olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Dometic Group AB (publ) DOM.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0007691613 · Verticală: Companii listate din Suedia
Dometic Group produce soluții de climatizare, frigidere portabile, energie și accesorii pentru viața mobilă, cu vânzări ridicate în vehicule de agrement și bărci. În 2025 cererea consumatorilor a scăzut în mai multe segmente, iar compania se concentrează pe reducerea costurilor și pe vânzările de service, în condițiile unei incertitudini economice și comerciale.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Dometic Group AB (publ) (DOM.ST) costa 24,68 SEK (+3,52 % într-o zi), cu capitalizare 7,9 mld SEK, P/E 18,4 pe un EPS diluat de 1,34 SEK în ultimele 12 luni, beta 1,33, interval pe 52 de săptămâni 18,98–50,10 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 18,42 – 24,29
- peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 27,5 %
- SMA 50 / 200
- 21,51 / 27,89
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,60 / 0,16
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +24,0 % | +0,4 % | +23,6 pp | — |
| 3 luni | +0,5 % | −3,3 % | +3,8 pp | — |
| 6 luni | −25,3 % | +4,0 % | −29,3 pp | — |
| De la început de an | −47,3 % | +8,1 % | −55,4 pp | — |
| 1 an | −44,3 % | +10,7 % | −55,0 pp | −8,5 % |
| 3 ani | −65,9 % | +50,1 % | −116,0 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −82,1 % | +43,6 % | −125,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 21,6, mediană 28,3, max 35,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 27,8 mld | 24,6 mld | 21,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −11,4 % | −14,5 % |
| Profit net | 1,3 mld | -2,3 mld | 428,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −272,9 % | indisponibil |
| EPS diluat | 4,17 | -7,21 | 1,34 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −272,9 % | indisponibil |
| netă % | 4,8 % | -9,4 % | 2,0 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,9 mld SEK
- Datorie financiară
- 14,7 mld SEK
- Datorie netă
- 9,8 mld SEK
- Capitaluri proprii
- 20,9 mld SEK
- Active totale
- 45,8 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,70x
- Lichiditate curentă
- 1,40x
- ROE
- 1,8 %
- ROA
- 0,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,8 mld | 24,6 mld | 21,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 20,0 mld | 17,8 mld | 14,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 7,8 mld | 6,8 mld | 6,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 591,0 mil | 587,0 mil | 558,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,7 mld | -1,1 mld | 1,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 968,0 mil | 998,0 mil | 1,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,9 mld | -2,0 mld | 850,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 551,0 mil | 332,0 mil | 422,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 1,3 mld | -2,3 mld | 428,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,17 | -7,21 | 1,34 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 319,5 mil | 319,5 mil | 319,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
- 2023
- 319,5 mil
- 2024
- 319,5 mil
- 2025
- 319,5 mil
esef· 26 oct. 2026verificat
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,3 mld | 4,2 mld | 4,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 7,3 mld | 6,5 mld | 4,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 14,9 mld | 13,6 mld | 12,5 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 21,3 mld | 20,7 mld | 18,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 54,1 mld | 52,8 mld | 45,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 2,4 mld | 3,6 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 16,3 mld | 13,1 mld | 11,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 6,4 mld | 8,5 mld | 8,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 28,1 mld | 27,4 mld | 24,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 26,0 mld | 25,5 mld | 20,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 319,4 mil | 319,4 mil | 319,4 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 319,4 mil
- 2024
- 319,4 mil
- 2025
- 319,4 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,9 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 2,5 % | 22 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 2,0 % | 28 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,6x | 2 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 50 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,4x | 65 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie21/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate24/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial65/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Dometic Group AB (publ) (DOM.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,0 mld SEK în 2025; creștere an/an -14,5 %; marjă netă 2,0 %; ROE 1,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 20,80–45,27 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,51 SEK, prețul de 24,68 SEK lasă un potențial de 15,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 13,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: 2,5 %
- Marja netă: 2,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,6x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| DOM.STDometic Group AB (publ) | 7,9 mld | 18,4 | 1,8 % | 2,0 % | −14,5 % | −44 % / −69 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DOM.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 13,20 Randament total -47 % · Pe an -47 % | 23,45 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 35,48 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 10,48 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 21,16 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 35,48 Randament total 44 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 8,32 Randament total -66 % · Pe an -20 % | 19,10 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 35,48 Randament total 44 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 5,29
- Marja netă± 3,70
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,34
- Diluare anuală± 0,31
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Dometic Group produce soluții de climatizare, frigidere portabile, energie și accesorii pentru viața mobilă, cu vânzări ridicate în vehicule de agrement și bărci. În 2025 cererea consumatorilor a scăzut în mai multe segmente, iar compania se concentrează pe reducerea costurilor și pe vânzările de service, în condițiile unei incertitudini economice și comerciale.1
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider pe anumite categorii, cum ar fi lăzile frigorifice Igloo în SUA, și o gamă largă de produse pentru viața mobilă.
