olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Elon AB (publ) ELON.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0001572520 · Verticală: Companii listate din Suedia
Elon AB este un retailer nordic de produse pentru casă, cu o rețea de magazine francizate în Suedia și Norvegia, și un portofoliu de mărci proprii precum Nordanro și Canvac. Relevanța sa actuală ține de dependența de cererea consumatorilor sensibilă la inflație și la dobânzi, descrisă în raportul anual pentru 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Elon AB (publ) (ELON.ST) costa 50,80 SEK (+4,53 % într-o zi), cu capitalizare 754,6 mil SEK, randament al dividendului 2,46 %, beta 0,50, interval pe 52 de săptămâni 15,55–52,00 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 40,09 – 50,52
- peste banda superioară · %B 1,03 · lățimea benzii 23,0 %
- SMA 50 / 200
- 39,81 / 24,27
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,21 / 2,20
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,2 % | −0,6 % | +1,8 pp | — |
| 3 luni | +166,7 % | −4,2 % | +170,8 pp | — |
| 6 luni | +157,9 % | +4,3 % | +153,5 pp | — |
| De la început de an | +201,5 % | +7,5 % | +194,0 pp | — |
| 1 an | +176,1 % | +9,9 % | +166,2 pp | −8,5 % |
| 3 ani | +82,1 % | +49,8 % | +32,2 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −15,6 % | +42,8 % | −58,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 4,9 mld | 4,7 mld | 4,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,3 % | −1,2 % |
| Profit net | -16,7 mil | -23,1 mil | -99,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,12 | -1,56 | -6,69 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -0,3 % | -0,5 % | -2,1 % |
| Flux de numerar liber | 157,7 mil | -5,5 mil | 151,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 26,0 mil SEK
- Datorie financiară
- 1,4 mil SEK
- Datorie netă
- -24,6 mil SEK
- Capitaluri proprii
- 368,1 mil SEK
- Active totale
- 1,8 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 1,08x
- ROE
- -23,1 %
- ROA
- -5,0 %
- Marja FCF
- 3,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,9 mld | 4,7 mld | 4,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 4,7 mil | -23,2 mil | -41,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 95,0 mil | 98,3 mil | 106,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 99,7 mil ≈ | 75,1 mil ≈ | 64,9 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,3 mil | 19,4 mil | 32,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -11,9 mil | -31,7 mil | -95,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 4,7 mil | -8,7 mil | 4,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | -16,7 mil | -23,1 mil | -99,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,12 | -1,56 | -6,69 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,25 | — | 1,25 | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 130,2 mil | 53,1 mil | 26,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 604,4 mil | 658,1 mil | 582,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 69,0 mil | 63,0 mil | 37,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 43,8 mil | 87,1 mil | 92,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 91,4 mil | 85,6 mil | 79,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 2,2 mld | 2,1 mld | 1,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 78,4 mil | 0 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 3,0 mil | 1,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 511,3 mil | 491,5 mil | 368,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 14,9 mil | 14,8 mil | 14,9 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 173,5 mil | 3,6 mil | 157,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 15,8 mil | 9,1 mil | 6,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 157,7 mil ≈ | -5,5 mil ≈ | 151,1 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -18,7 mil | -60,1 mil | -22,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -76,6 mil | -20,6 mil | -162,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 754,6 mil SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
56 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -8,0 % | 13 (față de colegi) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | -2,1 % | 17 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,4x | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1,3x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 24 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,2x | 34 (pe interval fix) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | 20,0 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie55/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate14/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare63/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Elon AB (publ) (ELON.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,7 mld SEK în 2025; creștere an/an -1,2 %; marjă netă -2,1 %; ROE -23,1 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.
Intervalul de valoare estimat este 21,43–34,48 SEK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 24,90 SEK, prețul de 50,80 SEK lasă un potențial de -51,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -104,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -0,4x
- Randament FCF: 20,0 %
Ce o infirmă
- ROIC: -8,0 %
- Marja netă: -2,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -1,3x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ELON.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Elon AB este un retailer nordic de produse pentru casă, cu o rețea de magazine francizate în Suedia și Norvegia, și un portofoliu de mărci proprii precum Nordanro și Canvac. Relevanța sa actuală ține de dependența de cererea consumatorilor sensibilă la inflație și la dobânzi, descrisă în raportul anual pentru 2025.
