olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Dustin Group AB DUST.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0006625471 · Verticală: Companii listate din Suedia

1,57SEK−2,49 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Dustin Group AB este un partener IT online, cu sediul în Nordul Europei și în Benelux, care vinde produse și servicii IT către companii, sectorul public și persoane fizice. Compania are un portofoliu foarte larg de produse și un model de vânzare exclusiv online, ceea ce o face relevantă pe măsură ce digitalizarea și cerințele de raportare a sustenabilității cresc. Cifra de afaceri a fost de 20 407 milioane SEK în exercițiul 2024/25.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Dustin Group AB (DUST.ST) costa 1,57 SEK (−2,49 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld SEK, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 1,32–1,99 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,4 mld SEK
acțiuni la 31 aug. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,92 · TTM până la 31 aug. 2025
E/P (TTM)
-186,46 %
TTM până la 31 aug. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
1,321,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,51 – 1,77
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 15,6 %
SMA 50 / 200
1,70 / 1,67
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,2 %+0,4 %−8,6 pp—
3 luni−13,8 %−3,3 %−10,5 pp—
6 luni−4,4 %+4,0 %−8,4 pp—
De la început de an−13,0 %+8,1 %−21,1 pp—
1 an−16,8 %+10,7 %−27,5 pp−8,5 %
3 ani−77,6 %+50,1 %−127,7 pp+12,3 %
5 ani−97,4 %+43,6 %−141,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,7 %
14 ian. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,8 %
19 nov. 2021 → 20 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−51,7 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri23,6 mld21,5 mld20,4 mld
Venituri an/anindisponibil−8,9 %−5,0 %
Profit net173,9 mil53,0 mil-2,6 mld
Profit net an/anindisponibil−69,5 %−5.064,2 %
EPS diluat0,810,08-2,92
EPS diluat an/anindisponibil−90,1 %−3.750,0 %
netă %0,7 %0,2 %-12,9 %
Flux de numerar liber584,0 mil99,0 mil-87,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 aug. 2025

Numerar
676,0 mil SEK
Datorie financiară
2,5 mld SEK
Datorie netă
1,9 mld SEK
Capitaluri proprii
5,5 mld SEK
Active totale
13,4 mld SEK
Datorie / capitaluri
0,46x
Lichiditate curentă
1,18x
ROE
-42,0 %
ROA
-18,0 %
Marja FCF
-0,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
23,6 mld
2024
21,5 mld
2025
20,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
20,2 mld
2024
18,3 mld
2025
17,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
3,4 mld
2024
3,2 mld
2025
2,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
466,6 mil
2024
332,0 mil
2025
-2,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
238,7 mil
2024
219,0 mil
2025
201,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
237,2 mil
2024
117,0 mil
2025
-2,7 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
63,2 mil
2024
63,0 mil
2025
-70,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
173,9 mil
2024
53,0 mil
2025
-2,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,81
2024
0,08
2025
-2,92

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
—

esef· 08 mai 2025derivat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
1,1 mld
2024
884,0 mil
2025
676,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
987,0 mil
2024
826,0 mil
2025
1,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
5,4 mld
2024
5,5 mld
2025
5,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
119,6 mil
2024
114,0 mil
2025
70,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
8,7 mld
2024
8,4 mld
2025
5,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
16,1 mld
2024
15,8 mld
2025
13,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
255,2 mil
2024
108,0 mil
2025
63,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,1 mld
2024
3,5 mld
2025
2,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,9 mld
2024
4,7 mld
2025
4,9 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,4 mld
2024
7,0 mld
2025
5,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
214,7 mil
2024
662,5 mil
2025
901,0 mil

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
619,2 mil
2024
147,0 mil
2025
-74,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
35,2 mil
2024
48,0 mil
2025
13,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
584,0 mil ≈
2024
99,0 mil ≈
2025
-87,0 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-240,1 mil
2024
-244,0 mil
2025
-169,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
26,7 mil
2024
-149,0 mil
2025
21,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
0
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
4,1 mil
2024
20,0 mil
2025
0

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-859,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-5.064,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-3.750,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-187,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
13,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-12,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-12,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-42,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
ROA
-18,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
ROIC
-24,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
ROCE
-29,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,9 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Acoperirea dobânzilor
-12,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-74,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
13,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-87,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
20 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,4 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
3,3 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-186,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-6,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,57 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,4 mld SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,4 mld SEK
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-42,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Marja netă
-12,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 aug. 2025
Data ultimului bilanț: 31 aug. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 aug. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 85derivat 5

