTERACTIVE este un grup francez care dezvoltă și distribuie accesorii pentru consolele de jocuri, prin subgrupul NACON, și accesorii pentru telefonie mobilă. Pentru exercițiul fiscal 2025/26 grupul a raportat o pierdere operațională mare, determinată în principal de depreciări ale activelor NACON, ceea ce face ca evoluția segmentelor să rămână în centrul atenției. Gaming a reprezentat 55 % din cifra de afaceri consolidată.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea BIGBEN INTERACTIVE (BIG.PA) costa 0,06 EUR (−8,94 % într-o zi), cu capitalizare 1,0 mil EUR, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 0,06–1,07 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 14,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,06 – 0,08
- sub banda inferioară · %B -0,21 · lățimea benzii 24,9 %
- SMA 50 / 200
- 0,10 / 0,33
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −32,8 % | +0,4 % | −33,2 pp | — |
| 3 luni | −62,6 % | −3,3 % | −59,3 pp | — |
| 6 luni | −85,0 % | +4,0 % | −89,0 pp | — |
| De la început de an | −94,0 % | +8,1 % | −102,1 pp | — |
| 1 an | −94,7 % | +10,7 % | −105,4 pp | −6,8 % |
| 3 ani | −98,2 % | +50,1 % | −148,3 pp | −4,2 % |
| 5 ani | −99,6 % | +43,6 % | −143,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 292,0 mil | 288,0 mil | 284,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,4 % | −1,2 % |
| Profit net | 14,0 mil | 235,0 mii | -237,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −98,3 % | −101.106,4 % |
| EPS diluat | 1,13 | 0,01 | -12,77 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −99,1 % | −127.800,0 % |
| netă % | 4,8 % | 0,1 % | -83,4 % |
| Flux de numerar liber | 75,5 mil | 66,3 mil | 74,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 31,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 3,2 mil EUR
- Datorie netă
- -28,4 mil EUR
- Capitaluri proprii
- -55,8 mil EUR
- Active totale
- 287,2 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,58x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -49,4 %
- Marja FCF
- 26,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 292,0 mil | 288,0 mil | 284,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 23,8 mil | -2,0 mil | -378,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 54,2 mil | 63,0 mil | 65,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 78,0 mil ≈ | 61,1 mil ≈ | -313,4 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 20,1 mil | -3,3 mil | -384,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -834,0 mii | -3,0 mil | 10,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 14,0 mil | 235,0 mii | -237,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,13 | 0,01 | -12,77 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 18,6 mil | 18,6 mil | 18,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 41,2 mil | 45,3 mil | 31,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 72,9 mil | 69,5 mil | 62,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 210,2 mil | 209,1 mil | 185,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 20,8 mil | 18,0 mil | 17,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 177,0 mil | 175,4 mil | 12,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 223,5 mil | 241,7 mil | 50,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 650,9 mil | 673,5 mil | 287,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 153,2 mil | 87,0 mil | 3,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 139,9 mil | 219,6 mil | 318,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 327,0 mil | 338,9 mil | -55,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 12,4 mil | — | 18,6 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 79,7 mil | 70,5 mil | 76,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,2 mil | 4,2 mil | 2,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 75,5 mil ≈ | 66,3 mil ≈ | 74,4 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -90,0 mil | -78,9 mil | -74,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -15,0 mil | 10,3 mil | -26,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,0 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -83,4 % | 18 (față de colegi) | 33 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7.277,1 % | 100 (pe interval fix) | 44 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BIGBEN INTERACTIVE (BIG.PA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 284,5 mil EUR în 2026; creștere an/an -1,2 %; marjă netă -83,4 %; ROE -240,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 7 277,1 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -83,4 %
- Lichiditatea curentă: 0,6x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| BN.PADanone | 44,1 mld | 21,9 | 11,9 % | 7,4 % | −0,9 % | −11 % / +16 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BIG.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
BIGBEN INTERACTIVE este un grup francez care dezvoltă și distribuie accesorii pentru consolele de jocuri, prin subgrupul NACON, și accesorii pentru telefonie mobilă. Pentru exercițiul fiscal 2025/26 grupul a raportat o pierdere operațională mare, determinată în principal de depreciări ale activelor NACON, ceea ce face ca evoluția segmentelor să rămână în centrul atenției. Gaming a reprezentat 55 % din cifra de afaceri consolidată.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are un portofoliu extins de jocuri și de licențe, cu peste două sute de contracte noi pe an, ceea ce îi oferă diversificare.