SWOT
Puncte tari
- Rețeaua de magazine locale, condusă de handlari independenți, creează relații strânse cu clienții și un nume recunoscut.
- Achizițiile centralizate și logistica comună oferă economii de scară și condiții bune față de furnizori.
- Mărcile proprii Nordanro și Canvac permit diferențiere și un control mai mare asupra sortimentului și al prețului.
Puncte slabe
- Activitatea depinde de cererea de consum din câteva piețe, ceea ce face compania sensibilă la scăderile economice regionale.
- Stocurile mari de electronice pentru casă expun compania la riscul de depreciere și de stoc învechit.
- Acționarul majoritar deține o participație foarte mare, ceea ce poate limita influența altor investitori în decizii.
Oportunități
- Dezvoltarea serviciilor de reparații și a economiei circulare poate deschide venituri noi din ciclul de viață al produselor.
- Extinderea mărcilor proprii și a conceptelor specializate ar putea îmbunătăți marjele în categorii de produse cu cerere mare.
- Piețele internaționale selectate oferă potențial de creștere, dacă modelul de francizare se dovedește transferabil.
Amenințări
- Inflația și dobânzile ridicate pot reduce cheltuielile consumatorilor pentru locuință și renovări.
- Comerțul electronic și concurenții specializați pot erodează cota de piață și presiunea pe prețuri.
- Incertitudinile geopolitice și fluctuațiile valutare pot afecta costurile de achiziție și rezultatele financiare.
Riscuri
- Cererea de consumridicat
Scăderea cererii pentru produse de locuință, din cauza condițiilor macroeconomice, ar putea afecta vânzările și rezultatele.
- Prețul și disponibilitatea mărfurilormediu
Dependența de furnizori și variațiile prețurilor de achiziție pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților.
- Risc valutarmediu
Expunerea la tranzacții în valute diferite poate influența costurile și veniturile raportate.
- Risc de stocmediu
Stocurile mari de electronice pentru casă pot genera pierderi dacă produsele devin învechite.
- Risc de creditscăzut
Vânzările pe credit către clienți pot genera pierderi, deși compania spune că pierderile istorice au fost limitate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă economia nordică își revine și cererea pentru renovări crește, rețeaua de magazine locale și mărcile proprii ar putea susține o creștere a vânzărilor.
- Dacă mărcile Nordanro și Canvac cresc ponderea în vânzări, marjele companiei ar putea beneficia de diferențiere și de control asupra sortimentului.
- Dacă serviciile de reparații și programele de economie circulară se dezvoltă, Elon ar putea genera venituri suplimentare din ciclul de viață al produselor.
Ce ar strica teza
- Dacă inflația și dobânzile rămân ridicate, consumatorii ar putea amâna cumpărăturile de locuință, ceea ce ar presa vânzările.
- Dacă comerțul electronic și concurenții specializați câștigă cotă de piață, presiunea pe prețuri ar putea reduce marjele companiei.
- Dacă stocurile mari de electronice pentru casă devin învechite, compania ar putea înregistra depreciere și pierderi suplimentare.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor și a marjelor în mărcile proprii Nordanro și CanvacRaportul trimestrial următor
- Impactul inflației și al dobânzilor asupra cererii pentru produse de locuință2027
- Dezvoltarea afacerii cu servicii și reparații și a programelor de reciclare2027
- Decizia privind eventuala aplicare a regulilor CSRD și efectul asupra raportăriiUrmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania include și mărci proprii care îi întăresc marja și controlul asupra sortimentului, printre care Nordanro pentru bucătării și depozitare, vândut prin magazine Elon și concepte specializate, și Canvac pentru climă, încălzire și aer interior 1. Canvac include pompe de căldură și purificatoare de aer, vândute în magazine Elon din Suedia și Norvegia și prin revânzători independenți 1. Elvita este descrisă ca un instrument strategic de control al sortimentului și al prețului 1.