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-24,8 %13 (față de colegi)25 %
    Marja netă · Calitate-12,9 %14 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-12,6x0 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x32 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-6,2 %0 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)15 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie13/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Dustin Group AB (DUST.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-08-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,4 mld SEK în 2025; creștere an/an -5,0 %; marjă netă -12,9 %; ROE -42,0 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • ROIC: -24,8 %
    • Marja netă: -12,9 %
    • Acoperirea dobânzilor: -12,6x
    • Randament FCF: -6,2 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 22,9x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    0,1x
    mediana verticalei 1,1x
    sub mediană (−93,8 %)
    P/B
    0,3x
    mediana verticalei 1,4x
    sub mediană (−81,3 %)
    ROE
    -42,0 %
    mediana verticalei 7,4 %
    sub mediană (−669,0 %)
    Marja netă
    -12,9 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−399,9 %)
    Marja EBIT
    -12,4 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−305,7 %)
    Venituri an/an
    -5,0 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−474,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DUST.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Dustin Group AB este un partener IT online, cu sediul în Nordul Europei și în Benelux, care vinde produse și servicii IT către companii, sectorul public și persoane fizice. Compania are un portofoliu foarte larg de produse și un model de vânzare exclusiv online, ceea ce o face relevantă pe măsură ce digitalizarea și cerințele de raportare a sustenabilității cresc. Cifra de afaceri a fost de 20 407 milioane SEK în exercițiul 2024/25 1.

      SWOT

      Puncte tari

      • Un catalog foarte larg de produse și servicii IT, disponibil printr-un canal online 1.
      • Certificări ISO pentru managementul calității, mediului și securității informației, aplicate la toate spațiile operaționale 1.
      • Poziționare declarată ca lider online în Nordul Europei și Benelux 1.

      Puncte slabe

      • Dependența de un model de vânzare online poate expune compania la presiuni de preț și la schimbări ale comportamentului clienților.
      • Certificarea ISO 45001 nu acoperă integral toate spațiile, ceea ce lasă o zonă de îmbunătățit 1.
      • Procesele de raportare a sustenabilității sunt încă în curs de maturizare, cu riscuri de erori în date 1.

      Oportunități

      • Creșterea cerințelor de sustenabilitate din achiziții ar putea favoriza furnizorii cu dovezi solide de conformitate 1.
      • Dezvoltarea activității de returnare și reciclare ar putea genera venituri suplimentare 1.
      • Digitalizarea continuă a companiilor și a instituțiilor publice ar putea extinde baza de clienți.

      Amenințări

      • Un ciclu investițional mai slab în IT ar putea reduce volumul comenzilor corporative și publice.
      • Concurența din partea furnizorilor online și a platformelor globale ar putea presa marjele.
      • Cerințele de raportare de tip CSRD cresc costurile administrative și riscul de neconformitate 1.

      Riscuri

      • Conformitatea cu raportarea CSRDmediu

        Sursele arată că riscurile din rapoartele de sustenabilitate includ lipsa de conformitate cu regulile, deficiențe în procese și erori de calcul 1. Dacă aceste probleme apar, ar putea afecta încrederea investitorilor și clienților.

      • Dependența de canalul onlinemediu

        Un model axat pe vânzări online ar putea deveni vulnerabil la schimbări ale algoritmilor de căutare, ale publicității digitale sau ale comportamentului consumatorilor.

      • Presiunea pe prețurimediu

        Concurența puternică în IT ar putea duce la scăderea marjelor, mai ales pe produsele cu valoare mică.

      • Ciclul investițional în ITridicat

        O scădere a investițiilor companiilor sau ale statului în echipamente și licențe ar putea reduce direct volumul de vânzări.

      • Gestionarea lanțului de aprovizionarescăzut

        Dependența de furnizori externi de produse IT ar putea expune compania la întreruperi sau la probleme de conformitate ale furnizorilor 1.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă cererea pentru produse și servicii IT rămâne solidă, un catalog foarte larg și un canal online consolidat ar putea susține creșterea cifrei de afaceri 1.
      • Certificările ISO și angajamentele de sustenabilitate ar putea deveni un avantaj în licitațiile publice și corporative 1.
      • Activitatea de returnare și reciclare ar putea adăuga o sursă de venit cu potențial de creștere, dacă volumele cresc 1.

      Ce ar strica teza

      • Dacă investițiile în IT încetinesc, volumul comenzilor ar putea scădea simultan în segmentul corporativ și în cel public.
      • Presiunile concurențiale din partea platformelor online ar putea reduce marjele, chiar dacă vânzările se mențin.
      • Costurile de conformitate cu raportarea CSRD ar putea crește în timp, mai ales dacă apar erori în date 1.

      De urmărit

      • Evoluția cifrei de afaceri și a marjelor în raportul trimestrial următorQ1 2026
      • Progresul certificărilor ISO 45001 pentru spațiile operaționale rămase2026
      • Ritmul de creștere a activității de returnare și reciclarenext 10-K
      • Calitatea și conformitatea raportării de sustenabilitate conform CSRD2026

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Dustin se prezintă ca un lider online în domeniul parteneriatelor IT în Nordul Europei și Benelux, ajutând clienții să aleagă soluția IT potrivită, la momentul potrivit și la un preț adecvat 1. Compania oferă aproximativ 280 000 de produse, împreună cu servicii aferente, pentru companii, instituții publice și persoane fizice 1. Pentru exercițiul 2024/25, cifra de afaceri a fost de 20 407 milioane SEK 1.

