olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Edenred EDEN.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0010908533 · Verticală: Companii listate din Franța
Edenred este o platformă digitală de servicii pentru companii, activă în 44 de țări, care leagă angajații, comercianții parteneri și companiile cliente prin plăți cu destinație specifică pentru masă, mobilitate și plăți inter-companii. Compania își extinde modelul spre soluții software și servicii de tip Beyond, ceea ce o face relevantă pentru investitorii care urmăresc digitalizarea beneficiilor angajaților.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Edenred (EDEN.PA) costa 25,17 EUR (+2,44 % într-o zi), cu capitalizare 6,0 mld EUR, P/E 11,9 pe un EPS diluat de 2,12 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,81 %, beta 0,48, interval pe 52 de săptămâni 15,39–30,53 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 22,11 – 31,11
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 33,8 %
- SMA 50 / 200
- 27,74 / 23,35
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,07 / -0,89
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,8 % | −0,6 % | −8,2 pp | — |
| 3 luni | −12,9 % | −4,2 % | −8,7 pp | — |
| 6 luni | +19,1 % | +4,3 % | +14,7 pp | — |
| De la început de an | +33,1 % | +7,5 % | +25,6 pp | — |
| 1 an | +11,4 % | +9,9 % | +1,5 pp | −6,8 % |
| 3 ani | −50,5 % | +49,8 % | −100,3 pp | −15,9 % |
| 5 ani | −45,6 % | +42,8 % | −88,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,9, mediană 15,8, max 53,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 2,9 mld | 3,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,6 % | +3,7 % |
| Profit net | 267,0 mil | 507,0 mil | 521,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +89,9 % | +2,8 % |
| EPS diluat | 1,01 | 2,01 | 2,12 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +99,0 % | +5,5 % |
| netă % | 10,6 % | 17,8 % | 17,6 % |
| Flux de numerar liber | 862,0 mil | 812,0 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,9 mld EUR
- Datorie financiară
- 3,4 mld EUR
- Datorie netă
- 1,5 mld EUR
- Capitaluri proprii
- -818,0 mil EUR
- Active totale
- 13,6 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,84x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 3,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 2,9 mld | 3,0 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 252,0 mil | 256,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | — | 2,6 mld ≈ | 2,7 mld ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Amortizare și depreciere | — | 225,0 mil | 266,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 534,0 mil | 799,0 mil | 838,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 226,0 mil | 254,0 mil | 274,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 267,0 mil | 507,0 mil | 521,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,01 | 2,01 | 2,12 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,11 | 1,25 | 1,21 | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 67,0 mil | 62,0 mil | 54,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 8,9 mld | 8,4 mld | 8,9 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,8 mld | 3,3 mld | 3,0 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 13,3 mld | 13,3 mld | 13,6 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 536,0 mil | 803,0 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,4 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,7 mld | 9,9 mld | 10,5 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | -569,0 mil | -809,0 mil | -818,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 249,5 mil | 244,9 mil | 239,0 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 190,0 mil | 217,0 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 862,0 mil ≈ | 812,0 mil ≈ | — | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mld | -704,0 mil | -212,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 147,0 mil | -39,0 mil | -671,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 278,0 mil | 307,0 mil | 333,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,0 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,46 – 63,18 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E23,51 – 63,18 (Mijloc 36,32)20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
- Dividende actualizate (DDM)16,46 – 22,44 (Mijloc 18,99)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 17,6 % | 95 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 202,1 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 3 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,9x | 74 (față de colegi) | 23 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 17,5 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,5 % | 79 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 31,6 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate97/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente87/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare86/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EDENRED (EDEN.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mld EUR în 2025; creștere an/an 3,7 %; marjă netă 17,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 19,99–42,81 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 27,65 EUR, prețul de 25,17 EUR lasă un potențial de 9,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 9,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 17,6 %
- Conversia profitului în FCF: 202,1 %
- P/E (TTM): 11,9x
- Randament FCF: 17,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 31,6 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| EDEN.PAEdenred | 6,0 mld | 11,9 | — | 17,6 % | +3,7 % | +36 % / −50 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EDEN.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,17 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 26,83 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 40,43 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 14,48 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 28,84 Randament total 31 % · Pe an 9 % | 47,75 Randament total 110 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 13,82 Randament total -27 % · Pe an -6 % | 31,00 Randament total 51 % · Pe an 9 % | 56,40 Randament total 161 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 7,21
- Marja netă± 5,05
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,18
- Diluare anuală± 0,42
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Edenred este o platformă digitală de servicii pentru companii, activă în 44 de țări, care leagă angajații, comercianții parteneri și companiile cliente prin plăți cu destinație specifică pentru masă, mobilitate și plăți inter-companii 1. Compania își extinde modelul spre soluții software și servicii de tip Beyond, ceea ce o face relevantă pentru investitorii care urmăresc digitalizarea beneficiilor angajaților 1.
