olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Vestum AB (publ) CYNCA.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0030587176 · Verticală: Companii listate din Suedia
Vestum AB este un grup suedez care achiziționează și dezvoltă companii specializate în infrastructură, servicii și apă. În 2025 cifra de afaceri a scăzut sub efectul cedărilor de active, iar marja EBITA ajustată s-a redus sensibil, ceea ce face ca evoluția organică și gradul de îndatorare să fie principalele repere de urmărit.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Vestum AB (publ) (CYNCA.ST) costa 30,80 SEK (−2,10 % într-o zi), cu capitalizare 11,4 mld SEK, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 30,80–168,80 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 19,3
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 27,44 – 46,17
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 50,9 %
- SMA 50 / 200
- 64,87 / 107,43
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -8,20 / -9,99
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −27,2 % | −0,6 % | −26,6 pp | — |
| 3 luni | −80,7 % | −4,2 % | −76,5 pp | — |
| 6 luni | −72,1 % | +4,3 % | −76,4 pp | — |
| De la început de an | −65,3 % | +7,5 % | −72,8 pp | — |
| 1 an | −62,9 % | +9,9 % | −72,8 pp | −7,6 % |
| 3 ani | −20,3 % | +49,8 % | −70,1 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −93,8 % | +42,8 % | −136,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 4,4 mld | 4,2 mld | 3,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,8 % | −11,1 % |
| Profit net | -374,0 mil | -197,0 mil | -137,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,00 | -0,52 | -0,36 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -8,5 % | -4,6 % | -3,6 % |
| Flux de numerar liber | 411,0 mil | 336,0 mil | 242,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 177,0 mil SEK
- Datorie financiară
- 1,6 mld SEK
- Datorie netă
- 1,4 mld SEK
- Capitaluri proprii
- 3,6 mld SEK
- Active totale
- 6,8 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,45x
- Lichiditate curentă
- 1,56x
- ROE
- -3,6 %
- ROA
- -1,9 %
- Marja FCF
- 6,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,4 mld | 4,2 mld | 3,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 214,0 mil | 164,0 mil | 91,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 331,0 mil | 219,0 mil | 245,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 36,0 mil | -29,0 mil | -131,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 41,0 mil | 22,0 mil | 1,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | -374,0 mil | -197,0 mil | -137,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,00 | -0,52 | -0,36 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 375,2 mil | 378,6 mil | 378,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
- 2023
- 375,2 mil
- 2024
- 378,6 mil
- 2025
- 378,6 mil
esef· 26 oct. 2026verificat
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 345,0 mil | 174,0 mil | 177,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | — | 330,0 mil | 328,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 236,0 mil | 189,0 mil | 260,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 8,4 mld | 7,6 mld | 6,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,3 mld | 1,0 mil | 0 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 590,0 mil | 1,7 mld | 1,6 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,7 mld | 1,2 mld | 767,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,3 mld | 3,7 mld | 3,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,1 mld | 3,9 mld | 3,6 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 374,0 mil | 378,8 mil | 370,3 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 374,0 mil
- 2024
- 378,8 mil
- 2025
- 370,3 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 463,0 mil | 377,0 mil | 314,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 52,0 mil | 41,0 mil | 72,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 411,0 mil ≈ | 336,0 mil ≈ | 242,0 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -45,0 mil | -275,0 mil | -143,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -832,0 mil | -416,0 mil | -152,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 11,4 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,5 % | 17 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -3,6 % | 14 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 63 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,1 % | 27 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate16/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial27/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Vestum AB (publ) (CYNCA.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,8 mld SEK în 2025; creștere an/an -11,1 %; marjă netă -3,6 %; ROE -3,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,35–10,06 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,90 SEK, prețul de 30,80 SEK lasă un potențial de -74,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -290,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: 1,5 %
- Marja netă: -3,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,4x
- Randament FCF: 2,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 219,9 mld | 26,6 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +19 % / +36 % |
| BOL.STBoliden Ab | 141,8 mld | 15,1 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +11 % / +80 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,4 mld | 70,8 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +26 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,4 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 43,3 mld | 59,6 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +18 % / +58 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 30,0 mld | 60,9 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −17 % / indisponibil |
| BRAV.STBravida Holding AB | 29,3 mld | 23,8 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +79 % / +118 % |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,9 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +20 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,5 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +19 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,9 mld | 29,5 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +15 % / +121 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 19,5 mld | 24,1 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +55 % / +276 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,7 mld | 18,3 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −18 % / +2 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 13,9 mld | 16,9 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −34 % / −45 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,2 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,6 mld | 15,3 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +21 % / +136 % |
| CYNCA.STVestum AB (publ) | 11,4 mld | — | -3,7 % | -3,6 % | −11,1 % | −65 % / −29 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,8 mld | 47,4 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +16 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +57 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,0 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +34 % / +107 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 31,0 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +21 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,1 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +24 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,5 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −38 % / −79 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,4 mld | 30,4 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −20 % / +108 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,2 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −9 % / +86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CYNCA.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Vestum AB este un grup suedez care achiziționează și dezvoltă companii specializate în infrastructură, servicii și apă. În 2025 cifra de afaceri a scăzut sub efectul cedărilor de active, iar marja EBITA ajustată s-a redus sensibil, ceea ce face ca evoluția organică și gradul de îndatorare să fie principalele repere de urmărit 1.
SWOT
Puncte tari
- Model de achiziții cu companii specializate și poziții de piață stabile în mai multe segmente.
- Acces la clienți din sectorul public și industrial, cu cereri recurente pentru întreținere.
- Portofoliu diversificat pe trei segmente, care reduce dependența de o singură piață.
Puncte slabe
- Îndatorare ridicată, care limitează flexibilitatea financiară și capacitatea de investiții.
- Scăderea marjei EBITA ajustate și a rezultatului operațional în exercițiul 2025.
- Creștere organică slabă, dependentă în mare măsură de achiziții pentru extindere.
Oportunități
- Cererea pentru eficiență energetică și reînnoirea infrastructurii critice poate deschide proiecte noi.
- Dacă costurile de finanțare scad, achizițiile de companii specializate ar putea reveni la un ritm mai susținut.
- Cerințele de durabilitate pot favoriza soluțiile grupului pentru reducerea emisiilor clienților.
Amenințări
- Condițiile economice mai slabe pot reduce bugetele clienților din sectorul public și industrial.
- Costurile de finanțare ridicate pot afecta capacitatea de refinanțare a datoriei.
- Fluctuațiile valutare au afectat deja cifra de afaceri și ar putea continua să o influențeze.
Riscuri
- Îndatorare ridicatăridicat
Datoria netă și costurile de finanțare limitează marja de manevră a grupului, mai ales dacă rezultatele operaționale rămân sub presiune.
- Scăderea marjei operaționaleridicat
Reducerea marjei EBITA ajustate arată sensibilitatea rezultatelor la costuri și la structura portofoliului.
- Dependența de achizițiimediu
Creșterea grupului depinde în mare măsură de achiziții, iar dificultățile de integrare sau de finanțare pot încetini această strategie.
- Expunere valutarămediu
Schimbările de curs au avut un efect negativ asupra cifrei de afaceri și pot afecta în continuare rezultatele raportate.
- Concentrarea acționariatuluiscăzut
Acționarii mari controlează o parte importantă din capital și din voturi, ceea ce poate influența deciziile și lichiditatea acțiunii.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru eficiență energetică și infrastructură critică se menține, segmentele grupului ar putea reveni la o creștere organică mai solidă.
- Un portofoliu diversificat și clienți din sectorul public pot oferi o bază de venituri relativ stabilă.
- Dacă reducerea datoriei progresează, flexibilitatea financiară a grupului ar putea crește și ar putea susține noi achiziții.
Ce ar strica teza
- Îndatorarea ridicată și costurile de finanțare pot limita capacitatea grupului de a investi și de a se extinde.
- Scăderea marjei operaționale arată că rentabilitatea ar putea rămâne sub presiune dacă costurile cresc.
- Dacă creșterea organică rămâne slabă, grupul ar putea depinde în continuare de achiziții, cu riscuri de integrare.
De urmărit
- Evoluția marjei EBITA ajustate și a creșterii organiceQ1 2026
- Nivelul datoriei nete și raportul față de EBITDA2026
- Noi achiziții sau cedări de companii2026
- Efectul cursurilor valutare asupra cifrei de afacerinext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Vestum este un grup suedez condus prin achiziții, care identifică și dezvoltă companii specializate în segmentele Infrastructure, Services și Water. Grupul urmărește companii cu modele de afaceri dovedite, poziții de piață solide și fluxuri de numerar previzibile 1. Acțiunile sale sunt listate la Nasdaq Stockholm, sub simbolul VESTUM.
În exercițiul 2025 grupul a efectuat două achiziții de filiale, cu o contraprestație totală de 760 MSEK, în timp ce o parte din activitate a fost cedată, ceea ce explică scăderea cifrei de afaceri 1. Cifra de afaceri pe piețe geografice include Suedia, Regatul Unit și alte țări 1.
Grupul nu distribuie dividende pentru 2025, politica sa fiind reinvestirea profiturilor și a fluxurilor de numerar în activitate sau în noi achiziții 1. Conducerea operativă este asigurată de directorul executiv, sprijinit de o echipă de conducere cu rol financiar și juridic.
Segmente
Infrastructure
Segmentul Infrastructure include, conform raportului, soluții pentru sisteme critice de infrastructură, inclusiv tehnologii de curgere. Raportul anual nu detaliază în acest pasaj contribuția financiară a segmentului.
Services
Segmentul Services se concentrează pe instalații, renovări și eficiență energetică, care prelungesc durata de viață a sistemelor tehnice și a clădirilor 1. Documentul nu oferă în acest pasaj cifre separate pentru acest segment.
Water
Segmentul Water acoperă aprovizionarea cu apă și tehnologia apei, domenii esențiale pentru infrastructura publică 1. Cifrele detaliate per segment nu apar în fragmentul disponibil.
Piața în context
Clienții grupului includ sectorul public, industria, infrastructura de apă și sectorul imobiliar, care cer soluții de reducere a impactului climatic și de consolidare a infrastructurii critice 1. Cererea de eficiență energetică și de reînnoire a sistemelor existente sprijină, în principiu, aceste segmente.
Activitatea grupului are o expunere geografică concentrată în Suedia și Regatul Unit, iar evoluția pieței locale influențează direct rezultatele 1. Nivelul de îndatorare ridicat limitează flexibilitatea în fața unor condiții de piață mai dificile.
Tendințe
- Eficiență energetică și reînnoirea infrastructuriivânt din spate
Cererea pentru sisteme care reduc consumul de energie și apă și prelungesc durata de viață a clădirilor poate sprijini segmentele grupului, dacă investițiile publice și private continuă.
- Reglementări climatice mai strictemixt
Cerințele regulatorii privind emisiile și raportarea de durabilitate pot crea oportunități pentru soluții eficiente, dar cresc și costurile de conformare.
- Presiunea asupra costurilor de finanțarevânt din față
Costurile ridicate ale datoriei limitează capacitatea de a achiziționa noi companii, ceea ce ar putea încetini modelul de creștere prin achiziții.
- Cedări și restructurare a portofoliuluimixt
Cedările de active au redus cifra de afaceri, dar pot simplifica portofoliul și pot elibera capital pentru companii mai rentabile.
Poziția concurențială
Vestum concurează cu grupuri de servicii industriale, instalații și tehnologia apei, atât pe piața nordică, cât și internațional. Documentul sursă nu identifică în acest pasaj concurenții prin nume, astfel încât lista de mai jos se bazează pe profilul general al activității.
Avantajul competitiv al grupului ține de achiziția și integrarea de companii locale cu poziții puternice, însă și de capacitatea de a gestiona datoria și de a menține marje stabile într-un mediu concurențial.
- Grupuri de servicii tehnice și instalații
Concurență pe servicii de instalații și întreținere pentru clienții din sectorul public și industrial.
- Furnizori de tehnologie a apei
Concurență pe soluții pentru infrastructura de apă și eficiență hidrică.
- Companii de infrastructură critică
Concurență pe proiecte de infrastructură și sisteme esențiale pentru societate.
- Achizitori de companii specializate
Concurență pe aceleași active de achiziție, ceea ce poate influența prețul de cumpărare.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Vestum AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.