      Activitatea se bazează pe faptul că produsele IT sunt esențiale pentru funcționarea companiilor, astfel că gama largă de bunuri și servicii permite clienților să își desfășoare activitatea 1. Modelul de business este orientat spre canalul online, iar departamentele de vânzări sunt organizate pe segmente de clienți, inclusiv vânzări online și vânzări către relații de business 1.

      Sustenabilitatea este integrată în operațiuni, cu certificări ISO acoperind întregul portofoliu de spații operaționale pentru managementul calității, mediului și securității informației 1. Compania include și activități de returnare și reciclare a produselor, care apar atât în operațiuni, cât și în indicatorii de remunerare pe termen lung 1.

      Segmente

      Vânzări online către companii și sectorul public

      Acest segment reprezintă nucleul afacerii, prin care Dustin vinde produse și servicii IT printr-un canal digital, cu un catalog de aproximativ 280 000 de produse 1. Sustenabilitatea din această zonă este legată de modul în care inițiativele se reflectă în marketing și în dialogul cu clienții 1.

      Achiziții publice și relația cu clienții

      Compania comunică cerințele de sustenabilitate din licitații și raportează către clienți, ceea ce face din relația comercială o componentă distinctă a modelului de business 1. Aceasta este o zonă în care conformitatea și transparența sunt relevante pentru clienții instituționali 1.

      Returnare și reciclare a produselor

      Activitatea de returnare a produselor are propriul obiectiv de cifră de afaceri în planul de remunerare pe termen lung, ceea ce indică faptul că este o linie de business urmărită separat 1. Ea este legată și de obiectivele de circularitate ale companiei 1.

      Piața în context

      Dustin activează pe piețele din Nordul Europei și Benelux, unde cumpărătorii de IT trec tot mai des prin canale online pentru achiziția de echipamente și licențe 1. Cifra de afaceri de 20 407 milioane SEK din exercițiul 2024/25 plasează compania într-o poziție importantă în acest spațiu 1. Sursele analizate nu oferă date despre cota de piață sau despre dimensiunea totală a pieței.

      Cererea depinde de investițiile companiilor și ale sectorului public în infrastructură IT, precum și de nevoia de conformitate cu noile reguli de raportare a sustenabilității 1. Aceste condiții ar putea influența volumul de achiziții în anii următori, dacă ciclul investițional se schimbă 1.

      Tendințe

      • Digitalizarea continuă a achizițiilorvânt din spate

        Creșterea ponderii vânzărilor online ar putea sprijini un model de business axat pe canalul digital și pe un catalog larg de produse 1.

      • Raportarea de sustenabilitate conform CSRDmixt

        Cerințele CSRD obligă compania la o guvernanță și un control intern mai riguroase asupra datelor de mediu și sociale, ceea ce adaugă costuri administrative 1.

      • Cerințele de sustenabilitate din licitațiimixt

        Clienții publici și corporativi cer tot mai des dovezi de conformitate, ceea ce poate deschide oportunități pentru furnizorii certificați, dar și presiuni asupra lanțului de aprovizionare 1.

      • Circularitatea și reciclarea echipamentelorvânt din spate

        Interesul crescut pentru reciclarea și returnarea produselor electronice ar putea crea venituri noi pentru activitățile de returnare, dar necesită procese de reciclare eficiente 1.

      Poziția concurențială

      Sursele analizate nu identifică concurenții direcți ai Dustin și nu includ date despre cota de piață. Concurența se pare că se întinde pe distribuitori IT tradiționali și pe comercianți online de electronice, însă aceste afirmații nu pot fi verificate în documentele oferite.

      Avantajul declarat de companie este modelul său online, combinat cu certificările și cu un catalog foarte larg, ceea ce ar putea fi un element de diferențiere dacă aceste caracteristici se mențin 1.

      • Distribuitori IT tradiționali din Nordul Europei

        Sursele analizate nu numesc concurenți specifici; categoria este menționată doar ca posibil rival pe piețele Dustin.

      • Comercianți online de electronice și IT

        Nu există în sursele analizate o listă de companii; categoria ar putea concura pe aceleași segmente de clienți.

      • Furnizori regionali de servicii IT

        Nu sunt numiți în sursele analizate; pot concura pe contracte din sectorul public și corporativ.

      • Platforme globale de vânzare online

        Nu sunt identificate în sursele analizate; ar putea reprezenta o presiune pe prețuri și pe canalul digital.

      Știri și depuneri

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-08-31 (ESEF) · SEC / Dustin Group AB · 31 aug. 2025

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.