SWOT
Puncte tari
- Platformă digitală cu acoperire extinsă, rețea mare de utilizatori și comercianți și capacitate tehnologică de control fin al tranzacțiilor.
- Poziție de lider pe plățile cu destinație specifică și un model care combină mai multe linii de activitate.
- Experiență de peste șase decenii și parteneriate solide cu comercianți și platforme terțe.
Puncte slabe
- Dependența de reglementări speciale pentru anumite produse face veniturile sensibile la schimbări legislative.
- Expunerea la numeroase valute și la fluctuațiile de curs poate afecta rezultatele raportate în euro.
- Complexitatea fiscală într-un număr mare de jurisdicții poate genera litigii și costuri suplimentare.
Oportunități
- Extinderea în segmentul întreprinderilor mici și mijlocii și vânzarea indirectă prin parteneri pot deschide noi clienți.
- Mobilitatea electrică și soluțiile Beyond pot crea venituri noi dacă adoptarea din partea clienților crește.
- Monetizarea datelor tranzacționale și a serviciilor software poate diversifica sursele de venit.
Amenințări
- Concurența din partea jucătorilor fintech și a băncilor ar putea reduce marjele pe anumite produse.
- Schimbările de reglementare privind beneficiile angajaților ar putea limita oferta actuală.
- Atacurile cibernetice și riscurile legate de sistemele informatice pot afecta încrederea clienților.
Riscuri
- Risc de schimbare a reglementărilorridicat
Modificările legislative privind soluțiile cu regim fiscal sau social special pot afecta direct atractivitatea produselor principale 1.
- Risc fiscal internaționalridicat
Prezența în multe țări și operațiunile transfrontaliere expun grupul la contestarea pozițiilor fiscale și la schimbări ale regulilor 1.
- Risc valutarmediu
Conversia rezultatelor din multiple monede în euro poate influența rezultatele raportate, chiar dacă veniturile sunt în general în moneda locală 1.
- Risc ciberneticridicat
Frauda cu carduri și atacurile asupra sistemelor informatice pot genera pierderi financiare și reputaționale 1.
- Risc de concurențămediu
Intrarea unor noi jucători digitali pe segmentul plăților inter-companii ar putea reduce cota de piață a grupului 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Platforma are o rețea extinsă de utilizatori și comercianți, iar digitalizarea beneficiilor ar putea susține creșterea veniturilor pe termen mediu.
- Extinderea în mobilitate electrică și în soluții software ar putea deschide venituri recurente cu marje mai mari.
- Poziția de lider pe plățile cu destinație specifică ar putea oferi o protecție relativă față de noii concurenți.
Ce ar strica teza
- Dependența de reglementările privind beneficiile angajaților ar putea face veniturile vulnerabile la schimbări legislative.
- Riscul fiscal și litigiile în multe jurisdicții ar putea crește costurile și ar putea genera sancțiuni.
- Concurența din partea fintech-urilor și a băncilor ar putea presa marjele, mai ales pe segmentul plăților inter-companii.
De urmărit
- Evoluția volumelor de tranzacții și a numărului de utilizatori activi2026
- Ghidajul financiar actualizat pentru veniturile operaționalenext 10-K
- Rezultatele liniei de mobilitate și ale încărcării electrice2026
- Evoluția litigiilor fiscale și a contenciosului privind reglementările2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Edenred se prezintă ca plafonă digitală de servicii pentru avantajele angajaților, mobilitatea profesională și plățile inter-companii, cu trei linii de activitate: avantajele angajaților (inclusiv titlurile-restaurant și angajamentul colaboratorilor), mobilitatea (aprovizionare multi-energie, încărcare electrică, gestionarea flotelor, taxe de drum și parcare) și soluțiile de plată și noile piețe 1. Grupul conectează utilizatori, comercianți și companii cliente pe aceeași platformă tehnologică 1.
Valoarea modelului provine din capacitatea de a configura fin fiecare tranzacție digitală, ca autor, loc, sumă și moment, ceea ce permite un nivel ridicat de trasabilitate și securitate pentru banii destinați unui scop 1. Compania descrie modelul său ca fiind la intersecția dintre tehnologii de plată digitale, control al fluxurilor financiare, intermediere financiară, valorificarea datelor tranzacționale și software pentru angajament 1.
Strategia grupului se bazează pe pătrunderea mai profundă în piețele de bază, pe extinderea ofertelor Beyond Food, Beyond Fuel și Beyond Payment, pe distribuția indirectă prin parteneri și pe venituri noi generate de implicarea utilizatorilor și de monetizarea serviciilor 1.
