olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Bulten AB (publ) BULTEN.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0003849223 · Verticală: Companii listate din Suedia

84,60SEK−0,24 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Bulten AB este un producător suedez de elemente de fixare, care oferă și soluții de inginerie, service și sisteme, în principal pentru industria auto. În 2025 compania a traversat un an dificil, cu venituri în scădere și profitabilitate sub presiune, în timp ce desfășoară o revizuire strategică pentru a reduce dependența de sectorul auto.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Bulten AB (publ) (BULTEN.ST) costa 84,60 SEK (−0,24 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld SEK, randament al dividendului 2,96 %, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 40,05–87,10 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,55 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-0,65 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,96 %
DPS 12 luni 2,50
Beta (2 ani)
0,67
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
40,0587,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,6
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
61,99 – 91,19
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 38,1 %
SMA 50 / 200
70,71 / 53,56
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,96 / 4,26
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+24,6 %+0,4 %+24,2 pp—
3 luni+39,6 %−3,3 %+42,9 pp—
6 luni+79,2 %+4,0 %+75,3 pp—
De la început de an+64,6 %+8,1 %+56,5 pp—
1 an+75,2 %+10,7 %+64,5 pp−8,3 %
3 ani+35,8 %+50,1 %−14,3 pp+12,0 %
5 ani+3,4 %+43,6 %−40,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,4 %
23 ian. 2026 → 13 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,3 %
16 mai 2023 → 13 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,7 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net103,0 mil135,0 mil-11,0 mil
Profit net an/anindisponibil+31,1 %−108,1 %
EPS diluat4,896,45-0,55
EPS diluat an/anindisponibil+31,9 %−108,5 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber205,0 mil119,0 mil259,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
289,0 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
1,8 mld SEK
Active totale
4,4 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,67x
ROE
-0,6 %
ROA
-0,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Cont de profit și pierdere · SEK

Costul vânzărilor
2023
4,8 mld
2024
4,7 mld
2025
4,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
968,0 mil
2024
1,1 mld
2025
928,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
230,0 mil
2024
301,0 mil
2025
141,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
74,0 mil
2024
114,0 mil
2025
83,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
197,0 mil
2024
224,0 mil
2025
60,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
70,0 mil
2024
63,0 mil
2025
42,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
103,0 mil
2024
135,0 mil
2025
-11,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,89
2024
6,45
2025
-0,55

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,25
2024
2,50
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
340,0 mil
2024
350,0 mil
2025
289,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
2,6 mld
2024
2,7 mld
2025
2,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,0 mld
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
568,0 mil
2024
594,0 mil
2025
546,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
46,0 mil
2024
47,0 mil
2025
42,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
4,9 mld
2024
5,1 mld
2025
4,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,8 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,8 mld
2024
2,1 mld
2025
1,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
21,1 mil
2024
20,9 mil
2025
20,0 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
353,0 mil
2024
319,0 mil
2025
429,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
148,0 mil
2024
200,0 mil
2025
170,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
205,0 mil ≈
2024
119,0 mil ≈
2025
259,0 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-659,0 mil
2024
-203,0 mil
2025
-167,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
203,0 mil
2024
-124,0 mil
2025
-284,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-53,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-108,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-108,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
117,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
429,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
170,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
259,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
97 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-0,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
6,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
15,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

84,60 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,7x3 (pe interval fix)33 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x72 (pe interval fix)22 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare15,3 %100 (pe interval fix)44 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie31/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Bulten AB (BULTEN.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -0,6 %.

    Intervalul de valoare estimat este 24,52–30,29 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 27,11 SEK, prețul de 84,60 SEK lasă un potențial de -68,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -212,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,7x
    • Randament FCF: 15,3 %

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 1,7x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 22,9x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,1x
    P/B
    1,0x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−28,5 %)
    ROE
    -0,6 %
    mediana verticalei 6,6 %
    sub mediană (−108,9 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 4,3 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 0,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,2x
    Randament dividend
    3,0 %
    mediana verticalei 2,5 %
    peste mediană (+18,5 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BULTEN.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Bulten AB este un producător suedez de elemente de fixare, care oferă și soluții de inginerie, service și sisteme, în principal pentru industria auto. În 2025 compania a traversat un an dificil, cu venituri în scădere și profitabilitate sub presiune, în timp ce desfășoară o revizuire strategică pentru a reduce dependența de sectorul auto.