- Poziția de furnizor pentru producătorii de console și recunoașterea mărcilor NACON și RIG sunt active comerciale relevante.
- Integrarea verticală, prin studiouri proprii și fabrică în Franța, oferă control asupra producției și a marjei.
Puncte slabe
- Pierderea operațională mare din exercițiul 2025/26 arată o slăbiciune a rentabilității, legată de depreciările activelor.
- Dependența de piața americană pentru accesorii expune grupul la scăderi de cerere care se traduc direct în cifra de afaceri.
- Marja brută a segmentului audio și telefonie rămâne mai slabă decât cea a jocurilor și accesoriilor premium.
Oportunități
- Creșterea vânzărilor digitale poate îmbunătăți marjele, deoarece elimină costurile de stocare și de intermediere.
- Noile căști, volanele și gama de manete pentru Xbox ar putea sprijini revenirea activității cu accesorii.
- Segmentul AA de jocuri oferă nișe mai puțin exploatate de editorii mari, unde grupul își poate valorifica expertiza.
Amenințări
- Concurența intensă din jocuri și accesorii poate presa prețurile și marjele, mai ales pe segmentul de intrare.
- Ciclurile de lansare ale consolelor influențează cererea și pot amplifica volatilitatea rezultatelor.
- Schimbările din cererea pentru telefonie mobilă pot afecta vânzările de accesorii cu rotație rapidă.
Riscuri
- Depreciere importantă a activelorridicat
Evaluarea valorii de întreprindere a dus la depreciarea tuturor activelor imobilizate ale NACON, inclusiv a fondului comercial, ceea ce a determinat o pierdere operațională mare.
- Situația financiară și restructurarea datorieiridicat
Grupul a suportat costuri de restructurare a datoriei financiare, iar documentul face referire la o procedură în curs. Evoluția finanțării depinde de succesul acestor măsuri.
- Ciclicitatea sectorului jocurilormediu
Succesul jocurilor depinde de lansări și de ciclurile consolelor, ceea ce face veniturile volatile de la un exercițiu la altul.
- Marje reduse în segmentul audio și telefoniescăzut
Marja brută a segmentului Audio-Video/Telco a scăzut, iar planurile de redresare presupun costuri și schimbări comerciale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea activității cu accesorii din Statele Unite se confirmă, creșterea Gaming ar putea compensa scăderile recente și ar putea îmbunătăți rezultatele.
- Creșterea vânzărilor digitale și catalogul de jocuri cu licențe pot susține marje mai bune în timp, dacă lansările sunt bine primite.
- Integrarea industrială prin fabrica din Franța și controlul asupra lanțului de valoare ar putea reduce costurile pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Depreciările mari de active arată că valoarea unor achiziții nu a fost recuperată, ceea ce ar putea continua să afecteze rezultatele.
- Dacă revenirea în SUA întârzie, scăderea cifrei de afaceri Gaming ar putea continua și ar putea presa marjele.
- Restructurarea datoriei și pierderile repetate ar putea limita flexibilitatea financiară a grupului.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri Gaming și a activității cu accesorii din SUAexercițiul 2026/27
- Rezultatul lansărilor de jocuri programate și performanța Back Catalogueexercițiul 2026/27
- Progresul planurilor de redresare pentru Audio-Video/Telco2027
- Stadiul restructurării datoriei financiare și al procedurii în cursurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
BIGBEN INTERACTIVE, prin subgrupul NACON, produce accesorii pentru console (manete, căști, tastaturi, microfoane) și este dezvoltator-editor de jocuri video, fiind și distribuitor de produse, exclusiv sau nu. Grupul activează și în segmentul accesoriilor pentru telefonia mobilă și al obiectelor conectate, unde se prezintă ca actor important pe piața din Franța. Activitatea logistică este concentrată pe platforma de la Lauwin-Planque, de 29 000 m2.
Modelul NACON este de dezvoltator-editor integrat, care urmărește să capteze întreaga valoare a jocurilor prin studiouri proprii și achiziții de participații. Conducerea descrie strategia ca fiind orientată spre segmentul AA, cu bugete mai mici decât cele ale jocurilor AAA și cu vânzări vizate între 200.000 și 3 milioane de unități. Grupul urmărește și integrarea industrială prin noua entitate Nacon Industries, dedicată fabricării accesoriilor în Franța.