Segmente
Avantaje pentru angajați
Această linie include soluții dedicate alimentației, precum titlurile-restaurant, și angajamentului colaboratorilor, cum sunt cardurile cadou, transportul, bunăstarea și platformele de recompense 1.
Mobilitate
Linia de mobilitate acoperă aprovizionarea multi-energie, inclusiv încărcarea electrică, gestionarea flotelor, întreținerea, taxele de drum și parcarea, fiind un pilon important pentru mobilitatea durabilă 1.
Soluții de plată și noi piețe
Această linie dezvoltă plățile inter-companii, inclusiv cardurile virtuale, și extinde grupul spre noi piețe prin servicii digitale complementare 1.
Piața în context
Piața vizată de Edenred este cea a beneficiilor sociale și a plăților cu destinație specifică, în care compania susține că ocupă o poziție de lider mondial pe segmentul banilor alocați unui scop 1. Activitatea sa este distribuită pe 44 de țări, ceea ce ar putea reduce dependența de o singură piață dacă dinamica locală se schimbă 1.
Creșterea ar putea veni din digitalizarea companiilor mici și mijlocii, din adoptarea software-ului de angajament și din extinderea mobilității durabile, în condițiile în care reglementările privind beneficiile angajaților rămân esențiale 1.
Tendințe
- Digitalizarea beneficiilor angajațilorvânt din spate
Trecerea de la tichete pe hârtie la carduri și platforme digitale poate susține creșterea volumelor și a veniturilor pe tranzacție 1.
- Tranziția spre mobilitate electricăvânt din spate
Creșterea încărcării electrice și a gestionării flotelor poate deschide noi surse de venit, dar depinde de adoptarea vehiculelor electrice de către clienți 1.
- Schimbări ale reglementărilor fiscale și socialevânt din față
Modificările legislative care afectează soluțiile cu regim fiscal sau social special pot reduce atractivitatea produselor existente 1.
- Ciclul ratelor dobânziimixt
Creșterea ratelor dobânzii a crescut costul financiar, dar poate aduce și randamente mai bune pe fondurile de trezorerie, deci efectul este mixt 1.
Poziția concurențială
Compania înfruntă concurență din partea altor emitenți de carduri și platforme de beneficii, precum și din partea unor jucători digitali care pot intra pe segmentul plăților inter-companii 1. Relațiile cu partenerii de distribuție și cu platformele terțe sunt esențiale pentru menținerea poziției 1.
Diferențierea depinde de tehnologia de control al tranzacțiilor, de rețeaua de comercianți și de capacitatea de a integra software-ul de angajament în oferta completă 1.
- Pluxee
Concurent direct pe beneficiile angajaților și plățile cu destinație specifică, în mai multe țări.
- Fleetcor / Corpay
Concurent în gestionarea flotelor și a plăților pentru combustibil și mobilitate.
- Jucători fintech
Companii digitale care pot concura pe plățile inter-companii și pe cardurile virtuale.
- Emitenți tradiționali de carduri
Bănci și procesatori care pot oferi soluții concurente pentru cardurile angajaților.
Știri și depuneri
Din presă
- Producătorii locali pot primi granturi de 10.000 de lei printr-un program lansat de Edenred, HORA și FIHREconomedia · 20 oct. 2026 · RO
- Producătorii locali primesc o șansă în plus: Edenred, HORA și FIHR lansează o nouă competiție națională de granturiMediafax · 19 oct. 2026 · RO
- Adrian şi Adriana Sârbu, din echipa care a construit şi a vândut către Edenred platforma de beneficii Benefit Online, au lansat Simplifi, o platformă de semnătură electronică pentru IMM-uri: Ţintim 2 milioane de utilizatori în doi ani, de la 10.000 acumZiarul Financiar · 29 sept. 2026 · RO
- Aproape 8 din 10 angajați români mănâncă de prânz în mai puțin de 30 de minute. Volumul de muncă comprimă pauza de masă, arată un studiu EdenredLibertatea.ro · 03 sept. 2026 · RO
- Studiu Edenred: Pauza de prânz a românilor se scurtează. Aproape 8 din 10 angajați termină masa în cel mult 30 de minuteMediafax · 01 sept. 2026 · RO
- Studiu Edenred: Pauza de prânz a românilor se scurtează. Aproape 8 din 10 angajați termină masa în cel mult 30 de minuteFinancial Intelligence (RO) · 01 sept. 2026 · RO
- De 10 ani, Edenred crește comunități. Ediția aniversară Ideal Day a reunit voluntariat, gastronomie sustenabilă și 1.000 de răsaduri plantate alături de copiiMediafax · 29 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Edenred · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.