Elon promovează și servicii de instalare, service și reparații, precum și inițiative de cifră circulară, cum ar fi returul și reciclarea produselor 1. Compania își raportează situația și pe baza unei dubli analize de materialitate pentru aspecte de sustenabilitate, deși nu este obligată legal să raporteze potrivit CSRD 1.
Segmente
Mărci proprii Nordanro
Nordanro este marca proprie pentru bucătării și soluții de depozitare, care comercializează sortimente de bucătării, depozitare, baie, spălătorie și hol, prin magazine Elon și prin magazine de concept Nordanro 1. Oferta include concepte precum Nordanro Flex și Nordanro Nya Luckor, pentru renovări complete sau limitate 1.
Piața în context
Elon operează în principal în Suedia și Norvegia, cu o prezență și în unele piețe internaționale selectate, și concurează cu retaileri fizici de dimensiuni mici și mari, precum și cu comerțul electronic 1. Raportul anual indică faptul că cererea pentru produsele sale depinde de condițiile macroeconomice, de nivelul inflației și de dobânzi 1.
Piața de retail pentru locuință din Nordul Europei este influențată de cheltuielile discreționare ale consumatorilor și de conjunctura economică generală, factori pe care compania îi monitorizează constant pentru a-și ajusta operațiunile 1.
Tendințe
- Presiunea inflației și a dobânzilor asupra consumuluivânt din față
Compania arată că riscurile legate de cerere, inflație și cursuri valutare au avut un impact semnificativ în 2025 și se așteaptă să rămână relevante în anul următor 1. Dacă cumpărătorii amână renovările și achizițiile de bunuri pentru casă, cererea pentru produsele Elon ar putea scădea 1.
- Accent pe mărci proprii și marjăvânt din spate
Mărcile proprii Nordanro și Canvac sunt prezentate ca mijloace de diferențiere și de îmbunătățire a condițiilor de marjă, ceea ce ar putea sprijini rentabilitatea dacă vânzarea lor crește 1.
- Economia circulară și serviciile de reparațiimixt
Elon dezvoltă afacerea cu servicii și reparații și urmărește creșterea ponderii materialelor reciclate, ceea ce poate aduce oportunități noi în ciclul de viață al produselor 1. Costul și complexitatea acestor programe pot însă limita impactul lor asupra rezultatelor pe termen scurt 1.
- Reglementare și raportare de sustenabilitatemixt
Compania nu este încă supusă obligațiilor CSRD, dar a ales să se inspire din standardele ESRS, ceea ce ar putea să-i pregătească raportarea pentru eventuale cerințe viitoare 1. Dacă regulile se extind, costurile de conformitate ar putea crește 1.
Poziția concurențială
Elon concurează cu alți retaileri de produse pentru casă și cu platformele de comerț electronic din regiune, care oferă prețuri și sortimente diferite 1. Puterea companiei se bazează pe rețeaua de magazine locale, pe achiziția centralizată și pe relațiile pe termen lung cu clienții 1.
Mărcile proprii și serviciile de consultanță din magazinele specializate sunt elementele prin care Elon încearcă să se diferențieze de concurenții din retail și din online 1.
- Retaileri fizici de produse pentru casă din Nordul Europei
Concurenți regionali menționați generic în raport, fără identificare individuală.
- Platforme de comerț electronic
Concurența online este menționată ca presiune pe prețuri și pe distribuție, fără nume specificate în sursă.
- Retaileri specializați în bucătării
Concurenții specializați sunt vizați direct de conceptul Nordanro, descris în raport.
- Furnizori de climatizare și pompe de căldură
Sortimentul Canvac intră în concurență cu alți furnizori din segmentul climă și aer interior.
Știri și depuneri
Din presă
- "Joia neagră" pe Wall Street. Companiile de tehnologie au pierdut 2.500 de miliarde de dolari, iar bursa americană se prăbușeșteLibertatea.ro · 06 nov. 2026 · RO
- Wall Street prăbușit după alegerile din SUA: Giganții tehnologici pierd 3.200 de miliarde de dolari, cât 7 PIB-uri ale României / Trump dă vina pe democrați / Au fost afectate și bursele din Coreea de Sud și Japonia / Temeri că nu se va mai investi în AIG4Media · 06 nov. 2026 · RO
- Wall Street și piețele din Asia, prăbușite după alegerile din SUA: Giganții tehnologici pierd 3.200 de miliarde de dolari, cât 7 PIB-uri ale României / Trump dă vina pe democrați / Temeri că nu se va mai investi în AIG4Media · 06 nov. 2026 · RO
- Congresul SUA se pregătește pentru o confruntare cu Elon Musk. Întrebarea fundamentală la care congresmenii democrați spun că vor să obțină un răspuns de la miliardarHotNews.ro · 06 nov. 2026 · RO
- T-Mobile owner on Elon Musk launching a wireless carrier: ‘Welcome to the party’The Verge · 05 nov. 2026 · EN
- Prăbușire pe Wall Street: giganții tehnologici pierd 2.000 de miliarde de dolari, cât patru PIB-uri ale României. Nvidia și Tesla, în cădereMediafax · 05 nov. 2026 · RO
- Elon Musk's Tesla and SpaceX lose over $420 billion in combined market cap after midtermsCNBC — Top News · 05 nov. 2026 · EN
- The ‘Musk selloff’ deepens as Tesla and SpaceX combine for $450 billion two-day wipeoutMarketWatch — Top Stories · 05 nov. 2026 · EN
- Extrema – dreaptă din Europa se distanțează de TrumpSpotMedia.ro · 05 nov. 2026 · RO
- Analiză Reuters. Democrații au dat semnale publice că vor investiga afacerile familiei președintelui, donatorilor și colaboratorilor republicanilor, după preluarea controlului asupra Congresului. Vor încerca să facă din corupție una din temele centrale în campania electorală din 2028.Biziday.ro · 05 nov. 2026 · RO
- Planurile spațiale ale lui Jeff Bezos, date peste cap de o explozie. Blue Origin amână până în 2027 următoarea lansareMediafax · 05 nov. 2026 · RO
- A Trump-kormány és csatolt részeinek vizsgálatai, idézések, törvények: ezek várhatók a demokraták tarolása utánTelex English (HU) · 05 nov. 2026 · EN
- Democrații pregătesc o anchetă împotriva lui Musk în legătură cu restricțiile impuse comunicațiilor militare prin satelit în UcrainaDigi24 · 05 nov. 2026 · RO
- Specialiști în domeniul spațial avertizează că Rusia pare a fi simulat un atac asupra unui satelit comercial occidental, luna trecută, când s-a apropiat periculos de mult de satelitul unei companii finlandeze. În prezent, alți doi sateliți rusești se îndreaptă spre un al doilea aparat spațial al aceleiași companii.Biziday.ro · 05 nov. 2026 · RO
- JUST IN - Hillary Clinton calls for Elon Musk testimony before Congress even if …Telegram — Insider Paper (EN, defense leaks) · 05 nov. 2026 · EN
- Victoria democraților la alegerile din SUA îi dă speranțe lui Volodimir Zelenski: „Vom beneficia de un sprijin mai mare”Libertatea.ro · 05 nov. 2026 · RO
- SpaceX Default Risk Hits Fresh Peak as Tech-Led Selloff BuildsBloomberg Markets · 05 nov. 2026 · EN
- US Democrats planning to investigate Musk's actions over Starlink throttling for Ukraine, CNN reportsUkrainska Pravda (UA, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Zelensky wants to censor Elon Musk — French presidential candidateTASS (RU, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Extrema-dreaptă europeană se distanțează de Trump și pune înfrângerea electorală a republicanilor în SUA pe seama războiului cu Iranul - AgerpresAgerpres · 05 nov. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Elon AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.