Grupul depinde de un număr mare de contracte de licență, de un portofoliu de peste 250 de jocuri și de parteneriate cu producătorii de console. Din perspectiva cifrei de afaceri, activitatea Gaming a scăzut ușor în exercițiul 2025/26, iar segmentul Audio-Video/Telco a crescut. Documentul menționează și un plan de restructurare a datoriei financiare.
Segmente
NACON Gaming
Segmentul Gaming, care reunește jocurile și accesoriile pentru console, a realizat o cifră de afaceri de 160,8 milioane EUR în exercițiul 2025/26, în scădere din cauza activității cu accesorii din Statele Unite. Marja brută a rămas stabilă la 64,5 % din cifra de afaceri. Activitatea de jocuri a avut o performanță bună, iar conducerea anunță că vânzările Back Catalogue ar putea crește în exercițiul următor.
BIGBEN Audio-Video/Telco
Segmentul Audio-Video/Telco a înregistrat o cifră de afaceri de 123,7 milioane EUR, în creștere cu 3,1 %, deși marja brută a scăzut la 31,0 %. Creșterea este susținută de dezvoltarea de noi canale de distribuție pentru produsele audio, iar pentru telefonie s-a orientat mixul spre mărci premium. Grupul pregătește planuri de redresare la Metronic France și Bigben Interactive.
Piața în context
Piața jocurilor video și a accesoriilor se bazează pe ciclurile consolelor și pe lansările de jocuri, iar vânzările digitale cresc constant, ajungând la 89 % din activitatea software dematerializată în Franța în 2025. Lansarea noii console Nintendo Switch 2 a adus o cerere ridicată pentru accesorii, cu peste 3,5 milioane de unități vândute în primele patru zile. Piața accesoriilor pentru telefonie mobilă este legată de lansările de smartphone-uri și de reînnoirea rețelelor.
Conducerea consideră că piața americană a accesoriilor pentru jocuri este mai bine orientată, ceea ce ar putea reda creșterea activității cu accesorii, dacă tendința se menține. Relevanța acestor evaluări depinde însă de ciclul consolelor și de cererea consumatorilor.
Tendințe
- Digitalizarea distribuției jocurilorvânt din spate
Vânzările digitale elimină costurile de fabricație și de stocare și reduc numărul de intermediari, ceea ce poate crește marja editorului. Creșterea ponderii digitale este un avantaj pentru grupurile care dețin catalog propriu.
- Lansări de jocuri în exercițiul 2026/27vânt din spate
Mai multe jocuri importante sunt programate pentru exercițiul următor, iar lansarea The Mound a avut un start bun. Succesul acestor titluri ar putea sprijini vânzările de jocuri și catalogul Back Catalogue.
- Slăbirea activității cu accesorii în SUAvânt din față
Scăderea activității cu accesorii în Statele Unite a împins în jos cifra de afaceri Gaming. Revenirea depinde de cererea pentru noile căști RIG și pentru volanele pentru console.
- Restructurarea activității audio și telefoniemixt
Redefinirea perimetrului Bigben Audio-Video și planurile de redresare pot reduce pierderile, dar presupun schimbări comerciale și costuri de tranziție. Efectul net depinde de succesul noilor canale de distribuție.
Poziția concurențială
Pe piața accesoriilor pentru console, NACON concurează cu alți producători care oferă manete, căști și volane sub licență sau cu propriul brand. Competiția este intensă pe segmentul premium și pe cel de intrare, unde prețul și disponibilitatea contează. În jocuri, grupul se confruntă cu editorii mari și cu studiourile independente care vizează aceleași nișe.
În telefonie mobilă, grupul concurează cu alți furnizori de accesorii care urmăresc aceleași canale de vânzare. Documentul sursă nu oferă o listă completă a concurenților, astfel că analiza este limitată la categoriile de competitori menționate.
- Editori majori de jocuri video
Reprezintă concurența pentru jocurile AAA și pentru atenția jucătorilor, cu bugete de dezvoltare mult mai mari decât cele ale NACON.
- Producători de accesorii pentru console
Concurează pe manete, căști și volane, atât pe segmentul premium, cât și pe cel de intrare.
- Furnizori de accesorii pentru telefonie
Activează pe aceleași canale de vânzare pentru huse, încărcătoare și căști mobile.
- Studiouri de dezvoltare independente
Concurează pentru licențe și pentru nișele de joc pe care grupul le urmărește.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202621 oct. 2026
- Raportul anual 202515 iul. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / BIGBEN INTERACTIVE · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.