    SWOT

    Puncte tari

    • Bulten oferă un lanț de valoare complet pentru elemente de fixare, de la dezvoltarea produsului până la livrarea la linia clientului, ceea ce o face un partener greu de înlocuit pentru mulți clienți 1.
    • Compania are o bază de producție răspândită pe mai multe continente, cu fabrici proprii în Europa, China și Taiwan, ceea ce sprijină apropierea de clienți 1.
    • Grupul a menținut un nivel de îndatorare controlat și o lichiditate disponibilă relativ solidă la sfârșitul anului 2025 1.

    Puncte slabe

    • Dependența puternică de constructorii auto, în special de câțiva clienți cheie, face ca rezultatele să fie sensibile la programele lor de modele 1.
    • Marja operațională a scăzut în 2025, iar costurile unice de restructurare și tarifele au presat rezultatul 1.
    • Compania nu a plătit dividend pentru exercițiul 2025, ceea ce reflectă presiunea asupra fluxului de numerar 1.

    Oportunități

    • Diversificarea spre energie regenerabilă, tehnică medicală și electronice de consum ar putea reduce dependența de sectorul auto, dacă aceste segmente se extind 1.
    • Revizuirea strategică poate îmbunătăți lichiditatea și rentabilitatea, dacă măsurile de simplificare și decentralizare dau rezultate 1.
    • Extinderea prezenței în Asia și India ar putea deschide noi surse de creștere, dacă execuția pe aceste piețe este eficientă 1.

    Amenințări

    • Presiunea din partea producătorilor chinezi de elemente de fixare și prețurile lor competitive ar putea limita marjele pe piețele occidentale 1.
    • Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice dintre SUA, UE și China ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și accesul pe piață 1.
    • Atacurile cibernetice, care pot afecta și clienții, ar putea provoca întreruperi ale producției și pierderi de venituri, așa cum s-a întâmplat în 2025 1.

    Riscuri

    • Concentrarea pe clienții din industria autoridicat

      Dependența de câțiva clienți mari din industria auto ar putea amplifica impactul întârzierilor în programele de modele, după cum s-a văzut în 2025 1.

    • Presiune concurențială și de prețridicat

      Concurența din partea producătorilor chinezi și prețurile agresive ar putea reduce marjele, dacă compania nu reușește să își mențină avantajele tehnice 1.

    • Riscuri geopolitice și comercialeridicat

      Tarifele, măsurile antidumping și restricțiile la export ar putea modifica structura lanțurilor de aprovizionare din Asia și America de Nord 1.

    • Risc ciberneticmediu

      Atacurile cibernetice asupra propriilor sisteme sau ale clienților ar putea provoca întreruperi de producție și pierderi de venituri 1.

    • Valutar și lichiditatemediu

      Expunerea la mai multe valute și nevoile de lichiditate crescute din restructurare ar putea limita flexibilitatea financiară, dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revizuirea strategică și măsurile de costuri reușesc, rentabilitatea ar putea reveni treptat pe fondul unei piețe auto mai bune 1.
    • Diversificarea spre segmente precum energia regenerabilă și tehnica medicală ar putea reduce volatilitatea veniturilor, dacă aceste segmente cresc 1.
    • Oferta integrată de la dezvoltare la livrare ar putea sprijini câștigarea de noi contracte, dacă este apreciată de clienți 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă presiunea din partea producătorilor chinezi și a constructorilor europeni continuă, marjele ar putea rămâne sub nivelurile anterioare 1.
    • Dependența de clienții din industria auto ar putea menține rezultatele volatile, mai ales dacă un alt incident afectează producția unui client important 1.
    • Tarifele și tensiunile comerciale ar putea reduce competitivitatea pe anumite piețe, dacă măsurile se extind 1.

    De urmărit

    • Rezultatele finale ale revizuirii strategice și ale măsurilor de restructurare2026
    • Evoluția cifrei de afaceri și a marjei operaționale față de nivelul din 2025Q1 2026
    • Decizia privind dividendul pentru exercițiul 2026, în funcție de fluxul de numerar2027
    • Evoluția nettoskuldului și a lichidității disponibile față de nivelul din 2025next 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Bulten dezvoltă și fabrică elemente de fixare și oferă produse, soluții tehnice, servicii și sisteme, în principal pentru industria auto, dar și pentru electronice de consum și tehnică industrială 1. Compania se prezintă ca un partener care acoperă întregul lanț de valoare al elementelor de fixare, de la dezvoltarea produsului până la livrarea la linia de producție a clientului 1. Producția are loc în principal în Europa, cu fabrici suplimentare în China și Taiwan, iar clienții se află în Europa, Asia și America de Nord 1.

