olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Byggmax Group AB BMAX.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0003303627 · Verticală: Companii listate din Suedia

65,10SEK−1,81 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Byggmax Group este un retailer nordic de bricolaj și materiale de construcții, cu butici în Suedia, Norvegia, Finlanda și Danemarca, care își propune să își consolideze poziția de lider în gör-det-själv-segmentul din regiune. Marja EBITA a crescut în 2025, ceea ce arată efectul măsurilor de eficiență asupra costurilor, dar sensibilitatea la sezon și la condițiile economice rămâne importantă de urmărit.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Byggmax Group AB (BMAX.ST) costa 65,10 SEK (−1,81 % într-o zi), cu capitalizare 3,8 mld SEK, P/E 20,0 pe un EPS diluat de 3,25 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,15 %, beta 0,78, interval pe 52 de săptămâni 45,30–66,30 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,8 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
20,0
EPS diluat TTM 3,25 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,99 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,15 %
DPS 12 luni 0,75
Beta (2 ani)
0,78
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
45,3066,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,1
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
49,76 – 69,98
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 33,8 %
SMA 50 / 200
55,60 / 53,57
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
3,17 / 2,75
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+25,9 %+0,4 %+25,5 pp—
3 luni+22,8 %−3,3 %+26,1 pp—
6 luni+34,9 %+4,0 %+31,0 pp—
De la început de an+18,6 %+8,1 %+10,5 pp—
1 an+35,1 %+10,7 %+24,4 pp−8,3 %
3 ani+127,5 %+50,1 %+77,4 pp+12,0 %
5 ani−16,0 %+43,6 %−59,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,0 %
26 feb. 2026 → 18 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−71,4 %
19 nov. 2021 → 26 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,4 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,9, mediană 39,4, max 86,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net26,0 mil67,0 mil191,0 mil
Profit net an/anindisponibil+157,7 %+185,1 %
EPS diluat0,441,143,25
EPS diluat an/anindisponibil+159,1 %+185,1 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber670,0 mil804,0 mil752,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
11,0 mil SEK
Datorie financiară
366,0 mil SEK
Datorie netă
355,0 mil SEK
Capitaluri proprii
2,5 mld SEK
Active totale
5,5 mld SEK
Datorie / capitaluri
0,15x
Lichiditate curentă
0,79x
ROE
7,8 %
ROA
3,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Cont de profit și pierdere · SEK

Profit operațional
2023
123,0 mil
2024
177,0 mil
2025
306,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
658,0 mil
2024
676,0 mil
2025
660,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
781,0 mil ≈
2024
853,0 mil ≈
2025
966,0 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
154,0 mil
2024
122,0 mil
2025
100,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
14,0 mil
2024
83,0 mil
2025
227,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-12,0 mil
2024
17,0 mil
2025
36,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
26,0 mil
2024
67,0 mil
2025
191,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,44
2024
1,14
2025
3,25

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,50
2025
0,75

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
10,0 mil
2024
11,0 mil
2025
11,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
6,2 mld
2024
5,9 mld
2025
5,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
629,0 mil
2025
366,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,3 mld
2024
2,0 mld
2025
1,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,4 mld
2024
2,4 mld
2025
2,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
59,1 mil
2024
58,8 mil
2025
58,8 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
781,0 mil
2024
860,0 mil
2025
809,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
111,0 mil
2024
56,0 mil
2025
57,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
670,0 mil ≈
2024
804,0 mil ≈
2025
752,0 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-153,0 mil
2024
-77,0 mil
2025
-79,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-655,0 mil
2024
-783,0 mil
2025
-731,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
29,0 mil
2025
44,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
72,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
185,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
185,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-6,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
8,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
23,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
5,9 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
355,0 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
3,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
809,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
57,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
752,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
393,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
83,7 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,8 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
4,2 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
20,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
20,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
4,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
13,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
5,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
19,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 62 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

65,10 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,8 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,8 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
20,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
4,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
7,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,2 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 66derivat 4

Scorul pe grupe

  • Calitate61
  • Randamente50
  • Bilanț și datorie37
  • Evaluare85

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 62/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate8,7 %38 (față de colegi)14 %
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate393,7 %100 (pe interval fix)8 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,4x60 (față de colegi)14 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,1x24 (pe interval fix)8 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x0 (pe interval fix)5 %
    P/E (TTM) · Evaluare20,0x62 (față de colegi)14 %
    EV/EBITDA · Evaluare4,3x97 (pe interval fix)14 %
    Randament FCF · Evaluare19,7 %100 (pe interval fix)11 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,2 %16 (pe interval fix)8 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente5,9 %100 (pe interval fix)5 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie37/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate61/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente50/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare85/100 · 3/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Byggmax Group AB (BMAX.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 7,8 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.

    Intervalul de valoare estimat este 59,38–113,61 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 75,26 SEK, prețul de 65,10 SEK lasă un potențial de 15,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 13,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 393,7 %
    • EV/EBITDA: 4,3x
    • Randament FCF: 19,7 %
    • Rata de distribuire (FCF): 5,9 %

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 3,1x
    • Lichiditatea curentă: 0,8x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    20,0x
    mediana verticalei 22,9x
    sub mediană (−12,4 %)
    EV/EBITDA
    4,3x
    mediana verticalei 5,3x
    sub mediană (−18,6 %)
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,1x
    P/B
    1,5x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+10,8 %)
    ROE
    7,8 %
    mediana verticalei 6,6 %
    peste mediană (+17,7 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 4,3 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 0,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    0,4x
    mediana verticalei 1,2x
    sub mediană (−69,3 %)
    Randament dividend
    1,2 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−53,8 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BMAX.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Byggmax Group este un retailer nordic de bricolaj și materiale de construcții, cu butici în Suedia, Norvegia, Finlanda și Danemarca, care își propune să își consolideze poziția de lider în gör-det-själv-segmentul din regiune. Marja EBITA a crescut în 2025, ceea ce arată efectul măsurilor de eficiență asupra costurilor, dar sensibilitatea la sezon și la condițiile economice rămâne importantă de urmărit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețea densă de magazine în patru țări nordice, combinată cu comerț electronic și showroom-uri pentru personalizare.
    • Model cu costuri reduse, bazat pe sortiment de bază, achiziții în volum și lanț de aprovizionare cu mai mulți furnizori.
    • Îmbunătățirea marjei EBITA în 2025 arată capacitatea conducerii de a controla costurile operaționale.

    Puncte slabe

    • Vânzările sunt concentrate în câteva trimestre, ceea ce face rezultatele sensibile la vreme și la sezon.
    • Dependența de piețele nordice și de un sortiment de bază poate limita diversificarea veniturilor.
    • Forța de muncă are o pondere mare de angajați cu fracțiune de normă, ceea ce complică planificarea personalului.

    Oportunități

    • Extinderea gamei de produse personalizate și a sortimentului online ar putea atrage clienți noi.
    • Continuarea digitalizării magazinelor și a logisticii ar putea reduce în continuare costurile.
    • Produsele mai puțin sensibile la sezon, introduse în sortiment, ar putea netezi fluctuațiile de venit.

    Amenințări

    • O scădere a consumului gospodăriilor sau a activității de pe piața imobiliară ar putea reduce cererea.
    • Presiunea concurențială și războiul prețurilor ar putea afecta marjele.
    • Evenimentele geopolitice și creșterile de prețuri ale materiilor prime pot perturba aprovizionarea și costurile.

    Riscuri

    • Comportamentul consumatorilormediu

      Schimbările în consum ar putea reduce cererea pentru produsele vândute, iar compania își adaptează constant oferta.

    • Conjunctura economicăridicat

      Cererea depinde de veniturile disponibile și de piața imobiliară; un declin al acestora ar putea afecta vânzările.

    • Infrastructura ITmediu

      Dependența de sistemele informatice înseamnă că o întrerupere sau o scurgere de date ar putea afecta rezultatele și încrederea.

    • Prețurile materiilor primemediu

      Creșterea prețurilor produselor din lemn ar putea reduce marjele dacă vânzările nu pot fi ajustate.

    • Sezonalitateamediu

      Condițiile meteorologice neobișnuite ar putea influența semnificativ rezultatele și fluxul de numerar al unui an.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă eficiența operațională continuă să se traducă în marje mai bune, compania ar putea consolida profitabilitatea fără a extinde rapid rețeaua.
    • Poziționarea pe prețuri scăzute și sortimentul de bază ar putea oferi stabilitate în perioadele de consum prudent.
    • Combinația dintre magazine, comerț electronic și personalizare ar putea permite creșterea vânzărilor în mai multe categorii.