- Canal Service & Aftermarket solid, care sprijină marjele și reduce dependența de vânzările OEM.
- Politică de dividend clar definită, prin care compania își propune să distribuie cel puțin 40 la sută din profit pe un ciclu economic.
Puncte slabe
- Cifra de afaceri a scăzut în toate cele trei regiuni în 2025, iar segmentul Land Vehicles este sensibil la ciclul de producție.
- Marjele din EMEA au rămas negative, ceea ce arată dificultăți structurale în anumite zone geografice.
- Dependența de piața din Nordul Americii face compania vulnerabilă la schimbările de cerere din această regiune.
Oportunități
- Lansarea de produse noi, precum sistemele de climatizare FreshJet și stabilizatorul pentru bărci, poate deschide noi surse de venit.
- Extinderea în segmente noi, precum sănătatea și sectorul rezidențial, ar putea diversifica activitatea Global Ventures.
- Redresarea producției de bărci sau a vehiculelor rulote ar putea spori vânzările OEM ale companiei.
Amenințări
- Incertitudinea economică și tensiunile geopolitice pot reduce încrederea consumatorilor și cererea pentru produse de agrement.
- Politicile tarifare și comerciale pot crește costurile de achiziție și pot afecta lanțul de aprovizionare.
- Nivelul ridicat al stocurilor la dealeri poate duce la reduceri de comenzi în perioade de cerere slabă.
Riscuri
- Cerere de consum slabăridicat
Consumatorii au redus cheltuielile pentru produse de agrement, ceea ce a afectat vânzările în toate regiunile. Dacă această tendință continuă, rezultatele financiare ar putea fi afectate.1
- Riscuri comerciale și tarifareridicat
Incertitudinea privind politicile comerciale poate crește costurile și poate întârzia deciziile de cumpărare. Compania le menționează explicit ca factor extern.1
- Riscuri geopoliticemediu
Tensiunile geopolitice pot influența inflația, dobânzile și accesul la materiale. Compania a încetat activitatea în Rusia și urmărește evoluțiile din Ucraina.1
- Conformitate cu reglementările de mediumediu
Activitatea este supusă unor legi stricte de mediu, iar noile reglementări ar putea crește costurile sau limita vânzarea unor produse.1
- Execuția restructurăriiscăzut
Programul global de restructurare trebuie implementat eficient pentru a produce economiile așteptate. Întârzierile sau costurile neprevăzute ar putea reduce beneficiile.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania are poziții de lider în anumite categorii de produse și un canal de service care sprijină marjele chiar și în perioade de cerere slabă.
- Programul de restructurare și lansarea de produse noi ar putea îmbunătăți rentabilitatea dacă cererea își revine.
- Diversificarea în segmentele Global Ventures și Mobile Cooling Solutions poate reduce dependența de un singur ciclu de piață.
Ce ar strica teza
- Vânzările au scăzut în toate regiunile în 2025, iar cererea finală rămâne vulnerabilă la incertitudinea economică și comercială.
- Dependența de producția de vehicule rulote și bărci din SUA și Europa expune compania la cicluri greu de prevăzut.