    În exercițiul 2025 cifra de afaceri netă a fost de 5 045 MSEK, în scădere față de anul precedent, iar rezultatul operațional a fost afectat de tarife antidumping, costuri de restructurare și de consecințele unui atac cibernetic asupra unuia dintre cei mai mari clienți ai grupului 1. Compania a inițiat în iunie 2025 o revizuire strategică a modelului de afaceri, a structurii organizatorice și a structurii de producție, cu scopul de a îmbunătăți rentabilitatea 1.

    Bulten nu a propus dividend pentru exercițiul 2025, invocând impactul negativ asupra fluxului de numerar al atacului cibernetic și prioritizarea investițiilor strategice 1. Grupul a raportat un nivel de îndatorare redus față de anii anteriori, dar cu o marjă operațională încă modestă, iar revizuirea strategică rămâne principalul element de urmărit 1.

    Segmente

    Vehicule ușoare

    Vehiculele ușoare reprezintă cea mai mare parte a vânzărilor, cu o pondere de 74,1 procente din cifra de afaceri a anului 2025 1. Acest segment depinde de programele de modele ale clienților din industria auto, ceea ce face ca performanța să fie sensibilă la ciclurile de producție ale constructorilor 1.

    Vehicule comerciale și alte segmente

    Vehiculele comerciale au contribuit cu 9,8 procente din cifra de afaceri a anului 2025, iar restul de 16,1 procente provine din alte segmente, în care Bulten își extinde prezența, inclusiv energie regenerabilă, tehnică medicală și electronice de consum 1.

    Piața în context

    Bulten activează într-o piață concurențială, cu presiuni de preț și cerințe ridicate privind calitatea, precizia livrărilor și costurile 1. Constructorii europeni de automobile se confruntă cu presiuni structurale generate de electrificare și de pătrunderea producătorilor chinezi, ceea ce afectează direct cel mai mare segment al companiei 1. Producătorii chinezi de elemente de fixare redirecționează capacitatea excedentară către piețele occidentale prin prețuri competitive 1.

    Pe termen mai lung, cererea din segmente precum energia regenerabilă, tehnica medicală și electronicele de consum ar putea compensa parțial dependența de automobile, dacă strategia de diversificare a companiei se materializează 1. Conducerea a indicat că, odată cu îmbunătățirea condițiilor de piață, compania este bine poziționată pentru a profita de oportunități 1.

    Tendințe

    • Electrificarea și pătrunderea producătorilor chinezivânt din față

      Electrificarea și creșterea cotei producătorilor chinezi de automobile exercită presiune asupra constructorilor europeni, care sunt principalii clienți ai Bulten 1.

    • Tarife și tensiuni comercialevânt din față

      Tarifele americane asupra produselor industriale europene și tarifele antidumping la importul de elemente de fixare în UE au avut impact asupra costurilor și accesului pe piață în 2025 1.

    • Cerințe de sustenabilitate și reglementaremixt

      Cerințele CSRD și CBAM din UE creează noi obligații de conformitate și costuri în întregul lanț de aprovizionare, dar și oportunități pentru furnizorii cu procese curate 1.

    • Diversificare către industrii în creșterevânt din spate

      Extinderea spre energie regenerabilă, tehnică medicală și electronice de consum ar putea reduce dependența de sectorul auto, dacă aceste segmente cresc mai rapid decât automobilele 1.

    Poziția concurențială

    Bulten se confruntă cu concurență din partea atât a producătorilor consacrați, cât și a noilor intrați, care urmăresc cote de piață 1. Producătorii chinezi de elemente de fixare reprezintă o presiune specială prin prețurile competitive și capacitatea excedentară 1.

    Diferențierea companiei se bazează pe oferta completă de servicii, de la dezvoltare și producție până la livrare, precum și pe colaborarea strânsă cu clienții 1. Sursele nu identifică concurenții prin nume, astfel încât nu pot fi listați aici cu certitudine 1.

    • Producători chinezi de elemente de fixare

      Sursa menționează producătorii chinezi de elemente de fixare, care direcționează capacitatea excedentară spre piețele occidentale prin prețuri competitive 1. Nu sunt identificați prin nume în sursă.

    • Producători europeni și noi intrați

      Sursa indică faptul că atât actori consacrați, cât și noi intrați caută cote de piață în mediul concurențial în care activează Bulten 1.

    • Furnizori de sisteme pentru industria auto

      Sursa nu numește concurenți directi, dar subliniază că oferta de servicii integrate de la dezvoltare la livrare este un element de diferențiere pe piață 1.

    • Furnizori din segmentele industriale în creștere

      Companiile active în energie regenerabilă, tehnică medicală și electronice de consum sunt concurenți potențiali pe segmentele pe care Bulten urmărește să le dezvolte 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Bulten AB (publ) · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Bulten AB (publ) (BULTEN.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw