olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
CTEK AB (publ) CTEK.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0016798763 · Verticală: Companii listate din Suedia
CTEK AB este un producător suedez de încărcătoare pentru baterii și soluții de încărcare pentru vehicule electrice, vândute în peste 70 de țări. Compania și-a stabilit ținta de a ajunge la 2 miliarde SEK cifră de afaceri până în 2028, o țintă care depinde de succesul strategiei de electrificare a flotelor. Atenția investitorilor se concentrează pe modul în care compania își va atinge pragul de marjă ajustată de 20 la sută.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CTEK AB (publ) (CTEK.ST) costa 13,94 SEK (+0,43 % într-o zi), cu beta 0,51, interval pe 52 de săptămâni 12,38–16,38 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 12,66 – 14,36
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 12,6 %
- SMA 50 / 200
- 13,73 / 14,02
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,12 / 0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +4,7 % | +0,4 % | +4,3 pp | — |
| 3 luni | −3,5 % | −3,3 % | −0,2 pp | — |
| 6 luni | −9,9 % | +4,0 % | −13,9 pp | — |
| De la început de an | +10,1 % | +8,1 % | +2,0 pp | — |
| 1 an | +8,1 % | +10,7 % | −2,6 pp | −8,3 % |
| 3 ani | −24,2 % | +50,1 % | −74,3 pp | +12,8 % |
| 5 ani | −92,2 % | +43,6 % | −135,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 898,0 mil | 917,2 mil | 835,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,1 % | −8,9 % |
| Profit net | -256,9 mil | -42,0 mil | 26,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -28,6 % | -4,6 % | 3,1 % |
| Flux de numerar liber | 125,2 mil | 117,3 mil | 144,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 165,9 mil SEK
- Datorie financiară
- 349,0 mil SEK
- Datorie netă
- 183,1 mil SEK
- Capitaluri proprii
- 718,0 mil SEK
- Active totale
- 1,3 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,49x
- Lichiditate curentă
- 3,03x
- ROE
- 3,7 %
- ROA
- 1,9 %
- Marja FCF
- 17,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 898,0 mil | 917,2 mil | 835,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -230,4 mil | -35,4 mil | 74,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 308,5 mil | 125,6 mil | 78,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 78,1 mil ≈ | 90,2 mil ≈ | 153,2 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 49,3 mil | 32,9 mil | 36,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -276,0 mil | -55,9 mil | 40,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -19,2 mil | -13,9 mil | 13,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | -256,9 mil | -42,0 mil | 26,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 192,3 mil | 141,8 mil | 165,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 221,5 mil | 189,9 mil | 139,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 580,3 mil | 531,4 mil | 452,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 38,8 mil | 22,3 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Fond comercial | 342,4 mil | 342,4 mil | 342,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 497,7 mil | 398,4 mil | 349,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 171,0 mil | 223,0 mil | 149,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 735,1 mil | 693,1 mil | 718,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 135,2 mil | 122,7 mil | 151,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 10,0 mil | 5,4 mil | 7,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 125,2 mil ≈ | 117,3 mil ≈ | 144,1 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -82,5 mil | -68,9 mil | -57,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 134,6 mil | -108,2 mil | -59,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,3 % | 26 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 3,1 % | 39 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 547,9 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,2x | 80 (pe interval fix) | 24 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,0x | 8 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CTEK AB (publ) (CTEK.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 835,4 mil SEK în 2025; creștere an/an -8,9 %; marjă netă 3,1 %; ROE 3,7 %; datorie netă/EBITDA 1,2x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 547,9 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,2x
- Lichiditatea curentă: 3,0x
Ce o infirmă
- ROIC: 5,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 224,5 mld | 27,1 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +22 % / +39 % |
| BOL.STBoliden Ab | 144,0 mld | 15,3 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +13 % / +83 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,3 mld | 70,7 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +26 % / +5 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 46,7 mld | 13,7 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −32 % / −15 % |
| CAMX.STCamurus AB | 39,4 mld | 54,2 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +8 % / +44 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 31,1 mld | 25,3 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +90 % / +131 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,5 mld | 60,0 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 23,1 mld | 34,4 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +12 % / +22 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,8 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +21 % / +21 % |
| AQ.STAQ Group AB | 20,0 mld | 29,6 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +15 % / +122 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 17,9 mld | 33,0 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +6 % / +16 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 17,1 mld | 21,1 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +36 % / +230 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,8 mld | 18,5 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +3 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 13,9 mld | 16,8 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −34 % / −45 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,8 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −17 % / +51 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,4 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,3 mld | 36,8 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +53 % / +40 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 9,9 mld | 43,5 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +7 % / indisponibil |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,1 mld | 9,3 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +38 % / +112 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,8 mld | 31,1 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +21 % / +13 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,4 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +2 % / +26 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,6 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −37 % / −79 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 30,7 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −20 % / +110 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 52,5 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −7 % / +90 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +14 % / −52 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CTEK.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
CTEK AB este un producător suedez de încărcătoare pentru baterii și soluții de încărcare pentru vehicule electrice, vândute în peste 70 de țări. Compania și-a stabilit ținta de a ajunge la 2 miliarde SEK cifră de afaceri până în 2028, o țintă care depinde de succesul strategiei de electrificare a flotelor. Atenția investitorilor se concentrează pe modul în care compania își va atinge pragul de marjă ajustată de 20 la sută.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o gamă largă de produse în încărcarea bateriilor și o prezență comercială în mai multe țări.
- Strategia de inovație și parteneriatele cu furnizori strategici sprijină dezvoltarea ofertei.
- Există un acționariat stabil, cu un investitor principal care deține o pondere semnificativă.
Puncte slabe
- Compania nu are producție proprie, ceea ce face lanțul de aprovizionare dependent de terți.
- Concentrarea pe anumite segmente de clienți poate crea variații mari ale cererii.
- Realizarea țintelor financiare pe termen lung depinde de creșterea veniturilor și de menținerea marjelor.
Oportunități
- Creșterea electrificării vehiculelor poate extinde piața pentru soluții de încărcare.
- Noile segmente de produse, precum Premium Boosters, ar putea adăuga venituri.
- Extinderea pe piețe noi, unde încărcătoarele pentru vehicule electrice devin esențiale, ar putea susține creșterea.
Amenințări
- Presiunile inflaționiste și scăderea puterii de cumpărare pot reduce cererea pentru anumite produse.
- Modificările tarifelor comerciale ar putea crește costurile de achiziție.
- Sancțiunile internaționale, care se schimbă rapid, ar putea crea dificultăți de conformitate.
Riscuri
- Întreruperi în lanțul de aprovizionareridicat
Furnizorii centralizați sau vulnerabili ar putea provoca întârzieri sau volatilitate a prețurilor.
- Cerere mai slabă din partea consumatorilormediu
Dacă puterea de cumpărare scade, vânzările unor categorii de produse ar putea încetini.
- Modificări de tarife și reglementărimediu
Deciziile de politică comercială ar putea crește costurile și ar putea schimba condițiile de concurență.
- Respectarea sancțiunilor internaționalemediu
Sancțiunile se modifică rapid, iar dificultatea de a se conforma ar putea genera riscuri juridice.
- Drepturi ale omului în lanțul de aprovizionarescăzut
Auditurile globale ale furnizorilor au fost reduse, iar un control insuficient ar putea ascunde abateri.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă electrificarea vehiculelor continuă, cererea pentru soluții de încărcare ar putea crește în mai multe piețe.
- Noile produse din segmentele Premium Charger și Premium Boosters ar putea diversifica veniturile.
- Compania ar putea beneficia de o bază de clienți largă și de inovația continuă.
Ce ar strica teza
- Dacă inflația și presiunile de cost persistă, marjele ar putea fi afectate.
- Lipsa producției proprii ar putea expune compania la întreruperi în aprovizionare.
- Atingerea țintelor financiare ar putea întâmpina dificultăți dacă cererea din anumite segmente scade.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri față de ținta de 2 miliarde SEK2028
- Evoluția marjei EBITA ajustate față de ținta de 20 la sută2028
- Efectul tarifelor și sancțiunilor asupra costurilornext 10-K
- Rezultatele lansărilor din segmentul Premium Boosters2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
CTEK își dezvoltă, comercializează și vinde produse inovatoare, sigure și ușor de instalat și utilizat pentru încărcarea bateriilor tuturor tipurilor de vehicule, precum și soluții complete de încărcare pentru vehicule electrice 1. Compania operează sub propria marcă din 1997 și are clienți principali în distribuție, comerț cu amănuntul, producători de autovehicule, electricieni, administratori de imobile și operatori de puncte de încărcare 1. Are sediul în Falun, Suedia, iar la finalul anului 2025 avea 201 angajați 1.
Segmente
Încărcătoare pentru baterii de joasă tensiune
Segmentul tradițional include încărcătoare pentru baterii auto și din alte vehicule, pe care compania le vinde sub marca proprie 1. În 2025 au fost lansate mai multe produse noi în segmentul Premium Charger 1.
Premium Boosters și soluții pentru vehicule electrice
Compania a lansat în 2025 două produse în noul segment Premium Boosters, destinat pornirii imediate de la baterie, iar soluțiile pentru încărcarea vehiculelor electrice sunt una dintre direcțiile declarate de creștere 1.
Piața în context
Conducerea consideră că cererea rămâne pozitivă, susținută de electrificarea vehiculelor, de complexitatea tehnică tot mai mare a flotelor și de nevoia crescândă de încărcare inteligentă și sigură 1. Compania urmărește piețele-cheie și noi piețe unde încărcătoarele pentru vehicule electrice devin importante 1.
Tendințe
- Electrificarea vehiculelorvânt din spate
Trecerea la vehicule electrice și creșterea complexității flotelor sprijină cererea pentru soluții de încărcare, conform conducerii 1.
- Presiunea costurilor și a cererii de consumvânt din față
Inflația și slăbirea puterii de cumpărare a consumatorilor ar putea reduce cererea pentru anumite categorii de produse și afecta marjele 1.
- Politici comerciale și tarifevânt din față
Schimbările de tarife sau de reglementare ar putea crește costurile pentru componente sau ar putea prelungi termenele de livrare 1.
- Diversificarea lanțului de aprovizionaremixt
Compania lucrează la diversificarea bazei de furnizori și la contracte pe termen lung, ceea ce ar putea reduce riscul de întreruperi 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu conțin o listă detaliată a concurenților, astfel încât peisajul competitiv nu poate fi descris pe baza documentelor oficiale furnizate 1. Compania își susține poziția prin inovare și parteneriate cu furnizori strategici 1.
- Furnizori globali de încărcătoare auto
Concurenți nenumiți în sursă; nu există date în raportul anual pentru a-i identifica.
- Producători de soluții de încărcare pentru vehicule electrice
Categorie citată doar generic în sursă, fără nume de companii.
- Distribuitori cu marcă proprie
Nu sunt identificați în raportul anual furnizat.
- Operatori de puncte de încărcare
Clienți și posibili actori din acest spațiu, fără identificare nominală în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / CTEK AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.