- Compania a retras propunerea de dividend pentru 2025, semnalând o prudență sporită în fața incertitudinii geopolitice.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor organice pe segmentele Land Vehicles și MarineQ1 2027
- Efectele programului global de restructurare asupra marjelor EBITA2027
- Nivelul stocurilor la dealeri din EMEA și AmericasQ1 2027
- Punerea în funcțiune a proiectului solar din Texas2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Dometic își definește misiunea prin ideea de a face viața mobilă mai ușoară, combinând competențe în răcire, încălzire, energie, electronică și utilizarea optimă a spațiului. Produsele sunt destinate atât instalării în vehicule rulote și bărci, cât și utilizării independente de către pasionații de aventură.1
Structura de raportare include segmentele Land Vehicles, Marine, Mobile Cooling Solutions și Global Ventures, fiecare cu propriul canal de vânzare, în principal OEM și Service & Aftermarket.1
Segmente
Land Vehicles
Segmentul Land Vehicles, care furnizează producătorilor de rulote și vehicule de tip CPV, a reprezentat aproximativ 44 la sută din cifra de afaceri a grupului. Vânzările s-au redus cu 9 la sută organic, dar marja EBITA a crescut datorită reducerii structurale a costurilor.1
Marine
Segmentul Marine a fost afectat de cel mai scăzut nivel de producție de bărci din SUA din ultimul deceniu. Marja EBITA a rămas ridicată, dar a scăzut odată cu cifra de afaceri, iar compania a lansat stabilizatorul giroscopic DG3 pentru bărci.1
Mobile Cooling Solutions
Acest segment include mărcile Igloo și Dometic pentru lăzi frigorifice și drinkware, cu o cotă de peste 50 la sută a pieței hard cooler din SUA. Fabrica din Texas produce majoritatea produselor Igloo, iar America de Nord reprezintă circa 80 la sută din vânzările segmentului.1
Piața în context
Cererea pentru vehicule de agrement, bărci și produse de camping depinde de încrederea consumatorilor și de nivelul stocurilor din rețeaua de distribuție. În 2025 stocurile ridicate ale dealerilor din EMEA s-au normalizat în cursul anului, iar incertitudinea privind politica comercială a apăsat asupra cererii.1
Piețele principale sunt SUA și Canada în Americas, Germania și Marea Britanie în EMEA, iar Australia și Noua Zeelandă în APAC. Ponderea Americas și EMEA domină vânzările Land Vehicles.1
Tendințe
- Accent pe vânzările de servicevânt din spate
Canalul Service & Aftermarket a reprezentat 49 la sută din vânzările Land Vehicles și a sprijinit marja. Ponderea mai mare a acestui canal este considerată pozitivă pentru marje.1
- Program global de restructurarevânt din spate
Programul de restructurare lansat la sfârșitul lui 2024 a generat economii de costuri structurale și este așteptat să îmbunătățească rezultatele financiare. Efectul său depinde de cât de bine se transpune în marje.1
Poziția concurențială
Dometic concurează pe piețele de climatizare, frigidere și energie pentru vehicule și bărci cu furnizori specializați din segmentul RV și marine. În cazul lăzilor frigorifice, Igloo are o poziție de lider pe piața SUA.1
Sursele analizate nu identifică numele concurenților direcți, astfel încât alegerea competitorilor de mai jos este limitată la ce apare explicit în raportul anual.1
- Furnizori de lăzi frigorifice pentru uz extern
Concurența din categoria hard cooler este intensă, iar Igloo își păstrează poziția de lider în SUA; sursa nu numește alți competitori.
- Producători de climatizare pentru RV
Dometic livrează produse de climatizare pentru vehicule rulote, iar aceste linii de produse sunt disputate pe piețele principale.
- Furnizori de echipamente pentru bărci
În segmentul Marine, competiția vizează sisteme de control, climatizare și combustibil, cu cerere influențată de producția de bărci.
- Furnizori de soluții energetice mobile
Global Ventures concurează în zona panourilor solare, generatoarelor și bateriilor litiu, dar sursa nu identifică firmele concurente.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Dometic Group AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.