    Ce ar strica teza

    • Dacă cererea din Nordic scade, veniturile ar putea reveni sub nivelul estimat, iar marjele ar putea fi afectate.
    • Presiunea concurențială și prețurile materiilor prime ar putea limita capacitatea de a ajusta prețurile de vânzare.
    • Concentrarea vânzărilor în câteva trimestre ar putea face rezultatele volatile de la un an la altul.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor în trimestrele al doilea și al treilea, cu accent pe efectul vremiiQ2 2026
    • Ritmul de extindere a sortimentului online și a produselor personalizatenext annual report
    • Evoluția costurilor cu personalul și a numărului de angajați cu normă întreagănext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Byggmax Group AB își propune să fie lider în segmentul gör-det-själv din Nordic, cu un sortiment relevant, costuri reduse și o experiență simplă pentru clienți 1. Compania operează un rețea de peste 200 de magazine, completată de comerț electronic și showroom-uri, și oferă în special produse din gama de bază pentru construcții și amenajări 1. Modelul se bazează pe magazine deținute în regie proprie și pe un lanț de aprovizionare cu peste 300 de furnizori selectați, majoritatea din Nordic 1.

    Structura organizatorică este plată, iar majoritatea proceselor de afaceri sunt gestionate din biroul central din Stockholm și de filiala Right Price Tiles din Oslo 1. Personalul este în mare parte format din angajați de magazin, cu o pondere importantă de contracte cu fracțiune de normă, din cauza variației sezoniere 1.

    Pentru 2025, conducerea raportează că EBITA a crescut în raport cu anul precedent, în principal prin eficientizarea operațiunilor, a logisticii și a costurilor administrative, în condițiile în care costurile au crescut în linie cu inflația 1.

    Segmente

    Magazine și comerț electronic în Suedia

    Suedia este cea mai mare piață, cu 142 de magazine, comerț electronic și trei showroom-uri, conform raportului anual 1.

    Norvegia, Finlanda și Danemarca

    Norvegia are 55 de magazine și trei showroom-uri, Finlanda 10 magazine, iar Danemarca 5 magazine, fiecare cu activitate de comerț electronic în măsura prezentată în raport 1.

    Comerț electronic

    Comerțul online completează rețeaua de magazine și permite personalizarea ferestrelor, ușilor, porților de garaj și copertinelor, precum și livrarea acasă sau la magazin. În 2025, sortimentul online a fost revizuit și extins cu modulare și sere sub marcă proprie 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piața nordică de bricolaj și materiale de construcții, unde cererea depinde de consumul gospodăriilor, de piața imobiliară și de condițiile meteorologice 1. Sezonalitatea este pronunțată: cea mai mare parte a vânzărilor se realizează în trimestrele al doilea și al treilea, iar în anii cu vreme neobișnuită rezultatele pot fi afectate 1.

    Compania menționează că sensibilitatea la conjunctura economică și la incertitudinea geopolitică rămâne un factor important, în special pentru consumul discreționar legat de locuințe 1.

    Tendințe

    • Consumul gospodăriilorvânt din față

      Schimbările în comportamentul de consum și în veniturile disponibile ale gospodăriilor pot influența cererea pentru produsele Byggmax, conform evaluării riscurilor din raport 1.

    • Eficientizarea costurilorvânt din spate

      Investițiile în instrumente digitale pentru magazine, logistică mai bună și reducerea costurilor administrative au contribuit la îmbunătățirea marjei EBITA în 2025 1.

    • Sezonalitatea și climamixt

      Vânzările și fluxul de numerar sunt concentrate în al doilea și al treilea trimestru, iar condițiile meteorologice pot accentua variațiile de la un an la altul 1.

    • Prețuri ale materiilor primevânt din față

      Prețurile materialelor, în special ale produselor din lemn, pot afecta marjele dacă prețurile de vânzare nu pot fi ajustate, conform raportului 1.

    Poziția concurențială

    Byggmax se confruntă cu concurență crescută din partea altor operatori și cu presiuni asupra prețurilor, iar compania își propune să răspundă prin concentrarea pe segmente selectate, noi concepte de magazin și politica de prețuri 1.

    Compania își poziționează oferta pe prețuri scăzute, cu o garanție de cel mai bun preț care rambursează clienții în cazul în care găsesc mai ieftin la un concurent 1.

    • Concurenți de bricolaj din Nordic

      Raportul anual menționează concurența de la alți operatori din segmentul gör-det-själv, fără a numi companii specifice.

    • Retaileri generaliști de construcții

      Concurența vine și din partea lanțurilor de materiale de construcții care vând același tip de produse de bază.

    • Comercianți online de bricolaj

      Comerțul electronic al concurenților constituie o presiune suplimentară asupra prețurilor și a sortimentului.

    • Furnizori cu vânzare directă

      Producătorii și distribuitorii care vând direct pot concura pentru aceiași clienți, conform riscurilor descrise în raport.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Byggmax Group AB · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.