olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

DistIT AB (publ) DIST.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · Verticală: Companii listate din Suedia

0,15SEK−5,06 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

DistIT AB este un distribuitor nordic de produse IT, hemelektronică, AV, iluminat profesional și infrastructură de încărcare pentru vehicule electrice, care își restructurează portofoliul spre un sortiment mai îngust. Compania a încheiat 2024 cu o cifră de afaceri în scădere, dar cu o marjă brută ajustată în creștere, într-un moment în care refinanțarea obligațiunilor devenise o problemă centrală. Cifra de afaceri a ajuns la 1 617,5 MSEK, în scădere cu 24,9 procente.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea DistIT AB (publ) (DIST.ST) costa 0,15 SEK (−5,06 % într-o zi), cu capitalizare 4,2 mil SEK, beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 0,11–0,23 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,2 mil SEK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,40 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
-933,33 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,47
Volatilitate (1 an) 77 %
Interval 52 săpt.
0,110,23

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
0,10 – 0,17
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 49,4 %
SMA 50 / 200
0,13 / 0,17
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+25,0 %+0,4 %+24,6 pp—
3 luni0,0 %−3,3 %+3,3 pp—
6 luni−21,1 %+4,0 %−25,0 pp—
De la început de an−12,8 %+8,1 %−20,9 pp—
1 an−9,1 %+10,7 %−19,8 pp−8,3 %
3 ani−96,9 %+50,1 %−147,0 pp+12,8 %
5 ani−99,9 %+43,6 %−143,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−51,1 %
03 feb. 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,9 %
12 nov. 2021 → 08 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−73,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri2,6 mld2,2 mld1,6 mld
Venituri an/anindisponibil−16,0 %−24,9 %
Profit net-16,9 mil-418,6 mil-39,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,21-16,80-1,40
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-0,7 %-19,4 %-2,4 %
Flux de numerar liber57,8 mil55,0 mil34,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
48,0 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
188,6 mil SEK
Active totale
961,7 mil SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,03x
ROE
-18,8 %
ROA
-3,7 %
Marja FCF
2,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2022
2,6 mld
2023
2,2 mld
2024
1,6 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Profit operațional
2022
6,9 mil
2023
-355,2 mil
2024
-99,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
29,3 mil
2023
316,6 mil
2024
33,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

EBITDA
2022
36,2 mil ≈
2023
-38,6 mil ≈
2024
-65,7 mil ≈

esef· 08 mai 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
47,4 mil
2023
65,9 mil
2024
69,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
-16,0 mil
2023
-415,4 mil
2024
-36,5 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2022
513,0 mii
2023
3,0 mil
2024
2,9 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit net
2022
-16,9 mil
2023
-418,6 mil
2024
-39,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

EPS diluat
2022
-1,21
2023
-16,80
2024
-1,40

esef· 08 mai 2025verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2022
46,2 mil
2023
30,2 mil
2024
48,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Creanțe
2022
511,0 mil
2023
396,0 mil
2024
312,5 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Stocuri
2022
624,5 mil
2023
511,3 mil
2024
389,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Active curente
2022
1,2 mld
2023
937,4 mil
2024
750,2 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
35,6 mil
2023
27,0 mil
2024
15,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Fond comercial
2022
378,9 mil
2023
92,9 mil
2024
87,9 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
75,4 mil
2023
119,9 mil
2024
104,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2022
1,7 mld
2023
1,2 mld
2024
961,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii curente
2022
646,7 mil
2023
506,7 mil
2024
730,1 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
569,5 mil
2023
230,8 mil
2024
188,6 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
14,0 mil
2023
23,7 mil
2024
28,2 mil

esef· 08 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2022
59,4 mil
2023
55,9 mil
2024
41,6 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Investiții (capex)
2022
1,6 mil
2023
900,0 mii
2024
6,9 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
57,8 mil ≈
2023
55,0 mil ≈
2024
34,7 mil ≈

esef· 08 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-36,8 mil
2023
-57,9 mil
2024
15,2 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-16,6 mil
2023
-11,8 mil
2024
-40,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-24,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-37,0 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-4,1 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
-6,1 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
-2,4 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
2,1 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
-18,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
-3,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-42,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-1,4x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
41,6 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
6,9 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
34,7 mil SEK
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
80 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,2 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-933,3 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
0,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randament FCF
820,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,15 SEK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,2 mil SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,2 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-18,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
-2,4 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-24,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 08 mai 2025
verificat 78derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-2,4 %17 (față de colegi)25 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-1,4x0 (pe interval fix)25 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x19 (pe interval fix)17 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare820,7 %100 (pe interval fix)33 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie8/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    DistIT AB (DIST.ST). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld SEK în 2024; creștere an/an -24,9 %; marjă netă -2,4 %; ROE -18,8 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Randament FCF: 820,7 %

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -2,4 %
    • Acoperirea dobânzilor: -1,4x
    • Lichiditatea curentă: 1,0x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 23,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    0,0x
    mediana verticalei 1,1x
    sub mediană (−99,8 %)
    P/B
    0,0x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−98,4 %)
    ROE
    -18,8 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−354,5 %)
    Marja netă
    -2,4 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−156,7 %)
    Marja EBIT
    -6,1 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−202,2 %)
    Venituri an/an
    -24,9 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−1.966,7 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB224,5 mld27,119,4 %11,9 %+4,1 %+22 % / +39 %
    BOL.STBoliden Ab144,0 mld15,313,3 %10,1 %+4,8 %+13 % / +83 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,3 mld70,71,2 %9,8 %−2,6 %+26 % / +5 %
    AAK.STAak Ab (publ)46,7 mld13,717,2 %7,5 %+2,2 %−32 % / −15 %
    CAMX.STCamurus AB39,4 mld54,219,5 %32,5 %+21,3 %+8 % / +44 %
    BRAV.STBravida Holding AB31,1 mld25,313,7 %4,4 %−4,9 %+90 % / +131 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,5 mld60,09,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB23,1 mld34,44,1 %3,6 %−5,4 %+12 % / +22 %
    BURE.STBure Equity AB22,8 mld—-21,0 %—indisponibil+21 % / +21 %
    AQ.STAQ Group AB20,0 mld29,614,9 %7,5 %+6,0 %+15 % / +122 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB17,9 mld33,03,0 %15,1 %−2,2 %+6 % / +16 %
    ATT.STAttendo AB (publ)17,1 mld21,115,1 %4,3 %+0,1 %+36 % / +230 %
    AFRY.STAfry Ab14,8 mld18,56,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +3 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB13,9 mld16,82,9 %23,9 %−2,0 %−34 % / −45 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,8 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−17 % / +51 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,412,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    BOOZT.STBoozt AB10,3 mld36,810,4 %3,6 %+0,5 %+53 % / +40 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)9,9 mld43,531,3 %3,2 %+10,1 %+7 % / indisponibil
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,1 mld9,315,1 %6,9 %−7,4 %+38 % / +112 %
    CEVI.STCellaVision AB4,8 mld31,118,0 %20,2 %+4,9 %+21 % / +13 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,413,0 %2,2 %+16,7 %+2 % / +26 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,6 mld—-84,5 %—indisponibil−37 % / −79 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld30,72,5 %1,4 %+6,2 %−20 % / +110 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld52,54,1 %10,1 %+24,9 %−7 % / +90 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+14 % / −52 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DIST.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      DistIT AB este un distribuitor nordic de produse IT, hemelektronică, AV, iluminat profesional și infrastructură de încărcare pentru vehicule electrice, care își restructurează portofoliul spre un sortiment mai îngust. Compania a încheiat 2024 cu o cifră de afaceri în scădere, dar cu o marjă brută ajustată în creștere, într-un moment în care refinanțarea obligațiunilor devenise o problemă centrală. Cifra de afaceri a ajuns la 1 617,5 MSEK, în scădere cu 24,9 procente.

      SWOT

      Puncte tari

      • Portofoliu diversificat de mărci exclusive și de egale mărci, cu o pondere în creștere în cifra de afaceri. Prezență regională solidă în țările nordice și în Baltica. Relații de lungă durată cu furnizorii, susținute de o echipă proprie de control al calității în China.
      • Îmbunătățirea marjei brute ajustate în 2024, în special la Aurdel, arată că măsurile de simplificare a sortimentului pot funcționa. Modelul de distribuție pe nișe permite adaptarea la segmente specializate.
      • Mai multe business-uri dau diversificare geografică și de canale, de la B2B profesional la B2C și e-commerce, ceea ce reduce dependența de un singur tip de client.

      Puncte slabe

      • Cifra de afaceri a scăzut semnificativ în 2024, iar rezultatul rămâne negativ. Costurile de restructurare au apăsat pe profitabilitate și au arătat că structura actuală necesită ajustări suplimentare.
      • Grad ridicat de îndatorare și dependență de refinanțarea obligațiunilor. Conducerea recunoaște că nu există garanții pentru succesul negocierilor, ceea ce adaugă un risc financiar important.
      • Marjele unor segmente, precum EFUEL, rămân negative la nivel de EBIT, iar pierderea de produse cheie a afectat încrederea clienților și volumele.

      Oportunități

      • Creșterea pieței de vehicule electrice și a infrastructurii de încărcare ar putea oferi oportunități pentru EFUEL, dacă cererea se recuperează. Electrificarea în țările nordice este considerată avansată.
      • Creșterea comerțului electronic și a soluțiilor de casă inteligentă ar putea deschide noi canale pentru Septon și pentru celelalte entități, dacă strategia de extindere digitală se materializează.
      • Concentrarea pe sortimente mai înguste și pe mărci cu marjă mai bună ar putea îmbunătăți profitabilitatea pe termen mediu, dacă reorganizarea produce efectele așteptate.

      Amenințări

      • Presiunea concurențială și prețurile în scădere ar putea continua să erodeze marjele, mai ales în segmentele de electronică de consum și IT.
      • Condițiile de finanțare mai dificile ar putea face refinanțarea obligațiunilor mai costisitoare sau ar putea limita posibilitatea de a accesa capital, dacă piețele se înrăutățesc.
      • Dependența de furnizori din Asia și de transportul internațional expune compania la întârzieri, la fluctuații valutare și la riscuri legate de lanțul de aprovizionare.

      Riscuri

      • Refinanțarea obligațiunilorridicat

        Obligațiunile companiei ajungeau la scadență în mai 2025, iar planul de refinanțare era încă în negociere la data raportului. Conducerea spune că nu există garanții pentru succesul negocierilor, ceea ce ar putea afecta lichiditatea dacă soluția întârzie.

      • Pierderi și restructurareridicat

        Rezultatul negativ și costurile de restructurare din Aurdel au redus marjele și ar putea continua să afecteze profitabilitatea dacă măsurile de simplificare nu produc efectele estimate.

      • Dependența de furnizorii din Chinamediu

        Majoritatea furnizorilor de egale mărci sunt în China, ceea ce expune compania la riscuri de calitate, de conformitate și geopolitice. O întrerupere a aprovizionării ar putea afecta vânzările și reputația.

      • Riscuri de credit și de asiguraremediu

        Concurența din industrie a redus accesul la asigurări de credit pentru clienți, ceea ce ar putea duce la pierderi de credit mai mari dacă situația economică se înrăutățește.

      • Securitatea ITscăzut

        După un incident de securitate în septembrie, compania a întărit sistemele, însă riscurile cibernetice rămân. Un nou incident ar putea afecta operațiunile și datele clienților.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă restructurarea din Aurdel și simplificarea sortimentului continuă să îmbunătățească marjele, compania ar putea recupera profitabilitatea pe segmentele sale principale. Creșterea în Septon și stabilizarea EFUEL ar putea susține acest scenariu.
      • Portofoliul de egale mărci, care ar putea crește din nou cota în cifra de afaceri, poate îmbunătăți marjele. Dacă cererea de electronică și de infrastructură de încărcare se recuperează, volumele ar putea reveni.
      • Cedarea unor active neesențiale și restructurarea portofoliului ar putea simplifica grupul și ar putea reduce datoria, dacă tranzacțiile se finalizează conform planului.

      Ce ar strica teza

      • Dacă refinanțarea obligațiunilor nu reușește în termen, compania ar putea întâmpina tensiuni de lichiditate serioase și ar putea fi forțată să vândă active în condiții nefavorabile.
      • Presiunea concurențială și prețurile în scădere ar putea continua să limiteze marjele, chiar dacă volumele se stabilizează. Restructurarea ar putea necesita costuri suplimentare dacă nu produce economii rapide.
      • Piața de încărcare a vehiculelor electrice ar putea rămâne slabă mai mult decât se așteaptă, iar EFUEL ar putea continua să înregistreze pierderi operaționale dacă cererea nu se recuperează.

      De urmărit

      • Finalizarea planului de refinanțare a obligațiunilorprimul semestru 2025
      • Finalizarea transferului activelor Septon Holding către Exertis CapTech2025
      • Evoluția marjei brute ajustate în Aurdel după restructurarenext 10-K
      • Rezultatul EFUEL și revenirea pieței de încărcare în Nordic2025

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      DistIT dezvoltă, deține și operează distribuitori de nișă în IT, mobilitate, hemelektronică, rețele, comunicații de date, produse AV și infrastructură de încărcare, în primul rând în Nordic și Baltica. Compania livrează produse și accesorii atât către clienți B2B, cât și B2C, prin canale fizice și digitale. Strategia de egale mărci (EMV) este un element important al modelului său de afaceri, deși în 2024 ponderea acestora a crescut la 29,2 procente din cifra de afaceri.

      Structura grupului s-a schimbat semnificativ: Winther Wireless a fost cedată în 2024, iar Sominis a fost vândută, cu o contraprestație de 1,5 MEUR către o societate controlată de fostul CEO al Sominis. Deltaco Baltic urma să fie cedată în 2025. Grupul funcționează în principal prin Aurdel, Septon și EFUEL, pe lângă cele două entități de servicii și administrare.

      Compania se află într-un proces de renodare a activității, descris de management ca o reorientare spre un sortiment mai îngust. Costurile de restructurare și amortizarea datoriilor au avut un impact semnificativ asupra rezultatului, iar planul de refinanțare pentru obligațiunile ce ajungeau la scadență în mai 2025 era încă în curs de elaborare la data raportului.

      Segmente

      Aurdel

      Aurdel este un distribuitor de produse de calitate și accesorii IT, mobilitate, electronică de consum, rețele și comunicații de date în nordul Europei. Rezultatul său a fost cel mai afectat în 2024: cifra de afaceri a scăzut la 1 019,8 MSEK, iar costurile de reorganizare au afectat EBIT. Marja brută ajustată a crescut însă față de anul anterior.

      Septon

      Septon distribuie echipamente audio-video profesionale, produse de iluminat și electronică de lux pentru consumatori, cu reprezentare exclusivă a unor mărci internaționale. Segmentul a crescut în 2024, dar marja brută a scăzut din cauza efectelor valutare și a unui mix cu mai multe produse cu marjă redusă. În primul trimestru al anului 2025, DistIT a semnat un acord de transfer al majorității activelor Septon Holding către Exertis CapTech.

      EFUEL

      EFUEL este un distribuitor de nișă pentru încărcarea vehiculelor electrice, cu soluții pentru companii, asociații de locatari și parcări publice. Cifra de afaceri a scăzut la 83,8 MSEK, afectată de retragerea produselor Easee și de un piață a stațiilor de încărcare în declin în 2024, deși piața a arătat semne de revenire spre sfârșitul anului.

      Piața în context

      Piața nordică a încărcătoarelor pentru vehicule electrice a scăzut în 2024, în principal în prima jumătate a anului, pe fondul conjuncturii și al vânzărilor mai slabe de vehicule electrificate. În Suedia, înmatriculările de autoturisme electrice noi au scăzut cu 9 procente, iar numărul de stații cu subvenție a scăzut cu 17 procente. Compania estimează că piața va continua să crească pe termen mediu, întrucât țările nordice sunt printre cele mai electrificate din lume.

      Piața de distribuție IT și electronică de consum este competitivă, cu presiune asupra prețurilor și a condițiilor de credit. Conducerea notează că intensificarea concurenței a limitat accesul la asigurări de credit pentru clienți și a dus la pierderi de credit ușor mai mari în ultimii ani.

      Tendințe

      • Digitalizarea și 5Gvânt din spate

        Digitalizarea, rețelele 5G, comunicațiile de date și soluțiile pentru casa inteligentă creează cerere structurală pentru produsele distribuite de DistIT, potrivit conducerii. Aceste tendințe ar putea susține creșterea pe termen lung dacă se traduc în volume de vânzare mai mari.

      • Vehiculele electrice și infrastructura de încărcaremixt

        Electrificarea transporturilor este o tendință favorabilă pentru EFUEL, dar piața de stații de încărcare a scăzut în 2024. Revenirea observată spre sfârșitul anului ar putea susține creșterea dacă înmatriculările de vehicule electrice se recuperează.

      • Conjunctura economicăvânt din față

        Scăderea consumului și a investițiilor în electronică de consum și în echipamente profesionale a afectat vânzările din 2024. Conducerea spune că urmărește atent conjunctura, însă o economie slabă ar putea prelungi presiunea asupra cifrei de afaceri și a marjelor.

      • Costurile de finanțarevânt din față

        Compania depinde de credite cu dobândă variabilă și de factoring, iar condițiile de finanțare sunt un factor important. Dacă dobânzile rămân ridicate, costurile de refinanțare ar putea afecta rezultatul și flexibilitatea financiară.

      Poziția concurențială

      DistIT concurează cu distribuitori IT și de electronică de consum din Nordic și Europa, precum și cu furnizori specializați în iluminat și audio-video profesional. Concurența a crescut în ultimii ani și a presat marjele, iar în segmentul de încărcare a vehiculelor electrice numărul de furnizori este mare. Compania nu prezintă în sursele analizate un clasament formal al concurenților.

      Avantajele declarate ale DistIT sunt portofoliul de mărci exclusive și de egale mărci, relațiile de lungă durată cu furnizorii din Asia și Europa și prezența regională. Concurenții mai mari, cu scară globală, ar putea avea condiții de aprovizionare mai bune, un risc de presiune asupra prețurilor pentru companie.

      • Exertis CapTech

        Cumpărătorul majorității activelor Septon Holding AB, anunțat în primul trimestru al anului 2025. Nu are ticker american confirmat în sursă.

      • Furnizori de încărcătoare pentru vehicule electrice

        Sursa menționează mărci precum Charge Amps, Nexblue, Ctek și go-e, distribuite de EFUEL. Concurența din acest segment este organizată în jurul acestor furnizori și al distribuitorilor lor.

      • Distribuitori IT și electronică de consum din Nordic

        Concurenții de pe piețele locale, inclusiv cei care vând prin e-commerce și rețele de retail, sunt menționați generic în sursă, fără nume identificate.

      • Furnizori de echipamente AV și iluminat profesional

        Septon concurează cu distribuitori de audio-video și lumini profesionale, în special pe segmentul Pro AV. Sursa nu identifică concurenții pe nume.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / DistIT AB (publ) · 31 dec. 2024

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.